Angela Merkel propune interzicerea valului islamic in Germania: Dreptul german prevaleaza asupra sharia

de R.M.     HotNews.ro
Marţi, 6 decembrie 2016, 16:41 Actualitate | Internaţional

Angela Merkel, selfie cu un refugiat
Foto: Agerpres/EPA
Angela Merkel a declarat marti ca doreste sa interzica valul islamic integral, un fenomen marginal in Germania, "acolo unde este posibil din punct de vedere juridic", scrie AFP.

Ministrul sau de Interne, Thomas de Maiziere, a prezentat deja un proiect in acest sens in august, care propunea interzicerea oricarei tinute islamice care ascunde chipul in administratie, scoli, universitati sau in fata tribunalelor.

Intr-un discurs sustinut in fata conservatorilor reuniti in Congres la Essen, cancelarul a afirmat ca "dreptul german prevaleaza asupra sharia" (legea islamica).

Pe de alta parte, in ovatiile partidului sau, Angela Merkel a avertizat asupra "solutiilor simple" propuse de populisti si extremisti.

"Lumea nu este neagra sau alba", a spus cancelarul, fara a evoca direct ascensiunea rapida si inedita a dreptei populiste Alternativa pentru Germania (AfD), partid creditat cu 12 - 13% din intentiile de vot. "Trebuie sa ramanem sceptici in privinta raspunsurilor simple" deoarece acestea "rareori au contribuit la progresul tarii noastre", a adaugat ea.

Dupa ce a cazut in sondaje la finele anului trecut si la inceputul lui 2016 din cauza crizei refugiatilor, CDU si-a revenit in ultima perioada. De la anuntul candidaturii lui Merkel, partidul a revenit in intentiile de vot, un sondaj creditand conservatorii cu 37%, fata de 22% pentru social-democrati.

Angela Merkel urmeaza sa fie realeasa pentru a noua oara presedinte al CDU, un partid pe care il conduce de 16 ani.























Jurnal din Israel

FOTOGALERIE Israel pe repede inainte: kit de informatii pentru o calatorie reusita

De la nord la sud, Israelul are putin peste 400 de kilometri, iar de la est la vest, putin peste 100. E printre putinele tari ale lumii in care, in aceeasi zi, poti face si baie in mare si ski la munte. E taramul miracolelor si al sperantelor, tara sfanta a pelerinilor, teritoriu complet liber si dezinhibat pentru hedonistii de pretutindeni. Ca vrei sa te regasesti spiritual sau ca vrei sa gasesti energia unor petreceri fantastice, mergi in Israel. O sa capeti ce cauti si, uneori, chiar mai mult decat atat.

10085 vizualizari

  • +28 (70 voturi)    
    I-ai primit... (Marţi, 6 decembrie 2016, 16:50)

    EuSiCuMine [utilizator]

    I-ai primit si acum o dam pe prostii cu interzicerea valului islamic. Valul il interzici dar nu si valul de pe creier. Ala ramane acolo. Nu era mai bine sa nu ii inviti pe acesti "refugiati"?
    • +30 (36 voturi)    
      De acord oriunde in UE (Marţi, 6 decembrie 2016, 17:25)

      fit [utilizator] i-a raspuns lui EuSiCuMine

      Sa poarte valul la ei acasa.
      • -13 (29 voturi)    
        Bravo (Marţi, 6 decembrie 2016, 17:57)

        ipolitic [utilizator] i-a raspuns lui fit

        o atitudine sanatoasa. Nici eu nu traiesc dupa sharia, dar vreau s-o conving pe soacra mea sa poarte un val, macar acasa la mine.
        • +4 (16 voturi)    
          Pune-ti unul pe monitor (Marţi, 6 decembrie 2016, 19:08)

          ac [utilizator] i-a raspuns lui ipolitic

          Poate iti iese postarea mai putin neinteresanta.
          • +2 (6 voturi)    
            Sorry (Marţi, 6 decembrie 2016, 20:29)

            ipolitic [utilizator] i-a raspuns lui ac

            Am gresit. In loc sa-i injur pe islamisti si pe neo-marxisti cu ideologia lor de PC, vin cu poante slabe. Hai, da-mi tu o tinta....
            • -1 (5 voturi)    
              Nu-i treaba mea (Marţi, 6 decembrie 2016, 23:41)

              ac [utilizator] i-a raspuns lui ipolitic

              Sa iti dau tinte. Eu ti-am dat -1 si reply pentru commentul cu soacra, care n-are legatura cu subiectul. Simplu.
              • -1 (1 vot)    
                Nu ma, ... (Miercuri, 7 decembrie 2016, 11:28)

                Eu the first [utilizator] i-a raspuns lui ac

                ... tu i-ai dat -1 pt. ca n-ai simtul umorului. Aia nu-i musai sa fie, da' poa' sa fie un semn de lipsa de inteligenta - foarte putini oameni inteligenti nu gusta o gluma.

                A, m-am prins! Tu esti soacra, si te-ai simtit atacata!
        • 0 (4 voturi)    
          Doar pe soacra ? (Miercuri, 7 decembrie 2016, 0:24)

          adrian88000 [utilizator] i-a raspuns lui ipolitic

          Dar pe fica soacrei de ce nu vrei sa o convingi ?
        • +4 (4 voturi)    
          haha!! (Miercuri, 7 decembrie 2016, 9:27)

          Toni_Romania [utilizator] i-a raspuns lui ipolitic

          Fii pe pace este o gasca aici lipsita de umor.
    • +5 (15 voturi)    
      Pardon ! (Marţi, 6 decembrie 2016, 17:52)

      Observatore [utilizator] i-a raspuns lui EuSiCuMine

      I-a chemat .
  • +30 (52 voturi)    
    mutti se suceste (Marţi, 6 decembrie 2016, 16:59)

    un.om [utilizator]

    Ea zice "dreptul german prevaleaza asupra sharia" - nationalism ieftin ca sa aduca inapoi alegatorii migrati catre AfD.

    Cred ca trebuia sa zica "dreptul EUROPEAN prevaleaza asupra sharia" sau si mai bine "drepturile omului prevaleaza asupra dreptului islamic" pentru ca nu ne batem in drepturi nationale acum.
    • +16 (26 voturi)    
      alegatorii CDU fug catre AfD (Marţi, 6 decembrie 2016, 18:13)

      un.om [utilizator] i-a raspuns lui un.om

      https://en.wikipedia.org/wiki/Opinion_polling_for_the_German_federal_election,_2017

      Are un grafic cu evolutia lunara in sondaje a partidelor din Germania:
      - linia neagra cu tendinta descrescatoare este pentru CDU (partidul lui Merkel)
      - linia albastra cu tendinta crescatoare este pentru AfD ("extremistii de dreapta")

      Orice om informat cat de cat intelege de ce a scazut in sondaje CDU, cine beneficiaza si de ce Merkel adopta teme care sa atraga posibilii votanti AfD inapoi la CDU.
      • +1 (1 vot)    
        orice om informat?.. (Miercuri, 7 decembrie 2016, 12:34)

        pehash [utilizator] i-a raspuns lui un.om

        orice om educat intelege uzura capitalului politic.. indiferent cat de bine performeaza un partid sau altul, dupa 2-3 mandate majoritatea ajung in opozitie.
  • +22 (30 voturi)    
    logic (Marţi, 6 decembrie 2016, 17:04)

    hot news [utilizator]

    ca zice ''ce trebuie'' . Candideaza pentru un nou mandat ..
  • +2 (20 voturi)    
    Nu este nevoie de alte legi (Marţi, 6 decembrie 2016, 17:21)

    Daniels22026 [utilizator]

    Lumea in general interpreteaza foarte gresit necesitatea legiferarii. Nu este nevoie de nici o noua lege pentru a controla masiv si permanent orice activitati suspecte. Iar valul islamic face parte din cele suspecte.

    Ce sa fac cu legislatia? Sa dau amenzi pentru imbracaminte? Sa transform niste femei frumoase in martiri?! Nu. E stupid. Dar daca valul islamic si imbracamintea suspecta pierd la fiecare aparitie ore intregi cu multiple controale si interogatorii, gata, se termina repede cu imbracamintea periculoasa. Natural, fara legislatie tampita si nedreapta.
  • +17 (41 voturi)    
    Sa fie judecata! (Marţi, 6 decembrie 2016, 17:46)

    Adri70 [utilizator]

    Nemernica asta ar trebui, in primul rand, sa raspunda pentru toti cei care au fost ucisi sau au avut de suferit de pe urma invaziei islamice, pe care a incurajat-o. A distrus Europa si acum se dezice de ce a facut? De ce nu merge mai departe, sa le construiasca moschei si maternitati? In curand, vor fi foarte multi si isi vor cere "drepturile"!
    • -13 (23 voturi)    
      Nu mai bine (Marţi, 6 decembrie 2016, 18:50)

      ipolitic [utilizator] i-a raspuns lui Adri70

      ii lași pe nemți să decidă ei dacă au fost distruși sau nu?
      Se pare că ei văd altfel lucrurile, "nemernica" crește în sondaje. Stai sa ma gândesc, cine-i mai breaz, tu sau zeci de milioane de germani. Gata, am și terminat de gândit...
    • 0 (4 voturi)    
      Intrebare (Marţi, 6 decembrie 2016, 20:30)

      minup [utilizator] i-a raspuns lui Adri70

      De ce i-a incurajat sa vina in Germania ?
      • +1 (9 voturi)    
        Pentru Premiul Nobel (Marţi, 6 decembrie 2016, 22:14)

        Adri70 [utilizator] i-a raspuns lui minup

        A vrut sa ia Premiul Nobel, nu stiai?
        Sa nu se inteleaga gresit: Eu sunt de acord ca cei care au in mod REAL, nevoie de ajutor, sa fie ajutati, dar ce au facut zevzecii care conduc Europa, se va vedea peste cateva zeci de ani, cand fiii si nepotii migrantilor de azi, se vor radicaliza. Tinand cont de rata de inmultire a lor, este aritmetica simpla sa realizezi ca peste doua - trei generatii vor fi majoritari in Europa.
        • +1 (5 voturi)    
          putin probabil (Miercuri, 7 decembrie 2016, 12:37)

          pehash [utilizator] i-a raspuns lui Adri70

          Europa a avut parte de radicali.. crestini. Au disparut. Educatia face minuni. Cateva generatii de musulmani crescuti in occident cred ca vor avea acelasi rezultat.
          • -1 (1 vot)    
            Exact (Miercuri, 7 decembrie 2016, 17:13)

            Daniels22026 [utilizator] i-a raspuns lui pehash

            Problemele pe care le avem cu imigrantii sunt identice cu problemele saraciei. Imigrantii par mai amenintatori si in grup compact, pentru ca sunt pre-dispusi saraciei.

            Daca rezolvam problema saraciei extreme, vomatinge un echilibru social extraordinar, un catalizator extraordinar de progres rapid.
            • +1 (1 vot)    
              Vai steaua voastra! (Sâmbătă, 10 decembrie 2016, 13:15)

              Adri70 [utilizator] i-a raspuns lui Daniels22026

              Vai steaua voastra, daca ganditi asa! Cand or sa va moara copiii in atentate sau decapitati in fata camerelor tv, tot asa sa ganditi! Voi si cei ca voi formati mediul ideal de propagare, de care au nevoie.
        • +1 (3 voturi)    
          Teorie imbecila (Miercuri, 7 decembrie 2016, 16:31)

          Daniels22026 [utilizator] i-a raspuns lui Adri70

          Sa crezi ca o cultura sau niste obiceiuri se impun prin perpetuarea sexuala a sustinatorilor ei, este cat se poate de extremist si imbecil. Sa-ti explic?! Nu are sens, nu cred ca stapanesti nici aritmetica pe acre o invoci grosolan aici. Dar o fac pentru cititorii tineri, nu pentru tine.

          Sa luam ca exemplu utilizatorii de internet. Au fost putini si foarte putini si extrem de putini. Dar cu mult inainte de a se perpetua ei sexual, internetul a zdrobit tot, in intreaga lume, peste toate culturile. Evident, este elementar ca valoarea culturala NU se suprapune peste perpetarea sexuala. Ci absolut independent fata de sex, cu mult mai rapid si mai amplu. Nici un imperiu din istorie nu s-a intins prin perpetuare sexuala. N-avea cum decat prin valoare culturala, sau la minim, prin valoare militara. Altfel nu se poate.
          • +1 (1 vot)    
            Imbecila e mintea ta! (Sâmbătă, 10 decembrie 2016, 13:19)

            Adri70 [utilizator] i-a raspuns lui Daniels22026

            ...si dai dovada de o crasa lipsa de informare. Cei ca tine, chiar merita sa dispara (prin asimilare in alte culturi, nu te gandi la prostii...)
      • +1 (9 voturi)    
        Cred ca ne imbatam cu apa rece (Marţi, 6 decembrie 2016, 23:36)

        v_sile [utilizator] i-a raspuns lui minup

        Cum ca problema asta are o solutie atat de simpla.

        Mai intai, ca eu nu am auzit-o pe Merkel spunand in clar: veniti fratilor din toate zarile in Germania, ca avem nevoie de voi.

        Si, doi: multi se imbata cu apa rece ca dispare Merkel, dispare si problema.

        Globalizarea lucreza, fie ca vrem, fie ca nu. Si uneori loveste tarile europene. Si solutiile nu sunt deloc simple.

        Pe scurt: o sa fim confruntati cu valuri de emigrant multi ani de aici incolo. Zeci de ani.
        Cu sau fara Merkel. Acum 40 de ani, un african care pleca cumva in Europa era considerat ca si mort de catre ai lui. Nu mai stia nimeni nimic de el, poate mai circulau niste scrisori, care ajungeau sau nu, poate vorbeau o data pe an la telefon sau poate ca nu.

        Astazi, emigrantul poate trimite in ziua in care ajunge poze cu el in piata publica sau informatii pentru cunoscuti despre cum a ajuns, unde sta, cat costa una sau alta. Prin telefon, care a ajuns si in Africa."Dorinta de a pleca de acolo e mare si din ce in ce mai multi isi asuma riscurile, tinand cont de ce anume e acolo. Mai ales ca pot afla ca nu pleaca in necunoscut.

        Evident ca Europa nu poate asimila orice si in orice cantitate. Dar solutiile nu sunt simple deloc, trebuie gandite bine (limitare cat mai dramatica a fluxurilor de emigranti, politici de asimilare/reglare a diferendelor culturale, politici de returnare a anumitor categorii, etc)

        Se inseala rau de tot cine isi imagineaza ca solutiile sunt simple si sunt de genul "sa mitraliem barcile cu africani care plutesc in Mediterana". Daca ajungem la astfel de solutii, s-a cam terminat cu traiul normal prin Europa si trebuie luata coada la spinare si cautate si alte colturi de lume (Canada, SUA, Japonia, Australia)
      • 0 (6 voturi)    
        Agenda (Miercuri, 7 decembrie 2016, 9:29)

        Toni_Romania [utilizator] i-a raspuns lui minup

        Pt. ca e complice la agenda de lichidare a Europei crestine si albe. Inceputa soft cu emigrarea la liber (anii 60) si culminand cu 2,5 milioane pagani fomisti bagati in Ue in 2015.
        De aia.
  • +4 (22 voturi)    
    asa e (Marţi, 6 decembrie 2016, 18:30)

    baronul stanganbuch [utilizator]

    daca valul era interzis, cea ce oricum in practica va fi greu de realizat, studenta germana la medicina n-ar mai fi fost violata si ucisa. Nici sutele sau miile de femei n-ar mai fi fost agresate pe strazi, in parcuri, piscine, etc. Nici criminalitatea n-ar fi crescut atit de mult.
    Gata, fiica pastorului care s-a intors in 1954 din rfg in rdg, in timp ce mii mureau pe drumul invers, sefa cu propaganda utecista si olimpica la limba rusa, a gasit solutia.
    Pina o vor gasi si nemtii, se pare ca mai dureaza.
    Dar si cind o vor gasi...
    • 0 (2 voturi)    
      hei (Miercuri, 7 decembrie 2016, 5:47)

      john70 [utilizator] i-a raspuns lui baronul stanganbuch

      tu nu stii ca nemtii vin mai intai cu tot felul de solutii temporare pana ajung la aia finala?
  • +9 (29 voturi)    
    Ticaloasa baba... (Marţi, 6 decembrie 2016, 18:30)

    OvidiuStoica [anonim]

    Iar vrea sa ii fraiereasca pe germani. Trebuie sa fie nebuni sa o mai voteze dupa ce le-a adus 1 million de musulmani pe cap.
    • +2 (4 voturi)    
      hei (Miercuri, 7 decembrie 2016, 5:48)

      john70 [utilizator] i-a raspuns lui OvidiuStoica

      Peste 1 milion au fost in 2015. In 2016 vorbim de cel putzin 500,000. In ritmul asta, prin 2020, propunerea de interzicere a valului a deveni foarte nepopulara in randul votantilor germani.
  • +4 (16 voturi)    
    ha ha (Marţi, 6 decembrie 2016, 19:25)

    Adrian_1234 [utilizator]

    Luati si voi un osisor aici ...
    las ca vine revelionul si iar se lasa cu vreo 1000 de victime
  • +2 (22 voturi)    
    Pe cand (Marţi, 6 decembrie 2016, 19:32)

    Radiu [utilizator]

    in puscarie? Destinatia obligatorie a acestei tradatoare.
  • 0 (8 voturi)    
    Merkel uraste europenii (Marţi, 6 decembrie 2016, 21:21)

    Vlad-I [utilizator]

    Numai cineva care detesta europa si europenii facea invitatia ei, altfel nu se explica.
    • -1 (1 vot)    
      ....si iubeste pe am-ericani. (Miercuri, 7 decembrie 2016, 9:31)

      Toni_Romania [utilizator] i-a raspuns lui Vlad-I

      Ca de peste Ocean isi ia agenda.
  • +2 (10 voturi)    
    pana la alegeri (Marţi, 6 decembrie 2016, 21:52)

    revo [utilizator]

    Da, da, legea germana prevaleaza pana la alegeri, ca dupa ce o sa-si vada sacii in caruta si o sa capete un nou mandat, madam merkel o sa-si schimbe subit parerea. Ia sa vedeti atunci cate motive o sa invoce pentru purtarea valului.
  • +5 (5 voturi)    
    Wuppertal (Miercuri, 7 decembrie 2016, 0:38)

    oximoron [utilizator]

    pai aia din Wuppertal au deja politia sharia, legala...a.cum s-o trezit si Merckel???
    Cat despre val...e drept, momentan Germania nu e inca franta dar nu-i bai, recupereaza temeininc la acest capitol.
  • +1 (1 vot)    
    Is si io curios ... (Miercuri, 7 decembrie 2016, 11:30)

    Eu the first [utilizator]

    Cand sute de mii de refugiati au fost lasati sa intre in Germania fara macar un control sumar al pasapoartelor, sau o carantina in vederea stabilirii identitatii, ce-a prevalat asupra legii germane? Nu de alta, da' trecerea frontierei fara acte in regula e ilegala si in Germania.
  • +2 (4 voturi)    
    Doar Merkel mai tine Europa unita (Miercuri, 7 decembrie 2016, 13:16)

    pro_bono [utilizator]

    Inca o data Frau Merkel dovedeste simt pollitic, stie pe ce butoane sa apese ca sa capete din nou increderea publicului german. Va lasa AfD-ul fara votanti :-) Nu degeaba a supravietuit atata timp in politica. Alti lideri europeni au plecat cu coada intre picioare, e cazul lui Cameron care a jucat UK la cacealma cu referendumul lui. A vrut sa ia fata UKIP si a lui Boris care venea puternic pe turnanta, insa a sfarsit prin a scoate UK din Europa si si-a facut cariera praf.

    Merkel a ghidat tara cu bine prin criza economica si Germania a iesit intarita din criza, economia este solida. Merkel a ramas cam singura prin Europa care mai sustine sanctiunile impotriva Rusiei, un motiv poate pentru propaganda dusa impotriva ei. Una din marile minciuni ale acestei propagande desantate este ca Merkel a adus imigrantii in Europa. Fals ! Imigrantii erau deja in Europa, lasati sa plece din taberele de refugiati din Turcia. Au trecut ca prin branza prin Grecia, Macedonia, Ungaria, Austria . Erau cu zecile de mii prin Ungaria si Austria cand Merkel a lansat apelul ca sa fie lasati sa treaca in Germania. Ei erau deja in inima Europei si doreau sa vina in Germania !

    Gestul ei a detensionat o situatie ce se putea termina catastofal. O scanteie a lipsit ca sa vedem politia actionand in forta la ordinele lui Orban si titlurile vuind in toata lumea despre cum “cruciatii crestini” omoara femeile si copiii musulmani. Europa trebuie sa-i fie recunoscatoare lui Merkel ca a evitat o catastrofa. Orban inrosea atunci telefoanle cerand ajutor, acum cand s-a vazut cu sacii in caruta nu vrea sa auda de impartirea responsabilitatii. Acum e problema lui Merkel. Asa e cand ajuti pe cine nu trebuie. Trebuia sa-i lase refugiatii pe cap, insa pentru Europa ar fi fost rau.

    Sunt deja milioane de musulmani in Germania, veniti din Turcia in deceniile trecute, care au fost bine integrati de nemti in societate, acestia nu au facut probleme. Aici se vede diferenta intre modelul german si cel francez.