Cetatenii din statele UE vor avea nevoie de documente speciale pentru a locui si munci in Marea Britanie

de I.B.     HotNews.ro
Marţi, 6 decembrie 2016, 0:38 Actualitate | Internaţional

Cetatenii din statele membre ale Uniunii Europene stabiliti in Marea Britanie vor avea nevoie de documente pentru a avea dreptul de a ramane pe teritoriul Regatului Unit, a anuntat luni ministrul britanic de Interne, Amber Rudd, potrivit BBC, citata de Agerpres.

Amber Rudd a facut declaratia in fata membrilor Camerei Comunelor, unde a explicat ce va presupune iesirea din Uniune a Regatului Unit pentru unii dintre strainii stabiliti aici.

Opozitia laburista a vrut sa stie cum va fi posibil ca angajatorii si proprietarii apartamentelor inchiriate sa fac distinctia intre strainii care au dreptul de a locui si de a munci in Marea Britanie si cei care au ajuns in regat dupa intrarea in vigoare a restrictiilor ce ar interveni dupa Brexit. In regat sunt 3,2 milioane de cetateni din UE, potrivit datelor oficiale ale ministerului de Interne.

"Va fi nevoie de unele documente, intr-o forma sau alta", a spus ministrul. Rudd a vorbit despre o "abordare treptata" a acestei probleme, astfel incat Guvernul sa poata folosi "toate avantajele tehnologice de care dispunem pentru ca toate formele de imigratie sa fie gestionate cu atentie".

Ministrul a precizat ca va mai dura pana cand planurile vor fi prezentate. Ministrul pentru Migratie, Robert Goodwill, a confirmat ca "in acest stadiu nu este nevoie de documente in plus". El a refuzat insa sa raspunda direct la afirmatia unui parlamentar liberal-democrat cum ca remiterea de documente speciale pentru cetatenii UE din Marea Britanie ar putea costa 100 de milioane de lire pe an si ar presupune implicarea a 3.000 de functionari.
























​MASA ROTUNDA Ce fac si ce ar putea sa faca bancile pentru economie si companii? Economistii sefi ai primelor 3 banci comerciale, in dialog cu cititorii  HotNews.ro, luni, de la ora 9:00

Am vazut saptamana trecuta ca Institutul de Statistica a anuntat o crestere economica record - insa analistii si economistii, ne anuntam ca de fapt lucrurile nu sunt chiar atat de roz. Este economia bine finantata in acest moment? Se fac investitii private? Dar publice? Cum pot ajuta bancile mai mult economia, statul si companiile private? La toate aceste intrebari vor raspune Horia Braun, economistul sef al BCR, alaturi de Florian Libocor (economistul sef al BRD-GSG) si de Andrei Radulescu (economist sef al BT) in cadrul mesei rotunde care va avea loc, luni, 20 noiembrie, incepand cu ora 9:00.

7185 vizualizari

  • +8 (20 voturi)    
    Trebuie sa raspundem ..... (Marţi, 6 decembrie 2016, 7:17)

    polonyca [utilizator]

    ...... perfect simetric !! Adica si britanicii sa aiva nevoie de aceleasi documente ca sa vina la noi !! In plus.....toate pamanturile cumparate de ei tre nationalizate pe loc , imediat dupa Brexit !!!! Fara ezitare...
    • +3 (13 voturi)    
      cine naiba vrea sa vina in Romania? (Marţi, 6 decembrie 2016, 9:58)

      akanom [utilizator] i-a raspuns lui polonyca

      Sunt mult mai multi romani care vor la Londra decat britanici care vor in Bucuresti :P, nu e nevoie de documente ca sa-i tii departe.

      Iar despre nationalizare, mai usor cu apucaturile comuniste pe scari, maine poimaine o sa vrei sa spanzuri nenorocitii de burghezi bogati si sa dai totu gratis votantilor PSD
      • +3 (3 voturi)    
        poate nu stii (Marţi, 6 decembrie 2016, 14:11)

        antijohanis [utilizator] i-a raspuns lui akanom

        sunt 6000(sase mii) de britanici stabiliti in Romania
        in europa locuiesc si traiesc aproximativ 4 milioane de britanici majoritatea in varsta care ar trebui tratati la fel ,adica sa li se limiteze dreptul la sedere in EU
        AHH ?
      • +2 (2 voturi)    
        Din Romania poti sa furi cu acte in regula (Marţi, 6 decembrie 2016, 15:29)

        jackalphonse [utilizator] i-a raspuns lui akanom

        Este tara tuturor posibilitatilor. Cine vrea sa vina aici? raspunsul este simplu. Toti afaceristii straini, corecti in tara lor, care vor sa faca profit rapid prin metode neortodoxe intr o tara corupta ca Romania si cu reglematari putine sau neclar exprimate.
    • +2 (6 voturi)    
      pai, e la fel ca-nainte de 2007 (Marţi, 6 decembrie 2016, 10:48)

      ampersand [utilizator] i-a raspuns lui polonyca

      Inainte de 2007, era absolut la fel, daca voiai sa te duci in orice tara din actuala UE aveai nevoie de documente; reciproc, oricine din actuala UE avea nevoie de documente sa vina-n Romania.

      Deci - care-i problema?
    • +2 (2 voturi)    
      Pasaport european pentru britanicii care vor (Marţi, 6 decembrie 2016, 11:19)

      VictorS [utilizator] i-a raspuns lui polonyca

      eu sunt in UK si englezii/britanicii pe care ii cunosc s-au nascut cetateni europeni si platesc (printre altele) taxe care merg la uniunea europeana.

      Este o propunere care va fi discutata luna asta pentru a acorda cetatenilor britanici care doresc pasaport european pentru a calatori, vota etc.

      Mi se pare corect, cat despre oameni ca Polonyca (comentatorul de mai sus) din cauza lor avem imensa tensiune politica si rasism intr-una din perioadele cele mai pasnice si afluente pe care omenirea le-a cunoscut.

      E o vorba romaneasca ce merge aici: li s-a urat cu binele.
  • +14 (18 voturi)    
    Spre deosebire de cei din fostele colonii (Marţi, 6 decembrie 2016, 7:54)

    nick24 [utilizator]

    Care nu vor avea nevoie
    • -12 (16 voturi)    
      cei din fostele colonii... (Marţi, 6 decembrie 2016, 8:04)

      demaGOGU [utilizator] i-a raspuns lui nick24

      ...sunt mai britanici decat ai putea deveni tu vreodata.

      usor cu demagogia pe scari.
      • -8 (8 voturi)    
        Lumea se oftica (Marţi, 6 decembrie 2016, 9:59)

        akanom [utilizator] i-a raspuns lui demaGOGU

        si-ti da cu downvoteuri, dar ai dreptate; nici Romania nu cere vize Moldovenilor, cum ar putea sa ceara Britania vize pentru cei din fostele teritorii ?
        • +3 (3 voturi)    
          Moldova (Marţi, 6 decembrie 2016, 10:26)

          hamurabi [utilizator] i-a raspuns lui akanom

          nu a fost colonie romaneasca, poate ruseasca !!!
        • +1 (1 vot)    
          Vorbiti prostii (Marţi, 6 decembrie 2016, 11:21)

          VictorS [utilizator] i-a raspuns lui akanom

          Am colegi autralieni care au nevoie de viza pentru a locui si lucra in UK.

          Nu mai zic de indieni...
  • 0 (6 voturi)    
    emigranti (Marţi, 6 decembrie 2016, 9:46)

    Toni_Romania [utilizator]

    S'au saturat occidentalii de emigranti,ca de mere acre.