UPDATE Un avion rusesc s-a prabusit cand incerca sa apunteze pe portavionul Amiral Kuznetov, pilotul a reusit sa se catapulteze

de R.M.     HotNews.ro
Luni, 5 decembrie 2016, 12:38 Actualitate | Internaţional

Portavionul Amiral Kuznetsov
Foto: Captura Twitter
Un avion rusesc de vanatoare Suhoi 33 s-a prabusit in mare dupa ce a ratat apuntarea pe portavionul Amiral Kuznetov, amplasat in Marea Mediterana pentru a sustine operatiunile militare ale Rusiei in Siria, a anuntat luni ministerul Apararii de la Moscova, potrivit AFP.

Pilotul a reusit sa se catapulteze si este in siguranta.

"Dupa ce a efectuat o misiune de lupta in Siria, avionul de vanatoare Suhoi-33 a depasit pista de aterizare cand incerca sa apunteze pe portavionul Amiral Kuznetov", a declarat ministerul Apararii, intr-un comunicat.

Accidentul a fost provocat de "o ruptura a cablului" care ar fi trebuit sa retina avionul pe pista, potrivit sursei citate.

Acesta este al doilea avion pierdut de marina rusa de la sosirea portavionului in largul coastelor siriene, la jumatatea lunii noiembrie.

In 14 noiembrie, un avion de vanatoare MiG-29K s-a prabusit in Mediterana, in momentul in care incerca sa apunteze.

Din 30 septembrie 2015, Rusia efectueaza lovituri aeriene pentru a sustine trupele regimului Bashar al-Assad, al carui principal aliat este.























​VIDEO MASA ROTUNDA Ce fac si ce ar putea sa faca bancile pentru economie si companii? Economistii sefi ai primelor 3 banci comerciale, in dialog cu cititorii HotNews.ro

Am vazut saptamana trecuta ca Institutul de Statistica a anuntat o crestere economica record - insa analistii si economistii, ne anuntam ca de fapt lucrurile nu sunt chiar atat de roz. Este economia bine finantata in acest moment? Se fac investitii private? Dar publice? Cum pot ajuta bancile mai mult economia, statul si companiile private? La toate aceste intrebari vor raspune Horia Braun, economistul sef al BCR, alaturi de Florian Libocor (economistul sef al BRD-GSG) si de Andrei Radulescu (economist sef al BT) in cadrul mesei rotunde care a avut loc luni dimineata.
  • Intalnirea s-a incheiat. Urmareste VIDEO in articol

16894 vizualizari

  • -43 (45 voturi)    
    se bucura aia din nato (Luni, 5 decembrie 2016, 12:45)

    Toni_Romania [utilizator]

    Cred ca au deschis sampania deja.
    • +14 (20 voturi)    
      Vaccin? (Luni, 5 decembrie 2016, 13:57)

      Sani [utilizator] i-a raspuns lui Toni_Romania

      Matale ai trimis emailul pe post de vaccin?!

      Ce dracq crezi ca toti sunt asa de rau-voitori ca voi astia care vedeti lucrurile dintr-o singura perspectiva .....adica cea care va intereseaza la un moment dat.

      Ma refer la PSD-isti & Friends.
      • +1 (5 voturi)    
        Funeraliile pilotului vor fi maine (Luni, 5 decembrie 2016, 23:23)

        Un Nene [utilizator] i-a raspuns lui Sani

        Capitanul a avut onoarea sa il impuste personal in cap pentru paguba produsa averii poporului sovietic.
  • +38 (40 voturi)    
    Cred si eu (Luni, 5 decembrie 2016, 12:52)

    omezu [utilizator]

    Saracul pilot n-a vazut puntea de atata fum.
    • +7 (7 voturi)    
      dap, chiar portavionul nu este nuclear (Luni, 5 decembrie 2016, 15:53)

      Ed___ [utilizator] i-a raspuns lui omezu

      dap, chiar portavionul nu este bazat pe energie nucleara ci pe motor cu abur / turbine pe benzina?!

      Rusia intra in liga cu China, India, Australia, Brazilia, Italia care au cate un portavion.
      • +5 (5 voturi)    
        liga (Luni, 5 decembrie 2016, 20:18)

        minrest [utilizator] i-a raspuns lui Ed___

        Franta are tot un portavion, GB pe moment nici unul. Doar SUA au mai mult de un portavion, mai precis 11. Iar cel din China nu e portavion, e o epava ucraineana reconditionata cu avioane pe ea.
      • 0 (0 voturi)    
        Scuze, abia acum am vazut! (Marţi, 6 decembrie 2016, 8:46)

        iliterat_b3-a5-8c-30-58-1f [utilizator] i-a raspuns lui Ed___

        Abia acum am vazut poza in care "portavionul" scoate un fum gros!!!
        Dar nu este posibil asa ceva!
        Mujicii nu sunt CHIAR ASA de inapoiati, prima nava civila cu propulsie nucleara a fost soargatorul de gheata Lenin!

        Ori la un protavion , propulsia nucleara este o necesitate, nu o optiune ...

        Poza trebuie sa fie o "perdea de fum", sa induca in eroare pe americani!
  • +24 (30 voturi)    
    Rusia... (Luni, 5 decembrie 2016, 12:53)

    DrPepper [utilizator]

    inca unul?
    O inceput devrege cu vodka de Craciun
    • -14 (24 voturi)    
      ia-o mai usor (Luni, 5 decembrie 2016, 13:27)

      Tomis [utilizator] i-a raspuns lui DrPepper

      Accidente din astea se intampla peste tot. De exemplu:

      youtube.com/watch?v=r-EHwYOfY94
      • +15 (21 voturi)    
        precizare (Luni, 5 decembrie 2016, 13:58)

        Arl [utilizator] i-a raspuns lui Tomis

        De acord, dar cand pierzi 2 avioane in nici 3 saptamani.... Cred ca au pierdut vreo 20% din nr total de avioane de la bord.
      • +4 (4 voturi)    
        pfff (Luni, 5 decembrie 2016, 19:51)

        g01an [utilizator] i-a raspuns lui Tomis

        nu stiu daca ai sesizat si faptul ca avionul nu a fost pierdut in video-ul pe care tu insuti l-ai oferit. probleme pot aparea tot timpul la avioanele de genul asta si nu pot fi prevazute, important este sa nu ai pierderi dese pe situatii care pot fi prevazute. si daca se intampla ceva, sa poti lua masuri care sa previna repetarea acelor probleme. aici este cheia.
      • 0 (4 voturi)    
        trollica da ai vazut ca in filmuletul tau nu moare (Luni, 5 decembrie 2016, 20:58)

        stefan2008 [utilizator] i-a raspuns lui Tomis

        Cauta mai bine, arata-ne unul in care se capatulteaza, nu unul in care se ridica inapoi in aer ca un profesionist american ;)
  • +24 (32 voturi)    
    Probabil ... (Luni, 5 decembrie 2016, 12:54)

    NicolaeA [utilizator]

    timonierul de pe portavion a facut o gluma si a carmit brusc !
    Sau portavionul este invizibil ?
    Oare cat mai are de mers pana departe ? Nu cumva sa ramana fara avioane !
    • +19 (25 voturi)    
      era ocupat sa bage carbuni in cazan (Luni, 5 decembrie 2016, 13:42)

      mnicku [utilizator] i-a raspuns lui NicolaeA

      la ce fum scoate , garantat merge cu carbuni
  • +26 (32 voturi)    
    mda (Luni, 5 decembrie 2016, 12:56)

    SoulSearcher [utilizator]

    dar vai, au scos toate acele "rust buckets" din hangare si incep sa cada ?

    n`est pas possible, doar vorbim de cea mai buna armata a lumii.... armata rosie of course
  • +21 (25 voturi)    
    hmm (Luni, 5 decembrie 2016, 12:57)

    student88 [anonim]

    altul ? deja sunt 2 avioane mai putin.
    • +21 (27 voturi)    
      mig29 (Luni, 5 decembrie 2016, 13:43)

      obsCUR [utilizator] i-a raspuns lui student88

      A mai căzut un mig 29 k săptămânile trecute după ce s-a rupt cablul arestor la un avion dinainte si migul a rămas fara combustibil în holding pattern.

      Jenibil.

      Probabil că din cauza lu soroș si a luminaților care vor să-l saboteze pe conducătorul preamăreț putin și armata lui de viteji
      • 0 (4 voturi)    
        go soros! (Luni, 5 decembrie 2016, 20:59)

        stefan2008 [utilizator] i-a raspuns lui obsCUR

        soros e divin(a)
      • 0 (0 voturi)    
        Este un pretext! (Marţi, 6 decembrie 2016, 8:49)

        iliterat_b3-a5-8c-30-58-1f [utilizator] i-a raspuns lui obsCUR

        " s-a rupt cablul arestor " nu poate fi un motiv valabil, la americani sunt vre-o cinci cabluri succesive, daca il ratezi pe primul, il prinzi pe al doilea, etc, nu poate exista asa, un singur punct critic ce compromite total operarea portavionului!
        • 0 (0 voturi)    
          raport (Marţi, 6 decembrie 2016, 10:40)

          obsCUR [utilizator] i-a raspuns lui iliterat_b3-a5-8c-30-58-1f

          https://news.usni.org/2016/11/21/russians-blame-mig-29k-crash-broken-arrestor-cable-engine-shutdown

          With the deck fouled from the cable break, the third MiG – which was on approach closely behind the second fighter – was told to circle back into a holding pattern while the crew of Admiral Kuznetsov cleared the deck for the next landing.

          “While in the holding area, both of the fighter’s engines shut down,” read the translation.
          “A preliminary explanation is that they were no longer receiving fuel. ln such situations, a fighter falls like a rock, and the pilot has only one option — to eject.”
          • 0 (0 voturi)    
            si cine-i de vina?! (Marţi, 6 decembrie 2016, 12:09)

            iliterat_b3-a5-8c-30-58-1f [utilizator] i-a raspuns lui obsCUR

            1. orice cablu se poate rupe, de acceea exista mai multe cabluri succesive!
            2. al treilea MiG, care facea ocoluri de asteptare, ar fi TREBUIT sa aiba oarecare rezerva de combustibil - nu pentru jumatate de ora, ci pentru cateva minute! Daca nu, insemna ca oricum a venit la apuntare prea tarziu, TREBUIA sa existe o marja de siguranta!
  • +25 (33 voturi)    
    E de la fum :-) (Luni, 5 decembrie 2016, 12:58)

    Bogdan_100 [utilizator]

    Tehnologie sovietica. Portavionul amiral al vodkarilor.
  • +21 (29 voturi)    
    lol (Luni, 5 decembrie 2016, 13:02)

    Soljenitin [utilizator]

    Armata cracatului... de toata jena.
    Tot efortul asta de a se arata bravi si puternici i-a demascat si i-a umplut de penibil.
  • +24 (24 voturi)    
    Este un mare progres (Luni, 5 decembrie 2016, 13:09)

    MPopa [utilizator]

    Cred ca se spune corect "apuntare".
    In alta ordine de idei e agreabil sa constati ca va mai dura pana ce tehnologia militara rusa se va ridica la nivelul aspiratiilor imperialiste ale liderilor de la Moscova. Sper doar ca nu au fost si victime umane.
  • +26 (26 voturi)    
    din foto s-ar vedea ca (Luni, 5 decembrie 2016, 13:12)

    splinty [utilizator]

    avioanele apuntizeaza prin fumul lasat de cos
  • +8 (16 voturi)    
    Da. da... (Luni, 5 decembrie 2016, 13:52)

    Petre Cusuru zis si Barba Trista [utilizator]

    Portavionul devine invizibil.. sub vapori de vodka.
  • +19 (21 voturi)    
    De la inceputul razboiului 2 au cazut asa! (Luni, 5 decembrie 2016, 13:52)

    Prea_Tarziu [utilizator]

    Rusia intrece Turcia ca dusman al Rusiei!
    • +12 (14 voturi)    
      Exact (Luni, 5 decembrie 2016, 14:31)

      Amoredivino [utilizator] i-a raspuns lui Prea_Tarziu

      Și-au aprins turcii paie-n cap, ca proștii, doborând avionul ăla. Nu trebuieau decât să aștepte și se rezolva natural...
  • +8 (10 voturi)    
    Fumul ca alternativa (Luni, 5 decembrie 2016, 14:06)

    Martinezu [utilizator]

    Pentru zborul instrumental. Cand nu functioneza, se ia ca reper dara de fum. Daca bate vantul, creste riscul de accidente pilotii fiind indrumati gresit, perpendicular pe pista de aterizare.
  • +15 (19 voturi)    
    Cate au mai ramas? (Luni, 5 decembrie 2016, 14:11)

    Razvan_M [utilizator]

    99 de avioane rusesti in Siria. unul incearca sa apunteze si cade in mare - 98 de avioane rusesti in Siria.
    98 de avioane rusesti in Siria. unul incearca sa apunteze si cade in mare - 97 de avioane rusesti in Siria.
    ...
  • +10 (16 voturi)    
    Versiunea completa (Luni, 5 decembrie 2016, 14:31)

    micsunel [utilizator]

    Stirea nu e completa.Pilotul a reusit intr-adevar sa se catapulteze, dar a murit in fata plutonului de executie.De inima rea, zic gurile rele.
    • +9 (15 voturi)    
      incorect (Luni, 5 decembrie 2016, 14:47)

      Eugen_ [utilizator] i-a raspuns lui micsunel

      A murit, dar de pneumonie, ca era glontul rece.
  • +8 (12 voturi)    
    Și cică unora (Luni, 5 decembrie 2016, 14:42)

    Ursuletul de Plus [utilizator]

    le era frică să nu se ciocnească din greșeală cu avioanele NATO deasupra Siriei, au încheiat tot felul de protocoale cu americanii. Când colo, lor le trebuie protocoale Rusia - Rusia.
    În ritmul ăsta, rebelii sirieni își pot vinde artileria anti-aeriană, că nu mai au nevoie de ea.
  • +7 (11 voturi)    
    Nimic nu e ce pare a fi (Luni, 5 decembrie 2016, 14:45)

    Geirge [utilizator]

    De fapt s-a încercat o nouă tactică de luptă: Bombardarea cu avioane-rachete . Primele două aviarachete au ratat ținta, dar au mai rămas încă vreo zece și să sperăm ca unul din ele își va îndeplini misiunea.
    Rușii vor să îngroape generatorul acesta de fum pe fundul Mării Mediterane pentru a scăpa cumva de el. Numai probleme le aduce. Fumul lui este văzut din cosmos, motoarele se strică după fiecare misiune, avioanele cad singure...
  • -7 (7 voturi)    
    dle R.M. (Luni, 5 decembrie 2016, 15:36)

    victor L [utilizator]

    sa ne hotarim:
    -"Suhoi-33 a depasit pista de aterizare;
    sau
    -"Accidentul a fost provocat de "o ruptura a cablului" care ar fi trebuit sa retina avionul pe pista".
    • +3 (5 voturi)    
      io propun o reconstituire (sic), merg si 3 (Luni, 5 decembrie 2016, 16:24)

      mnicku [utilizator] i-a raspuns lui victor L

      ca sa nu mai fie dubii ca-i depasire prin stg sau dr ori cablu a fost ca prastia trimitind avionul de unde a venit .
    • 0 (0 voturi)    
      Complicat! (Marţi, 6 decembrie 2016, 17:28)

      Garett [utilizator] i-a raspuns lui victor L

      Cand se rupe cablul arestor avionul...depaseste lungimea puntii! Doh!
  • +1 (3 voturi)    
    avioane (Luni, 5 decembrie 2016, 20:22)

    minrest [utilizator]

    Daca nu poti construi avioane moderne, dar vrei sa pari totusi o putere aviatica, mai trebuie sa faci o mica smecherie: sa tii avioanele acasa, ca sa se prabuseasca discret. Ma mir ca Putin nu stie asta.
  • +6 (8 voturi)    
    la astia nu le-a ajuns niciodata tarlaua (Luni, 5 decembrie 2016, 20:53)

    stefan2008 [utilizator]

    Ce sa faci... granitele portavionului nu se termina unde vor ei...
  • 0 (4 voturi)    
    Soroş (Luni, 5 decembrie 2016, 22:36)

    anton_carpati [utilizator]

    a aruncat o coajă de banană pe pistă.
  • 0 (4 voturi)    
    Pilot dies in CF-18 crash near Cold Lake, Alta. (Marţi, 6 decembrie 2016, 1:24)

    Chaos & Collapse [utilizator]

    http://www.cbc.ca/news/canada/edmonton/cf18-crash-cold-lake-1.3871270

    Acum o saptamina, pe 28 noiembrie 2016, un F18 canadian s-a prabusit in Alberta. Pilotul a murit.

    Din 1982, cind canadienii au cumparat flota de CF-18 Hornets, 19 aparate s-au prabusit. (Va plingeati de MIG-urile "romanesti", fabricate vremea lui Rasputin, care cadeau ca niste bolovani, speriind agricultorii... )

    P.S.
    Dar asta ma gindesc ca trebuie sa fie o stire falsa, ca n-am citit nimic pe Hotnews.