Germania: Un tanar afgan a fost arestat pentru violarea si uciderea unei studente la medicina

de R.M.     HotNews.ro
Sâmbătă, 3 decembrie 2016, 21:51 Actualitate | Internaţional

Un tanar solicitant de azil din Afganistan, in varsta de 17 ani, a fost arestat sub acuzatia ca a violat si ucis o studenta de 19 ani, au anuntat sambata politia si parchetul din Freiburg, in sud-vestul Germaniei, scrie AFP.

Adolescentul a fost retinut vineri dupa-amiaza, in conditiile in care ADN-ul sau au fost regasit la locul crimei si pe baza probelor furnizate de camerele de luat vederi.

Tanarul, care nu a declarat nimic anchetatorilor, a ajuns in Germania in 2015, neinsotit de nimeni, si a fost dat in sarcina unei familii.

Cadavrul tinerei studente la medicina a fost gasit in 16 octombrie pe malul raului Dreisam, in Freiburg. Potrivit autopsiei, aceasta a murit inecata.

Ea participase la o petrecere studenteasca si se intorcea acasa cu bicicleta. Cadavrul sau a fost descoperit cateva ore mai tarziu.

Aceasta crima, care ocupa un loc important in toata presa germana, a fost urmat de uciderea unei alte tinere femei, in aceeasi zona: o 10 noiembrie, o tanara de 27 de ani a fost gasita moarta, dupa ce fusese violata, intr-o padure din Endingen, in apropiere de Freiburg.

Anchetatorii nu au stabilit pana in prezent o legatura intre cele doua crime.

Arestarea tanarului afgan era intens comentata sambata dupa-amiaza pe retelele sociale, unii internauti multumindu-i ironic cancelarului Angela Merkel pentru politica sa de deschidere fata de migranti.























​MASA ROTUNDA Ce fac si ce ar putea sa faca bancile pentru economie si companii? Economistii sefi ai primelor 3 banci comerciale, in dialog cu cititorii  HotNews.ro, luni, de la ora 9:00

Am vazut saptamana trecuta ca Institutul de Statistica a anuntat o crestere economica record - insa analistii si economistii, ne anuntam ca de fapt lucrurile nu sunt chiar atat de roz. Este economia bine finantata in acest moment? Se fac investitii private? Dar publice? Cum pot ajuta bancile mai mult economia, statul si companiile private? La toate aceste intrebari vor raspune Horia Braun, economistul sef al BCR, alaturi de Florian Libocor (economistul sef al BRD-GSG) si de Andrei Radulescu (economist sef al BT) in cadrul mesei rotunde care va avea loc, luni, 20 noiembrie, incepand cu ora 9:00.

11377 vizualizari

  • +14 (32 voturi)    
    Nu exista (Sâmbătă, 3 decembrie 2016, 21:56)

    mitg [utilizator]

    O propaganda scarboasa de dreapta faceti.

    Cei mai bombonei si gingasi au fost primiti, nu toti nebunii!
    • +15 (17 voturi)    
      Intre timp.. maine doua alegeri importante (Sâmbătă, 3 decembrie 2016, 23:59)

      cinevatus [utilizator] i-a raspuns lui mitg

      Intre timp, maine avem cel putin doua evenimente majore care vor avea efecte importante fata de UE:

      - referendum pentru reforma constitutionala in Italia: Renzi, amicul lui Ponta, conduce partidul de guvernamant de centru-stanga PD, principala forta politica pro-UE. Desi tema referendumului este sensibila, pentru ca Renzi, cu stupizenie a promis ca se va retrage de la guvernare daca nu trece reforma, majoritatea celor ce voteaza contra o fac contra lui. In acest moment tabara NU are avans de peste 5 puncte in sondaje. Astfel atat neo-comunistii cat neo-fascistii sau usristii locali (este incredibila asemanarea! pe bune..informati-va ca merita!) apolitici stangisti populisti de la M5S; toti voteaza contra, toti eurosceptici. Daca Renzi pierde, se anunta intrarea la guvernare a euroscepticilor, vezi Liga Nordului (full anti-imigratie). Bye bye UE.

      -alegeri prezidentiale in Austria. Este favorit candidatul de la Partidul Libertății, total anti-imigratie si anti UE. Istoric cam dubios al acestui partid, parca are fondator filo-nazist. Fapt cert este ca aceste alegeri sunt o refacere a ceea ce a fost anulat pentru nereguli la votul prin corespondenta. Daca castiga Norbert Hofer, favoritul, inca o data castiga fortele anti-UE.

      ..........................

      Needless to say, aceste evenimente cauzeaza confuzie unui observator pro-UE ca mine dar anti-imigratie de masa. UE se duce la vale dar poate asta e unica modalitate de a scapa de efectele catastrofice ale unor politici periculoase cu victime precum cea din acest articol.
      • -10 (12 voturi)    
        Mda (Duminică, 4 decembrie 2016, 13:11)

        HP [utilizator] i-a raspuns lui cinevatus

        Deci ai spune "adio" uniunii europene, daca asta ar insemna ca vor veni la putere niste forte politice anti-imigratie ?

        Esti sigur ca ai luat in calcul efectele unei destramari a UE ? Iar daca ai facut-o, esti sigur ca destramarea UE e de dorit unei integrari pe termen lung a imigrantilor ce reprezinta 0.1% din populatia totala a europei ?
        • +14 (20 voturi)    
          UE (Duminică, 4 decembrie 2016, 13:31)

          cinevatus [utilizator] i-a raspuns lui HP

          Uite cum e treaba daca sunteti asa de interesat de parerea mea..

          Eu am sperat pana acum si inca sper pana cand asta este inca posibil, ca fortele politice ale establishmentului actual la nivel european reiau contactul cu realitatea si corecteaza cursul actual al politicilor UE in ce priveste imigratia de masa astfel incat aceste teme sa nu fie atacate usor de forte politice mai putin previzibile pe alte teme. Hitler si alti nebuni au avut acces la putere pentru ca partidele traditionale din acel moment nu mai raspundeau cerintelor populatiei, erau lipsite de contact cu realitatea.

          Tema imigratiei este strans legata de securitate. Nu stiu dvs. dar eu chiar nu as dori ca in 2017 sa avem in UE acelasi numar de atentate si de victime ca in 2016, de dragul integrarii pe termen lung al acelui 0.1% sau si mai putin (procentele chiar nu inseamna nimic cand vorbim de morti). Chiar NU vreau ca pentru binele lor comun sa moara altii de aici. Nu sacrific securitatea mea, cultura mea, stilul meu de viata, pentru binele oaspetilor. Nu am acest nivel de "generozitate suicidara".
          • -10 (16 voturi)    
            Ok (Duminică, 4 decembrie 2016, 14:40)

            HP [utilizator] i-a raspuns lui cinevatus

            O sa va raspund separat:

            Hitler a ajuns la putere pentru ca o mare parte a germanilor erau de acord cu ideile sale, la fel cum astazi multi europeni sunt de acord cu ideile pe care le aveti si dvs.

            Daca procentele nu inseamna nimic atunci cand vorbim de morti, cum ramane cu crimele si violurile savarsite de catre europenii get-beget (musulmani sau crestini), si care sunt net mai numeroase ?

            In concluzie - sunteti sigur ca nu ati fost spalat pe creier, sau poate sunteti un xenofob pur si simplu ?

            Eu cred ca problema dvs este cu musulmanii pur si simplu, si ca faza cu crimele si violurile este doar un argument ce poate fi usor demontat, dar nimeni nu o face.
            • +2 (4 voturi)    
              A nu se confunda .. (Luni, 5 decembrie 2016, 0:14)

              Alius [utilizator] i-a raspuns lui HP

              .. crimele si ilegalitatile facute de europeni, cu ilegalitatile savarsite de crestini declarati si practicanti. Nu-i baga pe toti in aceeasi oala, ca majoritatea dintre cei pe care ii indici sunt atei, nu crestini.

              Iar in cazul de fatai este vorba de musulmani practicanti .. E o mica imensa diferenta.
            • +3 (3 voturi)    
              Despre Hitler ... (Luni, 5 decembrie 2016, 9:33)

              Eu the first [utilizator] i-a raspuns lui HP

              ... el a ajuns sa convinga o mare parte a populatiei (sau ma rog, o parte suficienta, ca de prin '42 sustinerea pentru Hitler mai era doar din cauza terorii) ca urmare a decaderii educatiei din Germania de dupa primul razboi mondial, pe fondul economiei extrem de slabe. Doar primele patru clase erau gratuite, in vremea republicii de la Weimar, dupa aia trebuia sa platesti o taxa - ce-i drept, mica, da' mare pt. o populatie care se ducea cu roaba de bani sa-si cumpere o paine (sau cel putin reprezentata astfel in caricaturile vremii).

              Acuma, nivelul de educatie al astora ce vin din orientul apropiat, comparat cu nivelul de educatie al nemtilor, e comparabil cu ce educatie capatau la vremea ascensiunii lu' Hitler nemtii, fata de alte natii din Europa. Doar ca ei nu asculta de unu' Hitler, nazist, cu idei extremiste de dreapta, ci de imami extremisti, care propovaduiesc razboiul sfant impotriva oricarei culturi ne-islamice. In plus, dau in occident peste protectie sociala nemaiintalnita pentru ei si un sistem legal slab, chiar in plus slabit de masuri politice de neinteles, care lasa populatia nativa de multe ori fara protectie, chestie care-i stimuleaza sa nu se integreze. Chiar n-or fi imigrantii astia in nici un fel vreun risc pentru Europa?

              N-as avea nimic impotriva primirii a si mai multe milioane de imigranti musulmani din zonele afectate de razboi, dar cu o conditie: sa li se aplice legea. Cata vreme sunt lasati sa treaca in transe de mii de oameni fara cel mai elementar control al pasapoartelor sau fara macar o carantina in vederea verificarii identitatii si originii, cata vreme avem parte de sentinte de genul "nu poate fi condamnat pentru viol pt. ca neintelegand limba n-a inteles ca victima nu e de acord" (victima fiind un minor), nu-i pot considera pe cei responsabili de treaba asta altfel decat criminali. Nu iresponsabili, nu inconstienti, nu naivi, ci criminali.

              https://www.jihadwatch.org/2016/10/austria-muslim-migrant-who-raped-10-year-old-boy
          • -6 (16 voturi)    
            P2 (Duminică, 4 decembrie 2016, 14:45)

            HP [utilizator] i-a raspuns lui cinevatus

            Si a doua replica - marea majoritate a atentatelor, daca nu toate, au fost savarasite de catre cetateni francezi, germani sau britanici, care erau musulmani.

            Deci cu oprirea migratiei nu se rezolva nimic, acesti extremisti sunt printre noi.

            Cum vedeti rezolvarea ?
            • +7 (17 voturi)    
              Nu e ok! (Duminică, 4 decembrie 2016, 15:52)

              cinevatus [utilizator] i-a raspuns lui HP

              Nu ma mir ca m-ati facut indirect si islamofob pana acum, alaturi de xenofob, extremist si spalat pe creier. De obicei se intampla imediat si cam toate la pachet, dupa primele schimburi de pareri.
              Eu va vorbesc respectuos pe idei iar dvs. aruncati cu etichete, cu atitudine de bully. Ma scuzati, dar ati ramas la mentalitatea infantila a gradinitei? Intreb.
              Chiar credeti ca imi pasa cum ma considera un anonim pe un forum care nu ma cunoaste si pe care nu il cunosc personal? Ma intereseaza schimbul de idei si pareri. Nu schimbul imatur de etichete pe baza a catorva comentarii.

              In loc sa judecati la pachet, cititi aici un articol pe sleau despre musulmani si terorism, scris de un musulman integrat cu care sunt perfect de acord!
              http://www.breitbart.com/london/2016/03/23/tears-teddy-bears-but-no-resolve-to-deal-with-islamist-threat-in-europe/
              • -7 (11 voturi)    
                Ok (Duminică, 4 decembrie 2016, 16:19)

                HP [utilizator] i-a raspuns lui cinevatus

                Faptul ca v-am numit indirect sau direct islamofob sau xenofob e o consecinta directa a mentalitatii unui islamofob sau xenofob.

                Ceea ce ati scris se incadreaza "dupa definitie" in asa cum v-am catalogat.

                Partea cu spalatul pe creier e demonstrata si de faptul ca postati linkuri scrise de ilustri anonimi, in loc sa imi raspundeti argumentat la ceea ce v-am scris.

                Evident, nu aveti cum raspunde argumentat, pentru ca ceea ce am scris este adevarat.

                Nu mi-o luati in nume de rau, intentia mea e sa spun lucrurilor pe nume, nu sa va jignesc.

                O jignire ar fi daca v-as numi islamofob fara ca dumneavoastra sa fiti unul - dar din pacate, sunteti.

                Si nu, nu judec la pachet, doar individual. Deasemeni, nu cred ca va pasa, pentru ca daca v-ar pasa cu adevarat, n-ati fi unul.

                Cel mai trist e ca sunt multi ca dvs, atat europeni cat si romani, iar mentalitatea aceasta ne-a adus doar razboaie si suferinta.

                Sunteti realmente incapabili sa constientizati de ce e gresit sa ganditi asa cum o faceti, oricat vi s-ar repeta sau argumenta.

                Din pacate, e nivelul maxim la care puteti ajunge.
                • +8 (12 voturi)    
                  pentru HP (Duminică, 4 decembrie 2016, 17:28)

                  adrian88000 [utilizator] i-a raspuns lui HP

                  Xenofob, islamofob , sunt cuvinte inventate de teoreticenii " corectitudinii politice ".
                  Va dau o veste buna ! Din 2017 incepe o noua era. Era in care acesta "corectitudine politica " va fi aruncata la gunoi. Asa cum merita.
                • +5 (7 voturi)    
                  E ok sa fii x-fob (Duminică, 4 decembrie 2016, 20:08)

                  nano2k [utilizator] i-a raspuns lui HP

                  E ok sa fii SIDA-fob, CANCER-fob samd.

                  Voi etichetati, veti primi ceea ce semanati.
                • +5 (5 voturi)    
                  De ce ... (Luni, 5 decembrie 2016, 0:08)

                  Alius [utilizator] i-a raspuns lui HP

                  ... nu se straduiesc sa aduca imigranti crestini, din randul acelor refugiati? De ce doar un pocent infim din refugiatii primiti sunt crestini? De ce nu 50%?...

                  "As of mid-afternoon eastern time on Monday 224 new Syrian refugee arrivals have been reported. That lifts the total this fiscal year to 10,126, of whom 52 or 0.51 percent are Christians; and 9,945 or 98.2 percent, are Sunni Muslims.)" - in US.

                  "A Syrian Christian leader estimates that at least one million Christians have fled the country since the conflict began."

                  Aaaaaa, pentru ca altfel suntem "islamofobi" si "spalati pe creier", daca nu ajutam "fratii" musulmani si sa-i lasam pe fratii crestini sa fie macelariti,. doar pentru alde HP si ai lui "political corect" sa zburde fericiti printre noi, cu capsorul lor patrat ...
              • -3 (7 voturi)    
                Te informezi din surse dubioase (Duminică, 4 decembrie 2016, 19:00)

                pro_bono [utilizator] i-a raspuns lui cinevatus

                Breibart e un fel de Romania Mare, o tribuna a islamofobiei si xenofobiei.

                “Steve Bannon Turned Breitbart Into Trump Pravda For His Own Personal Gain. With Bannon embracing Trump, all that changed. Now Breitbart has become the alt-right go-to website, with Yiannopoulos pushing white ethno-nationalism as a legitimate response to political correctness, and the comment section turning into a cesspool for white supremacist mememakers. This Is Precisely The Sort of Corrupt Media Relationship Breitbart Used To Abhor. Bannon Is A Legitimately Sinister Figure.” goo.gl/VgbLDi
            • +5 (11 voturi)    
              pai tocmai asta explica... (Duminică, 4 decembrie 2016, 17:19)

              press_to_reset_the_world [utilizator] i-a raspuns lui HP

              de la sine faptul ca musulmanilor chiar daca li se da cetatenie intr-un stat european care are o cultura crestina la baza tot asa raman fara nicio intentie de a se adapta societatii care ia adoptat. Raman exact la fel de salbatici cum au venit...daca astia pe care ii mentionezi si care nu sunt integrati nici la a doua sau a treia generatie se comporta exact ca intemeietorul cultului satanisto-barbar numit islam, ce pretentii poti sa ai de la astia care au venit acum din tari unde crimele odioase comise in numele islamului sunt atat de banale pentru ei incat par a fi la fel precum spartul semintelor pntru noi (cand zic noi, nu te includ si pe tine pentru ca tu, doar cunoscand limba romana, nu inseamna neaparat ca si esti un ROMAN)...
            • +7 (13 voturi)    
              pentru HP (Duminică, 4 decembrie 2016, 17:23)

              adrian88000 [utilizator] i-a raspuns lui HP

              Marea majoritate a atentatelor au fost comise de musulmani. Corect !
              O prima rezolvare,cat mai putini musulmani. Adica ermetizarea granitelor. Se intra in U.E. doar cu viza pe pasaport.
              Si ajutam populatiile disperate din cauza razboiului la fata locului. Tabere de refugiati, hrana , apa, medicamente si asistenta. Dar , LA FATA LOCULUI !
            • +5 (5 voturi)    
              Da si nu. (Duminică, 4 decembrie 2016, 23:42)

              Alius [utilizator] i-a raspuns lui HP

              Sa luam cazul Suediei, ce crezi ca se va intampla in viitorul nu foarte indepartat?

              "In 15 years' time, demographers say, indigenous Swedes will be in a minority because the men who arrive are allowed to send home for wives and children, who in turn will have their own children.
              The Swedish economist Tino Sanandaji, who himself has an Iranian-Kurdish background, recently described what's happening in Sweden as 'quite disastrous'. He said: 'This is an irreversible social experiment that no wealthy state has ever attempted. There are almost no ideas or visions over how this can be solved.
              'You can't combine open borders with a welfare state. If you offer generous benefits, and anyone can come and use these benefits, a very large number of people will try to do that. It's just mathematically impossible for a small country like Sweden to fund that.'

              Poti veni cu "islamofob", "spalat pe creier", sau ce vrei tu, dar realitatea nu se va schimba si cand te vei trezi minoritar intr-o multime musulmana care isi va avea propriul guvern si proriile legi, o sa vezi pe pielea ta (sau copiii tai or s-o vada) cum e cu "spalatul pe creier" si altele. Succesuri!
  • +38 (54 voturi)    
    Multiculturalism strikes again.. (Sâmbătă, 3 decembrie 2016, 22:04)

    cinevatus [utilizator]

    .
  • +48 (62 voturi)    
    Afgan? (Sâmbătă, 3 decembrie 2016, 22:08)

    Orpheus [utilizator]

    Cred ca era mai adecvat sa spunem "un tanar musulman". Tara de origine e mult mai putin importanta.
    • +17 (21 voturi)    
      si deprimat (Duminică, 4 decembrie 2016, 11:12)

      paranoid_android [utilizator] i-a raspuns lui Orpheus

      nu uita de deprimat, e foarte important
  • -54 (76 voturi)    
    ironia sorții (Sâmbătă, 3 decembrie 2016, 22:25)

    Mazeta [utilizator]

    În prezent, peste 5.000 de tineri germani omoară studenți (taliban) în Afganistan.
    • +14 (24 voturi)    
      Nu draga (Sâmbătă, 3 decembrie 2016, 23:05)

      mitg [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      Dezinformarea mazetei trebuie combatuta, sa nu-l ia cineva de bun.

      Germania a trimis 808 soldati si staff medical in Afganistan prin misiunea NATO "Resolute Support" (RS), misiune care are scopul de a antrena politia si jandarmeria afghana.

      Misiunea RS s-a nascut ca urmare a apelului guvernului afghan privind antrenarea politiei: politistii afghani nu au competenta de a lupta cu teroristii, asa ca a rugat NATO sa-i antreneze.

      Asta e schema.
      • 0 (0 voturi)    
        Adevarul este adevar. (Luni, 5 decembrie 2016, 0:47)

        Alius [utilizator] i-a raspuns lui mitg

        Mazeta ia niste informatii si le "umple" cu multa dezinformare, asta e tehnica sovietica.

        https://en.wikipedia.org/wiki/German_Armed_Forces_casualties_in_Afghanistan

        "With a contingent of 5,350 soldiers and policemen, Germany is one of the main contributors of troops to coalition operations in Afghanistan. Although German troops mainly operate in the comparatively quiet north of the country, the Bundeswehr has suffered a number of casualties during participation in the International Security Assistance Force mission in Afghanistan."
    • +9 (13 voturi)    
      studenti la Agronomie (Sâmbătă, 3 decembrie 2016, 23:31)

      natbl73 [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      specializarea Opiacee
    • +18 (26 voturi)    
      Deja depasesti orice limita (Sâmbătă, 3 decembrie 2016, 23:35)

      ac [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      Pe orice forum de bun simt luai ban demult. Dar nu, poti posta timpeniile astea in continuare.
      Care 5000 de tineri germani? Cine omoara studenti si/sau talibani in Afganistan? Minti fara nici o rusine.
      • +8 (12 voturi)    
        @Mazeta ia (Duminică, 4 decembrie 2016, 12:31)

        nahir [utilizator] i-a raspuns lui ac

        ruble nu bani.
        tocmai ce si-o fi terminat cursurile de dezinformare in masa de la moscova, sub directa indrumare a lui putin.
        • -9 (11 voturi)    
          daaa?...si tu ce primesti... (Duminică, 4 decembrie 2016, 12:48)

          press_to_reset_the_world [utilizator] i-a raspuns lui nahir

          in schimb?...lire turcesti, riali qatarezi, sauditi?...
          • +1 (1 vot)    
            Ma, el poate ... (Luni, 5 decembrie 2016, 9:39)

            Eu the first [utilizator] i-a raspuns lui press_to_reset_the_world

            ... are o leafe decenta la o firma occidentala, care poate chiar are si-o filiala in Romania, si i-e frica ca daca rusii ajung sa fie crezuti de prea multa lume si-o pierde, asa ca comenteaza din proprie initiativa. Chestie care mie personal mi se pare de bun simt. Chestie pe care-o fac si io si pe care o fac si multi altii.

            Evident, ca sa fii in situatia asta, tre' sa te duca capu' la mai mult decat sa postezi rahat - pe ruble.
      • +3 (3 voturi)    
        A bagat-o pe-aia cu "studentii" .. (Luni, 5 decembrie 2016, 0:58)

        Alius [utilizator] i-a raspuns lui ac

        ...doar pentru ca in articol este mentionat faptul ca victima era studenta la medicina. Daca nu se mentiona acest aspect si se amntea ca era doar o "tanara germana", atunci mezatu' ar fi spus ceva de genul "peste 5.000 de tineri germani omoară tineri (taliban) în Afganistan."

        Efectul "emotionant" si, in acelasi timp, sa contrabalanseze fapta comisa de afgan cu altele, mult mai orbile, "comise" de autoritatile germane. Chestii de psihologie comunista, ce stii tu.
    • +5 (15 voturi)    
      Inexact, nu îi omoară, le curma suferința (Duminică, 4 decembrie 2016, 0:16)

      Un Nene [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      Suferința de a trăi o viață de pomană, de a respira aerul si a mânca mâncarea unora ce ar avea o șansă de a face ceva bun pe lumea asta.
    • +10 (18 voturi)    
      si (Duminică, 4 decembrie 2016, 1:16)

      baronul stanganbuch [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      cite mii de tineri rusi omoara ''rebeli'' la fel de musulmani ca studentii tai din afganistan, in siria? Ai o masura su doua, sau trei? Bai nea mazeta, te credeam mai destept ca vitansandu, dar se pare ca nu esti.
    • +8 (16 voturi)    
      du-te bah d-acilea (Duminică, 4 decembrie 2016, 1:42)

      Foxcrawl.com [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      Uneori spui chestii interesante dar alteori...Studenti talibani :))))))))))))))))))) Ai rupt gura targului cu asta. P/S: Fortele germane nu doar omoara talibani, ci sunt la randul lor ucise de talibani, in numele actualului guvern afgan. Daca-i lasi pe aia singur, patesc ca prostalanii de irakieni.
    • +16 (22 voturi)    
      Fai mazeto ... (Duminică, 4 decembrie 2016, 4:11)

      Alius [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      .. ii si violeaza pe acei "studenti (taliban)" in Afganistan? ...

      In alta ordine de idei, cate femei maltrateaza acei "studenti (taliban)" in Afganistan?...

      Concret, da-ne si noua niste cazuri de studenti in Afganistan omorati de catre cei peste 5000 de tineri germani.

      Scoala sovietica de manipulare va curge prin vene, jeguri ce sunteti.
    • +12 (14 voturi)    
      Nu ca rusii (Duminică, 4 decembrie 2016, 6:40)

      KostasP [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      Care venisera sa le-aduca porumbelu pacii. Ponta si prostia sa traiasca-n tara romaneasca.
    • +6 (12 voturi)    
      sursa?! (Duminică, 4 decembrie 2016, 9:49)

      liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      nu dealta da fara sursa e doar un comentariu tampit, facut sa arate ca e normal sa ne omoare, violeze si arunce in aer arabii...
    • +8 (8 voturi)    
      Talibanii (Duminică, 4 decembrie 2016, 17:31)

      adrian88000 [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      au fost studenti. In invatarea Coranuli si a ideilor criminale ale lui Alah. Nu mai au treba cu studiul acum . Sau tu ii numesti studenti pe cei ce " studiaza " cum sa-si puna centura cu dinamita pe burta ?
  • -14 (54 voturi)    
    Degeaba (Sâmbătă, 3 decembrie 2016, 22:25)

    Ursuletul de Plus [utilizator]

    Spalatii pe creier, din Germania sau Romania, tot pe a lor o vor tine. E razboi? E. Fuge lumea de acolo? Fuge. Deci trebuie primiti. Alte conditii nu mai exista. Next.
    • +11 (17 voturi)    
      stimat creier lucios, (Duminică, 4 decembrie 2016, 1:39)

      demaGOCU [utilizator] i-a raspuns lui Ursuletul de Plus

      Cine face razboi in Afghanistan? Cine a impus sanctiuni economice Siriei? Cine a distrus Libia? Majoritatea sau democratia? bolsevicu dreaq.
    • +16 (18 voturi)    
      Nu e razboi pe acolo (Duminică, 4 decembrie 2016, 9:50)

      Alui [utilizator] i-a raspuns lui Ursuletul de Plus

      Talibanii au cazut la intelegere cu americanii. Doar ei (afganii) se mai arunca din cand in cand in aer. Sport national, ce te bagi. Asa cum e si omoratul cu pietre al femeilor. Respectivul a crezut ca si aici in Europa sunt aceleasi traditii.
  • +34 (56 voturi)    
    minciuni (Sâmbătă, 3 decembrie 2016, 22:27)

    dum_i [utilizator]

    Presa germana "corecta politic" ca Spiegel, FAZ samd nu pomenesc nimic despre asta.
    Viva migrantii musulmani!
    • +9 (15 voturi)    
      Zau? (Sâmbătă, 3 decembrie 2016, 23:14)

      IonescuIonel1 [anonim] i-a raspuns lui dum_i

      Dar tu de unde esti asa informat? Ai verficat? Sau vorbesti din ce ti-a spus cineva? Intamplator citesc FAZ la fel de des ca hotnews si iti spun ca a dat stirea cu 5 ore inaintea hotnews. Si ca sa nu vb aiure ca tine iti pun si linkul http://www.faz.net/aktuell/gesellschaft/kriminalitaet/getoetete-studentin-in-freiburg-mann-gefasst-14556754.html

      Lectura placuta.
      • +9 (15 voturi)    
        speaking about FAZ.. (Duminică, 4 decembrie 2016, 11:45)

        press_to_reset_the_world [utilizator] i-a raspuns lui IonescuIonel1

        ce zice FAZ...

        ..."In the night of October 15th to 16th, the medical student Maria L., daughter of a high-ranking, EU official, was raped near the Black Forest Stadium, and was found drowned shortly thereafter later in the river Dreisam"...

        Acum cred ca inaltul oficial UE a carui fica a fost VIOLATA si OMORATA de catre un "REFUGIAT MUSULMAN" si pe care EL, INALTUL OFICIAL UE la adus aici in Europa, a atins "imbogatirea culturala" (cultural enrichment) pe care o promoveaza cu atata inversunare si prostie omeneasca impotriva noastra a tuturor...
    • +3 (11 voturi)    
      Political correctness... (Duminică, 4 decembrie 2016, 1:02)

      press_to_reset_the_world [utilizator] i-a raspuns lui dum_i

      now a deadly epidemic...

      https://vladtepesblog.com/2016/12/03/breaking-muslim-refugee-in-germany-rapes-and-murders-two-girls-of-family-he-was-staying-with/
    • +9 (11 voturi)    
      da (Duminică, 4 decembrie 2016, 3:03)

      Reshape [utilizator] i-a raspuns lui dum_i

      Am urmarit, vorba presedintelui Romaniei, cu atentie modul in care a fost reflecata stirea pe Facebook (unde sint "prieten" sau am dat Like la cele mai mari ziare din Germania).
      Primii care au anuntat au fost cei de la Die Welt (si N24).
      Dupa 2 ore au dat stirea si cei de la Spiegel, urmata imediat de un filmulet cu o statistica conform careia cele mai multe crime raportate la mia de locuitori sint in America de Sud (Mexic + Brazilia), in timp ce Germania sta FOARTE BINE la acest capitol.
    • +2 (6 voturi)    
      Tu minti ! (Duminică, 4 decembrie 2016, 14:33)

      pro_bono [utilizator] i-a raspuns lui dum_i

      Asta cu cenzura din presa germana e o inventie a propagandei ruse. Uite aici link-ul de la Spiegel http://www.spiegel.de/panorama/justiz/turnschuh-von-ermordeter-joggerin-offenbar-gefunden-a-1123418.html Alt utilizator ti-a dat si link-ul de la FAZ, asa ca lasa dezinformarea asta crasa.
  • +36 (38 voturi)    
    Toti delincventii..."tanarul" asasin, "tanarul" (Sâmbătă, 3 decembrie 2016, 22:46)

    Maniu [utilizator]

    alcoolic la volan, "tanarul" talhar... Infractorul domnilor, infractorul, nu-i mai alintati, pe la toate posturile de radio si TV cu apelativul "nestiutorul", "inocentul", ca nu le merita!
  • +39 (61 voturi)    
    Merkel... (Sâmbătă, 3 decembrie 2016, 22:51)

    Adri70 [utilizator]

    Merkel l-a adus! Sa-i multumim nemernicei pentru ce a facut din Europa!
    • -9 (25 voturi)    
      Nu te mai (Sâmbătă, 3 decembrie 2016, 23:21)

      gigifisiune [utilizator] i-a raspuns lui Adri70

      jeli atat. Si romanii au omorat in Germania. Atata timp cat omoram si noi, cu ce ne diferentiem de alte natii?

      Si, cu toate ca am dreptate, creierele groase imi vor da minus, ca, nah, asa sunt creierele groase.
      • +1 (1 vot)    
        Cat de tamp trebuie sa fii, (Luni, 5 decembrie 2016, 23:59)

        Adri70 [utilizator] i-a raspuns lui gigifisiune

        mai, gigifisiune, ca sa justifici o crima cu alte crime?
    • +15 (19 voturi)    
      Sarpe (Duminică, 4 decembrie 2016, 9:35)

      aniod [utilizator] i-a raspuns lui Adri70

      Serpi ce musca mana care-i hraneste.
      Asta sunt.
  • +9 (19 voturi)    
    O stire care a scapat cenzurii (Sâmbătă, 3 decembrie 2016, 23:16)

    Chaos & Collapse [utilizator]

    Niste ofiteri de politie nemti si niste sefi de redactii din Germania vor zbura urgent din posturi pentru scurgerea asta.

    La fel ca in tot Vestul European, si in Suedia lucrurile decurg conform planurilor de subminare si distrugere dinainte stabilite, insa presa, politia si politrucimea suedeze sint mult mai vigilente in fata scurgerilor decit neexpirementatii (inca) germani.

    Eu, neavind nici o obligatie fata de nimeni, imi iau libertatea sa spun si citeva lucruri incorecte politic. Ma rezum azi doar la ultimele evenimente din Suedia:

    1. SWEDEN is on the brink of becoming a lawless state as the police force is losing the battle against unprecedented levels of crime and violence amid a growing migrant crisis.

    By Lizzie Stromme PUBLISHED: 05:27, Wed, Nov 2, 2016

    The Scandinavian country is facing an existential crisis with on average three police officers handing in their resignations a day.

    If the alarming trend continues, and police officers continue to resign more than 1,000 officers will have quit the service by New Years.

    Since the migrant crisis began last summer, Sweden has been hit by a series of brutal crimes and violent incidents.

    http://www.express.co.uk/news/world/727574/Sweden-chaos-Police-pushed-breaking-point-unprecedented-violence-crime

    2. SWEDEN BURNING: Stockholm in flames as car fire epidemic rages

    Published on Nov 30, 2016

    https://youtu.be/Q8Ro3u6WqoI

    3. Sweden: Cars blaze in Stockholm outskirts, as arson attacks continue

    Published on Dec 1, 2016

    https://youtu.be/aQHRyoVr9wk

    4. Swedish Chef Attacked By "Muslim Men" Because He "Looks Like Donald Trump"

    http://nwostop.com/zero-hedge/178625-swedish-chef-attacked-by-qmuslim-menq-because-he-qlooks-like-donald-trumpq

    5. Swedish Democrat party member of Parliament Anna Hagwall has announced her resignation from all party posts and will not stand for reelection in 2018 after a furor following her exposure of the fact that a single family control the Swedish media.

    (google it... :-)
    • +11 (17 voturi)    
      Nu-i bai ca polițiștii își dau demisia... (Duminică, 4 decembrie 2016, 10:27)

      press_to_reset_the_world [utilizator] i-a raspuns lui Chaos & Collapse

      Patrulele musulmane ale "poliției sharia" sunt fericite și gata sa le ia locul oricând...sa vezi atunci violuri și crime in masa făcute de "refugiații" musulmani...
  • +6 (18 voturi)    
    hmm (Duminică, 4 decembrie 2016, 0:00)

    Cherub [utilizator]

    Se doreste distrugerea valorilor autentice europene, si amestecul rasial conform teoriei demente kalergiene, cu arabi,negri, si asiatici! Se doreste distrugerea Crestinismului! Au incercat Nero, Diocletian, Iulian apostatul, si multi altii, try again/ La fel nu veti reusi, masoneria mondiala doreste dictatura anticristica, se pregatesc sa il primeasca pe Mesia 666/

    Islam este o religie a crimei, violentei, este permisa pedofilia, violul, orice lucru dezgustator violent, uciderea femeilor prin lapidare cu pietre/ Un film interesant ' Lapidarea lui Soraya M' Un film despre sharia, si stilul de viata musulman
  • +11 (19 voturi)    
    Cultural enrichment (Duminică, 4 decembrie 2016, 1:01)

    LatonDariat [anonim]

    Probabil ca judecatorii vor hotari ca tanarul afgan a actionat asa pentru ca este victima rasismului si xenofobiei si il vor scuti de pedeapsa.
    • +5 (13 voturi)    
      tanara violata si ucisa... (Duminică, 4 decembrie 2016, 11:53)

      press_to_reset_the_world [utilizator] i-a raspuns lui LatonDariat

      de catre un MUSULMAN era fica unui inalt demnitar UE care promova conceptul politic neo-marxist "Cultural enrichment"...ironia sortii, nu?...
  • +4 (18 voturi)    
    ''tinarul (Duminică, 4 decembrie 2016, 1:26)

    baronul stanganbuch [utilizator]

    solicitant de azil din afganistan'' are un complice la crima.
    Complicele se numeste angela merkel. Politia nu o va ancheta pentru complicitate. Nu poate si nici nu vrea. Alegatorii ar putea avea un cuvint de spus. Dar nici ei nu o vor face, din varii motive, printre care prostia si lasitatea se evidentiaza. Dar cine e prudent se va tine departe de angela merkel,pentru ca risca sa-si piarda viata, daca nu de altceva. Daca poate.
    La noi, johanis, ciolos, neicusor si dragnea vor tine aproape cu merkel. Concluzia o trage fiecare singur cu el insusi.
    • +3 (11 voturi)    
      imi pare bine ca mai sunt si.. (Duminică, 4 decembrie 2016, 12:16)

      press_to_reset_the_world [utilizator] i-a raspuns lui baronul stanganbuch

      altii care au observat obedienta si scrupulozitatea cu care politicienii romani aplica la sange politica criminala a angelei merkel & Co. in Romania. Trebuie sa fim cu bagare de seama ca sa nu ne trezim intr-o buna zi ca ne aflam in aceeasi situatie in care se gasesc actualmente tari din Europa (germania, suedia, danemarka, olanda, belgia, etc)...Mai nou Bruxelles au trimis "trupele lor de elita" formate din politicieni sau asa zisi tehnocrati neo-marxisti pentru a penetra institutiile statului roman cu scopul final de a schimba constitutia, legile si cultura Romaniei pentru a desfinta apartenenta la religia crestin ortodoxa, cultura si natiunea romaneasca...
  • +12 (16 voturi)    
    nu invatam nimic din istorie (Duminică, 4 decembrie 2016, 8:49)

    iodixit [utilizator]

    primul val de barbari credeti ca a fost mai civilizat? tot la furat, violat si ucis au venit. tot ca sa impuna ideile lor barbare au venit.
  • +10 (18 voturi)    
    religia pacii loveste din nou... (Duminică, 4 decembrie 2016, 9:48)

    liviu_ [utilizator]

    daca iese merkel din nou... nemtii isi merita soarta!

    presupun ca acum merkel nu zice nici pas, nu?!
  • +8 (12 voturi)    
    Business as usual (Duminică, 4 decembrie 2016, 9:59)

    LianBerthold1 [anonim]

    La ce sa te astepti?
  • -9 (15 voturi)    
    Lol (Duminică, 4 decembrie 2016, 13:16)

    HP [utilizator]

    Ia dati un Google dupa "roman crima Italia" sau "roman crima Spania", sau "roman crima...oriunde".

    E plin de violatori si criminali romani, unguri, britanici, spanioli, germani, francezi.

    Si totusi, cand criminalul/violatorul e imigrant musulman, imediat vi se scoala.
    • +3 (7 voturi)    
      tu esti un criminal si violator roman? (Duminică, 4 decembrie 2016, 18:15)

      Razvan_M [utilizator] i-a raspuns lui HP

      Sau doar un individ mai putin dotat intelectual?
  • +9 (13 voturi)    
    ni se scoala doar... (Duminică, 4 decembrie 2016, 13:40)

    press_to_reset_the_world [utilizator]

    atunci cand deschizi tu gura, islamistule...

    ia fa tu un exercitiu de sinceritate si cauta pe Goagal asa:

    musulman crima...spania
    musulman crima...franta
    musulman crima...UK
    musulman crima...Germania
    musulman crima...Danemarca
    musulman crima...Italia
    ...............................................
    musulman crima...oriunde in lume, you name it!

    dupa care fa o comparatie intre numarul crimelor facute de romani, etcetera si musulmani...

    bine inteles ca n-ai atata tupeu...Nu ai tupeu decat sa imprastii propaganda jegoasa islamica...
    • -8 (14 voturi)    
      lol (Duminică, 4 decembrie 2016, 17:10)

      HP [utilizator] i-a raspuns lui press_to_reset_the_world

      pai am căutat, proportia e de 1:1000 in defavoarea europenilor sau a imigrantilor romani.
      • +3 (5 voturi)    
        cauta in engleza, franceza sau germana... (Duminică, 4 decembrie 2016, 17:23)

        press_to_reset_the_world [utilizator] i-a raspuns lui HP

        islamistule....in limba romana nu ai sa gasesti, din moment ce presa de la noi nu relateaza crimele facute in numele islamului...
      • +2 (4 voturi)    
        eu o sa las deoparte internetul... (Duminică, 4 decembrie 2016, 17:48)

        press_to_reset_the_world [utilizator] i-a raspuns lui HP

        care este invadat de stiri PC ale MSM sau a altor "entitati" aflate sub controlul direct al organizatilor teroriste musulmane cum ar fi fratii musulmani, hamas, CAIR, etc sau ale unor entitati statale teroriste (arabia saudita, qatar, turcia, etc) si care stiri sunt doar unele propagandistice, extremiste si pline de ura la adresa lumii libere dar in favoarea musulmanilor si a islamului in general.

        Hai sa luam statisticile ca astea "n-are moarte" ca sa zic asa....

        https://muslimstatistics.wordpress.com/2015/03/19/sweden-77-6-percent-of-all-rapes-in-the-country-committed-by-muslim-males-making-up-2-percent-of-population/

        https://muslimstatistics.wordpress.com/2016/12/03/50-of-british-muslims-surveyed-refuse-to-report-terrorism-44-want-forced-dress-code-for-women/

        https://muslimstatistics.wordpress.com/2016/12/03/50-of-british-muslims-surveyed-refuse-to-report-terrorism-44-want-forced-dress-code-for-women/

        https://muslimstatistics.wordpress.com/2016/12/03/the-worlds-27-most-violent-and-worst-cities-are-dominated-by-islam/

        https://muslimstatistics.wordpress.com/2016/11/23/italian-report-a-direct-correlation-between-immigrants-and-the-rise-in-crime-rate/

        https://muslimstatistics.wordpress.com/2016/11/20/only-18-out-of-57-muslim-nations-sign-un-coalition-to-fight-isis/

        https://muslimstatistics.wordpress.com/2016/11/05/swedens-muslim-problem-half-a-millions-women-sex-attacked-in-a-year/

        https://muslimstatistics.wordpress.com/2016/11/05/swedens-muslim-rape-problem-sex-crimes-against-women-doubled-in-three-years/

        https://muslimstatistics.wordpress.com/2016/11/02/germany-muslim-migrants-committed-142500-crimes-in-first-six-months-of-2016-780-every-day/

        https://muslimstatistics.wordpress.com/2016/10/31/sweden-one-in-ten-muslim-school-students-in-gothenburg-sympathize-with-jihadists/
        • -2 (6 voturi)    
          Fara referinte=zero (Duminică, 4 decembrie 2016, 20:54)

          pro_bono [utilizator] i-a raspuns lui press_to_reset_the_world

          Cherry picking, suppressing evidence, or the fallacy of incomplete evidence is the act of pointing to individual cases or data that seem to confirm a particular position, while ignoring a significant portion of related cases or data that may contradict that position. It is a kind of fallacy of selective attention, the most common example of which is the confirmation bias. Cherry picking may be committed intentionally or unintentionally. This fallacy is a major problem in public debate.
  • -10 (14 voturi)    
    Extremismul nu rezolva problemele (Duminică, 4 decembrie 2016, 15:25)

    pro_bono [utilizator]

    Situatia asta cu imigrantii este similara cu exodul in Occident al est-europenilor din anii '90. Si atunci tarile din vestul Europei s-au confruntat cu cresterea infractionalitatii. Si atunci s-au ridicat voci extremiste care sustineau ca toti est-europenii sunt salbatici, talhari, criminali etc. Desigur avand in vedere conditiile sociale in care au crescut est-europenii sub comunism era previzibila cresterea infractionalitatii, insa nu era nimic inerent biologic conditiei de est-european care predispunea la comiterea de infractiuni.

    Cazul Mailat, care a ingrozit Italia, este sugestiv. Si atunci s-a ridicat un val de ura impotriva romanilor. Desi toti am deplans oribila crima nu ne-a placut cand am fost facuti toti la gramada criminali, salbatici etc. Nimic nu e nou sub soare si istoria se repeta acum, doar ca nu mai e nimeni care sa ia apararea acestor imigranti, pentru ca statele din care provin sunt esuate dpdv politic. Ocazie cu care sunt facuti in toate felurile, maimute islamiste, primate etc.

    Motivele antipatiei sau urii fata de imigranti variaza, unii sunt speriati, desi Romania nu s-a confruntat cu valurile de imigranti, altii sunt fosti adepti de-ai lui Vadim si isi exhiba umorile extremiste, altii au ceva de impartit cu Merkel, altii sunt ultra-conservatori etc. Insa se remarca minciunile cu care unii opereaza: se vorbeste de cenzura presei germane cand in realitate aceste stiri se publica, se vorbeste de Merkel care a chemat imigrantii in Europa, cand in realitate ei erau deja aici, impinsi de interventia rusa in Siria, lasati in Europa de Erdogan care s-a folosit de ei ca si un mijloc de santaj si ajunsi in Europa prin pasivitatea Greciei care si ea avea ceva de impartit cu Europa, se vorbeste de crimele imigrantilor, dar nu se vorbeste si de crimele impotriva imigrantilor, care si ele au crescut.

    Unii vad solutia in extremism, insa istoria ne-a demonstrat ca acest drum duce la pierzanie.
    • +6 (10 voturi)    
      Comentariu (at pro-bono) (Duminică, 4 decembrie 2016, 17:36)

      KostasP [utilizator] i-a raspuns lui pro_bono

      Extrem de lung si extrem de pueril. Cati ani ai matalutza, 5?
      • -5 (7 voturi)    
        Nu te obosi sa citesti, te fortezi prea tare (Duminică, 4 decembrie 2016, 20:20)

        pro_bono [utilizator] i-a raspuns lui KostasP

        Extrem de scurt si extrem de pueril. Cati ani ai matalutza, 5 ?
    • +4 (8 voturi)    
      extremistul tipa "extremistii" (Duminică, 4 decembrie 2016, 18:17)

      Razvan_M [utilizator] i-a raspuns lui pro_bono

      Extremist inseamna si sa sustii decizii luate de o minoritate si care fac rau majoritatii. Dar probabil ca spalatura pe creier nu-ti permite sa gandesti, doar sa jignesti in masa.
      • -5 (7 voturi)    
        Usor, sa nu te ineci de la atata moderatie (Duminică, 4 decembrie 2016, 20:18)

        pro_bono [utilizator] i-a raspuns lui Razvan_M

        EXTREMÍST, -Ă, extremiști, -ste, adj., s. m. și f. 1. Adj. Care ține de extremism, care depășește limitele normale, moderate; privitor la teoriile, ideile, opiniile, metodele, măsurile etc. împinse la extrem

        Se pare ca "spalatura mea pe creier" nu ma impiedica sa citesc si sa inteleg o definitie. Dar asta e, eu nu sunt "inteligent" ca tine sa dau definitii "originale" scoase din burta.
        • 0 (0 voturi)    
          ma bucur ca citesti definitii (Luni, 5 decembrie 2016, 11:37)

          Razvan_M [utilizator] i-a raspuns lui pro_bono

          In momentul cand numesti milioane de oameni pe care nu-i cunosti, in masa, extremisti, dovedesti ca tu ai o problema. Eu te-am numit doar pe tine extremist pe baza prostiilor pe care le tot debitezi pe acest forum.
      • +3 (7 voturi)    
        nu-i (Duminică, 4 decembrie 2016, 21:32)

        baronul stanganbuch [utilizator] i-a raspuns lui Razvan_M

        mai raspunde acestei guri de canal imunde pe curg aberatiile si ineptiile criminale ale neomarxismului.
        Lasa-l sa urle singur, ar trebui ca nimeni sa nu-i mai raspunda. Poate oboseste si pleaca, cine stie.
  • +1 (3 voturi)    
    ah, da, cunoastem (Luni, 5 decembrie 2016, 1:54)

    revo [utilizator]

    L-au arestat ca sa-i dea drumul, ca si aluilalt, care avea o urgenta sexuala, ca nu mai facuse sex de 6 luni... si, daca i s-a sculat cu un copil de 10 ani, ce era sa faca!
    O sa apara un avocat care o sa demonstreze ca fata s-a aruncat singura in lac, asa ca "adolescentul" va fi liber in scurt timp (violul nu se mai ia in seama, va fi regula de acum inainte).