Donald Trump anunta numirea generalului James "Mad Dog" Mattis in functia de secretar al Apararii

de R.M.     HotNews.ro
Vineri, 2 decembrie 2016, 10:22 Actualitate | Internaţional

James Mattis
Foto: Wikimedia Commons
Donald Trump a anuntat joi numirea generalului in retragere James Mattis, 66 de ani, in functia de viitor sef al Pentagonului. Mattis, supranumit "Mad Dog", este o figura legendara in armata americana, reputat pentru calitatile sale militare si vorbirea libera, dar si pentru neincrederea fata de regimul iranian, scrie AFP.

Generalul, foarte iubit in randul trupelor, a fost comandant in cele mai dificile campuri de lupta, precum Irak si Afganistan, misiuni care i-au atras supranumele de "Mad dog".

"Il vom numi pe 'Mad dog' Mattis secretar al Apararii", a anuntat joi Donald Trump, intr-un miting la Cincinnati, in Ohio, primul din turneul de multumire pe care l-a initiat. "Dar nu vom anunta inainte de luni, deci nu spuneti nimanui", a adaugat acesta.

"Mad dog este excelent, excelent. Este cel mai bun. Ei (ceilalti generali) spun ca este cel mai apropiat de generalul George Patton", a mentionat presedintele ales, referindu-se la fostul ofiter care s-a ilustrat in timpul celui de-al Doilea Razboi Mondial.

Dar James Mattis este si un intelectual, supranumit "calugarul soldat", cunoscut pentru impresionanta sa biblioteca de peste 7.000 de carti.

Acest celibatar din nord-vestul SUA, nascut in 8 septembrie 1950, a comandat o brigada de Infanterie marina in timpul invaziei din Afganistan dupa 11 septembrie, inainte de a comanda Prima divizie a corpului de Infanterie marina la inceputul razboiului din Irak in 2003, si apoi in perioada teribilei lupte pentru recucerirea orasului rebel Fallujah, in 2004.

"Fiti politicosi, fiti profesionisti, dar fiti pregatiti sa ucideti pe oricine intalniti", le-a spus el soldatilor sai, inaintea acestei batalii, pentru a rezuma situatia periculoasa  in care se aflau militarii americani care ocupau aceasta tara.

Generalul este cunoscut si pentru derapajele sale de limbaj,
spre exemplu in 2005, cand a explicat ca este "amuzant sa te bati" sau cand a afirmat ca trebuie dat de pamant cu oamenii "care isi lovesc femeile timp de cinci ani pentru ca nu au purtat valul" islamic.

James Mattis a ocupat din 2007 pana in 2009 postul de comandant  suprem al aliatilor in  NATO.

In 2010, administratia Obama l-a numit in fruntea Centcom, comandamentul fortelor aliate din Orientul Mijlociu, care numara 150.000 de militari, dintre care 66.000 in Afganistan.

Dar Casa Alba nu a avut niciodata incredere in acest general, considerandu-l prea dispus spre o confruntare cu Iranul, in conditiile in care comunitatea internationala incerca sa negocieze un acord pentru a impiedica Teheranul sa obtina arma nucleara.

La inceputul lui 2013, l-a impins spre  retragere, cu cateva luni inainte de plecarea sa prevazuta. Generalul a parasit armata. Dar, spre deosebire de generalul Michael Flynn, viitorul consilier pentru securitate nationala al lui Donald Trump, si el impins spre demisie de administratia Obama, a evitat afirmatiile incendiare impotriva Casei Albe si a ramas o voce foarte respectata la Washington.

In primavara lui 2016, unii republicani au incercat sa-l determine sa candideze independent la Casa Alba, pentru a bloca ascensiunea lui Donald Trump, dar a refuzat propunerea.

"Am fost lenti in identificarea amenintarilor emergente, nu am vrut sa ne prioritizam interesele si am trimis semnale derutante atat pentru dusmanii nostri, cat si pentru aliati", spunea el, intr-un editorial publicat in august in San Francisco Chronicle.

"Tara noastra trebuie sa-si intareasca de urgenta postura, sa faca front comun cu tarile care sunt pregatite sa ne ajute sa reparam si sa sustinem o ordine internationala care a servit bine SUA si aliatilor sai", scria acesta.

James Mattis este primul fost general care devine secretar al Apararii de la George Marshall, in 1950, sub Harry Truman.

El va avea nevoie de o autorizatie speciala din partea Congresului pentru a-si prelua functia.


Citeste mai multe despre   











[P] JYSK Romania plateste 15 lei / zi pentru tichetele de masa ale angajatilor sai

JYSK Romania, parte a grupului scandinav JYSK Nordic, unul dintre cei mai mari retaileri de mobilier si decoratiuni interioare din Europa, a majorat, incepand cu data de 1 decembrie 2016, valoarea tichetelor de masa acordate angajatilor sai. Astfel, valoarea nominala a unui tichet de masa a ajuns la 15 lei, suma maxima prevazuta de lege.
14322 vizualizari
  • -33 (51 voturi)    
    Numai pacifisti...... (Vineri, 2 decembrie 2016, 10:36)

    Toni_Romania [utilizator]

    Bravo Donny!
    • +53 (55 voturi)    
      Pacifist sau nu,dar pentru noi suna bine, (Vineri, 2 decembrie 2016, 11:04)

      persuasiv [utilizator] i-a raspuns lui Toni_Romania

      bine de tot :"Tara noastra trebuie sa-si intareasca de urgenta postura, sa faca front comun cu tarile care sunt pregatite sa ne ajute sa reparam si sa sustinem o ordine internationala care a servit bine SUA si aliatilor sai"
      • -27 (33 voturi)    
        ??? (Vineri, 2 decembrie 2016, 11:16)

        Toni_Romania [utilizator] i-a raspuns lui persuasiv

        pai nu asta a fost agenda militara S-ua pana acuma?
        • +19 (23 voturi)    
          A fost,da (Vineri, 2 decembrie 2016, 12:15)

          persuasiv [utilizator] i-a raspuns lui Toni_Romania

          e bine ca ramane,si ca se pune un accent pe asta.
      • +10 (14 voturi)    
        hmm (Vineri, 2 decembrie 2016, 11:53)

        Adrian_1234 [utilizator] i-a raspuns lui persuasiv

        Daca suntem seriosi ! Si cum stim cu totii noi nu prea suntem ;)
        NNumirea si pozitia e un plus evident, dar la nivel de Romania mi-e cam frica cu astia :). Astia functioneaza pe fapte nu gargara
        Daca il vad astia pe Dragnea ne dau un sut fix unde ne doare :) :)
        • +1 (1 vot)    
          Haios comentariu (Duminică, 4 decembrie 2016, 16:27)

          MasP [anonim] i-a raspuns lui Adrian_1234

          si foarte real. Nu da doi bani "mad dog" Mattis pe asigurarile pe care le dau oficialii nostri. Oricum noi avem o istorie in spate care ne recomanda ca foarte "seriosi" cand e vorba de respectarea unor intelegeri. Semanam din acest punct de vedere cu fratii nostrii fancezi; parca Patton spunea la un momnet dat "prefer sa am 2 nemti in fata mea decat un francez in spatele meu".
      • -4 (4 voturi)    
        vise (Vineri, 2 decembrie 2016, 19:32)

        revo [utilizator] i-a raspuns lui persuasiv

        Ma tem ca timpul acelei ordini a trecut demult. Este o alta lume, conditionata nu numai de armata ruseasca (care sigur nu este innoita tehnic, dar are capacitate uriasa de distrugere si suficienta carne de tun, dar mai ales nu tine cont de nicio regula cand isi apara interesele), dar si de China, care creste ca in poveste, cu tot ce inseamna ea pentru economia si finantele mondiale. Si mai sunt si problemele grave de mediu, care n-au fost niciodata luate in seama de americani, nu mai zic de bietul Trump, ca el nu le recunoaste defel (desi, cumva, sanii de silicon ai nevesti-sii ar trebui sa-l puna un pic pe ganduri - cat de raspandita si de intima este astazi poluarea chimica, care lasa urme adanci pe zeci si sute de ani). Si mai sunt si tarile emergente (multe), si tarile Golfului, acum bogate si puternic inarmate, si UE, cu alte standarde de calitate decat ale Americii. Si mai este si accesul aproape neingradit la informatie si tehnologie. Ce se mai poate repara din vechea ordine internationala? Mai nimic.
    • +33 (35 voturi)    
      exact ce trebuia (Vineri, 2 decembrie 2016, 12:05)

      un.om [utilizator] i-a raspuns lui Toni_Romania

      stim ca Putin dorea un hipiot progresist si nehotarat in acest post... ghinion!
      • -9 (17 voturi)    
        Sa nu ne grabim (Vineri, 2 decembrie 2016, 14:21)

        banel [utilizator] i-a raspuns lui un.om

        Trump a declarat prin campanie ca nu Rusia e inamicul numarul 1 ci China. Rusia e problema Europei si tare mi-e ca Trump va fi mai preocupat de propria ograda decat de a Europei.
    • +15 (19 voturi)    
      Si tu esti naiv precum Magellan ! (Vineri, 2 decembrie 2016, 14:23)

      Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui Toni_Romania

      Portughezul macar a denumit apa pe care a strabatut-o dupa ce a traversat Atlanticul ca fiind pacifica pt ca era primul care ajunsese la ea si a avut norocul sa nimereasca anotimpul potrivit pt calatorie, dar tu magellane de Romania nu te-ai nascut azi, banuiesc ca traiesti in lumea asta de ceva vreme. Ai impresia ca este o lume pacifica ? Ca e vremea potrivita ca in loc de 2% din PIB pt aparare , statele sa aloce 2% pt porumbei si ramuri de maslin ?

      PS. Cand Rusia va investi in porumbei si ramuri de maslin atunci o sa-ti dau dreptate. Dar...
    • +8 (12 voturi)    
      Exact (Vineri, 2 decembrie 2016, 15:01)

      KostasP [utilizator] i-a raspuns lui Toni_Romania

      O sa-i pacifice pe cioloveci pina n-or sa mai aiba aer.
  • +39 (53 voturi)    
    Trumpsy e consecvent ! (Vineri, 2 decembrie 2016, 10:36)

    Susufler0 [utilizator]

    Isi alege in Cabinet personalitati total opuse celor pe care le-ar fi ales hilara, adica oameni dintr-o bucata !
    • -26 (40 voturi)    
      Da, warmongers dintr-o bucata. (Vineri, 2 decembrie 2016, 10:56)

      Toni_Romania [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

      ---
      • +29 (37 voturi)    
        mda, pozitiile de peacekeeper (Vineri, 2 decembrie 2016, 12:18)

        AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui Toni_Romania

        sunt ocupate de rusi.
        Apara astia pacea ceva de speriat, pana la ultimul localnic!
        • +11 (13 voturi)    
          100 de plusuri (Vineri, 2 decembrie 2016, 15:02)

          accidutzu13 [utilizator] i-a raspuns lui AliKimiku

          100 de plusuri merita comentariul tau :D
        • +8 (8 voturi)    
          Te-am trecut in top 10 cele mai bune (Vineri, 2 decembrie 2016, 16:25)

          Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui AliKimiku

          comentarii la sectiunea Comentarii politice" din anul 2016 !
        • +2 (2 voturi)    
          Pana la ultimul colon rus (Vineri, 2 decembrie 2016, 17:35)

          Locke Lamora [utilizator] i-a raspuns lui AliKimiku

          sa avem pardon
        • +3 (3 voturi)    
          Vechi proverb sovietic (Sâmbătă, 3 decembrie 2016, 11:46)

          Prostu' satului [utilizator] i-a raspuns lui AliKimiku

          "Vom lupta pentru pace pana nu va mai ramane piatra pe piatra."
          (Alexandr Zinoviev, Homo sovieticus)
  • +41 (55 voturi)    
    mda (Vineri, 2 decembrie 2016, 10:48)

    Adrian_1234 [utilizator]

    Deci Trump cauta oameni cu coloana vertebrala si seriosi nu neaaparat care dau bine pe ecran
    Un mare plus
  • +19 (21 voturi)    
    Totusi... (Vineri, 2 decembrie 2016, 11:06)

    Alethea [utilizator]

    "fostul ofiter care s-a ilustrat in timpul celui de-al Doilea Razboi Mondial..." nu e din limba romana- avem aici un verb nereflexiv, nu? Banuim ca respectivul general a devenit ilustru in WW2 ar fi exprimarea corecta:-)
    • +8 (12 voturi)    
      eh (Vineri, 2 decembrie 2016, 11:50)

      Adrian_1234 [utilizator] i-a raspuns lui Alethea

      e curentul nou de a folosi superlative
      "care s-a remarcat" era formularea corecta dar era prea "normala" trebuia ceva ce iese in evidenta :)
      • +2 (6 voturi)    
        Ce aveți măi cu reflexivele? (Vineri, 2 decembrie 2016, 12:05)

        grigoreagape [utilizator] i-a raspuns lui Adrian_1234

        Sfântul DEX îl are iar sinonimul de "a se remarca" e dat chiar în definiție. Ba chair e menționat și în ăla de prin '55.

        https://dexonline.ro/definitie/ilustra
        • -2 (6 voturi)    
          mda (Vineri, 2 decembrie 2016, 13:50)

          Adrian_1234 [utilizator] i-a raspuns lui grigoreagape

          pare corect conform dexonline dar daca ma uit bine vine din NODEX-ul din 2002
          Era si inainte ? ca daca nu, ma gandesc ca e o romanizare a unor cuvinte mai degraba.
          Mie nu imi suna ok in romana chiar daca zic ca vine din latinescul ala. La noi s-a pastrat adverbul dar verbul nu l-am auzit folosit niciodata pana acum.
          • +1 (3 voturi)    
            Tu nu te-ai uitat cum trebuie în link (Vineri, 2 decembrie 2016, 14:30)

            grigoreagape [utilizator] i-a raspuns lui Adrian_1234

            A treia intrare e definiția din '55, și ca un făcut, acea definiție are un exemplu. Căutând exemplul, am ajuns la următoarea folosire a cuvântului de pe la 1880 de către săracul Ion Ghica:
            https://ro.wikisource.org/wiki/Scrisori_c%C4%83tre_Vasile_Alecsandri/%C8%98coala_acum_50_de_ani

            PS: Dacă amărâtul ăsta de verb reflexiv nu-ți sună bine în română, mă întreb cum îți sună faimosul "ok"?
  • +26 (32 voturi)    
    Ein Mann, ein Wort! (Vineri, 2 decembrie 2016, 11:15)

    CRMS [utilizator]

    Vremea panglicarilor a trecut !
    • -7 (7 voturi)    
      Atat poate saracul, ein Wort ! (Vineri, 2 decembrie 2016, 21:31)

      newlook [utilizator] i-a raspuns lui CRMS

      Atat poate saracul, ein Wort !
      Si VW, tot "ein Wort" <<FURAM>>.
  • +5 (11 voturi)    
    sau (Vineri, 2 decembrie 2016, 11:30)

    Consonant [utilizator]

    Poate mai potrivit ar fi "s-a evidentiat", "s-a afirmat", "s-a remarcat". Insa exemplul asta este relativ mic fata de cat de abuzata este limba romana in ziua de astazi.
    • -12 (18 voturi)    
      Normal (Vineri, 2 decembrie 2016, 12:31)

      Ochii_pe_voi [utilizator] i-a raspuns lui Consonant

      Avem un presedint care nu foloseste maim multe de 1000 de cuvinte, si alea prost, un parlament de inculti, ministri cu bacalaureat la 30 de ani si doctori inculti facuti la Gagademii militsare. CULTURA ROMANA E LA PAMINU si toate statisticile arata ca suntem poporul cel mai incult din UE:
      • +7 (7 voturi)    
        Poate (Vineri, 2 decembrie 2016, 13:43)

        ipolitic [utilizator] i-a raspuns lui Ochii_pe_voi

        cu cultura nu chiar, dar cu ortografia într-adevăr stăm prost.
      • +7 (9 voturi)    
        Ai incurcat presedintii (Vineri, 2 decembrie 2016, 14:09)

        VictorS [utilizator] i-a raspuns lui Ochii_pe_voi

        Trăncăneala nu inseamna cultura, daca ar fi asa Becali este docent.
      • +1 (1 vot)    
        exprimare gresita ! (Vineri, 2 decembrie 2016, 21:46)

        silviu_dumitrescu [utilizator] i-a raspuns lui Ochii_pe_voi

        corect ar fi sa folosesti "sunteti" si nu "suntem" atunci cand iti versi laturile spre poporul roman ...

        chiar daca vreodata ai apartinut acestui popor (putin probabil cred...), este eviden ca nu mai ai decat o legatura de ura cu noi, deci te rog sa nu te mai incluzi

        multumesc.
    • +5 (5 voturi)    
      Greu cu ăștia super corecți (Vineri, 2 decembrie 2016, 14:34)

      grigoreagape [utilizator] i-a raspuns lui Consonant

      https://dexonline.ro/definitie/ilustra

      Verbul e folosit ca verb reflexiv de pe la 1880.
  • +14 (20 voturi)    
    greu (Vineri, 2 decembrie 2016, 11:53)

    baronul stanganbuch [utilizator]

    de gasit un om mai competent si mai potrivit decit generalul mattis.
  • +9 (13 voturi)    
    Un film documentar (Vineri, 2 decembrie 2016, 11:58)

    Ciobanul Bucur [utilizator]

    dat recent pe "National Geografic" il prezenta in culori foarte favorabile, cu accent pe profesionalismul lui.
  • -14 (18 voturi)    
    Ce va mai uitati voi in gura lui Trumpy.... (Vineri, 2 decembrie 2016, 11:59)

    Toni_Romania [utilizator]

    -----
  • +8 (12 voturi)    
    James "caine turbat" Mattis (Vineri, 2 decembrie 2016, 12:15)

    un.om [utilizator]

    din descriere pare o numire buna pentru noi in ciuda poreclei care suna cam urat in limba romana :)
  • +1 (11 voturi)    
    "mad dog" (Vineri, 2 decembrie 2016, 12:58)

    ipolitic [utilizator]

    se traduce "caine turbat" sau exista si o varianta care nu ne afecteaza psihic si emotional?
    • +4 (16 voturi)    
      hmm (Vineri, 2 decembrie 2016, 13:24)

      Mazeta [utilizator] i-a raspuns lui ipolitic

      Dinamovistul?
    • 0 (2 voturi)    
      eh (Vineri, 2 decembrie 2016, 13:51)

      Adrian_1234 [utilizator] i-a raspuns lui ipolitic

      Poti sa traduci si cu " caine al dracului" sau "caine dat naibii" ;)
      • +1 (3 voturi)    
        Mdeah... (Vineri, 2 decembrie 2016, 14:15)

        Nea Hoisan [utilizator] i-a raspuns lui Adrian_1234

        Sau "cainele bulangiu"...
        Scuze HN!
    • +3 (3 voturi)    
      ! (Vineri, 2 decembrie 2016, 14:38)

      jaoju [utilizator] i-a raspuns lui ipolitic

      exista 'nebunatic' !
  • +18 (20 voturi)    
    N-am înțeles (Vineri, 2 decembrie 2016, 14:11)

    AdiSto [utilizator]

    ce e greșit în a spune că trebuie dat de pământ cu cel care își bate nevasta care nu poartă vălul islamic.
    • +1 (13 voturi)    
      contravine tembelei corectitudini politice... (Vineri, 2 decembrie 2016, 15:58)

      vrempeBaselamititica... [utilizator] i-a raspuns lui AdiSto

      eu susţin derapajele sincere de limbaj în detrimentul scârboasei ipocrizii a corectitudinii politice.
      care, din nefericire, este excesiv utilizată şi la noi în europa: în cazul atentatelor isis nu este găsit de condamnat islamul, cu toate că imamii sunt cei ce le spală creierul în halul ăsta adepţilor, ci doar indivizii izolaţi ce au comis atentate, de obicei sinucigaşe, adică exact cei cu creierul deja spălat până la alb... care în mod firesc ar trebui asimilaţi iresponsabililor mental.
  • +5 (15 voturi)    
    Trump's speech in Cincinnati (Vineri, 2 decembrie 2016, 15:26)

    zizin [utilizator]

    https://www.youtube.com/watch?v=JPMgPlj3G08

    full speech in Cincinnati, Ohio (54 min.)

    Fast-forward min 42:10 la partea cu "foreign policy" unde spune (trad. liberă):

    "Nu vom răsturna regimuri și guverne. Amintiți-vă de cele 6 trilioane de dolari în Orientul Mijlociu! Scopul nostru? Stabilitate, mai degrabă decât haos. Pentru că vrem să reconstruim țara noastră! E timpul!"
  • 0 (6 voturi)    
    Hail Trump! (Vineri, 2 decembrie 2016, 19:27)

    Nyk1 [utilizator]

    Doamne ajută că Omenirea are în sfârșit un lider înțelept!

    Cât despre Mattis: ”a afirmat ca trebuie dat de pamant cu oamenii "care isi lovesc femeile timp de cinci ani pentru ca nu au purtat valul" islamic.”