Vladimir Putin si-a domolit retorica antioccidentala. Anunta ca vrea sa se inteleaga cu Donald Trump

de I.C.     HotNews.ro
Joi, 1 decembrie 2016, 15:25 Actualitate | Internaţional

Vladimir Putin
Foto: Facebook/ Vladimir Putin European Support
Vladimir Putin a adoptat un ton neobisnuit de conciliant in discursul sau anual despre starea natiunii, sustinut joi, declarand ca Moscova vrea sa se inteleaga cu viitoarea administratie a Statelor Unite si cauta sa-si faca prieteni, nu inamici, relateaza Reuters.

Putin, care si-a folosit discursurile anterioare pentru a critica extrem de dur Occidentul, dar mai ales Statele Unite, si-a tinut in frau criticile si si-a concentrat cea mai mare parte a alocutiunii pe problemele sociale si economice interne.

"Nu vrem confruntari cu nimeni. Nu avem nevoie de ele. Nu cautam si nu am cautat vreodata inamici. Avem nevoie de prieteni", a transmis Putin elitei politice, adunate intr-un a dintre cele mai grandioase sali de la Kremlin.

"Suntem pregatiti sa cooperam cu noua administratie americana. Avem o responsabilitate comuna in asigurarea securitatii internationale", a adaugat el, precizand totodata ca  relatiile dintre Statele Unite si Rusia trebuie sa fie reciproc avantajoase si echitabile.

Putin si-a exprimat speranta, anterior, ca presedintele-ales american Donald Trump sa ajute la restabilirea relatiilor ruso-americane, iar analistii spun ca este putin probabil sa reia retorica antioccidentala inainte de investirea lui Trump in ianuarie.

Liderul rus si-a exprimat de asemenea speranta sa gaseasca un teren comun cu Washingtonul, mai ales in lupta impotriva terorismului.

Putin a facut o trimitere la Siria, unde Moscova il sustine pe presedintele Bashar al-Assad, in timp ce administratia americana ii sustine pe rebelii care lupta impotriva lui al-Assad.

Rusia spera ca Trump sa dea Moscovei mana libera si sa coopereze militar in lupta impotriva gruparii jihadiste Statul Islamic.

Tonul lui Putin poate ca a fost mai domol ca alta data, insa el a spus clar ca Rusia va continua sa-si sustina cu putere interesele.

Putin a criticat  ceea ce a numit "mituri" despre agresiunea rusa si amestecul rus in alegerile altor tari, subliniind ca Moscova vrea sa-si decida independent soarta.

"Ne vom construi viitorul fara sfaturi din partea altora", a declarat seful statului rus.

Principala tinta a discursului lui Putin pare sa fi fost insa poporul rus.

Mesajul pe care l-a transmis este ca cea mai dificila perioada a crizei conomice a trecut si ca a venit vremea unei concentrari asupra imbunatatirii nivelului de trai prin investitii mai puternice in educatie si sanatate.

Viitoarele alegeri prezidentiale vor avea loc in 2018, insa Vladimir Putin nu a spus daca va candida pentru un nou mandat, desi este asteptat sa faca acest lucru.


Citeste mai multe despre   











[P] JYSK Romania plateste 15 lei / zi pentru tichetele de masa ale angajatilor sai

JYSK Romania, parte a grupului scandinav JYSK Nordic, unul dintre cei mai mari retaileri de mobilier si decoratiuni interioare din Europa, a majorat, incepand cu data de 1 decembrie 2016, valoarea tichetelor de masa acordate angajatilor sai. Astfel, valoarea nominala a unui tichet de masa a ajuns la 15 lei, suma maxima prevazuta de lege.
7366 vizualizari
  • -29 (55 voturi)    
    De fapt... (Joi, 1 decembrie 2016, 15:29)

    Nyk1 [utilizator]

    ...USA e cea care-și domolește politica antirusească acum că în sfârșit are un bun președinte, pe Donald J. Trump.
    • +5 (7 voturi)    
      True. USA isi permite (Joi, 1 decembrie 2016, 15:46)

      ICosmin [utilizator] i-a raspuns lui Nyk1

      ...sa faca ce vrea.
    • +3 (15 voturi)    
      Nope, nu-i pasa de pitici cracanati lui Trump (Joi, 1 decembrie 2016, 17:14)

      Locke Lamora [utilizator] i-a raspuns lui Nyk1

      Rusia e bully-ul clasei care creeaza mereu probleme, o scatoalca si se linisteste.
    • +2 (14 voturi)    
      Te inseli (Joi, 1 decembrie 2016, 17:24)

      Getodac_ [utilizator] i-a raspuns lui Nyk1

      Putin are o intalnire aranjata cu Chavez si Castro in viitorul apropiat...
    • +3 (13 voturi)    
      ... (Joi, 1 decembrie 2016, 19:29)

      ak33 [utilizator] i-a raspuns lui Nyk1

      Treci pe la caserie sa iti iei rublele
    • +9 (17 voturi)    
      Am (Joi, 1 decembrie 2016, 19:29)

      Jar [utilizator] i-a raspuns lui Nyk1

      in minte Europa de Vest sub americani si Europa de Est sub rusi.
      Am in minte cum erau impuscati oamenii care fugeau din Est catre Vest.
      Am in minte nemtii din Est care sareau zidul Berlinului catre Vest...
      Am in minte interventia sovietica in '56 in Ungaria si pe cea din '68 din Cehoslovacia.
      Am in minte declaratia recenta a lui Putin precum ca granitele Rusiei nu se termina...
      Vad cum in prezent oamenii fug din Est catre Vest.

      Am in minte ca nu mai vreau sub rusi.

      De fapt,tu ce ai in mintea...?
      • -7 (11 voturi)    
        Calmeaza-te (Joi, 1 decembrie 2016, 22:28)

        Snitzelvienez [utilizator] i-a raspuns lui Jar

        Razb este economic..nimic altceva
        Cacealmaua americanilor a functionat..noi cumparam armament sa ne aparam de rusi..
        • +5 (7 voturi)    
          Propaganda cacealma (Vineri, 2 decembrie 2016, 0:45)

          Daniels22026 [utilizator] i-a raspuns lui Snitzelvienez

          Propaganda voastra zice mereu ca ati fi cucerit la calealma teritorii din Moldova, Georgia si Ucraina. Dar nu e cacealma. Chiar le-ati cucerit.

          Iar noi ar trebui sa ne aparam chipurile la cacealma?! Glumesti. Va luam cat se poate de in serios. Vom elibera toate teritoriile cucerite de voi. Le vom apara de voi. Caci oricare tara are dreptul sa intre in NATO pentru a se apara colectiv. Inclusiv voi rusii ati fost parteneri speciali NATO pana ati inceput sa atacati alte tari.
          • -1 (3 voturi)    
            Esti hilar (Vineri, 2 decembrie 2016, 14:45)

            Snitzelvienez [utilizator] i-a raspuns lui Daniels22026

            Defilam cu lansatoare rusesti , migu-uri, kalshnikovuri si F16 ..istoria ne-a demonstrat ca aliantele se schimba in functie de cine vine la putere si interese
            Dreptul la aparare -l avem dar nu irosind bani pe jucariile altora dependenti de piesele lor de schimb, ci trebuie sa vedem ce armament putem noi dezvolta si produce pe cont propriu pt a rezista unui conflict de lunga durata..cum am spus tradatorii autohtoni sunt impartiti in 2 categorii :Est si Vest
      • +1 (1 vot)    
        PUtin a lasat-o moale.... (Vineri, 2 decembrie 2016, 12:07)

        Spiky [utilizator] i-a raspuns lui Jar

        ... pentru că a ajuns la fundul sacului de hrișcă. Noroc că votki este, guleai este, muieri este, așa că se poate continua cazaciokul prin Ucraina, Siria și eventual și Libia.
    • +5 (11 voturi)    
      Experti rusi exclud alianta de durata Rusia-China (Joi, 1 decembrie 2016, 20:19)

      utug [utilizator] i-a raspuns lui Nyk1

      Viitorul Rusiei este alaturi de Europa si America ("current estrangement from Europe and the United States a passing phase" ...Russian experts ... rules out a lasting China-Russia alliance)

      Unele detalii in partea 3 [ 2, 2, {3}, 4, 5. 6, 7, ] din:
      China May Be Rising, But America Is Not in Retreat

      http://nationalinterest.org/feature/china-may-be-rising-america-not-retreat-18127?page=show

      The Russian Far East will also likely be pulled toward China economically, as well as politically. This 2.4-million-square-mile , resource-rich region shares a 2,600-mile border with China and is remote from Russia’s western centers of power. The adjoining three Chinese provinces (Liaoning, Jilin and Heilongjiang) alone contain 109 million people. That compares to approximately 6.2 million individuals in the Russian Far East, about two million fewer than in 1991, with emigration accounting for a large chunk. Russian strategists understand the vulnerabilities presented by this mix of geography and demography. So does the Kremlin, which, amidst an increasing Chinese economic presence, has been providing Russians inducements, including land rights and even outright grants, to move east.....
      The Russia-China “strategic partnership” gets considerable coverage, but given Russia’s various problems—an economy tethered to energy prices, a shrinking and aging population, and a public health crisis that corrodes its human capital—it will not be an effective partner in counterbalancing America and its allies in the long run. Russia, for its part, does not relish the prospect of becoming Beijing’s adjutant in a Pax Sinica, a sentiment evident in “Russia Strategy: 2020,” a 2012 study by a group of Russian experts, which rules out a lasting China-Russia alliance. As the balance of power continues to shift in the China’s favor, Russia may well hedge further and look to the West, making its current estrangement from Europe and the United States a passing phase.
      • +2 (2 voturi)    
        Mai e pana atunci (Vineri, 2 decembrie 2016, 2:00)

        Daniels22026 [utilizator] i-a raspuns lui utug

        In principiu Rusia se va orienta odata si-odata catre Europa. Dar drumul rusilor catre democratie e foarte anevoios si costisitor pentru toata lumea.
    • +7 (13 voturi)    
      ... (Joi, 1 decembrie 2016, 20:31)

      rocknum [utilizator] i-a raspuns lui Nyk1

      ce-i saviețki? a venit iarna si s-a scumpit vodka nu?
      Nu mai sunt bani pt salarii la institutu de postaci din sankt petersburg
    • +6 (14 voturi)    
      vezi ca ramai fara buze de la atata ass kissing (Joi, 1 decembrie 2016, 20:41)

      torna_fratre [utilizator] i-a raspuns lui Nyk1

      Las-o mai moale cu ce presedinte bun este Trump.
      Nu si-a exercitat nici un minut functia deci de unde pana unde vezi tu ca este bun?
      Ai rabdare 1 an de mandat si vedem cat de bun mai este Trump pentru tine sau Putin.
      S-ar putea sa va iasa pe urechi.Republicanii sunt anti-rusi prin doctrina astfel ca tare mi-e ca Trump le va da,rusilor, o mare puie.
    • +4 (10 voturi)    
      Cam la fel ca pe vremea lui Reagan :) (Joi, 1 decembrie 2016, 20:49)

      Harald [utilizator] i-a raspuns lui Nyk1

      Ai un pic răbdare, să preia Trump Casa Albă :)
  • +2 (8 voturi)    
    Dar se spusese ca in curand (Joi, 1 decembrie 2016, 15:45)

    Ciobanul Bucur [utilizator]

    Putin va spala putina.
  • -4 (18 voturi)    
    pentru unii (Joi, 1 decembrie 2016, 15:47)

    Mazeta [utilizator]

    Dacă Rusia și SUA nu se înțeleg, e rău. Dacă Rusia și SUA se înțeleg, este foarte rău.
    • -4 (10 voturi)    
      Excelenta si adevarata.... (Joi, 1 decembrie 2016, 21:24)

      gigiN [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      ....remarca !!!
    • +1 (7 voturi)    
      Cracanatul spune pe dos (Joi, 1 decembrie 2016, 22:50)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      Asa trebuie citit ce a declarat
    • +1 (3 voturi)    
      Gura postăciosului adevăr grăiește (Vineri, 2 decembrie 2016, 12:11)

      Spiky [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      Adică Putin ar vrea înapoi la era sovietică, atunci când SUA și URSS hotărau singure ce și cum, că ceilalți erau la mâna lor nucleară. Acum s-a schimbat treaba și Putin nu pricepe, dar se face...
      Vai mama lui și a postacilor de doi kapeici
  • +4 (10 voturi)    
    I-auzi (Joi, 1 decembrie 2016, 15:49)

    mitg [utilizator]

    "Avem o responsabilitate comuna in asigurarea securitatii internationale"

    Mesia este chiar Putin si marele urs, se pare.
  • 0 (4 voturi)    
    Warning!!! (Joi, 1 decembrie 2016, 15:50)

    Azra [utilizator]

    Atentie la Donald nu la Putin !!
  • -4 (12 voturi)    
    sau (Joi, 1 decembrie 2016, 16:16)

    Snitzelvienez [utilizator]

    Goldman Sachs doreste si chiar insista ca SUA si Rusia sa-si imparta sferele de influenta prieteneste..una tie ,una mie
    • -1 (3 voturi)    
      Mujicia nu mai are statut de superputere (Vineri, 2 decembrie 2016, 5:58)

      Locke Lamora [utilizator] i-a raspuns lui Snitzelvienez

      In afara de nukes, mujici si 20 mill km patrati nu are nimic altceva. Poate cu North Coreia sa isi imparta sfere, de plastic.
  • +2 (8 voturi)    
    Nebunii nu se prea.... (Joi, 1 decembrie 2016, 16:32)

    gigiN [utilizator]

    ...domolesc,dar de multe ori se inteleg foarte bine intre ei.
  • +4 (12 voturi)    
    doi pasi inainte unu inapoi (Joi, 1 decembrie 2016, 17:19)

    Francisc 1 [utilizator]

    abureala kgbista , mai vorbim in 2017 , ce teritoriu mai ocupa ce tari mai destabilizeaza !
  • -1 (7 voturi)    
    normal (Joi, 1 decembrie 2016, 19:50)

    I [utilizator]

    doar e prietenul lui sef in SUA acum, de ce l-ar certa?
  • +2 (6 voturi)    
    nu i-a tinut cacealmaua... (Joi, 1 decembrie 2016, 20:40)

    IancuJianu [utilizator]

    .