VIDEO Reclama de Craciun care a scandalizat Germania/ Ce simboluri ascunse contine

de Ariana Lazurca     HotNews.ro
Luni, 28 noiembrie 2016, 22:40 Actualitate | Internaţional

Cel mai mare supermarket din Germania a fost fortat sa nege ca reclama sa de Craciun ar contine insemne ascunse pro-naziste, scrie Unilad, citat de Mediafax.

Potrivit Gandul, in reclama apar doua placute de inmatriculare care sunt suspectate ca ar contine coduri neo-naziste de recunoastere. Un Volvo prezent la secunda 34 are numarul de inmatriculare UM SS 420.  

SS este prescurtarea de la Schutzstaffel, organizatia militara din perioada nazista, iar 420 este un cod cunoscut in cercurile de extrema dreapta din SUA drept abrevierea zilei de nastere a lui Hitler, 20 aprilie.

O alta masina prezenta in clip are numarul de inmatriculare SO LL 3849. Numarul 84 este recunoscut de altfel ca abreviere pentru a opta si a patra litera a alfabetului, H si D, ceea ce semnifica salutul "Heil Deutschland" ("Traiasca Germania"), scrie The Guardian.

In acelasi mod, numarul 39 reprezinta literele C si I - simbol al identitatii crestine si al antisemitismului.

Sabine Bamberger-Stemmann, directorul Agentiei de Educatie Civica din Gamburg sustine ca simbolurile naziste din reclama au fost plasate acolo in mod deliberat, adaugand ca nu e plauzibila ipoteza conform careia aceste simboluri sa fi fost puse acolo din greseala.

"84 reprezinta in mod clar "Heil Deutschland", iar 420 este abrevierea stabilita pentru ziua de nastere a lui Hitler", a mai spus ea. 

Supermarketul a declarat insa ca numerele de inmatriculare nu contineau semne naziste si ca de fapt SS MU, primul numar de inmatriculare, reprezinta cuvantul MUSS - "trebuie" in limba germana, indemnand cumparatorii sa cumpere de la Edeka de Craciun. 

"Regretam faptul ca am creat o impresie gresita. Acest lucru nu a fost in intentia noastra", au declarat reprezentantii magazinului intr-un comunicat oficial.












9938 vizualizari
  • +7 (17 voturi)    
    N-au ce face... (Luni, 28 noiembrie 2016, 23:00)

    Ritzi Pitzi [utilizator]

    La noi e o reclama la cidru in care este prezentat un pom (mar) plin de fructe, dar el e de fapt TEI (se vede dupa frunze) si nu se mai scandalizeaza nimeni...

    Nemtii cauta simboluri si acolo unde nu sunt.
    • +2 (4 voturi)    
      Well ... niste gushetzi cu gura mare gasesc simbol (Marţi, 29 noiembrie 2016, 7:54)

      MiticaPalarierul [utilizator] i-a raspuns lui Ritzi Pitzi

      Well ... niste gushetzi cu gura mare gasesc simboluri cu codare specific Americana.

      Numai niste gushezti americanizati scriu data in format "mdd" - 420 - 20 Aprilie.

      Germanii sunt europeni si merg la scoala, unde invata ca data se scrie in formatul "zz-ll-aaaa", sau in germana: "tt.mm.yyyy" (Tag - Monat _Yahre).

      Insa gushetzi ... faca ham ham ham ... doar doar se uita cineva la ei ...

      "Patria si Dreptul Meu!"
      .
  • +9 (21 voturi)    
    Mai e putin si anuleaza si Craciunul (Luni, 28 noiembrie 2016, 23:04)

    Procuratorul [utilizator]

    Din corectitudine politica pentru colonistii care s-au pus sa suga sange la caldura. Ca doar nu toti sunt crestini, deci de ce sa discriminam pe ceilalti?
    S-a dus dracului Germania.
    • +2 (2 voturi)    
      Mirare (Marţi, 29 noiembrie 2016, 10:04)

      McChicken [utilizator] i-a raspuns lui Procuratorul

      Eu zic ca sigur este plin de conotatii cel putin nationaliste. Nu observa nimeni ca in aceasta reclama apar doar persoane de culoare alba, chiar blonzi... Chiar nu se sesizeaza nimeni in legatura cu asta?
      • 0 (0 voturi)    
        Asa arata in linii mari nemtii (Marţi, 29 noiembrie 2016, 19:55)

        Procuratorul [utilizator] i-a raspuns lui McChicken

        Restul sunt ciori aciuate. Acum sa le fie rusine de propria identitate?
  • +10 (16 voturi)    
    WTF? (Luni, 28 noiembrie 2016, 23:45)

    Eugenn [utilizator]

    ce stupid...
    • +7 (11 voturi)    
      e stupid (Marţi, 29 noiembrie 2016, 0:05)

      Chris [anonim] i-a raspuns lui Eugenn

      Muss si soll, cele doua combinatii de numere de pe masini inseamna trebuie neaparat si ar trebui. WTF? Problema e ca germanii sunt atat de traumatizati dupa razboi, stiind ca trebuie sa fie politicaly correct cu toata lumea incat fac din tantar armasar.

      Dar totusi, mai stiu ceva: bad advertising is good advertising, cineva acolo primeste un premiu mare la ora asta, sunt convins.
  • +5 (7 voturi)    
    si daca (Luni, 28 noiembrie 2016, 23:49)

    pardalian [utilizator]

    mu ss 420 inseamna "must roll a joint"?!
    • 0 (2 voturi)    
      Well .. share it ! (Marţi, 29 noiembrie 2016, 7:55)

      MiticaPalarierul [utilizator] i-a raspuns lui pardalian

      Well .. share it !

      Insa adu-ti aminte ca in Rusia, un joint este o sticla de votca la trei personae.

      "Patria si Dreptul Meu!"
      .
  • +1 (1 vot)    
    mai oameni buni (Marţi, 29 noiembrie 2016, 9:01)

    eu sunt [utilizator]

    voi ati auzit de reclama... fie ea si negativa?!
  • 0 (0 voturi)    
    la noi se spune altfel... (Marţi, 29 noiembrie 2016, 10:08)

    lili [anonim]

    Ca e greseala de traducere(la UDMR!) sau de interpretare(la restul partidelor!), cum auzim noi mai mereu in Romania...
  • +1 (1 vot)    
    Frumoasa reclama (Marţi, 29 noiembrie 2016, 15:42)

    sec_o [utilizator]

    De fapt era prea frumoasa reclama si concurenta a vrut sa ii dea jos. Altfel nu vad de ce s-ar chinui atata pentru nimic. Chiar nu au alte probleme de rezolvat???