Bloomberg: David Petraeus, general in rezerva si fost director al CIA, favorit pentru preluarea functiei de secretar de stat in administratia Trump

de Alina Neagu     HotNews.ro
Luni, 28 noiembrie 2016, 21:57 Actualitate | Internaţional

Donald Trump
Foto: Agerpres/AP
Presedintele ales al Statelor Unite, Donald Trump, se intalneste saptamana aceasta cu trei potentiali candidati la functia de secretar de stat american, prima dintre ele fiind programata luni cu David Petraeus, general in rezerva, fost director al CIA si fost comandant al fortelor americane in Irak si Afganistan, anunta Reuters. David Petraeus ar fi favorit pentru a prelua functia de secretar de stat in administratia Trump, scrie Bloomberg.

David Petraeus, care a fost considerat la un moment dat chiar un potential candidat la prezidentiale, a fost comandantul fortelor Statelor Unite in razboaiele din Irak si Afganistan si a condus Agentia Centrala de Informatii a SUA (CIA) in perioada 2011-2012. In anul 2012, el a demisionat de la conducerea CIA dupa dezvaluirea relatiei sale extraconjugale.

In anul 2015, David Petraeus a fost condamnat la plata unei amenzi de 100.000 de dolari si la doi ani inchisoare cu suspendare pentru scurgeri de informatii catre amanta sa.










4282 vizualizari
  • -5 (21 voturi)    
    Poate Petreuș ăsta... (Luni, 28 noiembrie 2016, 22:06)

    Lovercraft [utilizator]

    ne-o mai băga și pe noi în seamă și nu-și va trimite și el asistentul adjunctului secretarului adjunct pe aici, ca înainte...Pare de-al nostru....
    • -6 (10 voturi)    
      S-ar putea! (Luni, 28 noiembrie 2016, 22:35)

      Joseph18 [utilizator] i-a raspuns lui Lovercraft

      Cu Petra-eus s-ar putea sa aveti dreptate, dar al doilea nume este David chestie care naste suspiciuni...!
      • +1 (1 vot)    
        david este un nume (Marţi, 29 noiembrie 2016, 11:56)

        korkodell [utilizator] i-a raspuns lui Joseph18

        destul de raspandit in america, si in general in lumea anglosaxona.
        omul este dintr'o familie mixta, cu un tata navigator olandez emigrat in sua si o mama americana, new yorkeza. a crescut la nord de nyc si a terminat west point. este general de patru stele, cu un doctorat in relatii internationale.
        a comandat operatiunile in iraq si afganistan si dupa retragerea din armata a fost director al cia.
        dupa propria declaratie este un republican conservator. este crestin. sotia fiica a unui general al armatei americane. doi copii.
        un om exemplar.
        • 0 (0 voturi)    
          Multumiri (Marţi, 29 noiembrie 2016, 21:52)

          Joseph18 [utilizator] i-a raspuns lui korkodell

          Va multumesc pentru prezentarea atat de completa a generalului Petraeus.

          Eu am incercat numai sa produc ZAMBETE prin sugestia ca NICI regele evreu David nu s-a multumit numai cu o singura sotie...

          Asa ca accept cu pocainta minusurile primite de la oamenii seriosi!
    • -3 (15 voturi)    
      deci la ei se poate (Luni, 28 noiembrie 2016, 22:45)

      xanti [utilizator] i-a raspuns lui Lovercraft

      La noi Dragnea nu are voie si tot cu suspendare a luat.
  • +1 (13 voturi)    
    Continua seria gafelor... (Luni, 28 noiembrie 2016, 23:36)

    pro_bono [utilizator]

    "In anul 2015, David Petraeus a fost condamnat la plata unei amenzi de 100.000 de dolari si la doi ani inchisoare cu suspendare pentru scurgeri de informatii catre amanta sa."

    Aoleu ! Pai cum vine asta ? Hillary era corupta si trebuia inchisa pentru scandalul cu email-urile, asa era mesajul lui Trump inainte de alegeri, iar acum il propune pe Petreus care a facut aceleasi lucruri, insa de data asta chiar dovedite in justitie.

    Nu numai ca a uitat ce promisese, cu desemnarea unui procuror special care sa investigheze afacerea cu email-urile, dar acum propune un personaj dovedit de justitie ca a scurs informatii.

    Dar poate Trump s-a contagiat de sindromul Ponta: atunci cand a promis puscarie pentru Hillary era candidatul Trump, iar acum cand propune un personaj dovedit ca scurs informatii e vorba de presedintele Trump, doi oameni total diferiti.

    Acelasi cameleonism, aceeasi ipocrizie ! Pe zi ce trece isi bate joc tot mai tare de votul oamenilor.
    • 0 (0 voturi)    
      dA (Marţi, 29 noiembrie 2016, 21:00)

      Babilou [utilizator] i-a raspuns lui pro_bono

      Vorbesti aiurea: a fost amendat da, dar are 2 ani de probatiune, nu de condamnare.....
  • +6 (8 voturi)    
    E prea tare Patreus (Marţi, 29 noiembrie 2016, 3:44)

    DoruMarin [anonim]

    Nu mai vorbiti prosti, Patreus este armata, nu avea cum sa fie sef la inteligenta e ca si cum ai pune un general din armata sef la sri+sie ..n-ai cum acolo sunt alte imbarligaturi aia sunt civili nu militari. Treaba cu amanta e o inscenare a CIA-istilor cum se intampla si prin Romania, cand vrei sa scapi de cineva ii scoti un dosar la misto. Patreus e mai mult decat potrivit pentru aceasta functie dar mai bine era la Defese.
  • -1 (1 vot)    
    Inca un pacifist........... (Marţi, 29 noiembrie 2016, 10:56)

    Toni_Romania [utilizator]

    ----
  • +1 (1 vot)    
    bun (Marţi, 29 noiembrie 2016, 15:13)

    Adrian_1234 [utilizator]

    Nu pot sa zic decat ca imi place echipa lui Trump din ce in ce mai mult.
    Numai decizii bune pana acum. Da haterii o sa bage cu -500 dar nu ma intereseaza. Patreus e un om excelent in stadiul actual al relatiilor, cu muuult peste Kerry.