Atac cu cutitul in campusul Universitatii de Stat din Ohio: 10 raniti, unul dintre ei in stare critica. Atacatorul a fost ucis

de Alina Neagu     HotNews.ro
Luni, 28 noiembrie 2016, 18:02 Actualitate | Internaţional

10 persoane au fost ranite cu cutitul de un atacator in campusul Universitatii de Stat din Ohio si transportate la spital, una dintre victime fiind in stare critica, anunta CNN si Fox News. Autorul atacului, care pe unele victime le-a lovit cu masina, iar pe altele le-a atacat cu cutitul, a fost impuscat mortal de politisti.

Potrivit presei americane, atacatorul ar fi un student al universitatii, in varsta de 18 ani si se crede ca ar fi refugiat refugiat somalez.
-------------------------------

Ora 19:14:
10 raniti au fost transportati la spital, unul dintre ei este in stare critica. (Fox News)

Ora 18:33:
Un suspect a fost impuscat de politisti. Nu este clar in acest moment daca exista si un al doilea atacator (CBS News)

Ora 18:27: Fox News anunta ca ar fi vorba despre 8 raniti.

Conducerea Universitatii din Ohio a anuntat pe Twitter ca un barbat inarmat se afla in campus: "Fugiti, ascundeti-va, luptati! Incercati sa va adapostiti in nordul campusului", a fost mesajul transmis pe Twitter.











2941 vizualizari
  • -6 (22 voturi)    
    La scoala te duci sa studiezi nu sa fi omorit. (Luni, 28 noiembrie 2016, 18:50)

    quietguy58 [utilizator]

    De obicei te duci la scoala sa inveti, sa studiezi si nu sa fi impuscat, omorit.

    Dar asa este in "marea democratie" in care portul de arme de foc este din ce in ce mai liber si ce este mai rau este ca multi instabili mentali au acces la arme si munitie aproape fara nici o problema.

    Este bine ca in Romania portul / licenta de arme de foc este strict controlal sau cel putin asa sper eu.
    • +7 (11 voturi)    
      Speri degeaba (Luni, 28 noiembrie 2016, 19:07)

      Nautilus [utilizator] i-a raspuns lui quietguy58

      În România portul de arme de foc este strict controlat pentru unul care e om cinstit. Adică are cazierul, analizele, examenul scris, examenul cu arma, vizele periodice şi toate celelalte proceduri birocratice necesare ca să poată deţine permisul şi armele.

      Unul care e tâlhar sau criminal nu e controlat de nimeni şi nici nu are nevoie de permis.
    • -4 (10 voturi)    
      Nebunia (Luni, 28 noiembrie 2016, 19:34)

      Marius_23 [utilizator] i-a raspuns lui quietguy58

      Este atunci cand faci acelasi lucru asteptand rezultate diferite .
      Aviz autoritatilor din tara . Modelul SUA este graitor .
    • -1 (5 voturi)    
      Da' tu unde traiesti, ma urechiatule? (Luni, 28 noiembrie 2016, 20:47)

      ddutz [utilizator] i-a raspuns lui quietguy58

      Duci vre-o viata subterana si nu vezi realitatea din jur?!
      Sau crezi ca restul lumii duce vre-o viata ascunsa, ca sa nu vezi tu armele de foc uzuale (?!)?
      Vezi tu arme de foc pe strazi la noi?!
      Urechiatule!
      • 0 (0 voturi)    
        Ce spuneai Ddutz? Aud? (Sâmbătă, 3 decembrie 2016, 13:24)

        quietguy58 [utilizator] i-a raspuns lui ddutz

        Ce spuneai Ddutz?

        "Trei persoane au murit si alte doua au fost ranite dupa ce un tanar a folosit, vineri dupa-amiaza, un pistol intr-o altercatie iscata in localitatea Palilula, comuna Bucovat, judetul Dolj, in timp ce se afla in vizita la o prietena, relateaza Agerpres. "

        http://www.hotnews.ro/stiri-ultima_ora-21446871-palilula-dolj-barbat-fost-ucis-fiul-sau-ranit-dupa-tanar-tras-pistol-artizanal-asupra-lor.htm
    • +9 (11 voturi)    
      vorbesti aiurea - nu a folosit arme de foc (Luni, 28 noiembrie 2016, 21:37)

      un.om [utilizator] i-a raspuns lui quietguy58

      Atacantul este un refugiat somalez Ali Muhamad de 20 de ani (religia o stie toata lumea). A folosit o masina Honda ca sa dea peste oameni si un cutit ca sa injunghie. Deci NU a folosit arma de foc. Doar el a fost impuscat. Sunt 10 victime din care una ranita foarte grav.
  • -3 (19 voturi)    
    Mișto țară (Luni, 28 noiembrie 2016, 19:13)

    AdiSto [utilizator]

    "Fugiti, ascundeti-va, luptati! Incercati sa va adapostiti in nordul campusului"
    Dar las' că vine Trumphy și ne explică el ce bune-s armele. Cum zicea? "I will not let You down"?
    https://www.youtube.com/shared?ci=afF0visqn1Q
    • -4 (10 voturi)    
      Obama, republicanii si NRA. (Luni, 28 noiembrie 2016, 21:22)

      quietguy58 [utilizator] i-a raspuns lui AdiSto

      In ultimii 8 ani la conducerea US a fost un presedinte democrat care a incercat sa faca mai dificil accesul la arme de foc.

      Ghici cine s-a opus din rasputeri?
      Partidul republican care este finantat de NRA.
    • +3 (3 voturi)    
      Tara e misto indeed (Luni, 28 noiembrie 2016, 23:14)

      Locke Lamora [utilizator] i-a raspuns lui AdiSto

      Doar ca ajung si giboni destul de multi.
  • -3 (19 voturi)    
    Ba da (Luni, 28 noiembrie 2016, 19:39)

    Dodel540 [utilizator]

    Dreptul de a purta arma este fundamental in state unite.
    Tocmai au votat un tramp deci asta se va perpetua.

    Cui ii pasa de cei 10 impuscati , probabil votanti democrati atat timp cat au fost luati la tinta de un american get beget , alb , care isi cunoaste drepturile si le foloseste in concescinta?
    • +9 (9 voturi)    
      Nu e vre-un "drepcredincios" colorat? (Luni, 28 noiembrie 2016, 20:48)

      ddutz [utilizator] i-a raspuns lui Dodel540

      Mira-ma-s!
    • +10 (10 voturi)    
      Macar google translate (Luni, 28 noiembrie 2016, 21:39)

      Marian74 [utilizator] i-a raspuns lui Dodel540

      Vezi pe CNN (link in articol) cu ce era inarmat atacatorul: masina si cutit. Le scoatem in afara legii pe amandoua?
    • +10 (10 voturi)    
      n-ai nimerit nimic (Luni, 28 noiembrie 2016, 21:42)

      un.om [utilizator] i-a raspuns lui Dodel540

      nu e un alb ci negru
      nu e american get beget ci musulman somalez
      nu a impuscat pe nimeni ci a lovit cu masina si a injunghiat

      cine putea sa abereze mai mult decat un dodel?
    • +2 (2 voturi)    
      americanul (Luni, 28 noiembrie 2016, 23:34)

      baronul stanganbuch [utilizator] i-a raspuns lui Dodel540

      get beget, alb, este in realitate un somali refugee care nu prea e alb,si nici crestin. Si nici ateu,nici budist.
      Iar daca studenteii ar fi avut arme, probabil ar fi fost impuscat fara sa faca prea multe victime. Dar cum sint libtarzi, sint victime sigure.
  • -6 (8 voturi)    
    dreptul de a purta arma (Luni, 28 noiembrie 2016, 20:27)

    stefansb [utilizator]

    statisticile sunt elocvente. acolo unde portul de arma e permis rata crimelor e muuult mai mare decat unde nu e. degeaba bateti campii cu "cetateanul cinstit n-are arma, infractorul daca vrea are". statistica arata clar ca rata criminalitatii e mult mai mar acolo unde portul de arma e permis.
    P.S. cate masacre au fost in SUA? zeci? sute? Cate au fost oprite pt ca unul din cei atacati avea arma si l-a impuscat pe atacator? niciunul.
    • +3 (3 voturi)    
      Alte statistici (Marţi, 29 noiembrie 2016, 0:53)

      Getodac_ [utilizator] i-a raspuns lui stefansb

      arata ca populatiile neinarmate pot fi controlate si indobitocite de lideri abuzivi. Tiranii comunisti au omorat milioane de oameni din propria populatie. Si dupa cum bine stii primul lucru pe care l-au facut comunistii dupa luarea puterii a fost confiscarea armelor de la populatie. Fondatorii USA au dorit sa previna acumularea puterii totale de catre orice forta, iar ultimul bastion de aparare este o populatie inarmata.
  • +5 (5 voturi)    
    O intrebare ! (Luni, 28 noiembrie 2016, 20:45)

    adrian88000 [utilizator]

    Oare de ce majoritatea atacurilor in U.S. au loc in campusuri universitare. Nu am pomenit nici un atac de acest gen la un camin de batrani sau la un azil de bolnavi psihici . De c e in campusuri ??
    • +2 (2 voturi)    
      Consecinta (Marţi, 29 noiembrie 2016, 4:16)

      Setalcott [utilizator] i-a raspuns lui adrian88000

      De cand cu relativismul moral predicat la inaltele scoli.
  • +7 (7 voturi)    
    Diversitate (Luni, 28 noiembrie 2016, 20:56)

    LatonDariat [anonim]

    Se pare ca atacatorul a fost un refugiat din Somalia:

    "NBC News, citing law enforcement officials, reports that the suspect was an 18-year-old student at the university, and is believed to have been a refugee from Somalia."
  • +8 (8 voturi)    
    what? (Luni, 28 noiembrie 2016, 21:44)

    ovyd79 [utilizator]

    nu stiu de unde si cum ati preluat stirea, dar e mai ca bancurile alea cu radio erevan: singurul care a fost impuscat si omorat este suspectul, care nu a impuscat oameni ci a intrat cu masina in ei, dupa care s-a apucat sa taie si sa injunghie oamenii cu un cutit. Dar postacii anti-Trump etc repede la post. Tragi-comic, ce mai...
  • +4 (4 voturi)    
    Abdul Razak Ali Artan (Luni, 28 noiembrie 2016, 22:38)

    OvidiuStoica [anonim]

    Numele lui e Abdul Razak Ali Artan
  • +2 (2 voturi)    
    bine (Luni, 28 noiembrie 2016, 23:36)

    baronul stanganbuch [utilizator]

    ca se duce hussein barrack la pensie, ca aducea cu miile din astia.