Gluma a la Vladimir Putin: Granitele Rusiei nu se termina nicaieri

de R.M.     HotNews.ro
Joi, 24 noiembrie 2016, 18:17 Actualitate | Internaţional

Vladimir Putin si Barack Obama, in 2013
Foto: Agerpres/AP
Granitele Rusiei "nu se termina nicaieri", a afirmat joi presedintele Vladimir Putin, in cadrul unei ceremonii la Societatea ruseasca de geografie, precizand insa imediat ca este vorba de "o gluma", scrie AFP.

Seful statului l-a intrebat pe un scolar in varsta de 9 ani, care sustinea ca stie granitele tuturor tarilor din lume, sa spune unde se termina cele ale Rusiei. "Granitele Rusiei se termina in stramtoarea Bering, cu Statele Unite", a raspuns copilul.

"Granitele Rusiei nu se termina nicaieri", a replicat Putin, inainte de a adauga: "E o gluma".

Rusia a anexat in martie 2014 peninsula Crimeea dupa o interventie militara si un referendum denuntat drept ilegal de Kiev si de Occidentali.

Rusia intretine conflicte inghetate si in alte zone, cum ar fi Osetia de Sud si Abhazia sau Transnistria, in Republica Moldova.












[P] ​Accepta provocarea unui business fara hartii! E mai simplu decat crezi               

Activitatile noastre zilnice sunt din ce in ce mai orientate catre mediul electronic si online. Traim intr-un ritm care ne-a impus sa adoptam solutii eficiente si sigure pentru a plati facturi si taxe, a face cumparaturi, a verifica soldurile bancare, etc. Este o practica pe care am ales-o din dorinta de a simplifica lucrurile si pe care multi dintre noi ne dorim sa o regasim si in viata profesionala, unde cautam solutii pentru a depasi constrangerile de timp si spatiu atunci cand trebuie sa obtinem  o aprobare, sa  semnam rapid un contract sau sa accesam un document de la distanta.
13608 vizualizari
  • +60 (68 voturi)    
    Glumiti, glumiti (Joi, 24 noiembrie 2016, 18:19)

    mitg [utilizator]

    Apoi mirati-va ca toti vecinii Rusiei se inarmeaza si dau dovada de "rusofobie".
    • +33 (47 voturi)    
      Dupa ce a pierdut Ucraina a dat in mintea copiilor (Joi, 24 noiembrie 2016, 18:46)

      Impotriva prostiei din tara [utilizator] i-a raspuns lui mitg

      Mi-e mila de Putin. A izolat Rusia, a dus-o in faliment si acum bate campii. In cativa ani Rusia va fi istorie. Rusia a devenit doar o putere militara locala si nimic altceva. Tehnologic, sunt zeci de ani in spatele vestului.
      • -18 (38 voturi)    
        Bomba atomică (Joi, 24 noiembrie 2016, 19:22)

        Lovercraft [utilizator] i-a raspuns lui Impotriva prostiei din tara

        tehnologie veche, dar te face să dispari, măi gâgă....
        • +5 (9 voturi)    
          daca rusii arunca o singura bomba (Vineri, 25 noiembrie 2016, 8:52)

          rov [utilizator] i-a raspuns lui Lovercraft

          sunt istorie tovaras...pacat de popor!!
        • +3 (3 voturi)    
          trollica, draga trollica (Vineri, 25 noiembrie 2016, 18:12)

          stefan2008 [utilizator] i-a raspuns lui Lovercraft

          Da' cu Trollistanul ce crezi ca se intampla daca incearca sa foloseasca atomica?
          Scriu "incearca", pentru ca scuturile antirachete sunt in faza de nou-nascut. In ritmul in care avanseaza americanii si occidentalii in general, in curand si scuipatul ti se va-mprastia pe fata daca nu ti-l tii in gura.
          In realitate in halul in care va tremura voua izmenele, nu mai aveti mult pana ce va defecati tehnologia veche pe voi.
    • +20 (26 voturi)    
      Când zeii vor să piardă pe cineva ... (Joi, 24 noiembrie 2016, 20:07)

      Harald [utilizator] i-a raspuns lui mitg

      ... mai întâi îi iau mințile :)

      Așa se spunea și pe vremea lui Gorbaciov, că Uniunea Sovietică se învecinează cu cine vrea ea. Iar Brejnev invadase Afghanistanul fiindcă începea cu A, nu de altceva :)
  • +40 (48 voturi)    
    Gura pacatosului adevar graieste (Joi, 24 noiembrie 2016, 18:21)

    Locke Lamora [utilizator]

    Nu e nici o gluma, Cracanatul kaghebist nu stie sa glumeasca. Gimnasta trebuie sa ii provoace un infarct cat mai rapid, pt ca multi or sa moara din cauza Nebunului.
  • +34 (38 voturi)    
    alta gluma (Joi, 24 noiembrie 2016, 18:22)

    FlorinOprea1 [anonim]

    Alta gluma e si aia ca Rusia se invecineaza cu cine vrea ea?!
  • -27 (31 voturi)    
    :) (Joi, 24 noiembrie 2016, 18:25)

    Xorciser [utilizator]

    Pai nu e nici o gluma. Nici granitele Romaniei nu se termina nicaieri. :)
    • +14 (20 voturi)    
      ?? (Joi, 24 noiembrie 2016, 18:57)

      cladob [utilizator] i-a raspuns lui Xorciser

      de unde ai scos-o pe asta ?
      • -6 (18 voturi)    
        :) (Joi, 24 noiembrie 2016, 19:18)

        Xorciser [utilizator] i-a raspuns lui cladob

        Pai orice granita incercuieste o tara. Deci poti sa mergi la nesfarsit de-a lungul granitei, te invarti in cerc (sau ma rog, pe conturul granitei).

        In fine, orice tara are granite care nu se termina nicaieri.
  • +41 (47 voturi)    
    glume de radio erevan (Joi, 24 noiembrie 2016, 18:25)

    baronulmunchausen [utilizator]

    Se termina boss...acolo unde incepe granita NATO
  • +17 (25 voturi)    
    Volodeo (Joi, 24 noiembrie 2016, 18:30)

    shlomo_bernstein [utilizator]

    Radem glumim, f...platim :))
  • +30 (36 voturi)    
    :) (Joi, 24 noiembrie 2016, 18:47)

    fanegr1ja [utilizator]

    Ce viata grea le face trolilor pro-rusi. Ce poti sa comentezi la un asemenea discurs. Nu prea ai cum sa o dai cotita si si arunci cu rahat in UE si NATO.

    Abia acum se vede ca defapt Romania face bine ca-si instruieste armata, se inzestreaza cu tehnica, si strange randurile cu aliatii.

    Ne-o vedea putin ca fiind 'nicaieri' dar o sa incercam sa-i aratam cat de scump e sa te intinzi peste 'nicaieriul' altuia. Cat ne-o ajuta puterile, tot o sa facem in asa fel incat sa ne videm pielea cat mai scump.
  • +2 (12 voturi)    
    Asta (Joi, 24 noiembrie 2016, 18:49)

    ipolitic [utilizator]

    poate fi adevarata si viceversa
  • +20 (26 voturi)    
    Ce-am mai ras (Joi, 24 noiembrie 2016, 18:55)

    extrapolat [utilizator]

    Putinel, iesi de pe psihotroape. Kurile, Manciuria, Karelia, Osetia, Kaliningrad, Crimeea, Donbas sunt granite cu probleme.
  • +12 (16 voturi)    
    gata (Joi, 24 noiembrie 2016, 18:59)

    cladob [utilizator]

    rusia a luat-o pe aratura
  • +16 (22 voturi)    
    Ce glume de kkt (Joi, 24 noiembrie 2016, 19:01)

    A_Radu [utilizator]

    Are rusu in program
  • +4 (4 voturi)    
    Le terminăm noi (Joi, 24 noiembrie 2016, 23:32)

    Caucazian [utilizator]

    Serios
  • +1 (1 vot)    
    prostie (Vineri, 25 noiembrie 2016, 0:32)

    korkodell [utilizator]

    sincera ...
    harti in vis...:-)
  • -4 (4 voturi)    
    Ce va agitati atata.... (Vineri, 25 noiembrie 2016, 9:27)

    rcb [utilizator]

    Daca ati fi vazut fragmentul de emisiune, chiar a fost haios. Dupa ce pustiul ala, emotionat de eveniment, a turuit ca la scoala, a facut si presedintele o gluma, de altfel reluand o tema de bancuri foarte veche (URSS se invecineaza cu cine vrea ea).

    Chiar a fost simpatic si a destins atmosfera.
    • -1 (7 voturi)    
      Am auzit cum ca... (Vineri, 25 noiembrie 2016, 10:40)

      JustinCase [utilizator] i-a raspuns lui rcb

      ...atunci cand iti baga teava kalashnikov-ului intre coaste, cica te-ar gadila usor. Esti usor amuzat?
      • -3 (7 voturi)    
        Nu mi-a bagat nimeni nici o teava... (Vineri, 25 noiembrie 2016, 12:39)

        rcb [utilizator] i-a raspuns lui JustinCase

        ... si ati devenit obositori cu obsesia anti-rusi. Ia o vodka, sa te linistesti. Sigur, daca ai voie.
        • +1 (3 voturi)    
          grea-i viata cu noi, asa-i trollica? (Vineri, 25 noiembrie 2016, 18:19)

          stefan2008 [utilizator] i-a raspuns lui rcb

          Ce sa faci, Romania-i mai obositoare decat... unde-ai trollit inainte? In Rep.Moldova?

          Pai de ce nu mergi tu la ma-ta-n mujicie, ca sa te relaxezi un pic?
          Vezi si tu ca aici nu te lasam deloc sa sufli, da-i si da-i toata ziua... nici macar un singur gand bun pus Trollistanului, ca sa iei si tu o pauza...
      • -1 (5 voturi)    
        ... (Vineri, 25 noiembrie 2016, 14:24)

        tonyzzz [utilizator] i-a raspuns lui JustinCase

        Nu e obsesie. Asa cum rusii au postaci pentru propaganda, asa au si cei din tabara adversa. Hotnews e printre putinele site-uri romanesti care abunda de postaci Pro us/nato, platiti cu 50 lei pe zi de diverse ong-uri (nu Sorosiste, cum e trendul sa spuna toti conspirationistii).
        • +2 (2 voturi)    
          50 pe zi? (Vineri, 25 noiembrie 2016, 17:33)

          ABCS [utilizator] i-a raspuns lui tonyzzz

          Pai cui trimit contul? Eu postez pro nato si anti-rusia din convingere, dar nu mi-ar strica un ban in plus.
  • -3 (5 voturi)    
    Gluma asta (Vineri, 25 noiembrie 2016, 10:59)

    Toni_Romania [utilizator]

    Pai asta era si este gluma Occidentului despre Rusia. Aplicabil si la Nato.
  • -2 (4 voturi)    
    Nu-i un geniu (Vineri, 25 noiembrie 2016, 14:05)

    Pseudonim_eni [utilizator]

    Dar are dreptate totusi iar daca nu credeti raspundeti voi la intrebarea unde se termina un cerc, un patrat, un triunghi
    Asadar...
  • +2 (4 voturi)    
    Cele mai pufoase granite din lume. (Vineri, 25 noiembrie 2016, 14:35)

    Klaus_Voievod [utilizator]

    Granitele Rusiei au sute sau mii de kilometri latime si cuprind multe tari care se cred independente dar care, din punctul de vedere al rusilor sunt doar "on hold". In mintile rusilor, Rusia se intinde peste tot unde a calcat bocancul soldatului rus macar o data, si au calcat mult !
  • +2 (2 voturi)    
    Propaganda Sorosista (Sâmbătă, 26 noiembrie 2016, 14:39)

    IulianTrofim [anonim]

    E o eroare enorma in traducere. Putin a spus ca granita (nu granitele) Rusiei nu se termina nicaieri pentru ca granita este o linie neintrerupta. Aceasta declaratie a fost facuta in cadrul unui forum de geografie. Astfel se invata in manualele rusesti. Nu duceti lumea in eroare prin astfel de stiri.