VIDEO Ziarist polonez, lovit in fata cu pumnul dupa ce a spus la o televiziune din Rusia ca "ucrainenii vor sa traiasca precum un popor normal, nu in rahat", ca rusii

de R.M.     HotNews.ro
Joi, 24 noiembrie 2016, 12:55 Actualitate | Internaţional

Tomasz Maciejczuk
Foto: Captura Facebook
Un ziarist polonez a fost lovit in fata cu pumnul la o televiziune din Rusia dupa ce a spus, la o dezbatere, ca "ucrainenii vor sa traiasca precum un popor normal, nu in rahat, ca voi" si a felicitat Romania pentru ca salariul mediu l-a depasit pe cel din Rusia, scrie The Moscow Times.

Incidentul in care a fost implicat ziaristul Tomasz Maciejczuk a avut loc platoul unei televiziuni rusesti, la emisiunea "Voting Right". Imaginile nu au fost transmise niciodata, dar televiziunea a publicat episodul pe YouTube in 22 noiembrie.

Barbatul care l-a lovit Maciejczuk este Ihor Markov, a fost parlamentar din Ucraina, inainte de revolutia care l-a alungat de la putere pe Ianukovici. Pe numele lui Markov a fost emis un mandat de arestare de catre autoritatile din Kiev, pentru rolul pe care l-a jucat in revoltele din Odesa, in septembrie 2007.

Spiritele s-au incins in momentul in care a venit vorba despre salariul mediu din Rusia.

"Daca e vorba de bani, vreau sa felicit Romania pentru victoria sa. Si stiti de ce? Pentru ca astazi salariul mediu din Romania este mai mare decat cel din Rusia. Si e mai mare si in Letonia", a spus Maciejczuk.

Dupa aceea, Maciejczuk a adaugat ca "ucrainenii vor sa traiasca precum un popor normal, nu in rahat, ca voi", moment in care moderatorul emisiunii, Roman Babayan, i-a aruncat o hartie in fata, replicand: "Voi sunteti cei care traiti in rahat!".

Au urmat scene de haos in care Babayan, Markov si alti invitati l-au inconjurat pe Maciejczuk, cerandu-i sa paraseasca studioul. Maciejczuk a refuzat, afirmat ca declaratiile sale nu sunt mai jignitoare decat comentariile facute adeseori la televiziunile rusesti despre polonezi, lituanieni, letoni si estoni.

In acel moment, Markov a incercat sa ii dea un pumn in fata, moment in care inregistrarea publicata pe YouTube se opreste brusc.

Ziaristul polonez pare sa fi scapat cu bine in conditiile in care, ulterior, Maciejczuk l-a ironizat pe reteaua sociala Vkontakte pe analistul Serghei Mikheev, invitat si el la emisiune, pentru faptul ca nu stia salariul mediu in Rusia.

Presa de stat din Rusia a descris incidentul ca o noua izbucnire rusofoba din partea unui ziarist strain.











26172 vizualizari
  • +54 (66 voturi)    
    Asta este Rusia (Joi, 24 noiembrie 2016, 12:59)

    mitg [utilizator]

    Vedeti o exemplificare exacta a politicii si mentalitatii rusesti: pumnul in gura.
    • -14 (24 voturi)    
      Dacă le rănești orgoliul rușilor (Joi, 24 noiembrie 2016, 19:54)

      Con_stan_tin [utilizator] i-a raspuns lui mitg

      ai noroc dacă scapi numai cu un pumn în față. Ești mult mai câștigat dacă le hrănești orgoliul, îți mănâncă din palmă.
      • +18 (20 voturi)    
        De-a lungul istoriei, Rusia n-a avut prieteni (Joi, 24 noiembrie 2016, 20:28)

        Procuratorul [utilizator] i-a raspuns lui Con_stan_tin

        Darmite sa manance cuiva din palma.
        Stiai ca se considera poporul suprem si ca ceilalti sunt niste sclavi idioti?
        Asa se intampla cand traiesti in coltul lumii.
        • -4 (14 voturi)    
          Rusia a avut prieteni, (Joi, 24 noiembrie 2016, 21:26)

          Con_stan_tin [utilizator] i-a raspuns lui Procuratorul

          comuniștii noștri le-au intrat sub piele, și nu numai ai noștri, exact prin hrănirea orgoliul rus.
          • +6 (8 voturi)    
            Gresesti (Vineri, 25 noiembrie 2016, 11:28)

            Eu the first [utilizator] i-a raspuns lui Con_stan_tin

            Comunistii nostri au fost implantati de catre rusi. Inainte de razboi, particul comunist roman, in ilegalitate, n-avea mai mult de cateva sute de membri - care in majoritate au fost exterminati dupa razboi, ca sa faca loc marionetelor rusesti.

            Atat de bine le-au intrat comunistii romani rusilor sub piele ca pana-n anii '70 plecau trenuri intregi de bunuri din Romania catre URSS, si nu se mai intorceau nici macar vagoanele goale - fara acte si fara plata.

            Aia e prietenia ruseasca, daca vrei o imagine cat de cat realista.
  • +36 (42 voturi)    
    In Romania asta inseamna (Joi, 24 noiembrie 2016, 13:03)

    ICosmin [utilizator]

    "Puneti arme pe fregate si instruiti personalul!"
    • -4 (26 voturi)    
      armata UE trebuie facut cat mai repede.. (Joi, 24 noiembrie 2016, 18:08)

      rochiri [utilizator] i-a raspuns lui ICosmin

      Lui trump nu ii pasa de noi.
      • +21 (29 voturi)    
        Nato nu e Trump (Joi, 24 noiembrie 2016, 18:49)

        Maniu [utilizator] i-a raspuns lui rochiri

        Nato nu se reduce la un individ.
  • +33 (37 voturi)    
    mujicia (Joi, 24 noiembrie 2016, 13:04)

    toxx [utilizator]

    traieste pe alta planeta, dar o ocupa pe asta cu nesimtire.
  • -22 (40 voturi)    
    pai bine ma (Joi, 24 noiembrie 2016, 13:07)

    levierul [utilizator]

    vii acasa cu amanta de ziua sotiei si ii spui ca n-ai venit cu mana goala.
    Tipul e un derbedeu daca a facut asta. Nu ca nu ar fi adevarat, insa o susti doar intre prieteni.
    Ii spui ungurului in secuime ca e needucat si ca nu stie nici maghiara nici romana si daca a terminat un liceu acolo inseamna ca aproape stie sa scrie, in oricare dintre limbi si ca de asta sunt saraci, iar el te bate, pentru ca esti roman. Simplu
    • +15 (23 voturi)    
      tu (Joi, 24 noiembrie 2016, 16:41)

      Adri4n [utilizator] i-a raspuns lui levierul

      cu cine te certi?
  • +18 (24 voturi)    
    haha (Joi, 24 noiembrie 2016, 13:13)

    cladob [utilizator]

    asa deci ? i-am depasit pe mojici. si ei indura, indura, si analistii statului le spune ca e bine..
  • +27 (31 voturi)    
    in Rusia, in afara de (Joi, 24 noiembrie 2016, 13:13)

    bancher [utilizator]

    cei implicati in industia petrolului, se castiga foarte prost, mai prost ca in Romania.
    • +23 (27 voturi)    
      nu stiu la trolli cum o fi (Joi, 24 noiembrie 2016, 16:42)

      Adri4n [utilizator] i-a raspuns lui bancher

      mazeto, ajuta-ne un picut.
      cum se plateste pe ora, comentariu, minusuri?
      si cat?
      • -6 (10 voturi)    
        depinde de troli (Joi, 24 noiembrie 2016, 23:06)

        popescu_dtru [utilizator] i-a raspuns lui Adri4n

        1 litru de benzina in Rusia e echivalentul a 2,5 lei. Chestia asta iti spune ceva?
        • +2 (2 voturi)    
          Buna masura (Sâmbătă, 26 noiembrie 2016, 0:00)

          Emiliom [utilizator] i-a raspuns lui popescu_dtru

          1 litru de benzina in Venezuela e echivalentul a 0,5 lei. Unde doresti sa emigrezi?
        • 0 (0 voturi)    
          asa, si? (Sâmbătă, 26 noiembrie 2016, 0:09)

          hollow [utilizator] i-a raspuns lui popescu_dtru

          si in Venezuela e echivalentul a 5 bani pe litru. Muta-te acolo, dar fii pregatit sa-ti fierbi bocancii la cina.
  • +26 (34 voturi)    
    Bravo ciolavecilor pt diagnosticul prompt! (Joi, 24 noiembrie 2016, 13:14)

    Crioan [utilizator]

    Excelent diagnostic, superb tratament!

    Un ziarist polonez citeaza nivelul salariilor si este lovit in fata cu pumnul.

    Presa de stat din Mujicistan " a descris incidentul ca o noua izbucnire rusofoba din partea unui ziarist strain."

    Parca plagiaza pe cineva: "cand aud de cultura, imi vine sa trag cu pistolul!"
    • -3 (5 voturi)    
      Din ce inteleg io, ... (Vineri, 25 noiembrie 2016, 11:30)

      Eu the first [utilizator] i-a raspuns lui Crioan

      ... a fost lovit in fata cand s-a exprimat relativ vulgar despre cum traiesc rusii. Nu c-as aproba reactia rusilor, da' mi se pare corect sa ne tinem de fapte.
      • +2 (2 voturi)    
        faptele? (Vineri, 25 noiembrie 2016, 13:00)

        Crioan [utilizator] i-a raspuns lui Eu the first

        Faptele sunt ca polonezul a mentionat niste cifre obiective si a fost lovit cu pumnul in figura!
        Iar comentariul oficial sustine ca a fi batut la o emisiune TV se cheama "noua izbucnire rusofoba din partea unui ziarist strain."
        Este drept ca exprimarea "nu in rahat" nu este ceamia fericita - dar oare nu este veridica?
  • +2 (10 voturi)    
    aici o lista (Joi, 24 noiembrie 2016, 13:15)

    cladob [utilizator]

    https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_European_countries_by_average_wage
    • -1 (3 voturi)    
      tare :))) (Vineri, 25 noiembrie 2016, 9:22)

      srpc [utilizator] i-a raspuns lui cladob

      i-am depasit cu 6 euro pe luna, in medie
  • +25 (29 voturi)    
    Strategie tipică (Joi, 24 noiembrie 2016, 13:15)

    aqualung [utilizator]

    Când le contrezi propaganda lor deșănțată cu fapte și realitate, singura strategie a lor rămâne pumnul în față.
    • +7 (13 voturi)    
      Pumnul nu e chiar singura lor strategie (Joi, 24 noiembrie 2016, 17:03)

      JustinCase [utilizator] i-a raspuns lui aqualung

      Mai au si tancuri, rachete, katiuse...
      • +3 (5 voturi)    
        Tinand cont de faptul (Joi, 24 noiembrie 2016, 20:37)

        ipolitic [utilizator] i-a raspuns lui JustinCase

        ca a incercat sa dea un pumn, dar nici macar asta nu i-a iesit....
  • +23 (27 voturi)    
    Lol! (Joi, 24 noiembrie 2016, 13:16)

    Prea_Tarziu [utilizator]

    Rusii "argumentandu-si" pozitia ca intotdeauna in istorie, dand cu ghioaga! :)))
    Banuiesc ca si sotia daca vrea divort ar trebui decapitata dupa mintea rusilor!
    Neam de tatari, ce sa le ceri?
    • -2 (6 voturi)    
      nope, nici chiar asa :) (Joi, 24 noiembrie 2016, 20:29)

      Lebada Neagra [utilizator] i-a raspuns lui Prea_Tarziu

      in real life ”sotia” trebuie lasata fara casa, masina, firma... cu hainele pe ea si atat. Ca sa inteleaga femeia ca iubirea trebuie musai sa treca prin cont , nu prin inima.

      Simplu.
  • +29 (37 voturi)    
    :) (Joi, 24 noiembrie 2016, 13:21)

    ampersand [utilizator]

    Acum intelegem cu totii de ce alde Nyk1, Mazeta, echidistantul, Gustav555 si ceilalti din "coloana a V-a rusa" nu traiesc in rusia...
    • +10 (16 voturi)    
      Pai nah, ajutorul social (Joi, 24 noiembrie 2016, 17:51)

      Locke Lamora [utilizator] i-a raspuns lui ampersand

      bonurile de masa plus copeica pe postare, e excelent pt nivelul lor.
    • +1 (1 vot)    
      din cate stiu eu, (Joi, 24 noiembrie 2016, 20:33)

      Lebada Neagra [utilizator] i-a raspuns lui ampersand

      echidistantul + Ivan = LOVE

      ..dar nu sunt sigura.
  • +21 (27 voturi)    
    unu-i polonezu (Joi, 24 noiembrie 2016, 13:21)

    prepeleac [utilizator]

    Polonezii intotdeauna au avut sange in instalatie, sunt din alt aluat decat noi, romanii. As vrea sa vad care dintre jurnalistii nostrii, curajosi si galagiosi in studiourile mioritice, ar avea curajul sa-l zeflemeasca pe rusnac la el acasa.
    • +21 (25 voturi)    
      Basescu (Joi, 24 noiembrie 2016, 16:18)

      tiberius_p [utilizator] i-a raspuns lui prepeleac

      ...i-a lasat fara replica atunci cand le-a raspuns ca "Romania nu are experienta in anexarea altor state" atunci cand a fost intrebat ceva despre Moldova, nu-mi amintesc exact ce...
      • +7 (7 voturi)    
        a fost intrebat (Joi, 24 noiembrie 2016, 18:42)

        cladob [utilizator] i-a raspuns lui tiberius_p

        daca Romania are de planuri de anexare a Republicii Moldova. e (sau o fi fost) pe youtube episodul
  • +35 (37 voturi)    
    Curajos... (Joi, 24 noiembrie 2016, 13:37)

    tenismenul [utilizator]

    ziaristul polonez! Ai infrunta pe rusi la ei acasa, e o actiune de mare curaj. Cat despre rusi, sunt incalificabili!
    Adevarul ii supara tare!
  • +25 (27 voturi)    
    Toleranta ruseasca (Joi, 24 noiembrie 2016, 13:37)

    tiberius_p [utilizator]

    ...pentru o simpla critica iti iei un pumn in bot...sau un glont in cap, depinde pe cine deranjezi.
  • +27 (29 voturi)    
    Merita felicitari ! Si a scapat ieftin ! (Joi, 24 noiembrie 2016, 13:37)

    NicolaeA [utilizator]

    Pe vremea lui Stalin pentru asa ceva erai dat disparut ! Si probabil si in rusia, acum !
  • +21 (23 voturi)    
    astia's (Joi, 24 noiembrie 2016, 13:38)

    mache [utilizator]

    ... 'telectualii ruznaci... "logica" pumnului si a bocancilor pe masa e tot ce stiu si pot...
  • +33 (35 voturi)    
    Cand te crezi stapanul lumii... dar faci foamea! (Joi, 24 noiembrie 2016, 13:40)

    pedepsitorul [utilizator]

    Cand te crezi stapanul lumii, dar vine vecinul sa-ti spuna ca esti rupt in found, normal ca te enrvezi!

    Cred ca ar trebuii sa le trimitem o inregistrare in care vreo 6 ..700 de personae... in vreo 40 de limbi diferite sa le spunem in fata ca:

    - sunteti saraci
    - sunteti agresivi
    - ca atacati disimulat state independente
    - ca amenintati statele vecine si numai
    - ca ati furat/confiscate/sefuit statele comuniste
    - ca va omorati oponentii politici... etc



    Russsine Russsia !

    PS:
    La hastia' emisiunea e moderata de bodyguarzi?
  • -21 (25 voturi)    
    Cu astia simpatizeaza romanii (Joi, 24 noiembrie 2016, 13:56)

    _eu_ [utilizator]

    Din pacate, din ce in ce mai multi romani simpatizeaza cu rusii, intorc spatele europei.
    • +13 (15 voturi)    
      Simpatizeaza intim, fi sigur! (Joi, 24 noiembrie 2016, 16:18)

      pedepsitorul [utilizator] i-a raspuns lui _eu_

      Ne-au povestit bunicii, tot ce trebuie sa stim!
    • +6 (6 voturi)    
      In your wet dreams! (Joi, 24 noiembrie 2016, 18:51)

      Maniu [utilizator] i-a raspuns lui _eu_

      .
  • +10 (12 voturi)    
    Ce se lupta zmeii... (Joi, 24 noiembrie 2016, 14:08)

    rcb [utilizator]

    ... si urla unii la altii in limba lui Puskin, de spariet! :)
  • +19 (25 voturi)    
    sa recunoastem (Joi, 24 noiembrie 2016, 14:12)

    DimijoareiObt [anonim]

    ca polonejii astia sunt cu un cap mai sus decat noi si doua fata de rusnaci !
  • +20 (30 voturi)    
    Felicitari pentru curaj (Joi, 24 noiembrie 2016, 14:15)

    DorinU [utilizator]

    Felicitari jurnalistului polonez pentru curaj. Sa mergi la ei in barlog si sa spui acele cuvinte este dovada de curaj. As vrea sa stiu ce se va intampla cu el dupa. Daca va fi puternic mediatizat in UE cazul asta el nu o va duce prea bine.
    Rusii se cred indreptatiti sa spuna despre oricine (din afara, nu intern) orice. Ei ii zic acestui fenomen democratie. Altfel se pune problema cand cineva foloseste exact acelasi limbaj intr-o parere despre ei; s-a si vazut in discutia de mai sus.
    Politica externa a lor este sa se imprastie ca o moligma pe o suprafata cat mai mare, fara un plan economic concret. Doar teritorial, cat mai mult. E ca si lauda de a-ti lua masina mare pentru a-ti arata statutul social, nu are importanta daca e ruginita pe interior.
    Totusi, trebuie sa recunoastem ca cine le azi dusman poate sa le fie prieten maine (vezi turcia). Se schimba si discursul in presa. Putini isi dau seama de manipularea aceasta pentru ca nu au alte surse in limba rusa. Cu Trump in fruntea Americii si presa devine mai blanda cu pretentiile americanilor iar dusmanul se intruchipeaza in figura UE. Mereu trebuie sa fie un dusman extern, altfel populatia ar atrage atentia in curtea proprie.
    UE, din motive democratice, nu duce aceeasi lupta "informationala" ca rusii si pentru ca nu ne luptam cu aceeasi sabie v-om pierde pe termen lung, doar daca nu devenim si noi prieteni peste noapte. Daca vom fi deacord cu toate conductele de gaz din Rusia avem sanse mari sa ne impreietenim, pe termen scurt s.a.m.d.
    • -2 (4 voturi)    
      adica... (Vineri, 25 noiembrie 2016, 10:23)

      Gustav555 [utilizator] i-a raspuns lui DorinU

      Vii la mine in casa si imi spui ca nevasta-mea e curva si copiii naspa... Pai, chiar sa fie adevarat, te fac bucatele.
      • +1 (1 vot)    
        Si daca iti aduc clientii nevestetii? (Vineri, 25 noiembrie 2016, 14:40)

        pedepsitorul [utilizator] i-a raspuns lui Gustav555

        Si daca iti aduc clientii nevestetii si vreo 5 profesori de la scoala copiilor, doar pentru atata lucru sa-mi sparti maxilarul?

        Cred ca logica ta functioneaza pe aceleasi setari defecte ca la prezentatorul gealat alemisiunii de sus!


      • 0 (0 voturi)    
        adica... (Vineri, 25 noiembrie 2016, 17:29)

        DorinU [utilizator] i-a raspuns lui Gustav555

        In primul rand a spus exact acele cuvinte care le-au folosit si rusii vorbind de polonezi si chiar mai putin de atat.
        In al doilea rand, una e sa-ti spun ca traiesti in rahat si alta e sa-ti fac nevasta "asa cum zici mai sus". Jignitor, dar totusi este o diferenta; poate nu o vezi, dar este.
  • +20 (24 voturi)    
    Tipic (Joi, 24 noiembrie 2016, 14:20)

    Soljenitin [utilizator]

    Atitudine de sovietic retardat.
  • +17 (23 voturi)    
    some balls (Joi, 24 noiembrie 2016, 15:00)

    Kwisatz [utilizator]

    hehe asta ziarist adevarat, patriot nu ca prorusi nostri de pe la b1 tv de ex
  • +9 (13 voturi)    
    E posibil ca ziaristul chiar sa aiba dreptate (Joi, 24 noiembrie 2016, 17:10)

    smeuletz [utilizator]

    Recent am vorbit cu o veche prietena care a locuit in Moscova si acum locuieste in Londra. Sora ei geamana inca locuieste in Moscova, si prietena mea imi spunea ce salariu mic se da (tinerii romani nu ar misca nici un deget pt asemenea sume). Se referea la domenii legate de jurnalism. Singurul loc unde a avut un salariu un pic mai mare a fost chiar intr-o 'fabrica' de troli, de unde a plecat ca aveau instructiuni clare ce sa scrie si i s-a parut dezgustator.

    Acum e traducatoare, dar banii sunt foarte putini.
    Pe scurt, pentru oamenii de rand din Rusia chiar nu e foarte usor, si salariile pe care mi le-a spus chiar pareau mai mici decat in Romania, la fel si oportunitatile de lucru. La fel si orasele, chiar si Moscova a ramas la fel ca acum 10 ani, nu s-au dezvoltat.. Doar Sankt Petersburg a inflorit, este inca locul ei preferat :)
  • -12 (18 voturi)    
    ... (Joi, 24 noiembrie 2016, 19:45)

    vitan.sandu [utilizator]

    Ziarist pe naiba! Un dobitoc care chiar a meritat.
  • +4 (4 voturi)    
    Polonezii, singurii nostri prieteni din Est (Vineri, 25 noiembrie 2016, 0:04)

    Metec [utilizator]

    Le-am adapostit tezaurul in timpul razboiului, iar ei nu uita acest mare gest de prietenie. Trebuie sa strangem relatiile cu ei, sunt singurii care au curaj, asa cum a aratat acest baiat brav, sa ii infrunte pe rusnaci! Trebuie sa invatam de la el, cum sa tinem capul sus in fata agresivitatii si superioritatii numerice a muscalilor. Presimt ca in curand vom avea nevoie de acest curaj exceptional...
    • -1 (3 voturi)    
      Ucraina (Vineri, 25 noiembrie 2016, 3:05)

      RaduMiron [utilizator] i-a raspuns lui Metec

      Eu as adauga si Ucraina la lista prieteniilor strategice din Est. Sunt saraci, in afara EU si NATO, dar sunt pro-europeni, s-au lamurit in privinta rusilor si au o populatie mare.
      • +1 (7 voturi)    
        ai cazut in cap? (Vineri, 25 noiembrie 2016, 9:26)

        srpc [utilizator] i-a raspuns lui RaduMiron

        ucrainenii sunt dusmanii nostri declarati, prin fapte!!!