Trupele lui Bashar al-Assad avanseaza rapid in cartierele rebele din Alep, unde nu mai exista niciun spital iar populatia nu mai are mancare si medicamente

de R.M.     HotNews.ro
Luni, 21 noiembrie 2016, 20:11 Actualitate | Internaţional

Alep, distrus de razboi
Foto: Captura YouTube
Trupele regimului sirian au avansat rapid luni in cartierele rebele din Alep, supuse de patru luni "tacticii crude" a asediului, la fel ca "aproape un milion" de oameni in intreaga Sirie, potrivit ONU, relateaza AFP.

Numarul persoanelor asediate de diversele forte beligerante a crescut de la 393.700 in urma cu un an la 974.080, a declarat, in fata Consiliului de Securitate, seful operatiunilor umanitare ale ONU, Stephen O'Brien.

Locuitorii "sunt izolati, infometati, bombardati si lipsiti de ajutoare medicale si de asistenta umanitara, pentru a-i forta sa se supuna sau sa fuga", a subliniat el. "Este o tactica deliberata (...) o forma cruda de pedeapsa colectiva".

In Alep-Est, cazut in mainile rebelilor in 2012, 250.000 de oameni nu mai primesc alimente si medicamente de peste patru luni.

Iar comunitatea internationala pare mai neputincioasa ca niciodata sa contracareze ofensiva Damascului si aliatilor sai, Rusia, Iran si Hezbollah, sa recucereasca in intregime al doilea oras al tarii si principalul front al conflictului soldat cu peste 300.000 de  morti in cinci ani si jumatate.

Ambasadorul britanic la ONU Matthew Rycroft a calificat luni drept "barbara" campania de bombardamente asupra Alep-Est.

Ambasadoarea americana Samantha Power a enuntat in fata Consiliului de Securitate numele a 12 generali si colonei sirieni acuzati ca au ordonat atacarea unor tinte civile sau torturarea opozantilor.

In cartierele rebele din Alep, corespondentul AFP a constatat ca bombardamentele sunt fara incetare.

Trupele guvernamentale si-au consolidat pozitiile dupa ce au intrat cu o zi in urma pentru prima oara in cartierul Massaken Hanano, in nord-estul Alepului.

Acest cartier are o valoare simbolica, fiind primul cucerit de rebeli, in 2012.

Potrivit expertilor, Damascul si aliatul sau rus vor sa avanseze rapid pentru a obtine o victorie la Alep inainte de intrarea in atributii a lui Donald Trump, in 20 ianuarie.

"Chestiunea este cat timp vor putea rezista rebelii. Nu mai este nimic de mancare, nu mai sunt spitale si bombardamentele nu inceteaza", a declarat un diplomat american, sub acoperirea anonimatului.










4162 vizualizari
  • +3 (13 voturi)    
    Trupele lui Asad isi apara tara (Luni, 21 noiembrie 2016, 21:22)

    MartinPreda [anonim]

    Ce anomalie in titlul acestui articol.Cine sunt trpele lui Asad ? Aceste trupe sunt ale unui presedinte ales al unei tari ,in care,cu ajutorul unor "agenturi straine " o mana de oameni a hotarat sa nu respecte conducerea tarii si sa dea o "lovitura de stat" Asad lupta din rasputeri sa distruga trupele de teroristi care vor sa distruga legalitatea si ordinea in tara si sa reinstaureze legea si ordinea. Revolta populatiei impotriva lui Asad nu a fost una naturala ci una impusa din afara.Iata adevarul.Poporul sirian nu avea nevoie de acest razboi intern in care au murit sute de mii de oameni si miloioane au plecat in cele patru vanturi. Acum,Asad cu ajutorul Rusiei isi ia inapoi tara si in curand va reusi s-o faca.Se va instaura ordinea si legea in tara iar asa zisii rebeli vor fi spulberati ca pulberea in vant,pentru ca acestia nu reprezinta interesele tarii lor ci interese staraine.
    • -2 (12 voturi)    
      Democratic ales? (Marţi, 22 noiembrie 2016, 3:15)

      fanegr1ja [utilizator] i-a raspuns lui MartinPreda

      Tu stii cine este familia al Assad (macar scrie corect numele celui pe care incerci sa-l speli de sange nevinovat)? Stii cine a fost precedentul presedinte? Stii cine a consud Siria cu o mana de fier timp de 60 de ani?

      Ti se pare normal ca o singura familie, ce apropo, provine dintro minoritate a Siriei, sa tina captiva puterea mai mult de o jumatate de secol?

      Cu ti-ar placea ca o familie de maghiari sa conduca Romania pentru 60 de ani, fara nici un fel de suport economic pentru populatia tarii? Cati oare s-ar revolta si pe buna dreptate?

      E normal ca de dragul banilor si infuentei sa-sti omori proprii cetateni? De ce? Nu mai exista alti oameni ce pot fi presedinti in Siria?

      Cum poti sa-ti exprimi sprijinul pentru un asa zis 'presedinte' ce omoara zi de zi femei, batrani si copii fara discriminare, folosind arme chimice?

      Si cine sprijina familia al-Assad in toti acesti 60 de ani? Pai cine altcineva decat Rusia, pentru baza din Mediterana.

      Fara Siria, Rusia mai pierde inca putin din ifosele de putere mondiala si atunci, ca asta sa nu se intample, oamenii mor in fiecare zi.

      Cine are interes ca in Siria sa fie razboi civil si imigrantii sa puna presiune pe UE? Pai, Rusia din nou.

      Asa ca nu-mi vorbi de drepturile lui al-Assad cand de fapt esti trompeta rusiei putiniste.
      • +2 (4 voturi)    
        Tragic (Marţi, 22 noiembrie 2016, 12:04)

        Salmonela [utilizator] i-a raspuns lui fanegr1ja

        Vai .... sunt plin de lacrimi. Altul care vede in vulturul american, salvarea omenerii. Mana lui D-zeu.
        Stiai ca bombele rusesti sunt facute special sa omoare civili si ca bombele americane inainte de a se detona cere buletinul oamenilor ca sa nu omoare civili?
        Du-te de te spala pe fata. Poate iti revii. Mai jos am scris un comment despre toti pupatorii de dos rusesc. E valabil si pt toti pupatorii de dos american. Eu zic sa va intalniti fratilor si sa faceti pace. Oricum ar fi, in esenta aveti aceeasi meserie.
    • 0 (4 voturi)    
      cine asediaza Alepul (Marţi, 22 noiembrie 2016, 9:21)

      Mumulea [utilizator] i-a raspuns lui MartinPreda

      Liwa al-Quds - militie sunita palestiniana finantata si echipata de guvernul assadist

      Hezbollah - militie siita libaneza, finantata si echipata de statul islamic iranian

      IRGC - gardienii revolutiei islamice iraniene - forte regulate ale statului islamic iranian

      Al Nujaba - militie siita irakiana recrutata, finantata si echipata de statul islamic iranian

      Liwa Fatemiyoun - militie siita afgana finantata si echipata de statul islamic iranian

      Qawat Al-Nimr (Tiger Forces) armata regulata assadista, singura forta constituita din nativi sirieni din minoritatea alawita care practic a acaparat statul sirian la toate nivelele, mobila si redusa ca efectiv, folosita doar in actiunile ofensive de pe diverse fronturi.

      De partea cealalta, asediati, stau militiile formate din sirieni suniti, locuitori ai Alepului si dezertorii din armata assadista.
    • 0 (2 voturi)    
      Ha! Democratic ales? (Marţi, 22 noiembrie 2016, 11:32)

      JustinCase [utilizator] i-a raspuns lui MartinPreda

      Mai usor cu gaturile de vodka, tovarase! Ales democratic pe viata? Dupa ce tacsu a stat tot pe viata? Dupa ce a candidat aproape singur intr-o tara nedemocratica? Va instaura legea? Legea martiala, poate. Auzi, cica "isi ia inapoi tara". Pai ce e a lui, pe persoana fizica, si a lui tacsu? Sunt dinastie monarhica, sau cum naiba? Oamenii nu au dreptul de a alege si pe altcineva? Ar trebui sa-i schimbe numele in Assadia.

      Esti amuzant, mai baga, poate te si crede cineva.
    • +1 (3 voturi)    
      Ti-am dat (Marţi, 22 noiembrie 2016, 11:44)

      Salmonela [utilizator] i-a raspuns lui MartinPreda

      un +. Desi nu sunt de acord cu tine 100%.
      Intradevar, toat lumea stie ca aceasta "revolutie" este defapt o incercare de schimbare de regim made in USA by CIA. Ceea ce ma enerveaza totusi la comentul tau este ca ii proslavesti pe bolsevici de parca au venit astia si au salvat lumea. In realitate Rusii au venit acolo nu sa salveze tara de teroristi ci pt a nu isi pierde singura tara care mai blocheaza gazul din Arabia Saudita sa ajunga in Europa. Deci scuteste-ma cu Rusia care aduce pacea in lume. Asta tine doar la LOBOTOMIZATI.
  • +1 (13 voturi)    
    Aleppo si articolu la comanda (Luni, 21 noiembrie 2016, 21:36)

    immortal [utilizator]

    Poate autorul a uitat sa mentioneze de existenta a 6 culoare umanitare stabilite de armata siriana prin care civilii pot sa paraseasca zona de est a orasului Aleppo oricand !
    In plus exista 2 culoare special organizate pentru ca oricare dintre"rebelii" Al-Qaeda sa poata parasi orasul avand asupra sa chiar arme !!!

    Autorul poate a uitat sa mentioneze toate acestea... dar motivul pentru care cenzureaza comentariile asociate articolelor sale ce contin pareri contrare domniei sale.... este un mister greu de patruns :))
  • +2 (10 voturi)    
    Gloată (Luni, 21 noiembrie 2016, 21:54)

    PaulPastout [anonim]

    de netrebnici! După ce au livrat sute de tone de arme rebelilor, transformând o revoltă populară într-un război sângeros, ce și-au imaginat!? Ce alte consecințe?!
    Dumnezeule mare!
  • 0 (12 voturi)    
    mai mai (Luni, 21 noiembrie 2016, 22:06)

    dum_i [utilizator]

    mai mai, ce de propaganda nerusinata jihadista..
  • -2 (8 voturi)    
    asa (Luni, 21 noiembrie 2016, 22:55)

    baronul stanganbuch [utilizator]

    si? Care e problema, ca nu vad nici una.
    • 0 (2 voturi)    
      Nicio problema (Marţi, 22 noiembrie 2016, 11:36)

      JustinCase [utilizator] i-a raspuns lui baronul stanganbuch

      Voi nu vedeti nicio problema ca un om sa conduca toata viata o tara, dupa bunul plac. Ca de-asta si-l tineti pe Putin pana la moarte, nu-i asa?