Rusia: Deputatii vor fi amendati pentru fiecare absenta nemotivata de la sedinte

de R.M.     HotNews.ro
Luni, 21 noiembrie 2016, 15:11 Actualitate | Internaţional

Deputatii rusi care lipsesc de la sedintele Parlamentului vor plati o amenda echivalenta cu o sesime din salariul lor, pentru fiecare absenta nemotivata, potrivit noului regulament publicat luni pe site-ul institutiei, scrie AFP.

"In cazul absentei unui deputat al Dumei la o sedinta a camerei, fara justificare, (...), salariul lunar va fi redus cu o sesime pentru fiecare sedinta lipsa", arata articolul 44 al regulamentului parlamentar, votat vineri de Duma.

Duma se reuneste in medie sase zile pe luna in sedinta plenara.

Alesul care nu este inregistrat de trei ori in timpul sedintei - la ora 10, 12 si 16 - va fi considerat absent si va plati o amenda de 64.000 de ruble, respectiv circa 930 de euro.

Salariul lunar al unui deputat rus este de 384.000 de ruble (circa 5.600 euro) respectiv de 51 de ori mai mult decat salariul minim din Rusia.

Potrivit acestui amendament, doar motive medicale sau deplasari in scop de serviciu sunt acceptate pentru a justifica o absenta.

La sfarsitul lui octombrie, Duma a interzis deputatilor sa voteze prin procura pentru colegii absenti.

La inceputul lui noiembrie, s-a interzis folosirea masinilor de serviciu pentru calatorii care depasesc o raza de 50 de km in jurul Moscovei.










1260 vizualizari
  • +2 (2 voturi)    
    Ce primitivi! (Luni, 21 noiembrie 2016, 15:29)

    Un cititor [utilizator]

    Acum dl. Crin Antonescu este în imposibilitatea de a mai candida pentru un loc în dumă! Ce democrație de tip rusesc mai e și asta?
    • +1 (1 vot)    
      Democratia potrivit amicilor rusofilului Dodon (Luni, 21 noiembrie 2016, 16:46)

      animatron [utilizator] i-a raspuns lui Un cititor

      Fiodor Ghelici, seful unui ONG finantat in RM de Rusia, a amenintat deputatii Parlamentului RM ca in cazul in care nu-l vor sustine pe Igor Dodon ca presedinte, va veni la Parlament cu un tanc, insotit de adeptii sai.

      "Inainte de a intra in Parlament, deputatii trebuie sa se inchine, sa-i pupe mana si sa obtina blagoslovirea lui Dodon [..] ei trebuie sa-l asculte si sa execute tot ce le cere presedintele, pentru ca el este intruchiparea poporului".

      Astfel de reactii isterice se datoreaza si faptului ca Igor Dodon inca nu este recunoscut oficial ca presedinte ales al RM.
      Abia dupa verificarea tuturor proceselor verbale Comisia electorala se va adresa Curtii Constitutionale care va pronunta validitatea alegerilor.

      Maia Sandu a anuntat ca va contesta la Curtea Constitutionala validitatea alegerilor dat fiind ca zeci de mii de votanti din diaspora au fost in imposiblitatea de a-si exercita dreptul constitutional de a vota, in numar suficient pentru ca rezultatul final sa fie alterat decisiv in favoarea lui Dodon.
  • +5 (5 voturi)    
    La noi (Luni, 21 noiembrie 2016, 15:38)

    AndreiBCO [utilizator]

    Si-ar lua scutire de la medic
  • +3 (3 voturi)    
    bine le zicea Caragiale (Luni, 21 noiembrie 2016, 15:45)

    nellino [utilizator]

    - Stii ce-ar trebui la noi? zice Nae.
    - Ce?
    - O tiranie ca in Rusia...
  • +2 (2 voturi)    
    Ha?! (Luni, 21 noiembrie 2016, 16:00)

    Soljenitin [utilizator]

    "La inceputul lui noiembrie, s-a interzis folosirea masinilor de serviciu pentru calatorii care depasesc o raza de 50 de km in jurul Londrei."

    Wait, what? Stiti ceva legat de prezenta rusilor in Londra si noi nu? :)))
  • +5 (5 voturi)    
    I-AUZI DRACNEO... (Luni, 21 noiembrie 2016, 16:05)

    schroedinger [utilizator]

    O sa va faca rusii la portofele!
  • 0 (0 voturi)    
    Duma din rusia are sediul la Londra? (Luni, 21 noiembrie 2016, 16:10)

    artistul000 [utilizator]

    "La inceputul lui noiembrie, s-a interzis folosirea masinilor de serviciu pentru calatorii care depasesc o raza de 50 de km in jurul Londrei."

    Multumim, am corectat!