Papa Francisc a extins pe termen nelimitat, pentru toti preotii catolici, puterea de a ierta pacatul avortului

de G.S.     HotNews.ro
Luni, 21 noiembrie 2016, 14:55 Actualitate | Internaţional

Papa Francisc
Foto: Captura YouTube
Papa Francisc a extins luni, pe termen nedefinit, pentru toti preotili catolici, puterea de a ierta avorturile, un drept rezervat anterior pentru episcopi sau anume duhovnici, transmite Reuters. 

Francisc, al carui mandat papal este caracterizat de o mai iertatoare si incluziva Biserica Catolica, a facut anuntul intr-un document cunoscut ca “scrisoarea apostolica”.  

El a spus ca a vrut sa “reafirme pe cat de puternic poate ca avortul este un pacat grav, acesta punand capat unei vieti inocente”, dar si ca “nu exista pacat pe care mila Domnului sa nu-l acopere si sa-l curete cand vede o inima a pacatosului ce cauta sa se reconcilieze cu Dumnezeu”. 

Francisc daduse deja temporar tuturor preotilor puterea sa ofere ceea ce este cunoscuta drept “iertarea sacramentala” pentru avorturi in timpul Anului Sfant dintre 8 decembrie si 20 noiembrie, dar tonul solemn al scrisorii papale de luni sugereaza ca schimbarea va tine cel putin pe timpul cat va fi papa. 

In invataturile Bisericii Catolice, avortul este un pacat atat de mare incat cele care ii fac si cei care il efectueaza atrag excomunicarea imediata pana cand este absolvit prin confesiune.










2995 vizualizari
  • +4 (8 voturi)    
    ... (Luni, 21 noiembrie 2016, 14:59)

    Nautilus [utilizator]

    Polonezii catolici îi vor declara război?...
  • +3 (7 voturi)    
    mana level over 9000 (Luni, 21 noiembrie 2016, 15:16)

    gica pantalon [utilizator]

    s-a consultat si cu superiorul?
    • -2 (2 voturi)    
      hmmm... pai cf Dostoievski... (Luni, 21 noiembrie 2016, 15:54)

      RaduȘomfelean [anonim] i-a raspuns lui gica pantalon

      ...superiorul este cel mai de acord.
      pentru vizonare, ca lectura e mai grea, vezi: https://www.youtube.com/watch?v=MndPBHzOHnU
      • 0 (0 voturi)    
        RADURADU, (Marţi, 22 noiembrie 2016, 18:40)

        iodixit [utilizator] i-a raspuns lui RaduȘomfelean

        blesfamii din astea se purtau pe la 1400-1500. lumea era iliterata in general. vad ca stii sa scrii si sa citesti. da stii si sa gindesti?
  • -5 (11 voturi)    
    doar atat? (Luni, 21 noiembrie 2016, 15:27)

    xanti [utilizator]

    Cum si pedofilia,zoofilia si necrofilia nu iarta .
    Domnule ce inapoiati.
  • -6 (12 voturi)    
    adica.. (Luni, 21 noiembrie 2016, 15:52)

    OnePiece [utilizator]

    indirect bisericacatolica diminueaza gravitatea avortului. De-a lungul istoriei "legile" bisericesti s-au adaptat nevoilor timpului. Nu cuteza sa cercetezi de ce!
  • -3 (7 voturi)    
    preotii catolici (Luni, 21 noiembrie 2016, 16:36)

    pb80tm [utilizator]

    tre ca cunosc ca sangele nevinovat va fi cerut din mana lor?
  • +3 (3 voturi)    
    Ce porcarie (Luni, 21 noiembrie 2016, 22:16)

    Buonarroti [utilizator]

    Legatura pe care o avem cu Dumnezeu nu trebuie confirmata sau aprobata de nimeni, asa ca nu ne intereseaza daca Papa X-ulescu a dat aprobare ca subalternii sai sa ierte avortul. Sa puna mana sa faca azile de batrani, sa ajute oamenii sarmani, sa se jertfeasca pentru semenii lor, nu sa dea aprobari.
    • 0 (0 voturi)    
      fac (Marţi, 22 noiembrie 2016, 9:03)

      e.o. [utilizator] i-a raspuns lui Buonarroti

      Nu urmăresc BOR, dar Biserica Catolică și cea Reformată au o grămadă de acțiuni de acest gen.

      BR din Ungaria are cea mai mare expunere internațională prin:
      http://jobbadni.hu/en/emergency-management-and-international-developmen/
    • 0 (0 voturi)    
      Mana care te-a hranit (Marţi, 22 noiembrie 2016, 14:36)

      Setalcott [utilizator] i-a raspuns lui Buonarroti

      Buonarotti, pe tine cine te-a platit pentru capela sixtina?
  • 0 (0 voturi)    
    nu cred (Marţi, 22 noiembrie 2016, 18:10)

    iodixit [utilizator]

    ca exsista institutie abilitata sa ierte pacatele. DOAR DUMNEZEU TANTALAILOR!!!