Atacul unei maimute din Libia a starnit un conflict tribal cu tancuri, mortiere si armament greu care a provocat moartea a cel putin 16 persoane

de Raluca Nicolae     HotNews.ro
Luni, 21 noiembrie 2016, 14:42 Actualitate | Internaţional

Maimuta
Foto: Flickr
Cel putin 16 oameni au murit si 50 au fost raniti in Libia in patru zile, dupa ce o maimuta a starnit un conflict tribal, spune The Guardian.

Conform locuitorilor si mass-mediei locale din sudul orasului Sabha, violentele au izbucnit intre doua triburi dupa ce trei tineri si-au pus maimuta de companie sa atace o eleva.

Animalul a smuls esarfa unei fete, determinandu-i pe barbatii din tribul Awlad Suleiman sa se razbune omorand trei oameni din tribul Gaddadfa, precum si maimuta, potrivit declaratiilor unui localnic, pentru Reuters.

"A existat o escaladare in a doua si a treia zi prin folosirea de tancuri, mortiere si alte arme grele" a spus acesta.

"Inca mai sunt conflicte sporadice, iar activitatile de zi cu zi sunt complet oprite in zonele afectate de lupte", a mai adaugat el.

Oficialii orasului nu au putut fi contactati pentru a confirma intamplarile.

Ca si in alte parti din Libia, Sabha a fost afectat periodic de conflicte inca de la inceputul revoltei in urma careia Muammar Gaddafi a fost alungat de la putere, acum 5 ani.

In regiunea Sabha, un punct central pentru traficul de arme si migranti catre sudul Libiei, abuzurile armatei si deteriorarea conditiilor de trai au fost extrem de grave.

Gaddadfa si Awlad Suleiman reprezinta cele mai puternice factiuni armate din regiune.










8717 vizualizari
  • +24 (26 voturi)    
    No bine (Luni, 21 noiembrie 2016, 14:45)

    mitg [utilizator]

    Si apoi cand lumea se uita cu suspiciune la astfel de "culturi", toata presa corecta politic sare in sus 50 de metri.
  • +25 (25 voturi)    
    Saracii...abia au ajuns in anul 1001... (Luni, 21 noiembrie 2016, 14:54)

    UnOarecare [utilizator]

    Noi plecam pe Marte pana de civilizeaza si astia. Sau crapam cu totii intr-un conflict nuclear iscat de un nebun asemenea lor.
  • +31 (31 voturi)    
    Dude... (Luni, 21 noiembrie 2016, 14:56)

    qwertyuiop [utilizator]

    Asta se intampla cand le dai maimutelor tancuri si mortiere...
  • -5 (13 voturi)    
    mda (Luni, 21 noiembrie 2016, 14:57)

    adrian_rolland [utilizator]

    dar maimuta ce vina avea ? si de unde draq aveau triburile tancuri uin dotare ?
    • +12 (12 voturi)    
      cum de unde !? de la alte maimute ! (Luni, 21 noiembrie 2016, 16:59)

      kkciosuldelahamangia [utilizator] i-a raspuns lui adrian_rolland

      .
  • +24 (30 voturi)    
    "Primavara araba" tribala (Luni, 21 noiembrie 2016, 14:59)

    animatron [utilizator]

    Societatile islamizate au un retard considerabil (probabil de cateva sute de ani) in privinta structurilor de organizare sociala.

    Inainte de interventia americana in Irak, foarte putini in USA sau alte tari occidentale stiau ca irakienii sunt organizati in triburi.
    A fost un soc pentru militarii americani si au trebuit cativa ani pana sa inteleaga subtilitatile tribalismului, demult uitat in civilizatiile de tip european.

    In interviul acordat inainte de turul 1 al alegerilor primare de dreapta, Francois Fillon a declarat ca "am gresit in Siria, noi am crezut ca e o revolta populara si Assad va cadea in 2-3 saptamani. Apoi am descoperit ca exista probleme intre suniti, siiti, kurzi..".

    Si cei care au intervenit in Libia au fost convinsi ca fac un bine "poporului libian" daca il scapa de dictatura, apoi au ramas consternati afland ca Libia e tot tribala si nu exista "popor libian", e doar o imitatie semantica dupa model european, dar mentalitatile sunt profund tribale !

    Lumea islamica si cea africana aproape in totalitate sunt formate din "popoare" care nu exista decat pe hartie, in realitate fiind vorba de echilibre locale tribale. Irakul sau Libia sunt doar varful aisbergului.

    Intrebat de ce nu se intervine mai serios contra Arabiei Saudite, oficiali europeni au declarat ca "regimul saudit nu poate opri oficial finantarile private saudite catre jihadisti, pentru ca ar fi rasturnat de triburile pe care se bazeaza organizarea saudita" !

    Occidentul nu numai ca se confrunta cu o religie care promoveaza deschis razboiul sfant si adepti care vin din cu totul alta cultura, straina de valorile europene, dar mai au de rezolvat si problema mentalitatilor tribale, foarte inapoiate in raport cu modernitatea de tip european.
    • 0 (2 voturi)    
      Scrieti bine, dar... (Marţi, 22 noiembrie 2016, 0:35)

      Prostu' satului [utilizator] i-a raspuns lui animatron

      ... asta cu "n-am stiut, noi am crezut ca e pe bune" etc. etc. etc. e ipocrizie pura.
      Au stiut foarte bine ce-i acolo, dar le-a convenit si le convine, haideti sa nu ne mintim singuri.
  • +18 (18 voturi)    
    Asta se intampla (Luni, 21 noiembrie 2016, 15:00)

    tiberius_p [utilizator]

    Cand armele letale ajung in mainile maimutelor.
  • +8 (18 voturi)    
    Babuinii cu tancul din curte (Luni, 21 noiembrie 2016, 15:01)

    immortal [utilizator]

    Asta se intampla cand inarmezi toti babuinii pentru a inlatura un regim "neprieten"

    Noroc ca acum domneste pacea si democratia pe meleagurile Libiene .... :)
  • +23 (23 voturi)    
    Maimuta (Luni, 21 noiembrie 2016, 15:16)

    nano2k [utilizator]

    Pacat de maimuta, ea mai avea sanse sa evolueze...
  • +14 (16 voturi)    
    Maimuta era vietatea inteligenta (Luni, 21 noiembrie 2016, 15:51)

    Bogdan_100 [utilizator]

    in zona respectiva. Cei cu armele se vede intelecte rudimentare net sub cel al maimutei. Aici incepem sa avem indoieli daca oamenii au evoluat din mai mute sau mai mutele din oameni :-}}}
  • +3 (5 voturi)    
    Ochi pentru ochi (Luni, 21 noiembrie 2016, 16:30)

    RaduMiron [utilizator]

    Un exemplu perfect a ce se intampla atunci cand oamenii actioneaza dupa principiul ochi pt ochi.
  • +6 (6 voturi)    
    Trebuia (Luni, 21 noiembrie 2016, 16:39)

    V. Veroiu [utilizator]

    Sa fie lasati sa continue. Cand ajungeau la granita lichidati si cei ramasi.
  • +10 (14 voturi)    
    si cand ii faci maimute... (Luni, 21 noiembrie 2016, 16:43)

    press_to_reset_the_world [utilizator]

    unii iti sar in cap facandu-te rasist si islamofob!...acum pana si HN recunoaste lucrul acesta....
  • +9 (11 voturi)    
    Sa vina in europa (Luni, 21 noiembrie 2016, 16:52)

    Vlad-I [utilizator]

    Pacifistii acestia pot veni in europa ONG-urile subventionate cu bani publici ii vor astepta la frontiera, daca va opuneti , primiti insulte ca sunteti rasisti si xenofobi.
    • +1 (1 vot)    
      cu (Luni, 21 noiembrie 2016, 23:32)

      baronul stanganbuch [utilizator] i-a raspuns lui Vlad-I

      flori si ursuleti de plus, ai uitat sa spui.