Erdogan se intreaba de ce Turcia nu ar trebui sa adere la Organizatia de Cooperare Shanghai, condusa de China si Rusia

de R.M.     HotNews.ro
Luni, 21 noiembrie 2016, 13:30 Actualitate | Internaţional

Putin si Erdogan
Foto: Wikimedia Commons
Presedintele turc Erdogan a afirmat ca tara sa nu ar trebui sa se incapatineze sa incerce sa intre in Uniunea Europeana si a sugerat ca Ankara s-ar putea alatura Organizatiei de Cooperare Shanghai (OCS), condusa de China si Rusia, scrie AFP.

Aceste declaratii, publicate duminica intr-un cotidian turcesc, intervin in momentul in care relatiile dintre Turcia si UE se afla intr-un moment delicat, dupa amploarea epurarilor lansate de puterea de la Ankara in urma loviturii ratate de stat din 15 iulie.

Eurodeputatii cer suspendarea negocierilor de aderare a Turciei la blocul european in semn de protest fata de afectarea drepturilor democratice, in special in urma arestarii ziaristilor si a deputatilor pro-kurzi.

"Turcia ar trebui sa se simta relaxata in privinta chestiunii Uniunii Europene si sa nu faca o fixatie din asta", a explicat Recep Tayyip Erdogan, intr-un avion care il ducea la Uzbekistan, pentru ziaristii de la ziarul Hurriyet.

"Unii ar putea sa ma critice dar eu imi spun opiniile. Spre exemplu, ma intreb de ce Turcia nu s-ar putea alatura Organizatiei de la Shanghai?", a adaugat el, afirmand ca a evocat aceasta idee cu presedintii rus si kazah.

In mai multe randuri, Erdogan a formulat proiectul de aderare la OCS, o organizatie de cooperare politica si economica din care fac parte China, Rusia si fostele republici sovietice din Asia centrala. Pakistanul si India au inceput si ele sa se apropie de organizatie, in vederea unei integrari.

Turcia si-a anuntat ideea de a adera la UE in 1987 iar negocierile au inceput oficial in 2005. Dupa o accelerare, in martie, prin semnarea acordului privind refugiatii, negocierile se afla la punctul mort de mai multe luni in prezent.

Erdogan a avertizat la inceputul saptamanii trecute ca Turcia va organiza un referendum privind aderarea la UE daca Bruxellesul nu ia nicio decizie pana la finalul anului in ceea ce priveste continuarea acestor negocieri.










3984 vizualizari
  • +7 (11 voturi)    
    Doua Paiatze : un Cracanat si Un Sultan (Luni, 21 noiembrie 2016, 13:34)

    un domn [utilizator]

    arata Slutzenia celor care cred in Ei !
    • 0 (2 voturi)    
      ... acum e momentul (Luni, 21 noiembrie 2016, 18:25)

      Matusalem [utilizator] i-a raspuns lui un domn

      Aparitia statului Kurd a fost o promisiune dupa WW2 si nu a mai fost indeplinita pentru a proteja Turcia care devenise pro vest ! ... devenind membra NATO ia fost garantata integritatea ! acum trebui doar sa fie data afara ..si apoi ,...bye-bye Turcia ! Statul Kurd va devenii o realitate ! ... si apoi Erdo trebuie sa raspunda poporului turc ..cum au devenit dintr-o tara importanta in balcani ...o tara pe care nu mai da nimeni 2 bani ..si cu teritorile kurde pierdute ! Sa vedem atunci !
  • +8 (10 voturi)    
    De ce? (Luni, 21 noiembrie 2016, 13:36)

    mitg [utilizator]

    Pentru ca aceste tari au deja produse ieftine asa ca turcismele nu-i intereseaza.

    Europenii cumpara pahare si haine din Turcia ca-s ieftine, dar sa vad cum va cumpea rusul asa ceva cand produsele rusesti sunt deja mai ieftine.
  • +12 (12 voturi)    
    Absolut corect (Luni, 21 noiembrie 2016, 13:37)

    UpNext [utilizator]

    Turcia apartine Asiei de vest si este musulmana, deci are elemente minime suficiente de aderare cu succes la aceasta organizatie. Nu are de ce sa insiste pentru UE, unde nu mai este bine privita si poate cu (foarte mare) greu primita!
  • +15 (15 voturi)    
    pai sa adere (Luni, 21 noiembrie 2016, 13:39)

    un.robot [utilizator]

    se mai opune cineva dupa ce toti cei pro-democratie si pro-Europa au ajuns in inchisori?
  • +6 (6 voturi)    
    Da chiar...... (Luni, 21 noiembrie 2016, 13:39)

    polonyca [utilizator]

    De ce nu ???!!!!
  • +14 (14 voturi)    
    Cine il opreste ? (Luni, 21 noiembrie 2016, 13:44)

    Bogdan_100 [utilizator]

    Turcia oricum nu impartaseste valorile Europene, nu este tara Europeana (populatie, religie, valori, etc) si nici Europa nu o doreste. Nu i-a rugat nimeni sa aderea la EU ei au dorit liber la vize si au utilizat toate mijloacele de santaj inclusiv imigrantii. Trebuie un strict control la granita cu Turcia, reintoarcerea celor ce trec fraudulos frontiera. Pot sa adere si la uniunea tarilor africane nimeni nu le sta in cale. Poate doar propriul popor daca se va trezi.
  • +5 (5 voturi)    
    Păi, (Luni, 21 noiembrie 2016, 13:58)

    charlie [utilizator]

    chiar așa !
  • +9 (9 voturi)    
    Si eu ma intreb (Luni, 21 noiembrie 2016, 13:59)

    andreeaandreea [utilizator]

    De ce nu pune UE si USA o taxa vamala de 5000% pe toate exporturile Turciei. Pe chiloti, papuci si alte acareturi turcesti.
    Asa, ca sa vedem ce se intampla.
  • +15 (15 voturi)    
    niste regimuri pseudo democratice (Luni, 21 noiembrie 2016, 14:08)

    math_2 [utilizator]

    Dictatori din toate tarile uniti-va ! Erdoganeeee te-ai gandit bine, in OCS sigur nu iti va reprosa nimeni vreodata, neam de neamul tau ca arestezi aiurea zeci de mii de oameni, ca ii bagi in puscarie, sau ca ii omori. Care e problema ca dispar adversarii politici sau presa independenta ? "TREBURILI INTERNE". Demoleaza toate scolile, un popor needucat este secretul succesului oricarui dictator care se respecta.
  • +6 (6 voturi)    
    Chiar asa, nu se supara nimeni! (Luni, 21 noiembrie 2016, 14:24)

    pedepsitorul [utilizator]

    China are si Capital, nu mai are resurse naturale dar are mana de lucru mai ieftina, Rusia are resurse natural dar Capital si mana de lucru + vodka!

    Inafara de turism, nu vad ce alte afaceri sa dezvolte Turcia cu acestia!

    Dar stai ca dupa razboil din Siria, o ramana cateva zone gen Transnistria sau Estul Ucrainei, pe teritoriul Siriei, unde o sa construiasca rusii hoteluiri la Mediterana, si se termina si cu turismul!

    Credeam ca Erdogan are viziune pe termen lung... vad ca umbla numai dupa oferte last-minute!
  • +4 (6 voturi)    
    si ce daca? (Luni, 21 noiembrie 2016, 14:27)

    DSS [utilizator]

    OCS si Eu sunt 2 organisme total diferite. OCS nu e o uniunea vamala, economica si legislativa, e doar o organizatie de dat cu parerea si atat.
    nu se exclud cele 2, asa ca din partea noastra pot face ce vor. Interesant e ca din OCS nu face parte nici o tara libera, o democratie adevarata, asa ca in mod evident locul turcilor este acolo
  • +3 (5 voturi)    
    Usor, usor (Luni, 21 noiembrie 2016, 16:40)

    KostasP [utilizator]

    Turcia se indeparteaza de nato pina intr-o buna zi cand erdogan le va spune ziaristilor care-l insotesc in vizita sa la beijing ca "la ce ne trebuie nato", nu mai bine adera turcia la alianta ruso-chineza, ca e mai sigura si mai apropiata de cultura turca. Si dupa aia incepe trozneala si turcia e impartita intre interesele rusesti si cele americane. Si s-a terminat cu turcia in forma actuala. Se pare ca erdogan nu-i cunoaste f bine pe rusi sau americani.
  • +3 (3 voturi)    
    Foarte bine! (Luni, 21 noiembrie 2016, 16:46)

    Vali Cel Batran [utilizator]

    Acolo ca este locul!