Obama spune ca i-a transmis lui Putin ca vrea sa rezolve criza ucraineana inainte sa plece de la Casa Alba

de G.S.     HotNews.ro
Luni, 21 noiembrie 2016, 8:00 Actualitate | Internaţional

Presedintele american, Barack Obama, a declarat ca l-a informat duminica pe omologul sau rus, Vladimir Putin, in timpul dialogului scurt pe care l-a avut cu acesta in marja summitului anual al Forumului de Cooperare Asia-Pacific (APEC), ca doreste sa rezolve criza ucraineana inainte de a parasi Casa Alba in luna ianuarie, relateaza agentia de presa Belga, potrivit RTBF si Agerpres.

"I-am vorbit despre Ucraina si de necesitatea de a rezolva aceasta problema", a declarat Obama, intr-o conferinta de presa la Lima. "Am insistat ca el sa dea instructiuni negociatorilor sai pentru ca ei sa lucreze cu noi, cu Franta, Germania si Ucraina pentru a vedea daca putem ajunge la o intelegere, inainte de sfarsitul mandatului meu ", a spus Obama care va parasi Casa Alba la 20 ianuarie. 

O sursa de la Casa Alba declarase in cursul zilei de duminica pentru AFP ca Barack Obama a exercitat presiuni "asupra lui Putin ca Rusia sa-si respecte angajamentele prevazute de acordurile Minsk", menite sa puna capat conflictului din estul Ucrainei.  

In acest context, presedintele in exercitiu american a subliniat "atasamentul SUA si al partenerilor lor pentru respectarea suveranitatii Ucrainei", potrivit sursei citate.












[P] JYSK Romania plateste 15 lei / zi pentru tichetele de masa ale angajatilor sai

JYSK Romania, parte a grupului scandinav JYSK Nordic, unul dintre cei mai mari retaileri de mobilier si decoratiuni interioare din Europa, a majorat, incepand cu data de 1 decembrie 2016, valoarea tichetelor de masa acordate angajatilor sai. Astfel, valoarea nominala a unui tichet de masa a ajuns la 15 lei, suma maxima prevazuta de lege.
4291 vizualizari
  • -9 (19 voturi)    
    ... (Luni, 21 noiembrie 2016, 8:19)

    Soljenitin [utilizator]

    Devine clar ca, daca Obama nu reuseste asta pana la sfarsitul mandatului, atunci Trump ii da pe ucraineni rusilor pe proces verbal.
    • +1 (7 voturi)    
      Gresit, mie imi suna a ultimatum! (Luni, 21 noiembrie 2016, 13:13)

      pedepsitorul [utilizator] i-a raspuns lui Soljenitin

      Daca acorduri de pace nu se semneaza acum, nu cred ca mai are Putin posibilitatea cu Trump!

      Iar politica NATO nu are legatura cu prostiile lui Trump despre plata securitatii acordate de SUA... blabla!

      NATO poate functiona si fara SUA, iar decizia aceasta nu tine de un singur om!

      Trump are mai multe sanse sa-i zica lui Furtin: - Ia du-te ba...

      Asa ca razboiul actual este intre ultimii dictatori si un feroce businessman !
  • +2 (16 voturi)    
    primim Bucovina inapoi? (Luni, 21 noiembrie 2016, 8:31)

    king david hotel [utilizator]

    sau minoritaea romana primeste drepturi cat maghiarii in Romania?
  • +11 (11 voturi)    
    Chiar daca nu rezolva Obama ... (Luni, 21 noiembrie 2016, 8:35)

    Prea_Tarziu [utilizator]

    nici Mad Dog-ul lui Trump nu vede cu ochi buni pozitia lui Putin in Crimeea, Ucraina, Marea Neagra!
    Parerea mea ca romani este sa nu ne agitam la schimbarile de administratii pentru ca indiferent de administratii pozitia Romaniei si a Poloniei, si a Turciei (din pacate) sunt pozitii STRATEGICE!
    • +3 (11 voturi)    
      doar Turcia are pozitie strategica cu (Luni, 21 noiembrie 2016, 9:53)

      bancher [utilizator] i-a raspuns lui Prea_Tarziu

      adevarat: este la granita intre Europa, Iran, Siria si Rusia, la intretaierea drumurilor in Orient si Occident, plus apropierea fata de Grecia si Balcani. Nu se poate vorbi de pace in aceasta parte a lumii fara coptarea Turciei in joc.
      Romania nu are granita nici cu Rusia, nici cu Occidentul, are doar avantajul bazei de la Deveselu si a celor 2 aeroporturi militare (Turda si Kogalniceanu).
      Insa, pe fondul alunecarii Turciei spre dictatura lui Erdogan, Romania intr-adevar poate deveni stat cheie in Nato (mai ales daca SUA isi muta aici rachetele nucleare de la Ingirlik).
      • +3 (3 voturi)    
        Polonia are granita cu Kaliningradul (Luni, 21 noiembrie 2016, 15:50)

        g01an [utilizator] i-a raspuns lui bancher

        din cauza granitei pe care o are cu enclava respectiva si legaturii pe care o asigura statelor baltice cu restul continetului, pozitia lor strategica este la fel de importanta ca cea a Turciei. Am putea spune ca sunt mai importante pentru UE si ca europenii ar trebui sa-si mobilizeze partile dorsale amortite si sa-si asigure singuri propriile interese, dar in cele din urma, majoritatea dintre tarile din UE sunt in NATO pentru acest motiv si este foarte important pentru alianta sa nu permita scindarea niciunui membru pe modelul Ucrainei pentru a-si pastra credibilitatea in a-si apara membrii. se va face tot posibilul, indiferent de administratii pentru asigurarea flancului estic, iar Polonia si Turcia sunt puncte delicate contestate de egala importanta. orice presedinte american va continua aceasta politica externa.
    • -7 (7 voturi)    
      Romania pozitie strategica ? (Luni, 21 noiembrie 2016, 10:42)

      xanti [utilizator] i-a raspuns lui Prea_Tarziu

      Sa fim seriosi din decembrie ne inrosim si Trump ne va lasa din mana.
      Nu am nici o indoiala ca romanii vor vota PSD cu doua maini,ma uit pe sondaje si PSD de atatia ani nu scade ba dimpotriva creste ,s-a vazut in Bucurestiul rosu.
      Din ianuarie asistam la propaganda impotriva scutului poate chiar referendum.
      • +1 (5 voturi)    
        Deia a castigat Ponta, ca s-a inrosit Romania! (Luni, 21 noiembrie 2016, 13:16)

        pedepsitorul [utilizator] i-a raspuns lui xanti

        Roseala este un mit!
  • +11 (15 voturi)    
    Multe ar mai vrea... (Luni, 21 noiembrie 2016, 8:59)

    BEDE [utilizator]

    Nu mi se pare ca tov Putin s-ar grabi cu Ucraina. Cred ca mai curand asteapta sa vada ce poate obtine fiind Trump in functie de presedinte.
    Degeaba ar vrea Obama gloria de a fi rezolvat el un conflict.
    Nu stiu cum, dar presedentia lui mi-a ramas in minte mai curand cu "black lives matter" decat cu altceva.
  • +2 (6 voturi)    
    Pai daca vroia să o rezolve până la 20.01 (Luni, 21 noiembrie 2016, 9:08)

    Procuratorul [utilizator]

    Era singurul care pleca viu de la discuția cu Putler.
  • +12 (14 voturi)    
    Da' ce s-a umflat tarata in Obambi (Luni, 21 noiembrie 2016, 9:32)

    AliKimiku [utilizator]

    Dupa ce l-a lasat pe Putin sa faca ce vrea vreme de 4, daca nu 8 ani, acum vrea sa rezolve in 2 luni rahatul imens rezultat.
    Ma mir ca nu vrea sa rezolve si situatia din Siria.
    • -1 (5 voturi)    
      SIRIA (Luni, 21 noiembrie 2016, 10:33)

      Toni_Romania [utilizator] i-a raspuns lui AliKimiku

      In Siria nu rusii au detonat razboi civil in 2011. Nu rusii au finantat pe cei ce au facut insurectia anti-Assad.
      • +1 (3 voturi)    
        cine a zis ca rusii au detonat ceva? (Luni, 21 noiembrie 2016, 15:40)

        AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui Toni_Romania

        Eu am zis ca din cauza lui Obama rusii isi fac de cap in Crimeea si Siria.
    • +4 (4 voturi)    
      Waw.... (Luni, 21 noiembrie 2016, 11:25)

      Polo-nyca [utilizator] i-a raspuns lui AliKimiku

      Atentie....s-o fi trezit Obama !!!! Nu vorbiti tare...:))))
  • +5 (7 voturi)    
    stai blind (Luni, 21 noiembrie 2016, 10:30)

    victor L [utilizator]

    domnule Obama; daca ai dormit pina acum, dece sa iti strici ultimele zile?
  • +5 (5 voturi)    
    si (Luni, 21 noiembrie 2016, 12:34)

    baronul stanganbuch [utilizator]

    toate astea in patru minute?
  • -1 (3 voturi)    
    Da (Luni, 21 noiembrie 2016, 13:25)

    ionoi [utilizator]

    ..Romania este strategica...din pacate situatia este ca aici se va duce lupta!
    Este chiar cuiul grenadei..la noi, fostii yugoslavi, pana in Muntenegru! si la bulgari...!
    o sa fie foc mare aici daca incepe lupta , de aceea nici nu se investeste ci decat se jefuieste, pt ca aici nu va fi nici un stapan, o sa fie o zona de front!
    Daca Europa nu are putere contra Rusiei, evident asta...atunci doar USA poate salva putin situatia!
    Noi vom fi un cimitir fara sfarsit!
  • +4 (4 voturi)    
    Era pacat sa nu se mai faca o data de ras (Luni, 21 noiembrie 2016, 13:45)

    Susufler0 [utilizator]

    pana sa plece !

    Nici 8 ani la Casa Alba nu il pot face pe omul asta sa nu fie penibil ?

    Adica Putin, se concentreaza pe Trump, sa vada ce ii umbla prin cap viitorului nr 1 mondial iar Obama crede ca rusul mai are timp de el, mai are timp sa se uite in gura lui ?

    PS. Pai cum, cand jumatate din bagaje sunt deja stranse, Barack si-a adus deodata aminte de Ucraina si "vrea sa rezolve acum problema", pana cand pleaca.

    PPS. Sa fim seriosi, americanul nu face altceva decat sa se "alinte" (singur !!)
    • +1 (1 vot)    
      si (Luni, 21 noiembrie 2016, 23:02)

      baronul stanganbuch [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

      cind te gindesti ca unul ca asta a stat opt ani la casa alba, ba mai voia s-o lase si pe cotoroanta penala mostenitoare, sa duca mai departe dezastrul...