Angela Merkel si-a anuntat oficial candidatura pentru al 4-lea mandat de cancelar al Germaniei, pentru a apara valorile democatice

de Alina Neagu     HotNews.ro
Duminică, 20 noiembrie 2016, 20:25 Actualitate | Internaţional

Angela Merkel
Foto: AGERPRES
Angela Merkel si-a anuntat oficial, duminica seara, candidatura pentru al 4-lea mandat de cancelar al Germaniei, "pentru a apara valorile democratice", relateaza AFP. "Lupta pentru valorile noastre" democratice si apararea "modului nostru de viata" vor fi elemente-cheie ale programului sau, a subliniat Angela Merkel, intr-o conferinta de presa."M-am gandit mult timp pana sa iau aceasta decizie, dupa 11 ani in functie", a marturisit cancelarul german, adaugand ca alegerile de anul viitor vor fi "dificile", potrivit Reuters.

Angela Merkel (62 de ani) se afla la putere in Germania din anul 2005. Desi popularitatea sa a scazut in decursul acestui an, iar partidul sau a inregistrat numeroase esecuri electorale pe fondul criticilor aduse politicii imigrationiste, In utima perioada Merkel si-a revenit in sondaje.

Temperarea fluxului de refugiati sositi in tara si, mai ales, temerile povocate in Germania si in lume de victoria lui Donald Trump in alegerile prezidentiale americane i-au permis sa creasca.

Sustinatorii sai vad in Merkel o garantie a stabilitatii si un ultim aparator al valorilor democratice occidentale in fata populismului in crestere.










3559 vizualizari
  • -8 (16 voturi)    
    haha (Duminică, 20 noiembrie 2016, 20:27)

    liviu_ [utilizator]

    "pentru a apara valorile democatice " cu alte cuvinte...: "m-am uitat la sondaje, m-a apucat plansu, si am decis ca in loc sa ma fac de kko, mai bine anulez candidatura
    • +8 (12 voturi)    
      alo (Luni, 21 noiembrie 2016, 5:38)

      john70 [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

      Alo, tovarasi, stati linistiti la locurilii voastre! Islamizarea Europei continua!
    • +3 (5 voturi)    
      e de mirare (Luni, 21 noiembrie 2016, 7:42)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

      ca tocmai nemtili nu au regula cu maximum 2 mandate. angelica e deja corupta de putere, ca altfel ar fi trebuit sa-si dea seama ca greseste.
  • +15 (45 voturi)    
    e nebuba (Duminică, 20 noiembrie 2016, 20:37)

    martel55 [utilizator]

    asta vrea cu tot dinadinsul sa distruga de tot europa....daca nemtii ii mai dau o sansa nebunei, singura speranta pentru restul ramane disparitia UE, sa scape cine poate de valul musulman pe care elitele retardate il atrag asupra europei
    • +8 (18 voturi)    
      nasol (Duminică, 20 noiembrie 2016, 22:33)

      Irizat [anonim] i-a raspuns lui martel55

      AfD-ul vine puternic din urma, dar sunt tocati de toata mass-media, care pe de alta parte ascunde infractiunile lui merkeloglu.
    • +7 (15 voturi)    
      Din pacate nu are concurenta, (Duminică, 20 noiembrie 2016, 23:00)

      potaissa [utilizator] i-a raspuns lui martel55

      asa incet s-a scapat de toti care-ar fi putut sa-i devina periculosi, de Koch in Hessen, Müller in Saarland, Merz in Niedersachsen, iar bavarezii n-au sa concureze cu siguranta.
      Trist dar adevarat.
      Nici viitorul nu mai este ce-a fost odata...
    • -8 (22 voturi)    
      Hahahaha (Duminică, 20 noiembrie 2016, 23:49)

      alexpro [utilizator] i-a raspuns lui martel55

      Ce val musulman nene? Ce fumați bre? De unde va informati?
      • 0 (2 voturi)    
        din alte surse decât tine... (Luni, 21 noiembrie 2016, 10:18)

        vrempeBaselamititica... [utilizator] i-a raspuns lui alexpro

        în orice caz.
      • +2 (2 voturi)    
        Se informeaza din Russia Today (Luni, 21 noiembrie 2016, 15:23)

        Maniu [utilizator] i-a raspuns lui alexpro

        sau nu-si dau seama.
    • -9 (21 voturi)    
      Au venit (Duminică, 20 noiembrie 2016, 23:56)

      alexpro [utilizator] i-a raspuns lui martel55

      aprox. atati musulmani cati romani au plecat prin restul europei. Am invadat europa?

      Si inainte sa începi cu atentatele, hai sa-ti spun un secret. Daca ai presupune (prin absurd bineinteles) ca toate atentatele din lume din ultimii 100 ani ar fi fost făcute de musulmani, asta ar însemna 0.00009% din toți musulmanii :))

      Math & Logic never fails.
      • +2 (8 voturi)    
        hei (Luni, 21 noiembrie 2016, 5:41)

        john70 [utilizator] i-a raspuns lui alexpro

        Esti cam ramas in urma, nene. In Europa de Vest sunt acum mai multi musulmani decat populatia Romaniei. Si vin peste 1 milion anual, in timp ce Germania pierde nemti prin spor natural negativ.
        • +1 (3 voturi)    
          Acum sunt (Luni, 21 noiembrie 2016, 9:40)

          alexpro [utilizator] i-a raspuns lui john70

          aprox. 6% din populatia EU. 1% reprezentand 5 mil. de oameni.
      • +3 (7 voturi)    
        Pai sa spunem tot adevarul (Luni, 21 noiembrie 2016, 7:46)

        ArkadeArk [anonim] i-a raspuns lui alexpro

        1. Romanii au plecat in europa sa munceasca (asta in primul rand), dar au si furat,etc. Au facut asta dupa ce am fost primit in UE, ceea ce inseamna ca am asteptat sa devenim membri cu drepturi depline. (cei care au plecat ilegal sunt putini in comparatie cu imigranti de acum).

        2. Ceea ce a fost acum 100 de ani nu ma priveste. Ii privea pe cei care traiau acum 100 de ani. Dar trebuie sa recunoastem ca majoritatea atentatelor de acum sunt facute de musulmani.

        3. Cred ca esti constient ca ei sunt imigranti ilegali. Esti refugiat pana in prima tara fara razboi, daca ai trecut de granita tarii respective, esti imigrant. Te invit sa incerci sa treci ilegal in bulgaria.

        4. Avand in vedere ca Merkel i-a chemat, de ce ne obliga pe noi sa luam cote de refugiati? Solidaritate la prostie? Nu, multumesc.

        Cum spuneai si tu: logica nu greseste niciodata.
        • -1 (3 voturi)    
          Lol (Luni, 21 noiembrie 2016, 9:40)

          alexpro [utilizator] i-a raspuns lui ArkadeArk

          1. Irelevant
          • -1 (3 voturi)    
            Este relevant (Luni, 21 noiembrie 2016, 10:47)

            ArkadeArk [anonim] i-a raspuns lui alexpro

            pentru ca ei nu vin sa lucreze, vin sa isi impuna legea. Daca esti intr-un stat esti obligat sa respecti legile acelui stat nu sa te plangi ca nu iti sunt respectate drepturile.

            Mai mult, sa fie multumiti ca au gasit o tara fara razboi nu sa ridice pretentii. Nu am mila fata de ei si consider ca ar trebui sa fie tratati ca orice om care trece granita in mod ilegal.
            • 0 (0 voturi)    
              Citindu-te (Luni, 21 noiembrie 2016, 14:31)

              alexpro [utilizator] i-a raspuns lui ArkadeArk

              Imi imaginez un pescar englez urland ca romanii si bulgarii vin numa sa fure, sa violeze si sa cerseasca, nu sa lucreze sau sa respcte legi.

              De unde generalizarea asta crasa?
      • -1 (3 voturi)    
        du-te mai la Mecca... (Luni, 21 noiembrie 2016, 10:20)

        vrempeBaselamititica... [utilizator] i-a raspuns lui alexpro

        ...ce mai pierzi vremea pe aici?
        • 0 (0 voturi)    
          Inteligent (Luni, 21 noiembrie 2016, 14:30)

          alexpro [utilizator] i-a raspuns lui vrempeBaselamititica...

          N-am ce zice
        • 0 (0 voturi)    
          Uite ca retorica lui TrAmp m-a facut (Luni, 21 noiembrie 2016, 15:25)

          Maniu [utilizator] i-a raspuns lui vrempeBaselamititica...

          sa reconsider pozitia fata de straini. Decat fascism in Europa si SUA mai bine niste musulmani pe ici pe colo, dar bine tinuti cu religia acasa, nu in oras!
    • +9 (11 voturi)    
      hei (Luni, 21 noiembrie 2016, 5:39)

      john70 [utilizator] i-a raspuns lui martel55

      Valul ala musulman va acoperi Europa asa cum se acopera mortii cu un cearceaf.
      • 0 (4 voturi)    
        Asta este o agenda veche (Luni, 21 noiembrie 2016, 11:45)

        Toni_Romania [utilizator] i-a raspuns lui john70

        Asta este o agenda veche a Elitelor pe care o executa sefii de state Ue din anii 60 incoace cu emigrarea la liber ("mareea neagra"): lichidarea Europei albe si crestine. E in faza finala.
  • -12 (16 voturi)    
    mai conduce pana la minimum 70 de ani (Duminică, 20 noiembrie 2016, 21:43)

    mihaitzateo [utilizator]

    Nu stiu ce au unii cu doamna Angela Merkel.
    Germania a reusit performanta de a asimilat nu stiu cati migranti,cotizeaza foarte multi bani la bugetu UE (sa aibe ce sa iroseasca cei de la Comisia Europeana) , ba firmele din Germania au mai si facut nu stiu cate investitii in Romania,de nu merge chiar rau nici la noi in tara :D .
    Daca merge bine cu doamna Angela Merkel ca si cancelar al Germaniei,nu vad ce tot critica unii.
    • +5 (9 voturi)    
      Cauzele performantei (Luni, 21 noiembrie 2016, 7:26)

      motanul_gri [utilizator] i-a raspuns lui mihaitzateo

      Germania merge bine datorita inventivitatii si disciplinei in munca a poporului german, nu datorita lui Merkel.
      Daca ar fi avut un alt cancelar in loc de ea, ar fi mers chiar si mai bine.

      "Realizarile" personale ale lui Merkel sunt Brexitul si accelerarea islamizarii.
    • +2 (4 voturi)    
      Lipsa de respect fata de lege (Luni, 21 noiembrie 2016, 9:00)

      Eu the first [utilizator] i-a raspuns lui mihaitzateo

      Tu daca zbori cu avionul in Germania, inainte sa-ti dea drumu' de pe aeroport ti se verifica pasaportul. Daca vine chiar si doar in vizita cineva din America de Sud sau din Japonia, nu intra in Germania fara control al pasaportului.

      Da' pentru un milion si mai bine de imigranti sirieni si nu numai a fost perfect acceptabil sa intre in Germania fara nici un fel de control. Nu doar atat, dar chiar si dupa ce s-a dovedit ca imigrantii sunt in majoritate imigranti economici, nu refugiati, si ca mai sunt si lenesi, refuzand locuri de munca oferite de statul german, refuzand inclusiv incadrarea in scoli profesionale sau ucenicia, si ca multi dintre ei mai sunt si criminali, dedandu-se la violuri, furturi si talharii, in asemenea masura incat politia germana n-a mai putut face fata, pentru scurta vreme, Merkel tot n-a luat nici o masura.
    • 0 (2 voturi)    
      mersul economiei nu e meritul ei ci al nemţilor (Luni, 21 noiembrie 2016, 10:30)

      vrempeBaselamititica... [utilizator] i-a raspuns lui mihaitzateo

      ...în timp ce consecinţele unor decizii politice profund nocive (austeritate, primit "refugiaţi" din afara europei) sunt exclusiv responsabilităţile ei pt. care ar trebui să plătească în alegeri.
  • +2 (10 voturi)    
    Poate avem noroc (Duminică, 20 noiembrie 2016, 21:49)

    Sparafucile [utilizator]

    In ce fel ? In sensul ca sa aiba succes cum a avut Hillary . Oricum sunt din ejusdem farinae .
  • +8 (12 voturi)    
    CDU... (Duminică, 20 noiembrie 2016, 21:56)

    neurino [utilizator]

    Hai domle' , on tot CDU-ul ala nu exista un cetatean mai onorabil care s-o inlocuiasca? CHiar vor cu tot adinsul ca SPD-ul sa castige???? Ca sa nu mai spun de AfD.
  • -6 (12 voturi)    
    Singurul leader al lumii democratice de forta (Duminică, 20 noiembrie 2016, 22:11)

    Maniu [utilizator]

    Tramp (sic!) va face America, spre bucuria rusilor si-a chinezilor, irelevanta.
  • +3 (11 voturi)    
    da (Duminică, 20 noiembrie 2016, 22:12)

    Adrian_1234 [utilizator]

    La fel ca si democratii nu au alte sanse si la fel ca si aia o sa intre in namol si apoi o sa fie vina "nazistilor"
    Ca si PSD in loc sa inteleaga si sa trateze problemele reale ca si cum ar fi reprezentantii electoratului (la noi sa nu fure, la ei sa nu minta cu imigrantii) ei se comporta de parca ar fi mosieri si ei tin multimea in lant si du cu biciul
    O sa isi ia un bici peste fatau de nu se vede. Sa spream ca exista o varianta alternativa onorabila ca daca sunt numai nazistii atunci e chiar groasa
    • +2 (2 voturi)    
      hei (Luni, 21 noiembrie 2016, 5:46)

      john70 [utilizator] i-a raspuns lui Adrian_1234

      Scuza-ma, dar PSD reprezinta exact majoritatea poporului roman actual. Trist, dar adevarat.
      • +1 (1 vot)    
        ... (Luni, 21 noiembrie 2016, 10:41)

        vrempeBaselamititica... [utilizator] i-a raspuns lui john70

        cea mai mare parte a poporului român actual (cu excepţia copiilor de oliţă care oricum nu au treabă cu politica) e cam tot aia de acum nu mulţi ani când jupân era pdl... atunci nu ţi se părea trist?
        menţionez că nu sunt nici pe departe fan psd, chiar dimpotrivă, dar dacă e să fim corecţi, relele făcute de psd românilor sunt aproape estompate de urgia guvernării pdl...
        ştii proverbul cu paiul/bârna din ochi ?
    • -1 (1 vot)    
      nu prea e coerenţă în ce spui... (Luni, 21 noiembrie 2016, 10:34)

      vrempeBaselamititica... [utilizator] i-a raspuns lui Adrian_1234

      după referinţele tale la psd, moşieri şi nazişti, nu pot înţelege decât că te situezi mult mai la stânga decât psd... comunist?
  • +7 (21 voturi)    
    D-zeule, ajuta-ne ! (Duminică, 20 noiembrie 2016, 22:16)

    OvidiuStoica [anonim]

    Baba asta nebuna vrea sa se asigure ca o sa continue nu doar distrugerea poporului german ci si a intregii Europe prin colonizare cu milioane cu arabi si africani.
    Astea sunt "valorile democratice" de care vorbeste.
  • +7 (17 voturi)    
    Priviti partea pozitiva (Duminică, 20 noiembrie 2016, 22:18)

    Vlad-I [utilizator]

    Poate asa ofera conbustibil de campanie pentru AfD. Leninista asta merita deportata in Corea de Nord cu prmiu nobel in brate. Politicienii sunt creaturi egolatre, coanei merkel y s-a lipit fotoliu de fund, nu mai stie nimeni in Germania sa guverneze decat ea.
    • 0 (0 voturi)    
      Noroc ca romanasii nostri (Luni, 21 noiembrie 2016, 15:28)

      Maniu [utilizator] i-a raspuns lui Vlad-I

      nu sunt nemti si nu respecta oamenii demni de respect.
  • -1 (9 voturi)    
    ! (Duminică, 20 noiembrie 2016, 22:24)

    CTGOnline [utilizator]

    Senzatia mea e ca Baietasul asta de la Berlin a aparat drepturile democratice ale soldatilor bolsevici din Crimeea. Deci, nu pot sa o contrazic. Daca GazBolsevic nu i-a dat inca o functie (salutam cu respect pe Tovarasul Schroeder cu ocazia asta), ce vreti sa faca? Sa se apuce de crosetat?
    Felicitari pentru Brexit, Baietasule, ti-ai facut datoria deplin.
  • +7 (17 voturi)    
    iar nemtii o vor vota mecanic, din obisnuinta (Duminică, 20 noiembrie 2016, 22:27)

    andipetre [utilizator]

    Germanii sunt din pacate prea confortabili cu status-quo-ul, au prea multa incredere in autoritati si deja gandesc asa cum le scrie presa. O vor vota bucurosi, iar apoi vor merge la gradinile cu bere sa isi manance linistiti ultimii carnaciori inainte de interzicerea carnii de porc din motive ideologice.
    • +2 (4 voturi)    
      să sperăm că nu... (Luni, 21 noiembrie 2016, 10:48)

      vrempeBaselamititica... [utilizator] i-a raspuns lui andipetre

      cu tot renumele nemţilor de respect faţă de autoritate şi statu quo, în opoziţie cu temperamentul latin, sper să nu fie chiar atât de idioţi şi să îşi dea foc la propria valiză... să ajungă blondele nemţoaice să se ascundă sub burka ?
      Scheiße, nein !
  • +4 (10 voturi)    
    Valorile Democratiei (Luni, 21 noiembrie 2016, 1:47)

    rareshb [utilizator]

    Democratia inseamna tirania majoritatii.
    Daca nu poti crea consens prin valoarea ideilor, incerci manipularea prin mass media. Daca si asta da rateuri, mai ajustezi majoritatea importand milioane de votanti de stanga. Doar nu credeti imigrantii mufati la sanul statului german vor vota vreodata altceva decat exploatarea contribuabilului alb.

    Ce se intampla este un genocid, nu prin violenta neaparat (cel putin in faza asta. sa se termine banii, atunci sa vedeti), cat prin finantarea inmultirii unor categorii de oameni si suprimarea altora.
    Oamenii inteligenti nu se inmultesc bine in captivitate...
    • 0 (2 voturi)    
      nu pentru voturi sunt importaţi musulmanii... (Luni, 21 noiembrie 2016, 10:53)

      vrempeBaselamititica... [utilizator] i-a raspuns lui rareshb

      ci pentru sustenabilitatea sistemului de pensii aflat în cădere liberă datorită sporului demografic negativ.
      doar că acest calcul este evident greşit pt. că ăştia nu prea se omoară cu munca, pt. a creşte nr. contribuabililor, ci dimpotrivă, vor să fie şi ei întreţinuţi, deci se atinge un efect exact contrar celui dorit...
  • +2 (4 voturi)    
    Intrebarea e. .Pana cand? (Luni, 21 noiembrie 2016, 5:56)

    Alex735 [utilizator]

    Oare Dna Merkel e singura desemnata sa.. apere valorile democratiei? Cum stam cu alternanta la putere? Nu face parte din valorile...democratiei?
  • -4 (10 voturi)    
    sper sa castige (Luni, 21 noiembrie 2016, 6:08)

    Francisc 1 [utilizator]

    singura voce lucida din vest , daca castiga si la astia populistii , pa , cursuri rapide de rusa ne asteapta , parca prefer bere si carnati in loc de vodca cu vodca ( daca o sa avem si de aia).
    • -2 (2 voturi)    
      nu te asteapta nici o rusa (Luni, 21 noiembrie 2016, 8:51)

      Toni_Romania [utilizator] i-a raspuns lui Francisc 1

      Fii pe pace. Suntem si ramanem baza militara Sua.
    • -1 (3 voturi)    
      speri prosteşte pt. că atunci când musulmanii (Luni, 21 noiembrie 2016, 10:58)

      vrempeBaselamititica... [utilizator] i-a raspuns lui Francisc 1

      vor ajunge majoritari în eu, odată prin imigraţie şi a doua prin rata de înmulţire uriaş superioară albilor, atât carnea de porc cât şi alcoolul vor fi interzise.
      deci, aufwiedersehen bere & cârnăciori...
    • 0 (0 voturi)    
      Si eu sper, ca pe America contam mai putin (Luni, 21 noiembrie 2016, 15:29)

      Maniu [utilizator] i-a raspuns lui Francisc 1

      numar zilele pana la sfarsitul mandatului lui TrAmp.
  • +1 (3 voturi)    
    traducere (Luni, 21 noiembrie 2016, 8:49)

    Toni_Romania [utilizator]

    pentru a apara valorile democatice = pentru a mai aduce 2 milioane emigranti ilegali in GER in 2017
  • 0 (2 voturi)    
    nu prea înţeleg... (Luni, 21 noiembrie 2016, 10:15)

    vrempeBaselamititica... [utilizator]

    tocmai ppe să se plângă de "populismul în creştere" ?
    îşi reneagă numele ?
  • -1 (1 vot)    
    hm, depinde (Luni, 21 noiembrie 2016, 14:22)

    srpc [utilizator]

    sensul notiunii de democratie pare a fi net diferit in acceptiunea acestei cucoane fata de ceea ce sta la baza civilizatiei indo-europene
    • 0 (0 voturi)    
      Indo-europene include si Pakistan si India (Luni, 21 noiembrie 2016, 15:30)

      Maniu [utilizator] i-a raspuns lui srpc

      si Iranul si Kurdistanul, si Armenia, ca toti astia indo sunt.