Angela Merkel candideaza pentru al patrulea mandat de cancelar (presa)

de I.C.     HotNews.ro
Duminică, 20 noiembrie 2016, 14:58 Actualitate | Internaţional

Angela Merkel
Foto: captura facebook
Angela Merkel a anuntat duminica Partidul Conservator (CDU) ca va candida la un al patrulea mandat de cancelar in alegerile legislative din 2017, relateaza agentia de presa germana DPA citand surse apropiate partdului, potrivit AFP.

Merkel, in varsta de 62 de ani, le-a transmis celorlalti lideri ai miscarii reuniti la Berlin ca aspira sa fie realeasa la presedintia CDU in cadrul unui congres ce se va desfasura in decembrie, apoi va candida pentru un nou post de cancelar, potrivit surselor.

Mai multe publicatii germane, precum cotidianul Bild si agentia de presa DPA, au raportat si ele un astfel de anunt facut in timpul reuniunii.

Merkel se afla la putere in Germania din 2005. Desi popularitatea sa a scazut in decursul acestui an, iar partidul sau a inregistrat numeroase esecuri electorale pe fondul criticilor aduse politicii imigrationiste, In utima perioada Merkel si-a revenit in sondaje.

Temperarea fluxului de refugiati sositi in tara si, mai ales, temerile povocate in Germania si in lume de victoria lui Donald Trump in alegerile prezidentiale americane i-au permis sa creasca.

Partizanii sai vad in Merkel o garantie a stabilitatii si ultimul aparator ale valorilor democratice occidentale in fata populismului in crestere.


Citeste mai multe despre   









3069 vizualizari
  • -1 (27 voturi)    
    DACA IESE ... (Duminică, 20 noiembrie 2016, 15:36)

    arheopterix [utilizator]

    Am festelit sacaua !
    • +2 (4 voturi)    
      Dacă iese (Duminică, 20 noiembrie 2016, 16:00)

      Nyk1 [utilizator] i-a raspuns lui arheopterix

      Trump va retrage frumușel trupele de-acolo și îi va lăsa să se descurce cum știu. Nu-i niciun business să asiguri securitatea unei țări complet dezinteresate de propria securitate.

      Și probabil trupele vor fi repoziționate în țări prietene noii conduceri a US: Polonia, Cehia, Slovacia, Ungaria și eventual într-o măsură mai mică România care cel puțin este supusă oricui ar veni la putere în US, deci și lui Trump.
    • +1 (3 voturi)    
      nu va iesi (Duminică, 20 noiembrie 2016, 16:31)

      MarianPConstantin [utilizator] i-a raspuns lui arheopterix

      va pierde garantat 100%
    • -3 (5 voturi)    
      Vorbeste in numele angajatorului tau.. (Duminică, 20 noiembrie 2016, 17:07)

      zzztop [utilizator] i-a raspuns lui arheopterix

      Putin..

      Pentru Romania, Europa si chiar lumea intreaga este cel mai bun conducator posibil mai ales dupa terminarea mandatului lui Obama.
      • 0 (2 voturi)    
        DOMNU ? ZZZTOP (Luni, 21 noiembrie 2016, 9:15)

        arheopterix [utilizator] i-a raspuns lui zzztop

        Aveti un mod cel putin ciudat de a vedea lucrurile .Eu vad o complicitate vinovata a celor doi ,pe care ii urasc si dispretuiesc , deci nu e cazul sa fiu angajatul unuia din ei . Mai degraba va vad ca un dubios care doriti sa ne inbarligati .
        • +1 (1 vot)    
          AM UITAT CEVA ! (Luni, 21 noiembrie 2016, 12:01)

          arheopterix [utilizator] i-a raspuns lui arheopterix

          Domnu ? zzz...si nu stiu mai cum ...eu nu ma tutuiesc cu tradatorii de tara , deci pe cale de consecinta nu permit nici acestora sa ma tutuiasca .Capisci !
    • +2 (6 voturi)    
      Ar trebui (Duminică, 20 noiembrie 2016, 18:48)

      Radiu [utilizator] i-a raspuns lui arheopterix

      nu sa iasa, ci sa intre. In puscarie.
  • +1 (5 voturi)    
    fereasca Dumnezeu! (Duminică, 20 noiembrie 2016, 16:03)

    srpc [utilizator]

    vipera asta va distruge complet civilizatia europeana cu coloratii ei!
  • +1 (5 voturi)    
    Chiar nu intelege? (Duminică, 20 noiembrie 2016, 16:13)

    BEDE [utilizator]

    Chiar nu intelege ca ar fi timpul sa se retraga? Dupa atatia ani in frunte toti cunosc esecurile ei si defectele ei. Prin urmare, mai intelept ar fi sa se retraga, pentru ca masele vor vota pe cineva caruia nu-i cunosc defectele pentru ca li se pare ca acela va face mai bine. De ce oare se mai angajeaza intr-o lupta in care are putine sanse sa castige?
  • +2 (4 voturi)    
    se crede (Duminică, 20 noiembrie 2016, 16:20)

    victor L [utilizator]

    indispensabila.
    Nu mai au nemtii alt om politic!
  • +1 (3 voturi)    
    Sa candideze (Duminică, 20 noiembrie 2016, 17:04)

    falcoind [utilizator]

    neamțul nu o mai votează ii satul de ea pana peste cap.
  • +2 (4 voturi)    
    nu va mai fi..... (Duminică, 20 noiembrie 2016, 17:16)

    TRABI [utilizator]

    Candideaza aiurea , nu o vor mai alege germanii .
    S-au saturat de circul si teroarea imigrarii .
    Dar , ea se crede nemuritiare in functia de cancelar , foarte rau -populatia taxeaza in asemenea cazuri . Totul se va schimba in max.2 ani . S-au saturat cetatenii Europei de treburi facute peste capul lor . Apoi , Trump va schima stilul de colaborare international si va pune anumite conditii UE .
    Ce au facut liderii europeni , este foarte periculos . Este foarte posibil sa vina la carma tarilor formatiuni radikale ce pot sa-si dea mana si sa formeze o altfel de Europa .
    Noua ne va fi din ce in ce mai greu ca tara , pentru ca am pierdut toate resursele , infrastructura in energie , parti din tezaur catre occidentalii europeni si catre russia , iar acum , in caz ca se pravaleste uniunea iar Trump modereaza importanta NATO in europa de rasarit , vom ramane in fundul gol cum se zice si cu buzunarele goale . Rea politica au facut mamaile mafiote care au fost in fruntea tarii si a politicii din '90 pana in prezent .
  • +1 (3 voturi)    
    asta traieste pe o alta planeta... (Duminică, 20 noiembrie 2016, 17:31)

    cititoare [utilizator]

    Cine naiba ar mai alege-o??
  • +1 (3 voturi)    
    lol (Duminică, 20 noiembrie 2016, 17:37)

    Conservator [utilizator]

    Asta e problema cu neo-marxistii, traiesc intr-o realitate paralela.
    Stiind ca Brexit, Norbert Hofer, Trump, sa se afle daca Merkel are vreo sansa.
  • +3 (3 voturi)    
    ...oh... (Duminică, 20 noiembrie 2016, 17:38)

    Observatore [utilizator]

    ... ce veste " minunata " ....
  • +1 (3 voturi)    
    partizanii (Duminică, 20 noiembrie 2016, 17:58)

    baronul stanganbuch [utilizator]

    sai, care sint fie neomarxisti criminali ca cohn bendit sau joshka fischer, fie idioti utili, vad in ea garantia distrugerii europei caucaziene, prin aducerea a milioane de primate islamice.
    • -1 (3 voturi)    
      Sunteti obositori (Duminică, 20 noiembrie 2016, 22:07)

      ipolitic [utilizator] i-a raspuns lui baronul stanganbuch

      si inculti.
      Cum poti aplica termenul de neomarxist reprezentantilor marilor capitaluri? Hotararile luate de Merkel in legatura cu imigrantii au fost determinate de presiunea marilor angajatori ("capitalistii") pentru a crea o inflatie pe piata fortei de munca. Pe modelul boom-ului economic datorata valului de imigranti turci din anii '50.
      Mega-capitalistii zilelor nostre sunt cei pro-globalizare si
      "politically correctness". Zici ca ei sunt marxisti?
      Marx se uita la voi de undeva de sus si rade in hohote.
  • -1 (3 voturi)    
    Eu (Duminică, 20 noiembrie 2016, 18:14)

    ipolitic [utilizator]

    ii doresc sa castige si sa moara "talibanii" de ciuda
    • -1 (1 vot)    
      si (Duminică, 20 noiembrie 2016, 21:04)

      baronul stanganbuch [utilizator] i-a raspuns lui ipolitic

      daca pierde si mor libtarzii de ciuda, ca oricum sint pasibili de infarct de cind cu donald?