Indignare in SUA, dupa ce Michelle Obama a fost numita, intr-o postare pe Facebook, "maimuta pe tocuri"

de Raluca Nicolae     HotNews.ro
Marţi, 15 noiembrie 2016, 21:04 Actualitate | Internaţional

Barack si Michelle Obama
Foto: Facebook
O postare rasista despre Michelle Obama a provocat o controversa majora in Statele Unite, in care a fost implicata si primarita unui oras din Virginia de Vest, scrie BBC News.

Pamela Ramsey Taylor, care conduce o organizatie locala non-profit in Clay County, a postat un comentariu in care prima doamna a Americii este denumita "maimuta".

"Va fi reconfortant sa avem o prima doamna eleganta, frumoasa, demna in Casa Alba. M-am saturat sa vad o maimuta pe tocuri", a afirmat aceasta, pe o retea de socializare.

Primarul local, Beverly Whaling, a reactionat la postare si a raspuns: "Mi-ai facut ziua, Pam"

Whaling este primar in orasul Clay, care are o populatie de doar 491 de locuitori si in care nu exista niciun afro-american, conform unui recensamant din 2010. In intreaga regiune, mai mult de 98% dintre cei 9.000 de rezidenti sunt albi.

In ciuda populatiei mici a orasului, controversata postare de pe Facebook s-a raspandit in Statele Unite si in mass-media internationala.

Pamela Taylor a recunoscut, pentru presa locala, ca postarea sa de pe Facebook ar putea fi "interpretata ca una rasista, dar nu asta a fost intentia" sa. Aceasta sustine ca e vorba de o opinie personala legata de atractivitatea unei persoane, si nu de culoarea pielii.

Intre timp, primarita si-a cerut scuze si a declarat ca, atunci cand a afirmat "mi-ai facut ziua", se referea la schimbarea care va avea loc la Casa Alba.










6712 vizualizari
  • +9 (27 voturi)    
    mda... (Marţi, 15 noiembrie 2016, 21:09)

    Dr.Mythnick [utilizator]

    animale sunt ei...
    • -7 (17 voturi)    
      Media si razb nevazut (Marţi, 15 noiembrie 2016, 23:20)

      Snitzelvienez [utilizator] i-a raspuns lui Dr.Mythnick

      Mai nou se insinueaza ca negrii nu pot accede functii inalte in statele majoritar albe pt ca sunt discriminati..minciuna trebuie demontata meticulos
      • +4 (8 voturi)    
        Demonteaz-o! (Miercuri, 16 noiembrie 2016, 10:19)

        Bogdan_100 [utilizator] i-a raspuns lui Snitzelvienez

        In cazul tau concret avem dovada ca si albii pot avea intelect de nivelul maimutei !
        • -1 (3 voturi)    
          Razizdule (Miercuri, 16 noiembrie 2016, 12:51)

          Snitzelvienez [utilizator] i-a raspuns lui Bogdan_100

          Dai si tu cu nasul..dar.la cat mintiti o sa va iasa pe nas
  • +10 (26 voturi)    
    S-a rezolvat (Marţi, 15 noiembrie 2016, 22:07)

    ipolitic [utilizator]

    Exponenta blonda a superioritatii rasei albe a fost data afara de la Clay Development, iar primarita si mai superioara a demisionat. Just made her day,Pam.
    • -9 (17 voturi)    
      Misiunea relativ completa (Marţi, 15 noiembrie 2016, 23:34)

      Snitzelvienez [utilizator] i-a raspuns lui ipolitic

      Trebuie adus un trib african in sanul comunitatii albe , sa promoveze pe unul din ei cu instrumentul cel mai mare si sa-l faca primar. Apoi albii trebuie sa-i hraneasca, educe si apoi sa-i venereze practicand masochismul religios.
  • +12 (22 voturi)    
    Foarte trist. (Marţi, 15 noiembrie 2016, 23:55)

    Clop [utilizator]

    Probabil ca bunicii astora au fost in KKK si ei au aceeasi mentalitate, din pacate.
  • -1 (5 voturi)    
    rasismul este intretinut de ambele parti (Miercuri, 16 noiembrie 2016, 11:27)

    EXEs [utilizator]

    Realitatea e ca individa este o ingamfata obraznica despre cei din Secret Service care au cunoscut-o spun ca este extrem de infumurata si ca ii trateaza urat pe majoritatea albilor care au lucrat in Casa Alba.
    Rasismul este un efect al diferentelor de gandire si mentalitate dintre albi si negrii, mai ales in formele extreme de la albi saxono-germanici extremi de reci si calculati la negrii africani extrem de dezordonati si irationali.
    Am vazut un alb care l-a oprit pe o autostrada pe un negru si a inceput sa-l injure foarte rasist spunandu-i ca e un nigga prost pentru ca merge dezordonat cu masina intrand pe contrasens si punand in pericol celelalte masini. Albul a recunoscut si ca poate sa-l injure si sa-i spuna nigga acum pentru ca Trump e presedinte si ca se simte mult mai liber sa-i spuna negrului adevarul in fata.
    Michelle si Barack Obama sunt niste maimute, dar nu din cauza asemanarii cu bietele animale ci din cauza comportamentului lor.
    • +2 (6 voturi)    
      EXEs = rasist 110% (Miercuri, 16 noiembrie 2016, 16:47)

      Radu_B [utilizator] i-a raspuns lui EXEs

      Sa afirmi ca rasa alba este asa si rasa neagra este pe dincolo ("negrii africani extrem de dezordonati si irationali" ???) este definitia rasismului. EXEs, vezi ca te cauta KKK-ul pentru ca au alegeri anul asta.

      EXEs, esti o rusine pentru specia umana si ai mila mea. Daca erai un proprietar de sclavi in sec XVIII era OK, dar astazi esti demn de mila...

      Hai sa vedem care e comportamentul de maimuta, da ? Daca vezi o femela atragatoare si o inghesui intr-un colt si o prinzi de genitale ("grab her by the pussy") fara voia ei - vezi Donald Trump - atunci ce esti? Animal, clar. Si d-na Trump, ce-a gandit, ca sotie de animal ? Ca e OK, nu e vina lui Donald, e vina lu' Billy Bush. Ce este ea, atunci ?

      In continuare, referindu-ne la d-na Trump, "prima doamna eleganta, frumoasa, demna in Casa Alba", ia sa vedeti si voi cat e de eleganta si demna:

      https://assets.rbl.ms/7139285/980x.jpg

      Uite asa poti sa intampini oaspetii la Casa Alba:
      https://thenypost.files.wordpress.com/2016/07/melania_1a.jpg?quality=90&strip=all&w=664

      Si faimosul deja Menage a Trump:
      https://thenypost.files.wordpress.com/2016/08/melania_-_copie_6.jpg?quality=90&strip=all&w=664&h=441&crop=1

      Pentru incheiere, sa retinem ca d-na Trump a copiat copios pasaje din discursul d-nei Obama, fapt dovedit si admis. Deci cine-i maimuta?
      • 0 (2 voturi)    
        prove it (Joi, 17 noiembrie 2016, 13:44)

        EXEs [utilizator] i-a raspuns lui Radu_B

        dezorganizati
        Cum arata Africa si cum arata Europa, America, Rusia, etc? Nu exista in istorie decat o mana extrem de putin numeroasa de lideri africani sau afro-americani de calitate. Statele africane au fost organizate in forma actuala de colonistii europeni, inainte de ei fiind organizati in sistem tribal, extrem de elementar.

        irationali
        Majoritatea negrilor intai urla, trag cu arma sau dau cu pumnul, si abia dupa aia ajung la concluzia ca au actionat la furie. Am vazut discutii intre indivizi albi de stanga extrem de rationali si lideri negrii in care pur si simplu nu se putea purta o discutie rationala cand se ajungea la subiectul "OK avem probleme, care sunt solutile". Negrii urla si ii fac rasisti pe albi, dupa care cer bani, ajutoare sociale, fonduri bugetare etc. Tot timpul vinovatul este in cealalta parte si chiar daca majoritatea albilor accepta ca pot fi supusi unor idei preconcepute care cauzeaza neincredere si reticenta fata de toti negrii, negrii nu-si accepta niciodata propria responsabilitate.

        Cu privire la Trump, n-a fost favoritul meu la alegerile americane, dar inteleg ca exista o diferenta intre idealismul fiecaruia si realitatea unei solutii pragmatice. De asemenea inteleg ca barbatii, ca si femeile, au uneori in cercul de prieteni apropiati discutii ceva mai colorate, discutii in care uneori isi exagereaza performantele pentru a impresiona restul primatelor. Daca tu nu esti in stare sa faci diferenta intre un laudaros care nu a fost dat in judecata pentru nici un viol sau agresiune sexuala grava si o individa dovedita cu probe corupta si incompetenta, dar care s-a aparat dand vina altii si pe pierderi de memorie, atunci nu te mai poate convinge nimic asa ca nu mai e nimic de facut. You're lost, bye!
        • 0 (2 voturi)    
          ramai un rasist trist, si ai mila mea... (Joi, 17 noiembrie 2016, 15:53)

          Radu_B [utilizator] i-a raspuns lui EXEs

          faptul ca iti scuzi afirmatiile prin generalizari fara nici o baza faptica e doar patetic ... "majoritatea negrilor intai urla, trag cu arma sau dau cu pumnul" ... serios ? ai ceva date, fapte ? ca daca e din capitolul "asa mi se pare mie", ne e clar, un lider KKK n-avea cum sa aiba impresii bune despre negri....

          "discutii ceva mai colorate ... pentru a impresiona restul primatelor" :-))) Pai asta ziceam si eu, Donald Trump e o maimuta, prima primata a USA :-D !

          "un laudaros care nu a fost dat in judecata pentru nici un viol sau agresiune sexuala ". Pai a fost, rasist trist ce esti. 11 femei au depus plangere impotriva lui DT imediat dupa PussyGate, confirmand comportamentul de grota al lui Donald.

          Oricum, aici nu era o discutie despre Trump vs Hillary, nu vad de ce duci discutia acolo (reflex dupa 1,5 ani de campanie ?). Aici erau disecate afirmatii ca "Michelle si Barack Obama sunt niste maimute" in timp ce Melania Trump "o prima doamna eleganta, frumoasa, demna in Casa Alba". Unde iarasi adusei o tona de date, poze, linkuri, iar tu vii cu bla-bla Trump gen "everybody knows that", cum ar fi:

          "Realitatea e ca [Michelle Obama] este o ingamfata obraznica despre cei din Secret Service care au cunoscut-o spun ca este extrem de infumurata si ca ii trateaza urat pe majoritatea albilor care au lucrat in Casa Alba"

          Ceva, un link ceva ? Ca daca era doar o barfa cu parfum de credibilitate era main story pe Fox News 6 luni ... deci ? ceva fapte, sau doar impresii KKK ?
          • -1 (1 vot)    
            mai informeaza-te si tu (Joi, 17 noiembrie 2016, 16:11)

            EXEs [utilizator] i-a raspuns lui Radu_B

            Se cheama google.com si dupa ce dai enter scrii "secret service about michelle obama", iar daca vrei sa cauti despre amandoi, stergi "michelle". Nu uita sa dai enter la sfarsit, este foarte important. OK? Sper sa nu-mi ceri si meditatii ca n-am timp.
            • +1 (1 vot)    
              rasistul daca nu e arogant, nu e rasist destul ... (Luni, 21 noiembrie 2016, 15:22)

              Radu_B [utilizator] i-a raspuns lui EXEs

              De-aia le si cheama pe gruparile alea White SUPREMACY Groups... Rasistul simte ca el e superior, rasa lui e mai buna, si de-aia e si arogant, suficient, plin de adevaruri si convingeri ... Rasistu nu se simte bine daca nu jigneste si nu arata ca-l doare in cot de ceilalti, doar filozofia lui e opusa tolerantei !

              Auzi, si cu ce esti tu asa ocupat, EXEs ? Va adunati vreo 5 KKK de-astia intr-un subsol, va puneti in cap cearsafuri si rasistul intelectual va citeste din revista ""KKK Today" ? Acolo va explica cum negrul de la casa de la WalMart e "irational si dezordonat" ?

              Vezi ca nu tot ce gasesti pe google.com e adevarat (hint: KKK Today articles ?). De altfel pe google poti sa-l gasesti pe un alt mare teoretician al civilizatiilor si raselor, Lorin Fortuna. Conform d-nului Fortuna tu cred ca apartii civilizatiei virtuale agresiv civilizational arahnidica tarantulara pe alb, iar fam Obama e din civilizatia virtuala goriliana neagresiv civilizational sexual democratica pe negru. Vezi, e pe Google, deci tre sa fie adevarat. Si sustine si divizarea asta pe rase, specii si civilizatii. Sigur o sa-ti placa d-nu Lorin Fortuna :-))