Primele bombardamente efectuate in Siria de pe portavionul Amiralul Kuznetsov

de R.M.     HotNews.ro
Marţi, 15 noiembrie 2016, 14:05 Actualitate | Internaţional

Portavionul Amiral Kuznetsov
Foto: Captura Twitter
Avioane de vanatoare-bombardiere care au decolat de pe portavionul rusesc Amiralul Kuznetsov, aflat in Mediterana, au bombardat pentru prima oara pozitii ale unor grupari jihadiste din Siria, a anuntat marti ministrul rus al Apararii, citat de AFP.

"Pentru prima oara in istoria flotei rusesti, portavionul Amiralul Kuznetsov a luat parte la operatiuni armate", a declarat ministrul Serghei Shoigu, in cadrul unei intalniri ci presedintele Vladimir Putin si statul major.










8709 vizualizari
  • +12 (22 voturi)    
    in mare am inteles (Marţi, 15 noiembrie 2016, 14:08)

    Francisc 1 [utilizator]

    primul avion s-a dus kamikaze la pesti!
  • +13 (21 voturi)    
    . (Marţi, 15 noiembrie 2016, 14:19)

    radukku [utilizator]

    Cred ca functioneaza pe carbune.
    • +4 (10 voturi)    
      yep (Marţi, 15 noiembrie 2016, 14:37)

      Adrian_1234 [utilizator] i-a raspuns lui radukku

      nu e nuclear
    • +3 (3 voturi)    
      m-ai facut curios si m-am interesat (Marţi, 15 noiembrie 2016, 16:03)

      g01an [utilizator] i-a raspuns lui radukku

      pana si Italia a ales turbine pe gaz. din NATO, doar Spania are un portavion (hibrid, asemenea Mistralului frantuzesc) care este pe diesel - dar modelul asta are si tonaj la jumatate. asta explica de ce isi faceau alimentarea la spanioli.
  • +6 (16 voturi)    
    Realizare! (Marţi, 15 noiembrie 2016, 14:24)

    rcb [utilizator]

    Si americanii erau in aceeasi stare acum 75 de ani...
  • +9 (21 voturi)    
    ehhh (Marţi, 15 noiembrie 2016, 14:29)

    omezu [utilizator]

    Macar avioanele stiu cum sa se intoarca...se iau dupa dara de fum lasata de portavion, daca ala poate fi numit asa. Asta daca nu cad in mare intre timp.
  • -5 (19 voturi)    
    ha (Marţi, 15 noiembrie 2016, 14:51)

    Mazeta [utilizator]

    N-au trecut nici 12h de când Putin și Trump au purtat o fructuoasă convorbire telefonică.
    • +4 (10 voturi)    
      insinuezi cumva (Marţi, 15 noiembrie 2016, 15:19)

      Adri4n [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      ca Trump i-a dat voie lui Putin sa faca asa ceva?
      Mareata Rusie se roaga de Trump sa le dea aprobare?
      In halul asta de jos a ajuns Rusia?
    • +5 (5 voturi)    
      AI INVIAT ? (Marţi, 15 noiembrie 2016, 18:39)

      arheopterix [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      Foame mare !
  • +3 (3 voturi)    
    poti (Marţi, 15 noiembrie 2016, 15:20)

    Loyola [utilizator]

    sa-mi spui cate portavioane are acum Royal Navy?
    Ca tot a fost stapana marilor?
    Zero. Vor avea doua in curand, e adevarat foarte moderne.
    Si ale englezilor , din anii 70-80 , nu scoteau fum ca le trecusera motoarele pe Euro 6.
  • -2 (6 voturi)    
    Tare aia (Marţi, 15 noiembrie 2016, 15:35)

    Snitzelvienez [utilizator]

    Care i-au bagat pe americani si rusi in mizeria ai de regiune
  • 0 (18 voturi)    
    cu toate comentarile... (Marţi, 15 noiembrie 2016, 15:40)

    press_to_reset_the_world [utilizator]

    stupide pe care le-am citit pana acum, important este faptul ca rusii ne-au mai scapat de niste maimute urlatoare si barboase...
  • -2 (6 voturi)    
    am incurcat‒o (Marţi, 15 noiembrie 2016, 15:51)

    mitocanu [utilizator]

    in convorbirea telefonica pe care trump a avut‒o cu putin, presedintele ales i‒a promis urmatoarele:
    1.siria si orientul mijlociu sunt ale tale, fa ce vrei cu ele
    2.alaska iti apartine o cedam fara bani
    3.ai un bilet gratuit la disneyworld
    4.trimite trupe in Europa de est si ocupo cand doresti
  • +1 (7 voturi)    
    Aoleau, au bombardat "pozitii jihadiste"! (Marţi, 15 noiembrie 2016, 16:14)

    jackalphonse [utilizator]

    Ia te uita cum incepe sa se coloreze presa noastra.
    Eu credeam ca rusii bombardeaza numai civili si pozitiile rebelilor buni. Acum aflu ca s-au facut baieti de treaba si au bombardat "pozitii jihadiste".

    Pai asa mai vii de acasa, mai Ivane! Deja incepe sa sune constructiv, ca jihadisti kilareste si SUA. Hmm...

    PS. Pentru pasionatii de vechituri, avem altele mai aproape de tarmul nostru, cum ar fi "USS Mount Whitney care a fost lansata la apa in 1970":
    http://www.hotnews.ro/stiri-esential-21352202-nava-comandant-flotei-sua-din-marea-mediterana-uss-mount-whitney-escala-portul-constanta.htm
  • -1 (1 vot)    
    ramane asa cum am stabilit... (Marţi, 15 noiembrie 2016, 17:01)

    press_to_reset_the_world [utilizator]

    pseudonimul ti l-ai ales ţâţă de maţă...
  • -2 (2 voturi)    
    kuznemikaze (Marţi, 15 noiembrie 2016, 17:37)

    EXEs [utilizator]

    In ritmul asta astia o sa-si scufunde singuri putivionul si dupa aia o sa declare ca i-a atacat ISIL-u ca sa aiba motiv sa arunce cu niste bombe nucleare peste amaratii aia nenorociti. Oricum cred ca astia deabia asteapta sa scape de vechitura aia asa ca daca nu o mananca pestii o scufunda ei ca sa nu trebuiasca sa mai faca drumul de intoarcere. Dupa scandalul cu spaniolii cred ca nimeni nu-i mai primeste in porturi si risca sa ramana pe drum fara carbune. Ar fi tragicomic sa-i vezi peastia in greva foamei salvati de comunistii lor de la GreenPeace.