Serviciul rusesc FSB a arestat zece persoane care ar fi planuit atacuri teroriste in Moscova si Sankt Peterburg

de G.S.     HotNews.ro
Sâmbătă, 12 noiembrie 2016, 17:03 Actualitate | Internaţional

Sediul FSB de la Moscova (2005)
Foto: Agerpres
Serviciul federal de securitate rusesc (FSB) a arestat zece persoane din Asia Centrala cu legaturi cu Statul Islamic ce planuiau atacuri cu arme de foc si explozibili in Moscova si Sankt Petersburg, potrivit agentiilor de presa rusesti, citate de Reuters.

FSB afirma intr-un comunicat de presa ca cei zece au fost retinuti cu ajutorul Tadjikistanului si Kirghistanului.

Potrivit serviciului de securitate, urmasul KGB, acestia planuiau atacuri in zone publice din cele doua orase cu arme automate si explozibili artizanali. 

Moscova a lansat anul trecut o campanie de lovituri aeriene in Siria pentru a-l ajuta pe presedintele Bashar al-Assad impotriva a diferite grupari rebele si a militantilor Statului Islamic. 

La inceputul acestei luni premierul rus Dmitry Medvedev a spus ca mii de rusi lupta in Siria alaturi de fortele anti-Assad, avertizand asupra unor posibile atacuri ale acestora cand se vor intoarce acasaa. 

Valea Ferghana, o fasie fertila si dens populata ce tree prin teritoriile Uzbekistanului, Tadjikistanului si Kirghistanului este conmsiderata centrul activitatii islamiste din Asia Centrala.


Citeste mai multe despre   























[P] 1000 inseamna mai mult decat un numar

Angajatii sunt resursa cea mai importanta in orice companie, iar in cazul unui business de servicii, succesul se bazeaza pe resurse umane competente si implicate, care aduc plus valoare in relatia cu clientii. Societe Generale European Business Services, centrul care ofera servicii profesionale cu valoare adaugata in domenii precum finante, achizitii, resurse umane, KYC (Know Your Customers) si servicii de IT pentru grupul Societe Generale, a ajuns la pragul de 1000 de angajati in doar 6 ani de la infiintare.

2988 vizualizari

  • +4 (22 voturi)    
    Aiurea, baliverne kgb-iste..... (Sâmbătă, 12 noiembrie 2016, 18:05)

    cartofil [utilizator]

    Cine poate crede niste rusi ? Probabil ca au arestat niste opozanti ai lui Putin sau niste luptatori pentru libertate din coloniile cucerite de rusnaci. Miile de rusi care lupta alaturi de Statul Islamic lupta la ordin, ordin dat de Putin. Statul Islamic insusi si campania media pe care a declansat-o, cu cruzimile si ororile neinchipuite pentru a baga groaza in vestul civilizat sunt au fost fabricate in laboratoarele KGB-ului de la Moscova. Uite ce veti pati daca va puneti cu noi: o sa va taiem capetele si o sa vi le infigem in tepuse, o sa va scoatem maruntaiele si o sa le dam hrana la caini. Ce vreti, asta-i cultura asiatica medievala a vodkarilor.
    • -3 (3 voturi)    
      Sigur? (Duminică, 13 noiembrie 2016, 11:06)

      mumuishere [utilizator] i-a raspuns lui cartofil

      Eu, tot timpul, am crezut ca ISIS sunt creații americane. La fel ca și revoluțiile portocalii ce au dus la radicalizarea Nordului Africii . La fel ca intervențiile din Libia și Siria. La urma urmei e normal ca rușii sa-i sprijine pe suniții radicali, nu? Alături de emirate - ca doar sunt parteneri stategici. Iar izraelul....Ah! Da....Aia erau americanii, scuze....
  • +5 (15 voturi)    
    Foamete-Saracie-Betzivani=FSB (Sâmbătă, 12 noiembrie 2016, 19:54)

    un domn [utilizator]

    Hunger Games e gata de Show Time pana de 01.01.2017
  • -5 (21 voturi)    
    Alo! (Sâmbătă, 12 noiembrie 2016, 22:26)

    MihaiTriculete [anonim]

    Belgia !
    Franța !
    Așa se face. Teroriștii sunt prinși ÎNAINTE de a comite atacurile.
    În Belgia nu au vrut să-i deranjeze că era weekend și era după 18:00.
    Loooooseri!!!
    • +3 (17 voturi)    
      Lasa ca mai low e sa fii fomalau (Duminică, 13 noiembrie 2016, 1:07)

      Wanheda [utilizator] i-a raspuns lui MihaiTriculete

      Ca rusu
    • -2 (2 voturi)    
      Belgia (Duminică, 13 noiembrie 2016, 10:58)

      mumuishere [utilizator] i-a raspuns lui MihaiTriculete

      Serviciile belgiene caută, in continuare, colaboratori vorbitori de araba. Încă nu au așa ceva. Nici administrativi și nici operativi. Adică încă nu au cu cine sa infiltreze și sa monitorizeze! Alea nu sunt servicii secrete ci paza de mall. SRI-ul nostru este cu doua clase peste belgieni...
  • +7 (17 voturi)    
    huh (Duminică, 13 noiembrie 2016, 0:29)

    transpenibilus [utilizator]

    Nyk1, dumitrica, echidistanul, echilateralul, obiectivul, romanul, cititorul, calculatorul, Mazeta sunteti bine?
    • +2 (4 voturi)    
      sunt la degustat pufoiaca (Duminică, 13 noiembrie 2016, 10:27)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui transpenibilus

      vin vremuri maronii pentru ei