SUA: Echipa de tranzitie republicana formata din aliatii si copiii miliardarului Donald Trump

de V.M.     HotNews.ro
Sâmbătă, 12 noiembrie 2016, 15:06 Actualitate | Internaţional

Donald Trump
Foto: Agerpres/AP
Republicanul Donald Trump a inceput sa-si formeze echipa de tranzitie pentru a pune bazele urmatoarei administratii prezidentiale, apeland la ajutorul celor mai loiali consilieri ai campaniei republicane, precum si a celor trei copii ai sai pentru a stabili o strategie, informeaza News.ro citand Reuters.

Trump a decis vineri seara sa-l demita pe guvernatorul Chris Christie din pozitia de director al echipei de tranzitie, iar locul sau a fost ocupat de viitorul vicepresedinte Mike Pence.

Echipa de tranzitie este formata din 16 persoane, printre care se numara fiica miliardarului republican Ivanka, fiii Eric si Donald Jr, precum si ginerele Jared Kushner. In acest sens, echipa care ar trebui sa pregateasca urmatoarea administratie prezidentiala este formata din cei mai loialisti sustinatori ai lui Donald Trump.

Consilierii republicani au inceput discutiile pentru a prioritiza politicile pe care urmeaza sa le implementeze Donald Trump odata ajuns la Casa Alba. De asemenea, au inceput si discutiile pentru noul Departament de Stat. Peste 4.000 de persoane urmeaza sa fie numite in urmatoarea administratie prezidentiala, iar presedintele ales are la dispozitie doar 100 de zile pentru a-si stabili echipa de la Casa Alba.

Un membru al echipei de tranzitie a declarat ca peste o suta de persoane sunt implicate in redactarea unor planuri cu privire la legislatiile care urmeaza sa fie abandonate de Donald Trump. Printre primele legislatii pe care le va elimina presedintele republican se numara unele masuri pentru protejarea mediului inconjurator, precum si o lege care-i obliga pe consilierii pensionati sa actioneze intotdeauna in interesele clientului.

Donald Trump a promis in timpul campaniei electorale ca va taia taxele, va reduce imigratia si va renunta la Obamacare.

Insa, presedintele ales a declarat in ultimele zile ca nu ia in calcul anularea reformei sistemului sanitar, ci doar modificarea unor prevederi instituite de Barack Obama.

James Woolsey a sustinut ca unele dintre promisiunile facute in campania electorala reprezinta doar directii generale pentru presedintele republican, care este dispus sa apeleze la mai multe compromisuri.










6270 vizualizari
  • +9 (19 voturi)    
    ''Din doua una, dati-mi voie: (Sâmbătă, 12 noiembrie 2016, 15:35)

    persuasiv [utilizator]

    ori sa se revizuiasca, primesc! dar sa nu se schimbe nimica; ori sa nu se revizuiasca, primesc! dar atunci sa se schimbe pe ici pe colo, si anume in punctele... esentiale. ''
    Ita amen.
    • +1 (3 voturi)    
      Doar dictatorii isi promoveaza copiii! (Duminică, 13 noiembrie 2016, 13:30)

      Impotriva prostiei din tara [utilizator] i-a raspuns lui persuasiv

      Da-ti o cautare pe Google despre casele lui Trump si le veti vedea poleite cu aur, de un kitsch dezgustator. Doar dictatorii sau prostii natiilor ajunsi bogati peste noapte au asa ceva.
      Nu stiu ce ii califica pe copiii lui sa fie in echipa lui, ca tata lor e un prost de ultima speta, cu un vocabular limitat, un megaloman ce din miliardar a ajuns doar milionar prin 6 falimente, cu trei casatorii la activ, fara expertiza in nimic, mai putin minciuna. Multi romani se regasesc in el.Golan, misogin, needucat, mincinos ca Ponta si smecher ca Dragnea, Trump e liderul celor multi si prosti. Culmea e ca a pierdut si alegerile, Hillary fiind la peste o jumatate de milion de votanti peste el. Sistemul electoral l-a avantajat, castigand o multime de state rurale, cu o multime de prosti ce traiesc din amintirea unei Americi ce nu mai exista. Peste 4 ani sau mai putin, ne vom distra cu cei care astazi il sustin pentru ca se regasesc in el. Mi-e scarba!
  • -5 (29 voturi)    
    si (Sâmbătă, 12 noiembrie 2016, 16:29)

    baronul stanganbuch [utilizator]

    totusi pina la urma va anula mizeria morala si bugetara numita obamacare.
    • +1 (11 voturi)    
      Trump incepe s-o dea la intors... (Sâmbătă, 12 noiembrie 2016, 22:05)

      pro_bono [utilizator] i-a raspuns lui baronul stanganbuch

      Esti sigur ? Deja a inceput sa faca declaratii politically correct. A dat de inteles ca ar putea pastra parti din Obamacare. De asemenea a evitat sa raspunda la intrebarea daca va numi un procuror care s-o investigheze pe Hillary.
      Deja a pactizat cu Sistemul si a renuntat la declaratiile incendiare si la planurile hei-rupiste. A fost disciplinat !
      ""I want a country that loves each other" Ha...ha...ha Pai cum ramane cu mexicanii violatori, cu musulmanii teroristi etc ? Acum da cu pace :-) Sa fie bine sa nu fie rau :-)
      http://www.newsmax.com/Newsfront/donald-trump-barack-obama-obamacare-healthcare/2016/11/11/id/758461/
    • -2 (8 voturi)    
      Hahaha (Sâmbătă, 12 noiembrie 2016, 22:30)

      alexpro [utilizator] i-a raspuns lui baronul stanganbuch

      Mizeria morala si bugetara CNAS ar trebui desfiinat?
  • 0 (36 voturi)    
    pacaliciul asta (Sâmbătă, 12 noiembrie 2016, 16:57)

    nahir [utilizator]

    a dus nepotismul pe cele mai inalte culmi, ajutat de prostia incomensurabila care l-a votat.
    ce calitati au plozii lui, in afara de faptul ca-i sunt copii???
    • +3 (21 voturi)    
      http://www.businessinsider.com/meet-donald-trumps- (Sâmbătă, 12 noiembrie 2016, 17:39)

      Locke Lamora [utilizator] i-a raspuns lui nahir

      FYI, daca tu credeai ca-s cocalari de Dambovita. Si btw, e echipa de TRANZITIE.
    • -2 (18 voturi)    
      ii sunt loiali (Sâmbătă, 12 noiembrie 2016, 17:50)

      xan [utilizator] i-a raspuns lui nahir

      duh...
      O calitate la mare cautare mai ales dupa ce mare parte din propriul partid a pariat ca va castiga mai mult daca il tradeaza.
      • +2 (14 voturi)    
        Da (Sâmbătă, 12 noiembrie 2016, 22:31)

        alexpro [utilizator] i-a raspuns lui xan

        Loialitatea e cam singura calitate căutată de dictatori.
    • -1 (13 voturi)    
      fidelitate (Sâmbătă, 12 noiembrie 2016, 18:10)

      srpc [utilizator] i-a raspuns lui nahir

      cu ei nu risca sa se trezeasca inselat fiindca Soros i-a cumparat
    • -4 (14 voturi)    
      Poate avea încredere în ei (Sâmbătă, 12 noiembrie 2016, 18:36)

      Nyk1 [utilizator] i-a raspuns lui nahir

      Și da, au calități, în primul rând buna creștere - lucru care le lipsește democraților, vezi Madonna cu oferta ei.
    • +1 (15 voturi)    
      dar (Sâmbătă, 12 noiembrie 2016, 21:38)

      baronul stanganbuch [utilizator] i-a raspuns lui nahir

      despre prostia agresiva a celor care nu vor sa accepte rezultatul alegerilor si dau foc la masini si magazine ce parere ai?
      Dar despre faptul ca jfk l-anumit pe frac'su procuror general, in fapt mare vizir, si voia sa instaureze o dinastie, ce parere ai? Daca cistiga cotoroanta corupta si violatorul profitor de femei, saxofonistul dezertor bill clinton ajungea ''prima doamna'', si poate si mai mult de atit, despre asta ce parere ai? Iti spun eu, era bine si normal si n-ai fi avut nimic de zis.
      • 0 (2 voturi)    
        Dinastia Trump (Duminică, 13 noiembrie 2016, 15:03)

        pro_bono [utilizator] i-a raspuns lui baronul stanganbuch

        Deci, e bine pentru ca au facut-o si altii ? Asta e argumentul tau ?
  • +1 (11 voturi)    
    ca sa vezi! (Sâmbătă, 12 noiembrie 2016, 18:09)

    srpc [utilizator]

    la noi ar fi condamnat penal fiindca isi foloseste rudele :))
  • -1 (1 vot)    
    Ce deranjat e poporul raman de (Duminică, 13 noiembrie 2016, 4:00)

    Observatory [utilizator]

    alegerile din US.
    Are tot asa de preocupati si intelligent for fi si la alegerile nationale?
    Acum ai alegeti, si in doua luni nu va place vreti altul,
    Oameni cu bun simt, inteligenti nu se baga intr-o o ala ge kaka fact de prosti.
    Creati alt Ceasca si sa va tina cu gura ischias sau la Jilava!
  • 0 (2 voturi)    
    Intentii in primpan! (Duminică, 13 noiembrie 2016, 6:10)

    hotnewsfil [utilizator]

    http://www.npr.org/2016/11/09/501451368/here-is-what-donald-trump-wants-to-do-in-his-first-100-days