Un analist politic din Rusia afirma, pentru Moskovsky Komsomolets, ca Vladimir Putin ar putea sa se retraga, din cauza unor probleme de sanatate / Stirea a fost stearsa in cateva ore

de R.M.     HotNews.ro
Vineri, 11 noiembrie 2016, 15:46 Actualitate | Internaţional

Vladimir Putin
Foto: kremlin.ru
Un analist politic din Rusia a afirmat ca Vladimir Putin ia in calcul sa renunte la functia de presedinte al Rusiei. Declaratia a fost facuta de Valery Solovey, profesor la Institutul de Afaceri Externe din Moscova, si a fost publicata pe site-ul tabloidului Moskovsky Komsomolets, considerat apropiat de Kremlin, pentru a fi stearsa dupa cateva ore, noteaza publicatia britanica Daily Mail.

Solovey a afirmat ca presedintele ar putea fi nevoit "sa evite publicitatea in 2017 timp de cateva luni sau sa apara foarte rar".

Intrebat daca Putin are "probleme de sanatate", acesta a raspuns: "Lasati-ma sa nu spun mai mult, am spus deja destul".

"Si lasati-ma sa subliniez din nou: aceste informatii nu sunt absolut de incredere. Totusi, trebuie luate in considerare", a adaugat Solovey.

Declaratiile lui Solovey indica si faptul ca Putin ar putea sa faca un pas inapoi pentru a permite ascensiunea unui lider care poate construi relatii mai bune cu Occidentul.

Titlul articolului era: "Furtuna 2017: Putin ar putea fi inlocuit de un succesor in cateva luni".

In articol sunt mentionate doua persoane ca posibili succesori: actualul premier Dmitri Medvedev, care a mai fost presedinte patru ani, pana in 2012, si Alexei Dyumin, 44 de ani, fostul bodyguard al lui Putin si fost ministru adjunct al Apararii.

Solovey crede ca este posibil sa fie organizate alegeri anticipate in 2017.

Stergerea articolului a fost semnalata de Ekho Moscow, detinut de Gazprom dar independent editorial.

Interviul a fost citit de peste 50.000 de persoane inainte de a fi sters, potrivit MediaLeaks.ru.

Kremlinul nu a reactionat pana in prezent la aceste informatii.

Analistul politic a afirmat ca este "logica" ideea de a organiza alegeri anticipate si ca s-a "discutat cea mai incredibila idee", aceea ca Putin nu va candida.

Intrebat de ce, el a raspuns: "Partial din cauza circumstantelor, partial din cauza consideratiilor geo-strategice".

"Putin este convins ca atat timp cat este presedinte nu e posibila o imbunatatire a relatiilor cu Vestul. Astfel incat, pentru a schimba situatia, este necesar ca Rusia sa fie reprezentata la negocieri de o persoana diferita".

"Iar daca presupune ca imbunatatirea relatiilor cu Vestul este vazuta de  Vladimir Vladimirovici (Putin) ca o necesitate nationala, este usor de prezis cine va fi succesorul".

El l-a numit pe "liberalul" Medvedev, care insa "nu este iubit de multa lume", inclusiv de puternicul lobby din aparatul de securitate.

O alternativa ar fi Dyumin, care a avut o ascensiune politica fulgeratoare si a fost numit in acest an guvernatorul regiunii Tula.

Daily Mail comenteaza ca este ciudat momentul aparitiei acestei stiri, la doar o zi dupa alegerea lui Donald Trump ca presedinte  al Statelor Unite, in conditiile in care Putin il vede pe miliardarul american drept unul dintre rarii lideri occidentali "cu care se pot face afaceri".


Citeste mai multe despre   









9429 vizualizari
  • +7 (19 voturi)    
    zero dark MosCow este In Derulare ! (Vineri, 11 noiembrie 2016, 15:57)

    un domn [utilizator]

    Ce Veste Minunata !
  • +5 (13 voturi)    
    M-as cam indoi (Vineri, 11 noiembrie 2016, 15:57)

    BEDE [utilizator]

    Are cumva o boala incurabila? Cancer? sau ceva mai rau?
    Altfel nu cred ca s-ar retrage el. As fi zis ca ar mai putea-o duce inca vreo 20 de ani in fruntea statului. Doar asa e traditia sovietica de la Stalin si Brejnev.
    • -3 (15 voturi)    
      Speranta de viata e pe la 65 de ani la rusi (Vineri, 11 noiembrie 2016, 17:38)

      Locke Lamora [utilizator] i-a raspuns lui BEDE

      Si phutin e un simplu om, nu zeu, care si-a baut portia de vodca la viata lui....nu o mai duce mult.
      • +1 (3 voturi)    
        cred ca ultima vodka era Litvinenko (Vineri, 11 noiembrie 2016, 20:20)

        un domn [utilizator] i-a raspuns lui Locke Lamora

        si a baut o..pana la fund..parerea mea
  • +4 (12 voturi)    
    cam greu pt el sa se retraga... (Vineri, 11 noiembrie 2016, 16:15)

    bancher [utilizator]

    Boris Eltin l-a lasat pe Putin succesor dupa angajamentul ferm al lui Putin ca nu se va atinge de familia acestuia, si de averea (furata) cinstit de Boris Eltin. Si Putin s-a tinut de cuvant: a bagat la puscarie destui magnati imbogatiti de Eltin, dar de Elin si familia lui nu s-a atins.
    In prezent, in Rusia nimeni nu ii poate garanta asa ceva lui Putin....si nu o spun eu, ci istoricii si analistii politici rusi. Din acest motiv, personal nu cred ca Putin se va retrage altfel decat in tron.
    • 0 (8 voturi)    
      si cine v-a avea grija de copiii lui ?? (Vineri, 11 noiembrie 2016, 18:16)

      rov [utilizator] i-a raspuns lui bancher

      de nepoti de...prietene ??
      Are doar o sansa: de a fi nemuritor...
    • +1 (1 vot)    
      Eltsin a trecut urss în istorie... (Sâmbătă, 12 noiembrie 2016, 4:06)

      vrempeBaselamititica... [utilizator] i-a raspuns lui bancher

      gest faţă de care, orice ar fi furat îi poate fi iertat (mai puţin ideea nefericită de a-l desemna succesor pe putin...)
      guvernarea lui Eltsin a fost singurul intermezzo acceptabil într-un şir de cca. un secol de guvernări scelerat-agresive ale rusiei / urss...
  • +3 (11 voturi)    
    chiar si pentru cateva clipe (Vineri, 11 noiembrie 2016, 16:30)

    ..13 [utilizator]

    Merita sa fie celebrata stirea!

    Este un bun re-inceput pentru Rusia- cred ca trebuie sa continue sa mentina stirea... Este win-win situation!
  • +13 (17 voturi)    
    Sunt 2 variante: (Vineri, 11 noiembrie 2016, 16:36)

    clint [utilizator]

    Ori Putin chiar se retrage, ori analistului ii va trece ceva prin cap. De ex. un glont.
    • +8 (10 voturi)    
      Ori s-a mai lansat o fumigenă (Vineri, 11 noiembrie 2016, 18:19)

      ionv [utilizator] i-a raspuns lui clint

      pentru a se testa niște reacții.
      • +1 (1 vot)    
        ce dracu să mai testeze ? (Sâmbătă, 12 noiembrie 2016, 4:08)

        vrempeBaselamititica... [utilizator] i-a raspuns lui ionv

        în afară de slavi, cine dracu îi mai agreează pe ruşi ???
      • +1 (1 vot)    
        Vestul nu poate fi prostit.... (Sâmbătă, 12 noiembrie 2016, 9:31)

        Spiky [utilizator] i-a raspuns lui ionv

        .... singura sansa a Rusiei de imbunatatire a relatiilor este incetarea agresiunii din Donbas si retragerea din Crimeea. Chestii practic imposibile din motive propagandistice, asa ca nu conteaza cine este la butoaiele, pardon, butoanele Kremlinului...
  • +2 (12 voturi)    
    Sefu' Cel de Sus are vot de veto la Phutin (Vineri, 11 noiembrie 2016, 16:46)

    jackalphonse [utilizator]

    I a dat un avertisment.
  • +13 (19 voturi)    
    stirea sau analistul (Vineri, 11 noiembrie 2016, 16:53)

    mad0nion [utilizator]

    a fost sters? nu e foarte clar din articol...
  • +7 (11 voturi)    
    Eh (Vineri, 11 noiembrie 2016, 17:08)

    mitg [utilizator]

    Traditionalele lupte dintre oligarhi.
  • +4 (10 voturi)    
    strategie de stalinist (Vineri, 11 noiembrie 2016, 17:30)

    Francisc 1 [utilizator]

    pe vremea lu stalin era unu care isi dadea necrologul la ziar sa vada care si cum reactioneaza.
  • +5 (11 voturi)    
    Analistul tocmai s-a transformat in magnet (Vineri, 11 noiembrie 2016, 17:40)

    Locke Lamora [utilizator]

    Magnet pt Pb. Nu i-as recomanda sa umble noaptea pe langa Kremlin.
  • -5 (15 voturi)    
    NU (Vineri, 11 noiembrie 2016, 17:41)

    Irina25 [utilizator]

    Nu mor caii cand vor cateii...
    • 0 (0 voturi)    
      dar nici viceversa... (Sâmbătă, 12 noiembrie 2016, 4:09)

      vrempeBaselamititica... [utilizator] i-a raspuns lui Irina25

      ...
    • +2 (2 voturi)    
      Vrei sa spui hienele.... (Sâmbătă, 12 noiembrie 2016, 9:32)

      Spiky [utilizator] i-a raspuns lui Irina25

      ... care se hranesc cu hoituri geopolitice....
  • -4 (6 voturi)    
    test di cartile prafuite ale kgb.... (Vineri, 11 noiembrie 2016, 19:11)

    TRABI [utilizator]

    Propaganda iesftina de testare a noului venit la Casa Alba . Or fi multi prosti si hoti , dar cinstiti si inteligenti sunt foarte multi . Oricum , daca sunt care vor sa induca ideea ca intre marile puteri , s-ar face ce s-a facut acum 68-70 de ani , sa stiti ca au ramas in urma . Urmatoarea etapa va consta in gruparea mondiala a celor care accepta valorile si statul de drept . Comunicarea online la nivel mondial se face intr-o fractiune de secunda si nu mai poate fi oprita , inteligenta pentru decriptare si scoaterea la iveala a adevarului ascuns se poate desfasura intr-o secunda , razboiul cu tancul si antiaeriana s-a cam abandonat . Noi , sa ne alegem alti politicieni , care nu au in cutuma hotia , minciuna si tradarea /vanzarea de tara , apoi...vor veni toate cele bune de la sine .. Apropo , stiti ca exista un condamnat si multi cu dosare penale care vor avea ca finalitate condamnarea si ei ne vorbesc in continuare de la tribuna parlamentului tarii ?? Ce populatie de rahat suntem ? Haideti sa-i trimitem unde le este locul , adica la puscarie .
    • +1 (1 vot)    
      eşti cel puţin naiv... (Sâmbătă, 12 noiembrie 2016, 4:16)

      vrempeBaselamititica... [utilizator] i-a raspuns lui TRABI

      "Comunicarea online la nivel mondial se face intr-o fractiune de secunda si nu mai poate fi oprita"
      nu mai poate fi oprită ?
      - îţi cade netul sau se restricţionează accesul către anumite direcţii (vezi ce fac chinezii);
      - sau, mai radical, îţi taie curentul;
      - sau, cel mai radical, te suprimă pe tine...
      să nu subestimăm bestiile ce deţin periculos de multă putere !
  • +3 (5 voturi)    
    Railor!!! (Vineri, 11 noiembrie 2016, 19:29)

    rubberduck [utilizator]

    Vrea si Putin sa petreaca putin quality time cu gimnasta sa. El se va imbraca in uniforma politicosului Stalin iar ea va face spagate si fir si salturi si giumbuslucuri de maimutica pentru marele czar. A strans putin peste multeeee miliarde din cotizatiile mafiei rosii.
    Just kidding! De fapt este un bulshit sovetic asa cum a mai fost cu ceva ani in urma daca va aduceti aminte. Si atunci era grav bolnav, cazuse de pe un cal, parca a fostt o iepsoara. A obtinut ce a vrut cu alegerea lui Trump si acum se da putin lovit. Doar putin... O simpla cioaca bolshevika.
    • +1 (1 vot)    
      ce să petreacă cu "gimnasta"... (Sâmbătă, 12 noiembrie 2016, 4:20)

      vrempeBaselamititica... [utilizator] i-a raspuns lui rubberduck

      ...gurile rele (sau nu) spun că ar fi poponar iar toate amantele de care povestesc tabloidele, simple diversiuni kaghebiste...
  • +2 (4 voturi)    
    Kagemusha (Vineri, 11 noiembrie 2016, 21:18)

    dan63 [utilizator]

    la câte sosii are, mai trăiește 100 de ani! ;)
    • +1 (1 vot)    
      iar apoi îl mumifică ca pe lenin si îi face mumia (Sâmbătă, 12 noiembrie 2016, 4:21)

      vrempeBaselamititica... [utilizator] i-a raspuns lui dan63

      ...obiectiv turistic :))
  • 0 (0 voturi)    
    delete (Sâmbătă, 12 noiembrie 2016, 15:16)

    anonimicus [utilizator]

    Stirea a fost stearsa in cateva ore, jurnalistul va fi sters si el in curand ...
  • 0 (0 voturi)    
    Bordul "directorilor" din fsb (Duminică, 13 noiembrie 2016, 15:20)

    KostasP [utilizator]

    A hotarat "abdicarea" piticului. In caz ca nu se supune deciziei, se recomanda administrarea unei cesti de ceai cu poloniu. Ce motiv mai bun decat "se retrage din motive de sanatate".