Polonia si-a inaugurat vineri catedrala nationala, pe care o asteapta de peste 200 de ani / Constructia, finantata aproape integral din donatii private, a costat 50 de milioane de dolari

de R.M.     HotNews.ro
Vineri, 11 noiembrie 2016, 13:21 Actualitate | Internaţional

Templul Providentei Divine
Foto: Wikimedia Commons
Cele mai inalte autoritati religioase si politice din Polonia au inaugurat vineri imensul Templu al Providentei Divine, cea mai inalta biserica din Varsovia, pe care capitala o asteapta de 225 de ani, scrie AFP.

O slujba a fost oficiata in prezenta presedintelui Andrzej Duda si a premierului Beata Szydlo, prima dintr-o serie de ceremonii patriotice cu ocazia celei de-a 98-a aniversari a independentei, inclusiv marsuri organizate in Polonia de nationalistii extremei drepte si a opozitiei de stanga.

Natiune foarte catolica, polonezii au vrut sa ii multumeasca lui Dumnezeu pentru Constitutia din 3 mai 1791, un text reformator major. Parlamentul a votat construirea unei biserici si prima piatra a fost pusa in 1792. Peste 15 zile, insa, armata Rusiei a trecut granita si in scurt timp Polonia libera nu mai era decat o amintire.

Tara si-a recastigat independenta in 11 noiembrie 1918 si a incercat inca odata sa relanseze constructia catedralei. A urmat insa atacul trupelor hitleriste.

Dupa 1945, autoritatile comuniste au blocat proiectul. A trebuit asteptata caderea Zidului Berlinului pentru ca proiectul sa fie relansat de cardinalul Jozef Glemp.

Lucrarile de constructie, finantate prin donatiile a circa 100.000 de oameni - cu exceptia Muzeului Ioan Paul al II-lea, finantat de stat - au inceput in 2003 si au costat pana in prezent 50 de milioane de euro. Alte 7 milioane sunt necesare pentru finalizare, deoarece lipsesc inca elemente importante, precum picturile si vitraliile.

Naosul are o acustica foarte atent studiata si va putea gazdui concerte. Sistemul de iluminare permite schimbarea culorii luminii in functie de perioadele anului litrgic. Vineri, ele au fost albe si rosii, culorile nationale ale Poloniei.

Forma externa a cladirii, si in special cupola, a starnit dezbateri aprinse, criticii comparand-o cu un storcator de fructe. 










23875 vizualizari
  • +61 (71 voturi)    
    Asa da (Vineri, 11 noiembrie 2016, 13:24)

    mitg [utilizator]

    "finantata aproape integral din donatii private"

    La noi se baga fara numar de la bugetul statului pentru o chestie identica.
    • +55 (65 voturi)    
      si numai asta (Vineri, 11 noiembrie 2016, 13:40)

      Adrian_1234 [utilizator] i-a raspuns lui mitg

      A costat 50 de milioane
      La noi au dat deja 80 si e "la rosu". Acum mai vor 20 de la municipalitate
      Mai bine ii aducem pe polonezi, s-ar putea sa fie mai rapizi si mai ieftini :)
      • +10 (14 voturi)    
        pai... (Vineri, 11 noiembrie 2016, 13:52)

        bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui Adrian_1234

        tu de unde crezi ca sunt bani la preafericiti de limuzine de sute de mii de euro?!?
      • +4 (12 voturi)    
        Catolici (Vineri, 11 noiembrie 2016, 14:01)

        red.herring [utilizator] i-a raspuns lui Adrian_1234

        Marea diferenta e ca polonezii sint catolici. Noi sintem ortodocsi si tare mindri la nivelul BOR (si nu numai).
      • +2 (4 voturi)    
        pai deja sunt veniti (Vineri, 11 noiembrie 2016, 14:07)

        Europiu [utilizator] i-a raspuns lui Adrian_1234

        vreo 3000, parca, azi in Bucuresti! :)
      • +9 (11 voturi)    
        Pai cam 90% dn bani se fura la noi (Vineri, 11 noiembrie 2016, 14:29)

        Frankie [utilizator] i-a raspuns lui Adrian_1234

        90% din costul catedralei mantuirii neamului merg in palatele demnitarilor si in conturile lor din Elvetia
      • +11 (15 voturi)    
        E diferita (Vineri, 11 noiembrie 2016, 14:51)

        AdrianBorza [utilizator] i-a raspuns lui Adrian_1234

        La ei e doar o catedrala, la noi e un complex hotelier cu catedrala.
      • +4 (12 voturi)    
        salariul in Polonia (Vineri, 11 noiembrie 2016, 15:38)

        1001001 [utilizator] i-a raspuns lui Adrian_1234

        50 milioane la 100 000 de oameni inseamna o medie de 500 $ de persoana. A nu se uita cat e salariul minim sau mediu in Polonia si cat e in Romania.
        Lidl are in Polonia produsele cu 67 % ma ieftine decat in Romania. Polonezilor le raman mai multi bani. Au pus taxe pe supermarketuri. Nu-si dau bogatiile tarii pe nimic la companiile straine. Normal ca locuitorii sunt mai bogati. Si la noi se doneaza pentru catedrala dar e vorba de sume mici. Cati isi permit sa doneze 500 $ ?
        • +5 (9 voturi)    
          Asta e important dupa tine?? (Vineri, 11 noiembrie 2016, 19:44)

          LiviuX [utilizator] i-a raspuns lui 1001001

          E adevarat ca nu stiu cat e salariul minim si mediu in Polonia, nici preturile la Lidl acol (de ce nu dai niste link-uri oficiale, sa le vedem si noi?). Dar asta e important dupa tine? Adica daca la noi se doneaza mai putin iar restul se da de la buget, nu inseamna ca tot noi dam banii aia? Si asta inca fara acordul nostrum, deci nu da numai cine isi poate permite, cum zici tu!
          Cum foarte bine spunea cineva mai sus, daca nu sunt bani, de unde asa palate si limuzine pentru popi? Sa nu spui ca din donatii, ca atunci de ce nu ii folosesc pentru catedrala si nu pentru uz propriu
        • +2 (6 voturi)    
          26 de ani (Vineri, 11 noiembrie 2016, 21:43)

          AndreeaK [utilizator] i-a raspuns lui 1001001

          Majoritatea perioadei dedicata constructiei catedralei a fost dupa Caderea Zidului Berlinului, asta inseamna vreo 26 de ani. Tu presupui ca 100 000 de oameni au donat toti odata 500 de euro, dar este mai probabil ca 1% din acestia au donat defapt sume mari de la 10000 euro in sus (gen Gigi Becali versiune poloneza) iar restul au donat fiecare cat a putut, poate 10, poate 50 de euro pe an. Asa, dintr-o data nu mai pare atat de mult de donat, nu-i asa, indiferent de salariul pe care il au. Ma indoiesc ca in astia 26 de ani, cat a durat ridicarea catedralei, toti cetatenii care au donat au fost cu salariile la nivel european (eliminam pe cai cu punga realmente groasa - au si ei destui bogati).
          Deci nu te grabi sa judeci ca ei sunt bogati si de aia au dat atata, mai degraba pe ei i-a interesat aceasta constructie dpdv personal si nu au amestecat religia cu politica. La noi, majoritatea sunt crestini cu numele, practica (inclusiv donatiile) este mai grea si complicata.
        • -1 (1 vot)    
          aiureli (Duminică, 13 noiembrie 2016, 5:32)

          cezarjipa [utilizator] i-a raspuns lui 1001001

          Prostiile cu preturile mai mici de la Lidl polonez vs. cel romanesc le-ai citit pe agrointel.
          Ia intra pe aplicatia Lidl, selecteaza Polonia si lamureste-te ca e invers.

          Polonezii traiesc prost tinand cont ca au iesit din comunism cu 10 ani inaintea noastra,
    • +4 (6 voturi)    
      e f putin 50 mil euro (Vineri, 11 noiembrie 2016, 14:04)

      bancher [utilizator] i-a raspuns lui mitg

      nu inteleg cum poti face ditamai catedrala cu atat de putin....la noi se estimeaza ca va costa 250 mil euro, (adica cu tot cu finisaje, cu picturi, cu amenajari in curte) dar cred ca va fi mai mult.
      50 mil euro e putin pt o catedrala de dimensiuni mari.
  • +16 (28 voturi)    
    Urata cu crengi (Vineri, 11 noiembrie 2016, 13:31)

    Adisson [utilizator]

    Credeam ca numai la noi sunt alea urate :D
    • +2 (8 voturi)    
      Eh (Vineri, 11 noiembrie 2016, 13:48)

      serbanTeodor [utilizator] i-a raspuns lui Adisson

      Pare ca nu suntem singurii megalomani carora le plac chestiile urate atata timp cat sunt mari.
    • +5 (5 voturi)    
      clar nu e bizantina (Vineri, 11 noiembrie 2016, 14:12)

      moka [utilizator] i-a raspuns lui Adisson

      dar nici gotica. Nu e nici pe gustul meu, dar asta este foarte putin important.
      Un singur lucru este clar: par a fi unici cu aceasta arhitectura pentu o catedrala.
    • +4 (8 voturi)    
      si uite ce deschidere are (Vineri, 11 noiembrie 2016, 14:13)

      moka [utilizator] i-a raspuns lui Adisson

      Nu e construita in interiorul unor garduri urate cu spume si eclipsata de o cladire si mai mare si mai grotesca.
  • +6 (32 voturi)    
    Mainstream media strike again (Vineri, 11 noiembrie 2016, 13:40)

    Tescovin [utilizator]

    `...inclusiv marsuri organizate in Polonia de nationalistii extremei drepte si a opozitiei de stanga. `

    Rezultă din modul în care e prezentată problema că „naționaliștii extremei drepte” sunt cei din actuala putere. Nimic surprinzător pentru presa mainstream europeană (unde intră, desigur, și Hotnews), puternic infectată de microbul stângismului corect politic, care deține o uluitoare lejeritate în a jongla imberb cu niște termeni a căror folosire ar trebui să dea fiori.
    Fraților, extrema dreaptă = naziștii (ăia adevărați, nu cei desemnați ca atare de batalioanele PC), Ku-Klux-Klan, etc...
  • -5 (5 voturi)    
    Mai bine nu (Vineri, 11 noiembrie 2016, 13:45)

    CarmenP2381 [utilizator]

    Arata oribil! De ce sa faci o asemenea cladire, la ce foloseste?
  • +6 (10 voturi)    
    @ Preafericitu' (Vineri, 11 noiembrie 2016, 13:52)

    adrian_rolland [utilizator]

    Auzisi preafericite... DONATII PRIVATE!!!

    Fomistilor!
  • +12 (12 voturi)    
    istorie (Vineri, 11 noiembrie 2016, 13:54)

    Soljenitin [utilizator]

    Situatia este prezentata incomplet:

    "Tara si-a recastigat independenta in 11 noiembrie 1918 si a incercat inca odata sa relanseze constructia catedralei. A urmat insa atacul trupelor hitleriste."

    Sa nu uitam ca Polonia a fost atunci din nou victima marsaviei ruse, intrucat la doua saptamani dupa invazia hitlerista a urmat cea stalinista, conform pactului Ribbentrop-Molotov.
    Haideti sa nu scoatem din context si sa dam fiecaruia dupa merit, in ce priveste invadarea Poloniei rusii sunt cel putin la fel de vinovati ca si nazistii!
  • +9 (11 voturi)    
    Ai dreptate, de unde frate extrema dreapta ?! (Vineri, 11 noiembrie 2016, 14:00)

    Idealistu [utilizator]

    Cand baietii buni de stanga, arunca cu sticle incendiare si distrug, aia nu mai sunt extremisti de stanga ! Sunt doar tineri revoltati.
    Asa cum s-a vezut si in timpul campaniei prezidentiale din SUA, presa de acolo si din Europa este dominata de personaje, care au devenit propagandisti si ideologi de stanga.
  • +6 (8 voturi)    
    d'aia Polonia e unde e si Romania vai de mama ei (Vineri, 11 noiembrie 2016, 14:01)

    SkyDan [utilizator]

    arhitectura de secol XXI, eficienta in costuri, cetateni patrioti. la noi sleahta politica jefuieste propria-i tara.

    aseara la Realitatea un porcoman chelios si hahait se plangea ca 'justitia are ca tinta clasa politica'. cand R. Bogdan i-a retezat-o cu " din cauza clasei politice...' a marait ca ' nici chiar asa".

    hoti, putori, confuzi, inculti, abulici si oligo-phreni - ata e ' clasa poolitica rumaneasca'
  • +6 (14 voturi)    
    BOR versus Biserica Poloneza...NO WAY! (Vineri, 11 noiembrie 2016, 14:10)

    Sani [utilizator]

    Diferente:
    - BOR = Slujbasul PUTERII (n-are importanta daca dictatura sau prostie)!
    - Biserica Catolica Poloneza a dat unul dintre cei mai respectati Papi.
    - Biserica poloneza l-a dat pe Lech Walensa. PSD-istii = 4 clase +...- habar n-au despre cine este vorba.
    - Comunismul 'si-a luat-o' de la biserica poloneza
    - Comunismul a MITUIT BOR
    - Catedrala poloneza realizata din fonduri private
    - Catedrala romaneasca facuta din bani publici

    NO WAY!
    • +7 (11 voturi)    
      biserica poloneza? (Vineri, 11 noiembrie 2016, 17:36)

      un.robot [utilizator] i-a raspuns lui Sani

      Biserica poloneza nu exista. Acolo este biserica catolica (catolic = 'general, universal' in limba greaca). Punct.

      Doar ortodocsii sunt impartiti pe biserici nationale, cu patriarh, cu sinod propriu, etc.
  • +1 (7 voturi)    
    Nu se compara situatiile (Vineri, 11 noiembrie 2016, 14:19)

    Pindona [utilizator]

    Polonezii sunt religiosi practicanti, noi religiosi superstitiosi si pe langa asta au avut unul dintre cei mai importanti capi ai bisericii catolice, oricum au un grad de patriotism adevarat mult peste patriotismul de fatada al nostru, asta una la mana .
    In al doilea rand poate sunt mai darnici decat noi si inteleg apelurile la donatii altfel decat noi .
    Noi abia am adunat ceva peste un milion de eur din necesar de 5 milioane, pentru achizitionarea unei statui realizate de unul dintre cei mai mari sculptori ai lumii.
    Credeti ca o sa-i batem diseara la fotbal ?
  • +2 (8 voturi)    
    polonezii? (Vineri, 11 noiembrie 2016, 14:30)

    mos ion roata [utilizator]

    nu stiu sa fure? nu au psd-ul lor? ce e aia 50 de milioane dolari? Polonia,trzeste-te!
  • +8 (14 voturi)    
    ce loseri ! 50 de milioane ! (Vineri, 11 noiembrie 2016, 15:00)

    Francisc 1 [utilizator]

    sa le arate daniel catedrala ! intra patru ca aia in beserica noastra ! si e si cu ban de la stat !
  • +6 (8 voturi)    
    Klarr (Vineri, 11 noiembrie 2016, 15:04)

    vladf [utilizator]

    Ehh si ce daca a noastra o sa coste 200 de milioane ... o sa fie mai frumoasa, mai poleita cu aur, in buncarul antiatomic de 3 niveluri o sa incapa tot neamul ..... Al cui, ramane de vazut.
  • -7 (11 voturi)    
    fumigene (Vineri, 11 noiembrie 2016, 16:30)

    itaca [utilizator]

    Am o vaga banuiala ca fraza cu donatii private a fost bagata de hotnews doar ca sa mai atunce un apropo. Asta pentru ca stim cum se face presa la noi, ce sa mai stam sa verificam temeinic si pentru ca am citit stirea in alte publicatii straine si nu am zarit informatia asta. Alea or avea alte interese.
    • +5 (5 voturi)    
      articolul e corect (Vineri, 11 noiembrie 2016, 21:52)

      un.robot [utilizator] i-a raspuns lui itaca

      Legea poloneza interzice finantarea de la stat pentru lacase de cult. Dar exact cum se spune in articol acolo este si un muzeu a carui constructie a fost finantata din bugetul culturii - 4 milioane euro.

      Cu toate acestea unii polonezi au protestat zicand ca finantarea pentru muzeu e de fapt pentru templu.
      http://www.thenews.pl/1/9/Artykul/191419,'No'-to-state-funding-for-Divine-Providence-complex
  • -1 (9 voturi)    
    Ce uratenie (Vineri, 11 noiembrie 2016, 16:46)

    feisbuk [utilizator]

    Dumnezeul polonezilor se va simti bine in magaoaia respectiva. Iar daca nu, il asteapta la Bucuresti alt mastodont. Daca i se face frig, Mecca il astepta cu alta hardughie.
  • +2 (4 voturi)    
    Chiar și mai monstruoasă... (Vineri, 11 noiembrie 2016, 17:32)

    Nyk1 [utilizator]

    ...decât Catedrala noastră. Barma și Yakovlev (arhitecții Catedralei Sf. Vasile din Moscova), sau Arnolfo di Cambio și Filippo Brunelleschi (arhitecții Catedralei Santa Maria dei Fiori din Firenze), sau Antoni Gaudí (arhitectul Sagradei Familia din Barcelona) se întorc în mormânt la văzul acestor monstruozități în stil brutalist.
  • +3 (3 voturi)    
    Dar ce ... (Sâmbătă, 12 noiembrie 2016, 0:52)

    LianBerthold1 [anonim]

    ... Jasna Gora / Czestochowa nu mai era suficient de bună?!?
    • +1 (1 vot)    
      catedrale (Sâmbătă, 12 noiembrie 2016, 12:10)

      nimrod [utilizator] i-a raspuns lui LianBerthold1

      Biserica de la Jasna Gora macar are in spate o istorie, da' in 2004 si-au "tras" molohul de la Stary Lichen, Bazylika Matki Bożej Bolesnej Królowej Polski, la care au muncit zece ani si care e cea mai mare din lume. Personal, nu-i inteleg, pentru ca nici pe ei nu-i dau banii afara din casa.
  • 0 (0 voturi)    
    50 milioane (Duminică, 13 noiembrie 2016, 5:36)

    cezarjipa [utilizator]

    In Polonia mp construit de locuinte e cu 40-50% mai scump ca in RO, si ma indoiesc ca la catedrale se folosesc alti... coeficienti.

    Probabil suma nu include lucrari de constructie donate.
  • 0 (0 voturi)    
    macara (Duminică, 13 noiembrie 2016, 18:57)

    georghe [utilizator]

    De ce este numai o macara? La noi sunt mai multe .