A doua noapte de proteste anti-Trump in mai multe orase din SUA. Presedintele ales: Au iesit in strada "protestatari profesionisti, incitati de mass-media. Foarte nedrept!"

de Carla Dinu     HotNews.ro
Vineri, 11 noiembrie 2016, 8:34 Actualitate | Internaţional

Donald Trump, presedintele ales al SUA
Foto: Facebook
Proteste au avut loc pentru a doua noapte consecutiv in mai multe orase din Statele Unite dupa alegerea lui Donald Trump presedinte, dar cei strnsi in strada au fost mult mai putini decat cu o noapte inainte. Erau in principal tineri care spun ca presedintia lui Trump ar crea diviziuni rasiale si de gen profunde, scrie BBCNews.ro

Cu toate acestea politia din Portland, au declarat ca supravegheaza actele de vandalism si comportament agresiv.

Ca raspuns, Donald Trump a scris pe Twitter ca protestele au fost "foarte nedrepte". Anterior, el s-a intalnit cu presedintele Barack Obama la Casa Alba pe care l-a descris ca fiind un om bun.

Protestatari mai putini si pasnici

Politia din Portland, Oregon, a declarat ca protestele ar trebui sa fie considerate un act de revolta, in care oameni inarmati cu pietre au spart vitrine ale magazinelor. Nu au fost cazuri de violenta la proteste din alte orase, cu toate ca demonstrantii din Minneapolis au blocat, pentru scurt timp, o autostrada importanta, in ambele directii.

In Philadelphia, multimea de protestatari s-a adunat in apropierea City Hall cu pancarte pe care erau scrise sloganuri precum "Nu e presedintele nostru!" si "Faceti America sigura pentru toti!".

In Baltimore, politia a declarat ca o multime pasnica de 600 de oameni a marsaluit prin oras, blocand traficul. In San Francisco, elevii de liceu au fluturat bannere si steaguri mexicane.

O multime mica s-a adunat si in fata Trump Tower din Chicago, la o zi dupa ce mii de oameni au marsaluit prin centrul orasului. Unii trecatori i-au incurajat, dar cel putin un sofer a strigat ca ei ar trebui "sa taca si sa accepte democratia", scrie agentia de stiri Associated Press.

Protestatarii au revenit si la Trump Tower din New York, pentru a doua noapte.

Intr-un tweet, Trump i-a descris ca fiind "protestatari profesionisti" si a spus ca au fost "incitati de mass-media".












[P] JYSK Romania plateste 15 lei / zi pentru tichetele de masa ale angajatilor sai

JYSK Romania, parte a grupului scandinav JYSK Nordic, unul dintre cei mai mari retaileri de mobilier si decoratiuni interioare din Europa, a majorat, incepand cu data de 1 decembrie 2016, valoarea tichetelor de masa acordate angajatilor sai. Astfel, valoarea nominala a unui tichet de masa a ajuns la 15 lei, suma maxima prevazuta de lege.
3254 vizualizari
  • -4 (18 voturi)    
    Niște golani, domle! (Vineri, 11 noiembrie 2016, 8:53)

    Spiky [utilizator]

    Legionari, drogați, au bani falși, sunt plătiți de agenturili străine, sorosiști, mercenari... Nu sunt oameni obișnuiți, îngrijorați și preocupați de afirmațiile extremiste făcute de catindatul ajuns președinte...
  • -9 (11 voturi)    
    opinie (Vineri, 11 noiembrie 2016, 9:34)

    Toni_Romania [utilizator]

    Daca as fi american si eu as iesi in strada sa urlu de revolta, fara a fi musai platit de gasca Clinton sau de Soros.
    Revolta ca in tara unde a avut loc miscarea Occupy Wallstreet, contra Elitei Financiare, a ajuns presedinte un miliardar exact din acele Elite.
    Situatia e asa: NU au votat 48%, au votat 25,20% Trump, au votat 25% Clinton.
    Deci Trump practic e presedinte doar pt. ca legea electorala permite asta. Si nu prin “vointa Americii”.
    Pe de alta parte si nevotantii au dreptul sa urle pt. ca lefurile pt. presedinte si staff vin si din impozitele lor (ban public).
    • +7 (7 voturi)    
      "Asa este legea", ai scris cheia (Vineri, 11 noiembrie 2016, 10:21)

      jackalphonse [utilizator] i-a raspuns lui Toni_Romania

      Daca castiga Hillary, trebuie respectata legea, daca a castigat Trump, este nedreapta legea.
      Dubla masura este vizibila.
      Trebuie sa ti spun ca cei de la Occupy Wallstreet au fost numiti drogati si golani exact pe mandatul democratilor.
      mai mai...
    • +4 (6 voturi)    
      Asta cu leafa e o prostie (Vineri, 11 noiembrie 2016, 10:27)

      CezarN [utilizator] i-a raspuns lui Toni_Romania

      De parca omul a candidat la presedintie pentru leafa(nici macar Iohannis, daramite Trump).
      Parca vad ceva de genul "Senatul a votat o penalizare de 10% pe trei luni pentru ca presedintele a aprobat lovituri nucleare impotriva..."
      Hai sa nu fim ipocriti! Nimeni nu intra in politica pentru leafa.
      • -3 (5 voturi)    
        Nu ai inteles (Vineri, 11 noiembrie 2016, 11:00)

        Toni_Romania [utilizator] i-a raspuns lui CezarN

        ??? Eu contracaram pe aia ce spun "Nu ai votat, nu ai dreptul sa comentezi contra presedintelui". Ca patru ani acel presedinte (chiar daca e miliardar) consuma si ban public, furnizat si de aia ce nu au votat. de ex - Kerosenul lui Air Force One nu l va plati Trumpy din banii lui.
  • +9 (9 voturi)    
    Ce vor? (Vineri, 11 noiembrie 2016, 9:38)

    valll [utilizator]

    Sper ca Trump va gasi o cale de a discuta cu ei, de a afla ce dorinte au, poate ca au si ei niste cerinte rezonabile, niste idei bune.
    Alegerile s-au incheiat, americanii au ales. Daca demonstreaza doar de placerea statului in strada, sau fiindca se lasa manipulati de cine stie ce forte, care cine stie ce urmaresc - poate slabirea SUA?- e datoria lui Obama sa rezolve.
    Daca mass-media ii incita, ceeace e inadmisibil, dar credibil judecand dupa cat de mercenara a devenit presa in Romania, atunci mass-media trebuie tratata nu ca pe o institutie a dreptului cetatenilor la informare si exprimare, ci ca pe o forta politica de tip mafiot,
    • +6 (6 voturi)    
      Pai, cum vine asta? (Vineri, 11 noiembrie 2016, 10:32)

      CezarN [utilizator] i-a raspuns lui valll

      Omul a promis ca interzice avorturile, protestatarii vor permiterea lor,

      el a promis ca expulzeaza imigrantii ilegali, protestatarii vor acceptarea lor,

      el a promis ca o face verde, astia o vor neagra

      Ce-i asa usor de inteles? Nu poti sa iesi invingator cu un program, cu niste promisiuni, iar apoi concurenta (politica) sa-ti impuna (cu forta) programul ei, adica invers decat a promis tu. Si asta chiar inainte de a te fi instalat la Casa Alba.
  • -2 (10 voturi)    
    ce sa zic (Vineri, 11 noiembrie 2016, 9:53)

    Francisc 1 [utilizator]

    acu vreo 2 saptamani te smiorcaiai ca alegerile sunt furate si suporteri tai indemnau la revolutie , acum ca le-ai "furat" tu nu e bine .
  • -1 (9 voturi)    
    da... agenturili straini (Vineri, 11 noiembrie 2016, 10:16)

    bogdan1477 [utilizator]

    Si-n Silicon Valey, si-n orasul Microsoft, si-n toate celelalte zone cu nivel de trai crescut, e plin de protestatari profesionisti. Toti studentii si IT-stii au fost racolati de agenturili straini ale "establishmentului" ca sa sape la credibilitatea celui mai frumos, destept si devreme-acasa americam nascut ever.
    • +4 (6 voturi)    
      Pai, (Vineri, 11 noiembrie 2016, 10:35)

      CezarN [utilizator] i-a raspuns lui bogdan1477

      Tocmai de aia a iesit Trump, caci aceste zone cu nivel de trai crescut sunt putine, iar beneficiarii lor (deci si voturile lor) sunt tot mai putin numerosi, altfel ar fi iesit cea pe care au votat-o ei.
      • -2 (4 voturi)    
        daca te uiti strict la numar... (Vineri, 11 noiembrie 2016, 11:48)

        bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui CezarN

        sunt chiar nitel mai multi decit cei pro-trump. Dar cei anti-Trump nu protesteaza pentru ca unii s-au saturat de "establishment". Protesteaza pentru ca tabara albului furios a reusit sa impuna presedinte pe un personaj care la noi ar fi o combinatie de 50% vadim tudor si cite 25% gigi si giovani becali. Adica un sexist libidinos care se lauda cum pipaie el femeile cind le poate inghesui prin vrun cotlon, un rasist cu idei de dinainte de razboiul de secesiune, un arogant prost, un profitor al sistemului care a fentat taxele de cite ori a putut, si tot asha.

        Aia care protesteaza se simt ca un parinte care a plecat de acasa si in lipsa lui au venit unii si au convins-o pe nevasa-sa sa cumpere tigaia fermecata la de 10 ori pretul. Pentru ca Trump cam asta a facut: a reusit sa fac suficient show ca sa vinda fraierilor tigaia fermecata, care le va rezolva in mod miraculos problemele economice.
  • 0 (2 voturi)    
    Astea cam seamana.... (Vineri, 11 noiembrie 2016, 10:21)

    gigiN [utilizator]

    ...cu "argumente' gen iliescu,ponta,dragnea etc !Cred ca americanii "au ales pana au cules"!!
    • -3 (3 voturi)    
      care...americani? (Vineri, 11 noiembrie 2016, 11:01)

      Toni_Romania [utilizator] i-a raspuns lui gigiN

      Cam 48% nu au votat.