Moscova interzice diplomatilor americani sa monitorizeze alegerile din Rusia

de R.M.     HotNews.ro
Marţi, 8 noiembrie 2016, 14:00 Actualitate | Internaţional

Ministerul rus de Externe a trimis autoritatilor americane o nota diplomatica in care informeaza ca diplomatii americani nu vor primi permisiunea de a monitoriza alegerile viitoare din Rusia, transmite, citand un oficial rus de rang inalt, agentia RIA, preluata de Reuters.

Decizia vine ca raspuns la ceea ce autoritatile ruse numesc obstructionarea diplomatilor rusi care doreau sa monitorizeze procesul electoral pentru a evalua eventuale incalcari ale legii, a precizat ministrul adjunct de externe, Serghei Ryabkov.












[P] ​Accepta provocarea unui business fara hartii! E mai simplu decat crezi               

Activitatile noastre zilnice sunt din ce in ce mai orientate catre mediul electronic si online. Traim intr-un ritm care ne-a impus sa adoptam solutii eficiente si sigure pentru a plati facturi si taxe, a face cumparaturi, a verifica soldurile bancare, etc. Este o practica pe care am ales-o din dorinta de a simplifica lucrurile si pe care multi dintre noi ne dorim sa o regasim si in viata profesionala, unde cautam solutii pentru a depasi constrangerile de timp si spatiu atunci cand trebuie sa obtinem  o aprobare, sa  semnam rapid un contract sau sa accesam un document de la distanta.
4858 vizualizari
  • -5 (13 voturi)    
    ???? (Marţi, 8 noiembrie 2016, 14:24)

    neurino [utilizator]

    Ce treaba au alegerile din Rusia cu alegerile din America???

    Exista astazi diplomati rusi care monitorizeaza alegerile din America? Nu..atunci fiecare cu "borsu'" lui .
    • 0 (0 voturi)    
      Doar rusii cu borsul lor (Marţi, 8 noiembrie 2016, 21:25)

      Locke Lamora [utilizator] i-a raspuns lui neurino

      Americanii is cu Texas Steak tavarase. Si folosesti niste cuvinte aiurea, rusii n-au "diplomati", e contradictie in termeni, si nici alegeri, la ei is "hotarari", ar trebui sa stii mai bine.
  • -6 (26 voturi)    
    Libertate ! (Marţi, 8 noiembrie 2016, 14:44)

    immortal [utilizator]

    Adevarul este ca e interesant cum americanii au interzis observatori din rusia pentru alegerile din SUA.

    Mai mult decat atat chiar au amenintat ca vor fi declansate proceduri juridice impotriva lor daca vor avea vreo tentativa de a supraveghea procesul electoral.

    Toate acestea in tara cea mai libera din lume !

    Pacat ca in ultimele decenii SUA a virat tot mai abrupt catre un stat de tip politienesc
    • +6 (14 voturi)    
      Mi se pare normal (Marţi, 8 noiembrie 2016, 14:53)

      Zimbru [utilizator] i-a raspuns lui immortal

      Cand stii ca Rusia are ca obiectiv sa destabilizeze tarile Occidentale, si ca nu fac decat sa minta mereu in favoarea lor, cand au un dictator care controleaza tot, e evident ce s-ar fi intamplat daca ar fi 'monitorizat' alegerile din SUA. Ar fi spus ca alegerile sunt falsificate doar pentru a destabiliza tara. Deci normal ca SUA nu se lasa. Am mai vazut alegeri 'monitorizate' de Rusia in Osetia de Sud, Crimeea, unde erau si soldati in centrele de votare. Sa fim seriosi, ce fel de monitorizare e asta.
    • +6 (8 voturi)    
      Na de citeste: (Marţi, 8 noiembrie 2016, 15:01)

      Alius [utilizator] i-a raspuns lui immortal

      ""Any suggestion that we rejected Russia's proposal to observe our elections is false," Toner said, noting that allowing foreign observers is up to individual states. Russian officials could have participated in an observer delegation through the Organization for Security and Cooperation in Europe, Toner added, but declined to do so, making their new complaints "nothing more than a PR stunt.""
      • +6 (6 voturi)    
        Nu-i adevarat (Marţi, 8 noiembrie 2016, 16:09)

        ipolitic [utilizator] i-a raspuns lui Alius

        diplomatii rusi au vrut sa monitorizeze alegerile direct in miezul lucrurilor, adica din interiorul masinilor de numarat voturi, dar americanii nu au fost de acord pe motiv ca nu incap doi oameni inauntru.
    • -1 (9 voturi)    
      Da ,e ingrijorator (Marţi, 8 noiembrie 2016, 15:04)

      ICosmin [utilizator] i-a raspuns lui immortal

      ... ce se intampla in SUA de 220 de ani incoace.
    • +3 (5 voturi)    
      S inainte de asta .. (Marţi, 8 noiembrie 2016, 15:40)

      Alius [utilizator] i-a raspuns lui immortal

      ...Rusia a fost invitata sa participe cu obserbatori, daca doreste, dar oficialii rusi au refuzat.
    • +2 (4 voturi)    
      Libertatea se pazeste (Marţi, 8 noiembrie 2016, 16:51)

      Caligula [utilizator] i-a raspuns lui immortal

      In conditiile in care Rusia a incercat prin spionaj cibernetic sa aiba acces la datele alegatorilor, e normal sa nu aiba acces la aceleasi date prin demers legal.

      In plus, Rusia nu e cunoscuta ca un campion al dreptului la vot si nimeni nu-si face iluzii ca observatorii ar conta oricum.
  • +3 (3 voturi)    
    hohohoho (Marţi, 8 noiembrie 2016, 15:17)

    ..13 [utilizator]

    Nu poti decat sa razi...

    Razboi informational...

    "Last month, the Russian Embassy in Washington said it was "baffled" by how the US government was responding to its requests to send observers to US polling stations.

    "Overall, we are disappointed with the reaction of the US administration and on top of that with the unfriendly way it is currently portraying our desire to pursue normal diplomatic work in respectful contact with the authorities of the host country, which we hoped for," the embassy said."

    Nu este nimic - oare rusii permit UE sa monitorizeze alegerile din Rusia???Ma tem ca nu prea...
  • +3 (5 voturi)    
    Rusia are "democratia" ei (Marţi, 8 noiembrie 2016, 16:53)

    neagoe [utilizator]

    Rusii nu vor sa mai tina Kalasnicoavele pe sub sube, vor sa le puna pe masa. Si evident incarcate si cu glont pe teava.
  • +3 (5 voturi)    
    Care alegeri in Mujicia? (Marţi, 8 noiembrie 2016, 16:57)

    Locke Lamora [utilizator]

    Acolo e hotarat deja cine va fi presedinte, "alegerile" is doar un circ jalnic, se fatzaie aia mimand democratia.
  • +2 (4 voturi)    
    haha (Marţi, 8 noiembrie 2016, 17:24)

    Foxcrawl.com [utilizator]

    super tare. sa lasi rusii sa-ti monitorizeze alegerile. e ca si cum ai lasa lupul paznic la oi.