Ministerul german de Interne propune ca migrantii sa fie interceptati in Mediterana si sa fie trimisi inapoi in Africa

de R.M.     HotNews.ro
Luni, 7 noiembrie 2016, 11:44 Actualitate | Internaţional

Ruta italiana redevine principala poarta pentru migranti
Foto: Wikimedia Commons
Ministerul german de Interne doreste sa stopeze valul de migranti prin interceptarea acestora in Marea Mediterana si trimiterea lor inapoi in Africa, scrie cotidianul Welt am Sonntag, citat de Reuters.

In ceea ce ar putea fi o intorsatura la 180 de grade din partea unei tari care a aplicat o politica generoasa de azil, ministerul german de Interne afirma ca Uniunea Europeana ar trebui sa adopte un sistem asemanator cu cel al Australiei, prin interceptarea migrantilor pe mare.

"Eliminarea perspectivei de a ajunge in Europa ar putea convinge migrantii sa evite sa se urce in barci in care isi risca viata si calatorii costisitoare", scrie ziarul, citand o purtatoare de cuvant a guvernului.

"Scopul este sa se elimine bazele retelelor de trafic de persoane si sa fie salvati migrantii de la calatorii care ii pot costa viata", a adaugat ea.

Propunerea ministerului cere ca migrantii interceptati in Mediterana sa fie trimisi in Tunisia, Egipt sau alte state din nordul Africii si sa aplice pentru azil de acolo.

Daca cererea de azil este aprobata, atunci acestia vor fi transportati in siguranta in Europa.

Ministerul de Interne este condus de Thomas de Maiziere, membru al crestin-democratilor condusi de cancelarul Angela Merkel.

Potrivit acestei purtatoare de cuvant, nu exista inca planuri concrete sau discutii la nivelul Uniunii Europene legate de aceasta propunere.

Peste 2.200 de migranti au fost salvati in Mediterana duminica, dar au fost identificate si zece cadavre, potrivit autoritatilor italiene.

Organizatia Internationala pentru Migratie a afirmat saptamana trecuta ca 159.496 de oameni au ajuns in Italia via Marea Mediterana in acest an si 4.220 au murit incercand ajunga in peninsula.










2379 vizualizari
  • +5 (15 voturi)    
    Genial (Luni, 7 noiembrie 2016, 12:04)

    Razvan_M [utilizator]

    Nu degeaba se spune ca nemtii actioneaza incet si metodic. Imi pare bine ca dupa mai mult de 5 ani si vreo 5 milioane de Musulmani veniti ilegal in Europa incep sa apara asemenea idei dinspre sefii nostri din Germania.

    Este perfect democratic sa spuna ca "nu exista inca planuri concrete sau discutii la nivelul Uniunii Europene legate de aceasta propunere" - ca orice propunere de o asemenea profunzime intelectuala, pe care putini o pot intelege din prima, este nevoie de inca vreo 5-10 ani pana cand sa putem discuta cu adevarat pe marginea acestui subiect dificil. In timpul asta (pulofonie voita) poate ca problema se va rezolva singura si nu va mai trebui facut nimic.
    • 0 (10 voturi)    
      Sigur ca da... (Luni, 7 noiembrie 2016, 13:44)

      IonescuAl [utilizator] i-a raspuns lui Razvan_M

      Sigur ca da...Noi le stim pe toate, mult mai bine ca nemtii, si nu de azi, de ieri. Daca ne-ar fi ascultat pe noi, nemtii astia inapoiati, ar fi dus-o mult mai bine (cam ca noi, acum).
      • +2 (6 voturi)    
        noi nu gandim, doar executam? (Luni, 7 noiembrie 2016, 15:51)

        Razvan_M [utilizator] i-a raspuns lui IonescuAl

        Sa inteleg ca dumneavoastra sunteti de acord ca nemtii sa decida aducerea a 5 milioane de emigranti ilegali musulmani in Europa, din care o parte sunt distribuiti obligatoriu Romaniei, fara a va pune nicio intrebare. Si asta pt. ca nemtii o duc mai bine ca noi. Sunt impresionat. Oare nu asta-i unul dintre motivele pentru care Romania a ajuns unde a ajuns? Ca am executat ordinele Turcilor, apoi pe ale Francezilor, apoi pe ale Nemtilor, apoi pe ale Rusilor, acum pe ale oricui are mai multi km de autostrada ca noi...
        • -2 (4 voturi)    
          Grija noastra de nemti (Luni, 7 noiembrie 2016, 16:22)

          IonescuAl [utilizator] i-a raspuns lui Razvan_M

          @Razvan_M: stati linistit, ca nimeni nu aduce emigranti in Romania (acei 1-2.000 sunt nimic la o tara de 20 de milioane). Asta in timp ce Germania ia cu milioanele si stie sa-i si gestioneze destul de bine. Grija noastra pentru nemti este, totusi, induiosatoare.
    • 0 (0 voturi)    
      Ce-i aia "pulofonie" ? (Luni, 7 noiembrie 2016, 15:17)

      newlook [utilizator] i-a raspuns lui Razvan_M

      Ce-i aia "pulofonie" ?
      • +1 (1 vot)    
        Pai (Luni, 7 noiembrie 2016, 17:23)

        nano2k [utilizator] i-a raspuns lui newlook

        Cacafonie ce inseamna? :)
  • +7 (17 voturi)    
    serios? (Luni, 7 noiembrie 2016, 12:06)

    Toni_Romania [utilizator]

    Dupa ce in 2015 in GER au fost lasati sa intre doua milioane de ilegali???
  • +2 (14 voturi)    
    Gata (Luni, 7 noiembrie 2016, 12:28)

    xolv [utilizator]

    Au acoperit deficitul de iobagi ?
  • +4 (10 voturi)    
    Normal ca propune (Luni, 7 noiembrie 2016, 12:34)

    mitg [utilizator]

    Altfel CDU /"PSD" or sa ia cumulativ vreo 25% la alegeri.
  • +6 (10 voturi)    
    ham ham (Luni, 7 noiembrie 2016, 14:38)

    cristi8691 [utilizator]

    Cand Viktor Orban a propus ceva asemanator intreaga presa main a latrat multiculturalist asmutita de mana nevazuta ,Acum cand raul a fost facut pare o solutie corecta ......
  • +3 (9 voturi)    
    MIGRANTII (Luni, 7 noiembrie 2016, 14:49)

    scridon radu-lucian [utilizator]

    O trezire foarte tardiva, cu implicatii pe termen lung pentru stabilitatea UE.
  • +3 (7 voturi)    
    In sfarsit, (Luni, 7 noiembrie 2016, 14:59)

    Ciobanul Bucur [utilizator]

    cineva are bunul simt de a propune cea mai simpla solutie, la care se gandea oricine, numai politicienii nu!