Venetia cauta o modalitate legala de a limita numarul de turisti

de Vlad Barza     HotNews.ro
Joi, 3 noiembrie 2016, 16:51 Actualitate | Internaţional

Venetia
Foto: Google Earth
Autoritatile din Venetia se gandesc foarte serios in ce mod vor putea limita numarul de turisti din oras, dupa ce in ultimile luni s-au inmultit protestele legate de faptul ca orasul a deveni supraaglomerat, scrie The Telegraph. Desi orasul castiga financiar bine de pe urma turistilor, viata este extrem de scumpa pentru localnici, monumentele se deterioreaza si laguna este distrusa de uriasele nave de croaziera.

In unele zile de vara vin 70.000 de turisti in orasul in care locuiesc 60.000 de oameni. Localnicii se plang ca viata este extrem de scumpa si ca orasul este uimitor de aglomerat.

Consiliul local cauta o solutie de limitare a numarului de turisti in oras, insa aceasta nu va fi usor de gasit fiindca orasul nu poate fi pur si simplu inchis pentru straini si nu pot fi luate nici masuri radicale anticonstitutionale.

Se doreste promovarea unor atractii mai putin cunoscute din oras, astfel incat centrul sa nu mai fie atat de aglomerat si la unele servicii localnicii vor avea prioritate.

In 2013 a fost un mare protest impotriva uriaselor vase de croaziera ce intra in laguna, iar in aceasta vara au izbucnit noi proteste si au aparut afise in care turistii erau indemnati sa paraseasca orasul.


Citeste mai multe despre   























[P] 1000 inseamna mai mult decat un numar

Angajatii sunt resursa cea mai importanta in orice companie, iar in cazul unui business de servicii, succesul se bazeaza pe resurse umane competente si implicate, care aduc plus valoare in relatia cu clientii. Societe Generale European Business Services, centrul care ofera servicii profesionale cu valoare adaugata in domenii precum finante, achizitii, resurse umane, KYC (Know Your Customers) si servicii de IT pentru grupul Societe Generale, a ajuns la pragul de 1000 de angajati in doar 6 ani de la infiintare.

5694 vizualizari

  • +5 (9 voturi)    
    E simplu (Joi, 3 noiembrie 2016, 17:12)

    banel [utilizator]

    Sa introduca taxe suplimentare la hoteluri, restaurante, obiective de vizitat.

    Venetia este oricum scumpa, niste taxe ar creste si mai mult preturile si ar mai treduce din turistii dispusi sa vina aici.
    • +7 (11 voturi)    
      MIE DACA-MI TRIMIT EUR 1.000 PE AN... (Joi, 3 noiembrie 2016, 17:59)

      schroedinger [utilizator] i-a raspuns lui banel

      Pentru urmatoarea decada, promit ca nu o sa ma duc sa vizitez Venetia niciodata!
      • +1 (3 voturi)    
        Dorel din lanul de porumb... (Joi, 3 noiembrie 2016, 21:29)

        Petre Cusuru zis si Barba Trista [utilizator] i-a raspuns lui schroedinger

        Vasile din Vaslui a spus ca nu se va duce niciodata daca-i trimit aia 100 euro.
        • -2 (2 voturi)    
          PROSTULE... (Vineri, 4 noiembrie 2016, 8:37)

          schroedinger [utilizator] i-a raspuns lui Petre Cusuru zis si Barba Trista

          Cam ata ma costa mentenanta la masina pe un an si am nevoie de sponsori.
          Tu te-ai certat cu Vasile care sa plece primul la capsuni si ai castigat sa inteleg!
    • +7 (7 voturi)    
      corect, solutii exista (Joi, 3 noiembrie 2016, 18:29)

      stefan2008 [utilizator] i-a raspuns lui banel

      De asemenea in Italia exista deja "zone de trafic limitat" in privinta autovehiculelor. Trebuie doar sa declare intreg orasul muzeu, sa puna taxa de intrare in "muzeu", iar traficul sa fie limitat la cei care platesc taxa si la localnici.
      • 0 (0 voturi)    
        Care trafic să fie limitat în Veneția? (Vineri, 4 noiembrie 2016, 11:03)

        grigoreagape [utilizator] i-a raspuns lui stefan2008

        Cel pietonal?
        • +1 (1 vot)    
          da, cel pietonal (Sâmbătă, 5 noiembrie 2016, 17:49)

          stefan2008 [utilizator] i-a raspuns lui grigoreagape

          Asa cum poti vedea si in imaginea din articol, in Venetia poti intra doar pe pod sau in barca. Ambele variante pot fi controlate. Bineinteles, este mai greoaie circulatia in acel caz si implica costuri mari pentru bugetul local, dar din ce inteleg eu, nu banii sunt problema lor.
  • +10 (16 voturi)    
    E si mai simplu (Joi, 3 noiembrie 2016, 18:13)

    graveyard_shift [utilizator]

    S-aducă mai mulți emigranți - turiștii se vor rari, iar localnicii vor avea probleme mai grave decât costurile ridicate.
  • -2 (2 voturi)    
    O pot (Joi, 3 noiembrie 2016, 20:18)

    Printesa Leia Volguta Vaselinescu [utilizator]

    Scufunda