Inca un val masiv de epurari in Turcia: 10.000 de bugetari au fost concediati, 15 publicatii au fost inchise

de G.S.     HotNews.ro
Duminică, 30 octombrie 2016, 19:35 Actualitate | Internaţional

Recep Tayyip Erdogan
Foto: tccb.gov.tr
Turcia anunta ca a concediat inca 10.000 de bugetari si a inchis 15 organizatii media din cauza suspiciunilor de legaturi cu organizatii teroriste si clericul Fethullah Gulen, blamat de Ankara pentru puciul esuat din iulie, scrie Reuters. 

Peste 100.000 de oameni fusesera deja dati afara iar 37.000 arestati de la lovitura de stat esuata si pana acum, in cadrul unei epurari fara precedent, dar despre care guvernul spune ca este necesara pentru a scoate din aparatul de stat sustinatorii lui Gulen. 

Mii de cadre universitare, profesori de scoala, angajati din sanatate, gardieni din penitenciare si experti legisti sunt printre cei dati afara prin doua noi ordine executive publicate in monitorul oficial sambata seara. 

Partidele de opozitie au spus ca deciziile sunt ele insele o lovitura de stat. Continuarea epurarilor ridica si temeri si privind functionarea aparatului de stat. 

Decretul inchide si 15 noi publicatii din sud-estul kurd al tarii, ducand numarul organizatiilor media inchise din iulie si pana acum la aproape 160. 

A fost abolita si capacitatea universitatilor de a-si alege rectorii, acestia urmand sa fie numiti direct de Erdogan.


Citeste mai multe despre   











[P] JYSK Romania plateste 15 lei / zi pentru tichetele de masa ale angajatilor sai

JYSK Romania, parte a grupului scandinav JYSK Nordic, unul dintre cei mai mari retaileri de mobilier si decoratiuni interioare din Europa, a majorat, incepand cu data de 1 decembrie 2016, valoarea tichetelor de masa acordate angajatilor sai. Astfel, valoarea nominala a unui tichet de masa a ajuns la 15 lei, suma maxima prevazuta de lege.
1347 vizualizari
  • -8 (28 voturi)    
    Jalnic (Duminică, 30 octombrie 2016, 19:44)

    mitg [utilizator]

    Pentru admitere in UE, cota MINIMA e de 2,000,000 bugetari concediati si epurati si, bineinteles, 500 institutii de presa inchise, arse si sterse din memoria colectiva.

    Slab de tot turcii astia.
    • +18 (24 voturi)    
      Ai vrut sa spui pentru admitere in Rusia lui Putin (Duminică, 30 octombrie 2016, 19:57)

      zzztop [utilizator] i-a raspuns lui mitg

      Si lichidarea fizica a opozitiei politice.
  • +24 (36 voturi)    
    lool (Duminică, 30 octombrie 2016, 19:53)

    Dr.Mythnick [utilizator]

    Erdogan instaleaza comunismul...
    • -3 (11 voturi)    
      deci ramai uimit de ce... (Duminică, 30 octombrie 2016, 21:47)

      press_to_reset_the_world [utilizator] i-a raspuns lui Dr.Mythnick

      enormitati debiteaza unii ignoranti pe aici?!..Vrea sa instaureze comunismul?!!...tu esti real??..

      Am si eu o intrebare simpla pentru tine (sau poate ca nu e simpla pt tine totusi)...Este arabia saudita o tara comunista?...
      • +1 (7 voturi)    
        PS... (Duminică, 30 octombrie 2016, 22:03)

        press_to_reset_the_world [utilizator] i-a raspuns lui press_to_reset_the_world

        si cum s-ar numi acest comunism pe care erdogan vrea sa-l instaureze in osmanlacia? Comunism cu fata islamica?!....:)))))))...be bune, mi-ai facut seara!...
    • +1 (1 vot)    
      Vrei sa spui... (Duminică, 30 octombrie 2016, 22:33)

      Ion B [utilizator] i-a raspuns lui Dr.Mythnick

      dictatura. De unde pana unde "comunismul"?!?
    • -2 (4 voturi)    
      hahahahha (Duminică, 30 octombrie 2016, 23:14)

      xanti [utilizator] i-a raspuns lui Dr.Mythnick

      Erdogan are aceleasi masuri ca gasca lui KJ numai ca sunt facute cu alte instrumente.
  • +23 (31 voturi)    
    Si? Reactia UE? Reactia SUA? (Duminică, 30 octombrie 2016, 19:58)

    __alex__ [utilizator]

    Zero!!! Drepturile omului, libertatea cuvantului, democratia? Povesti electorale....
    Erdogan mai trebuie sa faca gulaguri si e copia lui Stalin, dar democratiile occidentale se fac ca nu e nimic grav. Duplicitari, ipocriti, iresponsabili.

    Cand le-au arestat pe Pussy Riot in Rusia ca s-au pi.at in biserica, toata presa a sarit in sus, discriminare, drept la expresie, bla-bla.
    Ce face aceeasi presa acum? Tace.
    Halal democratie.
    • -10 (28 voturi)    
      ! (Duminică, 30 octombrie 2016, 20:11)

      tudorr [utilizator] i-a raspuns lui __alex__

      Pai reactie zero pentru ca ar da in vileag combinatia americanilor cu ISIS...nu-s antiamerican, dar prea au dat-o in fasole in ultimii ani!
      • +12 (18 voturi)    
        Si care sunt combinatiile alea? (Duminică, 30 octombrie 2016, 20:50)

        Alius [utilizator] i-a raspuns lui tudorr

        Sunt mai mari decat combinatiile Turciei cu ISIS?
        • +2 (6 voturi)    
          somn usor... (Duminică, 30 octombrie 2016, 21:54)

          press_to_reset_the_world [utilizator] i-a raspuns lui Alius

          https://medium.com/insurge-intelligence/officials-islamic-state-arose-from-us-support-for-al-qaeda-in-iraq-a37c9a60be4
          • +3 (3 voturi)    
            Multumesc. (Duminică, 30 octombrie 2016, 22:57)

            Alius [utilizator] i-a raspuns lui press_to_reset_the_world

            Somn usor si tie si o noapte buna.

            Ce spune articolul din link-ul postat de tine, este faptul ca cei care au stat la baza ISIS (ca si talibanii in Afganistan) au fost sprijiniti la un moment dat de SUA. Adica, ISIS a aparut ca o consecinta a politicilor SUA, dar nu ca fost gandita (nu a existat intentia asta) in "laboratoarele" CIA, crearea a ceea ce este acum ISIS.

            In nic un caz nu spune ca SUA a sustinut crearea ISIS, nu spune ca SUA sprijina direct ISIS, asa cum nea tudorr spune (si cum va place voua sa o spuneti).

            Inca o data, aratati-mi si mie combinatiile SUA cu ISIS, char si in articole din Rusia Today.

            In rest, cum spui tu, somn usor....
            • -2 (2 voturi)    
              somnul ratiunii naste monstrii... (Duminică, 30 octombrie 2016, 23:48)

              press_to_reset_the_world [utilizator] i-a raspuns lui Alius

              ...somn usor

              http://www.mintpressnews.com/officials-islamic-state-arose-from-us-support-for-al-qaeda-in-iraq/208790/
              • +1 (1 vot)    
                Exact ce ti-am zis. (Luni, 31 octombrie 2016, 0:51)

                Alius [utilizator] i-a raspuns lui press_to_reset_the_world

                Si spui acelasi lucru, fara sa-mi arati, cum, dupa crearea ISIS, SUA a ajutat activ acest "stat".

                Arata-mi "combinatiile" americanilor cu ISIS. Asta e tot, daca poti. Daca nu ai ce arata, nu are rost sa-mi dai acelasi articol preluat de 10 "publicatii".
                • 0 (0 voturi)    
                  prietene... (Luni, 31 octombrie 2016, 15:27)

                  press_to_reset_the_world [utilizator] i-a raspuns lui Alius

                  se pare ca tu de fapt nici nu ai citit articolele...te-ai uitat decat la poze. Vrei sa-ti indic pe text unde arata clar ca IS este copilul statelor unite?...
      • -3 (19 voturi)    
        Amerlocii (Duminică, 30 octombrie 2016, 21:28)

        NituCt [utilizator] i-a raspuns lui tudorr

        Ha ha ha :)) i-ai criticat pe americani si amerlocii ti-au dat minus (se pare ca scuza ta nu a fost de ajuns).

        Spalatii pe creier cred ca orice zboara se mananca. Nimeni nu va doreste binele (in realitate sunt doar afaceri si interese).
        • -2 (6 voturi)    
          perfect adevarat... (Duminică, 30 octombrie 2016, 22:15)

          press_to_reset_the_world [utilizator] i-a raspuns lui NituCt

          imi aduce aminte de perioada stalinista din Romania de dupa cel de-al doilea razboi mondial cand multa lume infiera cu avant proletar orice deviere de la politica de atunci...ironia soartii a facut ca americanii sa fie declarati vinovati pentru tot ceea ce se intampla rau in lume, by default...nu conta care era adevarul...
          • +1 (1 vot)    
            Ironia sortii .. (Duminică, 30 octombrie 2016, 23:01)

            Alius [utilizator] i-a raspuns lui press_to_reset_the_world

            ..nu este ce s-a intamplat prima data, ci ce se intampla dupa. Nu poti spune "ironia sortii" comparand trecutul cu prezentul, ci prezentul cu trecutul, in cazul de fata.

            Dar ca sa fim mai exacti, in capul tau se intampla asa cum s-a intamplat si in perioada de care amintesti: americanii sunt declarati vinovati pentru tot ce se intampla rau in lume. Si pot sa adaug: ironia sortii ...
            • -1 (3 voturi)    
              hai sa reformulez... (Duminică, 30 octombrie 2016, 23:57)

              press_to_reset_the_world [utilizator] i-a raspuns lui Alius

              ...ironia sortii a facut ca de data aceasta rusii sa fie vinovati pentru toate relele de pe planeta la fel cum atunci americanii erau declarati vinovati pentru tot ceea ce se intampla rau in lume, by default...e mai bine asa? te coafeaza acum?...
              • 0 (0 voturi)    
                Ma coafeaza, sefu', ma coafeaza. (Luni, 31 octombrie 2016, 0:52)

                Alius [utilizator] i-a raspuns lui press_to_reset_the_world

                Cam greu cu logica, dar la coafat esti tare.
                • 0 (0 voturi)    
                  foarte bine... (Luni, 31 octombrie 2016, 14:07)

                  press_to_reset_the_world [utilizator] i-a raspuns lui Alius

                  ma bucur ca acum s-a clarificat treaba...si, hei, multumesc pentru ca mi-ai atras atentia!...Sintaxa frazei nu era deloc Ok...cat despre coafat, chiar nu ma pricep deloc. Dar daca esti interesat as putea sa ma interesez de o coafeza...
        • -2 (2 voturi)    
          ! (Duminică, 30 octombrie 2016, 23:29)

          tudorr [utilizator] i-a raspuns lui NituCt

          Asta e...cine are urechi sa auda si minte sa priceapa, pricepe industria americana de munitie duduie, iar soldatii trebuie sa aiba unde o imprastia! Faza nasoala e ca si rusii s-au prins de schema si se baga si ei la o miuta, desi locurile sunt cam stramte.
    • +7 (13 voturi)    
      "Drepturile omului" ... (Duminică, 30 octombrie 2016, 20:47)

      NituCt [utilizator] i-a raspuns lui __alex__

      "Drepturile omului" sunt protejate de Arabia Saudita ; da , nu e gluma (desi ar parea) : http://www.salon.com/2016/10/28/russia-kicked-off-u-n-human-rights-council-but-saudi-arabia-was-re-elected/
      "Banii vorbesc, banii vorbesc ... " stiti voi cantecul.
    • +6 (6 voturi)    
      Asta și sunt, POVEȘTI! (Duminică, 30 octombrie 2016, 21:40)

      Amad [utilizator] i-a raspuns lui __alex__

      Nu știu câți ani ai, dar dacă ai fi fost mai aproape de sfârșitul vieții decât de inceput ei atunci ai fi înțeles că de când lumea și pamântul toate s-au rezumat la ”bani” și putere.
      Că metodele diferă de la un secol la altul, e mai puțin important.
      Crezi că e vreo diferență între aparatul bugetar românesc și cel al UE? Nu. Locuri călduțe și bine plătite, cu multe drepturi și avantaje pentru prea puțină MUNCĂ.
      Peste 100 ani omenirea se va rezuma la aceleași lucruri ... BANI (resurse) și PUTERE.
  • -16 (20 voturi)    
    super (Duminică, 30 octombrie 2016, 20:06)

    xanti [utilizator]

    Inseamna ca se poate si in alte tari.
    • +10 (10 voturi)    
      Se poate! (Duminică, 30 octombrie 2016, 20:33)

      Alius [utilizator] i-a raspuns lui xanti

      Hai fugi matale in Corea de Nord, sa vezi ca se poate mai bine.
    • +6 (6 voturi)    
      Ce,gladiola, (Duminică, 30 octombrie 2016, 20:56)

      persuasiv [utilizator] i-a raspuns lui xanti

      teroare?
    • +4 (4 voturi)    
      asa e (Duminică, 30 octombrie 2016, 22:13)

      Enofereus [utilizator] i-a raspuns lui xanti

      s-a putut si in rusia lui stalin.
    • +4 (4 voturi)    
      Pai daca se poate ... (Duminică, 30 octombrie 2016, 23:05)

      Alius [utilizator] i-a raspuns lui xanti

      ....vorbeste cu PSD-ul tau mult iubit sa dea afara 100000 de bugetari (aka, votanti PSD) si iti garantez ca nu se supara nimeni, decat bugetarii.
  • +13 (15 voturi)    
    Eu ii multumesc (Duminică, 30 octombrie 2016, 20:26)

    AdiSto [utilizator]

    Pentru ca face orice ca sa nu intre in UE. Pe aia cu condamnarea la moarte o tine de rezerva daca restul nu merge.
  • +7 (9 voturi)    
    Cu Bombonel presedinte,nu cred..... (Duminică, 30 octombrie 2016, 20:40)

    gigiN [utilizator]

    ....ca am fi fost departe de asa ceva......
    • +3 (3 voturi)    
      bombo (Duminică, 30 octombrie 2016, 21:32)

      baronul stanganbuch [utilizator] i-a raspuns lui gigiN

      nu era atit de rau, era mai dragalas, asa...
  • +7 (15 voturi)    
    Felicitari Erdo! (Duminică, 30 octombrie 2016, 20:41)

    potaissa [utilizator]

    Chestia cu UE e fumata. Doamne-ti multam. Un popor care se roaga unui cioban pedofil nu merita altceva!
  • +7 (9 voturi)    
    seamana cu (Duminică, 30 octombrie 2016, 21:38)

    baronul stanganbuch [utilizator]

    germania anilor '30, cind comunistii ii urau mai mult pe social democrati decit pe nazisti, cu care aveau multe, foarte multe afinitati. La fel si erdogan cu gulen, il uraste de moarte pentru ca impart acelasi public, deci nu poate ramine decit unul. Sint curios daca erdogan are mina lunga la fel ca a lui stalin in cazul lui trotki. Nu prea cred, e doar un chavez islamic.
  • +5 (7 voturi)    
    siderat (Duminică, 30 octombrie 2016, 22:16)

    Enofereus [utilizator]

    pe langa faptul ca acest om arata un simt grotesc al razbunarii (sau poate al neincrederii patologice), isi dezintegreaza tara incetul cu incetul...