Tensiuni intre Italia si Israel, dupa ce un viceministru israelian a spus ca seimul de miercuri a fost o pedeapsa divina

de V.M.     HotNews.ro
Sâmbătă, 29 octombrie 2016, 21:07 Actualitate | Internaţional

Tensiuni diplomatice intre Italia si Israel, inainte de o vizita la Tel Aviv a presedintelui Sergio Mattarella, dupa ce viceministrul cooperarii regionale din Israel a spus ca seismul de miercuri din Peninsula a fost o "pedeapsa divina", relateaza La Repubblica, citat de News.ro.

Ambasada Israelului la Roma a dat asigurari ca declaratiile nu reprezinta pozitia oficiala a Israelului. "Declaratiile atribuite viceministrului (Ayooub - n.r.) Kara nu reprezinta pozitia statului Israel si Ministerului de Externe. Va exista o ancheta in acest dosar. Israelul are un respect maxim pentru relatiile sale importante si amicale cu Italia si este alaturi de Guvern si de poporul italian dupa cutremurele tragice", se arata intr-un comunicat al Ambasadei.

Guvernul de la Roma a cerut, insa, scuze oficiale din partea Executivului israelian, a anuntat sambata un purtator de cuvant al Ministerului italian de Externe. 

"Sunt convins ca seismul a avut loc din cauza deciziei (Italiei - n.r.) la UNESCO", a spus joi Ayooub Kara, in cursul unei vizite la Vatican.

Tensiunile diplomatice vin in conditiile in care presedintele italian Sergio Mattarella pleaca duminica la Tel Aviv, pentru o vizita de stat.

UNESCO a adoptat luna aceasta o rezolutie cu privire la Ierusalimul de Est, initiata de tari arabe, cu privire la protectia patrimonului cultural palestinian, in pofida protestelor israelienilor, care apreciaza ca textul neaga o legatura milenara intre evrei si acest oras. Italia a ales sa nu blocheze textul.

Ierusalimul de Est - partea palestiniana a orasului - este ocupat din 1967 de Israel si ulterior anexat - o anexare denuntata ca ilegala de ONU. Acolo se afla vechiul oras si vestigiile sale, un sit inscris pe lista Patrimoniului Universal UNESCO.

Acolo - si in centrul conflictului israeliano-palestinian - se afla ultrasensibila Esplanada a Moscheilor - al treilea loc sfant al Islamului, dar totodata cel mai sacru loc al evreilor, pe care-l venereaza sub numele de Muntele Templului.

Printr-o mostenire istorica, Iordania continua sa administreze esplanada, insa Israelul controleaza accesul.

Documentul UNESCO nu face vreo referire la esplanada sub numele de Muntele Templului si desemneaza locul sub numele sau arab - al-Buraq - curtea Zidului Plangerii si pune "zidul Plangerii" intre ghilimele.

In opinia unor oficiali politici israelieni, aceasta terminologie inseamna o negare a legaturii intre evrei si Muntele Templului.










3500 vizualizari
  • -3 (15 voturi)    
    Peninsula Italiana este un ,,dar" al miscarilor (Sâmbătă, 29 octombrie 2016, 22:09)

    Carpi [utilizator]

    tectonice ! Nu au de ce sa se simta nedrepatiti italienii cu soarta lor !. Fara ,,cutremure" nu ar fi existat Italia, ci doar Mediterana ca in filmul Waterword !
    Sa puna mana italienii si sa construiasca mai rezistent cladirile !
    Pe de alta parte, caraghiosii de perciunati, i-au in serios bazaconia ca sunt ,,neam ales" si neaparat ii ajuta Dumnezeu in orice situatie !. In realitate asa ii considera
    numai filosemitii, care primesc cate un ,,ciolan de ros" obtinut din smecheriile perciunatilor !
    • +1 (3 voturi)    
      Tu nu ești destul de șmecher să te informezi (Duminică, 30 octombrie 2016, 14:28)

      Maniu [utilizator] i-a raspuns lui Carpi

      și ridici piatra mai repede decât te cujeți. Ergo, nici prea creștin nu ești.
      • -1 (3 voturi)    
        Scriu eu, aratand ca am ,,piatra ridicata" ? (Duminică, 30 octombrie 2016, 15:41)

        Carpi [utilizator] i-a raspuns lui Maniu

        Eu incerc sa vad ,,realitatea" si tu incerci sa-ti pui
        ,,ochelari de cal" ! (desigur ca e mai comfortabil sa traiesti cu ochelari de cal decat fara !)
        ,,realitatea" nu e rasista !
        A ,,ridica piatra" in mod nedrept este intradevar o atitudine rasista/extremista/fascista/nazista/cominternista e.t.c.
        Zici ca nu prea sunt crestin ?. Crestinismul spune sa crezi in Isus (fiul lui Dumnezeu) !
        Desigur ca sunt si iudeo-crestini, care cred foarte mult si in invataturile ,,fratilor" lui Isus !!
        (care erau prea ocupati cu treburile lor, ca sa-si piarda timpul venind la crucificarea propriului ,,frate"!)
        Sa ,,dea din coate", ca sa fie dupa aceea sefii primei biserici crestine, desigur ca au fost primii !!
        • 0 (0 voturi)    
          Pe șleau - e vorba de un DRUZ (Duminică, 30 octombrie 2016, 16:52)

          Maniu [utilizator] i-a raspuns lui Carpi

          așa că Q.E.D.
          • -1 (3 voturi)    
            Nu orice DRUZ ! (Duminică, 30 octombrie 2016, 19:54)

            Carpi [utilizator] i-a raspuns lui Maniu

            Ci un DRUZ aflat mana in mana cu israelenii.
            In parlamentul israelian se pare ca fiecare deputat ne-vreu are pretul lui !
            • -1 (1 vot)    
              Ura! (Duminică, 30 octombrie 2016, 20:40)

              Joseph18 [utilizator] i-a raspuns lui Carpi

              @Carpi
              Citind randurile Dv. mi-am amintit de un vechi cu Bula!

              La trecerea convoiului de masini in care se afla si tov. Ceausescu - mii de oameni aflati pe traseu strigau 'Ura, ura! - si numai Bula statea cu privirea in jos in deplina tacere.

              Atunci, un militean se aprope de el si-l intreaba 'Ba, tu de ce nu strigi Ura', la care Bula raspunde sincer:
              "Eu prefer sa tin URA in mine!"

              Dv. NU procedati precum Bula, dv. va exprimati in clar URA!
              • +1 (1 vot)    
                Arat eu undeva ca urasc pe cineva (Duminică, 30 octombrie 2016, 22:42)

                Carpi [utilizator] i-a raspuns lui Joseph18

                cinstit ?
                Tu de fapt ,,rulezi" o ,,placa veche" in care oricine vede smecheriile unor perciunati, automat este catalogat ca ii uraste cu prejudecata!.
                Ce nu-ti dai seama (sau mai degraba te prefaci ca nu-ti dai seama) este ca la tot mai multa lume, placa asta ,,canta fals" !
                Ma asteptam sa vi cu un argument mai original !
  • +1 (7 voturi)    
    Israelul (Sâmbătă, 29 octombrie 2016, 22:41)

    Snitzelvienez [utilizator]

    E tare asta.viceministru vorbeste in nume propriu..cred ca toti satelitii militari sunt pe Mogherini 24h
  • +3 (13 voturi)    
    Yahweh e un Dumnezeu răzbunător :) (Sâmbătă, 29 octombrie 2016, 22:52)

    Harald [utilizator]

    Chiar dacă italienii abia acum au aflat asta, evreul știa despre ce vorbește :)
    • 0 (4 voturi)    
      Omul e israelian dar nu evreu (Duminică, 30 octombrie 2016, 14:26)

      Maniu [utilizator] i-a raspuns lui Harald

      vezi ce repede-ți sare ...țiglina? Ești cumva by default?
  • +4 (8 voturi)    
    Parlamentar (Sâmbătă, 29 octombrie 2016, 23:07)

    Joseph18 [utilizator]

    Viceminstrul Ayooub Kara este membru al Parlamentului si apartine minoritatii Druze din Israel.

    Din punct de vedere religios, Druzii sunt musulmani care cred intr-un Dumnezeu Unic, recunoscand ca Profeti pe Moise, Jesus si pe Muhammad.

    Intrebarea este ce a simtit el ca sa spuna asa ceva?
    • 0 (10 voturi)    
      Daca e asa cum spui tu, (Sâmbătă, 29 octombrie 2016, 23:17)

      Carpi [utilizator] i-a raspuns lui Joseph18

      a simtit un os de ros mai mare de la israelieni !
      Sa-l apere Alah/Jehova sa nu puna mana intr-o zi pe el palestinienii !
      • 0 (0 voturi)    
        Simplu (Duminică, 30 octombrie 2016, 20:52)

        Joseph18 [utilizator] i-a raspuns lui Carpi

        Dv. aveti un mod foarte simplu de a va exprima, si de aceea CRED ca sunteti foarte multumit de exemplul cu OSUL de ROS...

        In ceea ce priveste pe palestinieni, cand veti intalni unul va rog sa-l intrebati ceva de genul acesta:

        "Unde preferi sa traiesti: in tari DEMOCRATICE precum Siria, Liban, Iran, Iraq, Yemen, Arabia Saudita, Tunisia, Egipt, etc - sau in democratie din Israel?"

        Va asigur ca veti fi dezamagit de raspunsul lui!
  • +1 (3 voturi)    
    mda (Duminică, 30 octombrie 2016, 12:24)

    L8MA [utilizator]

    o logica de k k o, irationala, conflictuala si ne-productiva...