Germania: Angela Merkel va absenta de la conferinta aliatilor sai bavarezi, din cauza dezacordurilor legate de migranti

de V.M.     HotNews.ro
Sâmbătă, 29 octombrie 2016, 18:47 Actualitate | Internaţional

Angela Merkel
Foto: Agerpres/EPA
Cancelarul german Angela Merkel nu va asista la conferinta Uniunii Crestin-Sociale (CSU), partidul bavarez aliat al Uniunii sale Crestin-Democrate (CDU), transmite sambata agentia DPA, citand surse din CSU, pe fondul disputelor intre cei doi pe tema politicilor privind refugiatii, scrie Agerpres.

Cancelarul, care conduce CDU, si Horst Seehofer, liderul crestin-socialilor bavarezi, au convenit vineri ca Merkel sa nu fie prezenta la conferinta ce va incepe vineri la Munchen, o decizie care intrerupe o traditie de un deceniu.

In pofida indelungatei lor relatii ca aliati politici, Seehofer a devenit "un ghimpe" in tabara lui Merkel anul trecut, prin cererea insistenta de fixare a unui plafon pentru numarul de refugiati primiti in Germania.

Cu toate acestea, cancelarul si-a mentinut promisiunea de a acorda refugiu sirienilor si a insistat ca Germania sa pastreze granitele deschise. Germania a primit in 2015 aproximativ 800.000 de migranti.

La fel ca Seehofer, majoritatea germanilor - 60%, conform unui sondaj TNS Emnid din septembrie - sustin plafonarea numarului de refugiati ce pot intra anual in Germania.

Potrivit cotidianului de mare tiraj Bild, primul care a pus in circulatie stirea, disputa dintre cei doi lideri politici este aproape de a fi rezolvata, ramanand insa cateva puncte divergente.
























[P] Bucurie in bucatarie - traieste fresh cu electrocasnicele colorate LDK!

Dupa succesul remarcabil inregistrat de aragazurile colorate in 2016, LDK pregateste acum o gama larga de electrocasnice in culori. Frigidere, plite si cuptoare incorporabile rosii, verzi, mov, portocalii, bej, negre, maro - sunt produsele cu care LDK vrea sa cucereasca piata romaneasca. La un pret competitiv si de buna calitate, electrocasnicele LDK sunt alegerea celor care vor sa aduca culoare si bucurie in propria bucatarie.

1395 vizualizari

  • +10 (12 voturi)    
    "Va absenta" (Sâmbătă, 29 octombrie 2016, 18:55)

    mitg [utilizator]

    Bavarezii au o traditie lunga in a-si elimina liderii care nu mai sunt ancorati la realitatile de zi cu zi ale poporului.

    I-a fost frica Mamei Merkel ca nu mai scapa d-acolo fara sa fie sifonata bine.
    • -1 (3 voturi)    
      Ba din contră (Sâmbătă, 29 octombrie 2016, 20:52)

      GrinDragneanu [utilizator] i-a raspuns lui mitg

      Pe ultimul americanii si rușii l-au dat jos, acum vreo 80 ani. Dacă era lăsat să își facă mendrele în Orientul Mijlociu, azi era o lume mai buna.
      • +2 (4 voturi)    
        Băbuța cu un singur ball are de decontat (Duminică, 30 octombrie 2016, 0:30)

        andreitr [utilizator] i-a raspuns lui GrinDragneanu

        ieșirea UK din ue precum și pierderea încrederii cetățenilor în birocrația imbuibatilor de la bruxel. E normal să se ascundă cât mai adânc cu putință.
    • +4 (4 voturi)    
      Pai au sifonat-o urat anul trecut, pe drept (Sâmbătă, 29 octombrie 2016, 21:47)

      potaissa [utilizator] i-a raspuns lui mitg

      stie ca nu mai are ce cauta la Seehofer.
  • +5 (7 voturi)    
    ? (Sâmbătă, 29 octombrie 2016, 20:15)

    Radiu [utilizator]

    Cand ajunge tradatoarea asta in puscarie?
  • +2 (8 voturi)    
    ANGELICO ! PANA AICI TI-A FOST ! (Sâmbătă, 29 octombrie 2016, 20:17)

    arheopterix [utilizator]

    Invatarea limbii ruse , studiili la Moskva si barbatu" rus doar necazuri ti-au adus ! Sper sa ai o rasplata correcta , din partea boborului neamt
  • -4 (8 voturi)    
    Refugiati politici (Sâmbătă, 29 octombrie 2016, 20:56)

    cato [utilizator]

    Ar fi frumos daca Hotnews ar prezenta lucrurile corect: Uniunea Europeana are obligatia morala a primirii refugiatilor politici.
    Din pacate, exista unii carora le place aceasta obligatie morala doar cand beneficiaza de ea - vezi romanii care fugeau in Occident inainte de 1989. Acum, ea nu mai e buna cand altii fug la noi.
    • +4 (6 voturi)    
      Cei politici da, (Duminică, 30 octombrie 2016, 0:13)

      potaissa [utilizator] i-a raspuns lui cato

      dar cati sunt politici, 5 sau 6 % ?
    • +4 (4 voturi)    
      DIN PACATE NOI NU GANDIM CA CATO ! (Duminică, 30 octombrie 2016, 11:24)

      arheopterix [utilizator] i-a raspuns lui cato

      Asta e !... Amestecati mere cu pere si vreti sa ne prostiti , da...nu tine ! ...HAFTUKY... Nbarligacosule !
  • +2 (2 voturi)    
    FELICITARI ! (Duminică, 30 octombrie 2016, 11:27)

    arheopterix [utilizator]

    Pare c-ati luat-o pe calea cea dreapta !