VIDEO Polemica in Italia, dupa ce un pod a cazut peste o autostrada, omorand un om si ranind alti cinci

de V.M.     HotNews.ro
Sâmbătă, 29 octombrie 2016, 16:17 Actualitate | Internaţional

Pod prabusit in Italia
Foto: Captura YouTube
O persoana a murit si cinci au fost ranite dupa ce un pod s-a prabusit peste o autostrada in Italia, sub greutatea unui TIR condus de un sofer bulgar, relateaza La Repubblica, precizand ca o polemica a izbucnit in Peninsula in acest dosar, scrie News.ro.

Momentul incidentului survenit vineri pe autostrada 36, Milano-Lecco, in nordul tarii, a fost surprins de camera de bord a unui sofer care se afla in zona. In imagini se vede cum podul peste o sosea se prabuseste peste masini, la trecerea unui camion alb.

Soferul unuia dintre vehiculele peste care s-a prabusit podul a murit inainte de sosirea echipajelor de interventie in situatii de urgenta.

Printre raniti se numara soferul TIR-ului, dar si o fetita de 12 ani.

Sambata, polemica privind incidentul a luat amploare. Agentia Nationala a Drumurilor din Italia, ANAS, a afirmat ca ceruse inchiderea podului cu cateva ore inainte de accident, pentru ca un angajat al sau a observat ca structura de rezistenta are probleme.

Autoritatile locale au cerut, insa, un ordin oficial in acest sens. Inainte ca ANAS sa il obtina, podul s-a prabusit sub greutatea TIR-ului.

Parchetul din Lecco a demarat o ancheta pentru ucidere din culpa in acest dosar.













[P] ​Accepta provocarea unui business fara hartii! E mai simplu decat crezi               

Activitatile noastre zilnice sunt din ce in ce mai orientate catre mediul electronic si online. Traim intr-un ritm care ne-a impus sa adoptam solutii eficiente si sigure pentru a plati facturi si taxe, a face cumparaturi, a verifica soldurile bancare, etc. Este o practica pe care am ales-o din dorinta de a simplifica lucrurile si pe care multi dintre noi ne dorim sa o regasim si in viata profesionala, unde cautam solutii pentru a depasi constrangerile de timp si spatiu atunci cand trebuie sa obtinem  o aprobare, sa  semnam rapid un contract sau sa accesam un document de la distanta.
9143 vizualizari
  • +12 (14 voturi)    
    INCREDIBIL! (Sâmbătă, 29 octombrie 2016, 17:25)

    schroedinger [utilizator]

    Nebun sa fii sa circuli cu metro-ul construit de ASTALDI!
  • +16 (18 voturi)    
    Constructii facute cu firme "de casa" (Sâmbătă, 29 octombrie 2016, 19:00)

    cchris [utilizator]

    Si in Italia, ca in Romania, contractele se dau firmelor "de casa" care le subcontracteaza altor firme "de casa" samd. Totul e frumos, doar ca pana la urma cineva trebuie sa mai si faca lucrarea, si o face un fraier cu 1/4 din banii acordati pt asta, si lucrarea iese pe masura. Din evenimentul asta nefericit eu nu vad nici o problema cu bulgarul :), nici cu birocratia inchiderii podului, e normala, ci doar cu coruptia prin care a fost facut, si asta se intampla si in Romania, indeosebi cu "partidul cel mai mare al tarii". Ma minunez cata lume nu intelege asta. Asteptati-va la evenimente similare si la noi ... de fapt ce sa ne asteptam ca s-a si intamplat, avem doar autostrazi care s-au dat pe tobogan :)))
    • +6 (8 voturi)    
      CORECT! (Duminică, 30 octombrie 2016, 8:16)

      schroedinger [utilizator] i-a raspuns lui cchris

      ERBASU reabiliteaza blocurile? Nu! Subcontracteaza cu 23 -26 EUR pe m2 (el incasand de la stat 51-55 EUR pe m2!!)
      Qia care preiau lucrarea de la Erbasu mai angajeaza si ei la randul lor firme sau zilieri pe care ii plateste sau de cele mai multe ori NU!
      La fel si in cazul podului. nu este decat o chestiune de timp pana vor incepe si la noi sa cada, tinand cont ca peste 90% din poduri au termenul de viata expirat!!! Asa ca, nu stationati pe sau sub poduri!
    • +3 (3 voturi)    
      Bulgarul ar putea (Duminică, 30 octombrie 2016, 15:05)

      MarinNecula [anonim] i-a raspuns lui cchris

      sa ceara depagubirii. La fel si firma pentru care lucra.
  • +4 (10 voturi)    
    si la Montreal (Sâmbătă, 29 octombrie 2016, 19:47)

    Technicus [utilizator]

    Prin 2006 s-a prabusit un pod rutier si la Laval (langa Montreal, Canada).
    Fusese construit de mafioti italieni !
    • +1 (1 vot)    
      Ba nu (Luni, 31 octombrie 2016, 10:00)

      Cuca [utilizator] i-a raspuns lui Technicus

      https://en.wikipedia.org/wiki/De_la_Concorde_overpass_collapse
  • +15 (15 voturi)    
    ? (Sâmbătă, 29 octombrie 2016, 21:10)

    valli [utilizator]

    Tare as vrea sa stiu ce relevanta are faptul ca tirul care era pe pod avea la volan un sofer bulgar.
    • +14 (14 voturi)    
      ... (Sâmbătă, 29 octombrie 2016, 23:37)

      The Great Cornholio [utilizator] i-a raspuns lui valli

      asculta rock si dadea din cap. aia a fost lovitura decisiva :)
    • +6 (6 voturi)    
      probabil (Duminică, 30 octombrie 2016, 14:25)

      baronul stanganbuch [utilizator] i-a raspuns lui valli

      avea ceafa prea lata. Daca e bulgar sau roman e presupus vinovat din start.
    • 0 (0 voturi)    
      cum ce relevanta are?! (Luni, 31 octombrie 2016, 9:05)

      Cristioan [utilizator] i-a raspuns lui valli

      Daca nu trecea TIR-ul greu, ci doar autoturisme, podul nu s-ar fi prabusit ATUNCI.
      Daca pe pod treceau doar pietini si biciclisti, podul nu s-ar fi prabusit.
      Nationalitatea soferului de TIR este extrem de relevanta, intrucat transmite foarte clar mesajul:

      "romanii si bulgarii sunt de vina! romanii trebuie ucisi ca niste caini!"

      Pentru italieni este o mare consolare sa stie ca dezastrul nu s-a produs din cauza constructorilor sau a autoritatilor, ci numai si numai din vina nemernicilor de imigranti din Estul Europei, romanii si blugarii ...
  • +1 (3 voturi)    
    cetatean roman ranit (Duminică, 30 octombrie 2016, 9:59)

    prospero [utilizator]

    in comentariul de inceput al acestui filmulet : https://www.youtube.com/watch?v=YEB8XiwPENM
    se vorbeste despre un cetatean roman ranit grav. Poate asta era stirea cea mai importanta din toata tragedia...
  • -6 (6 voturi)    
    Daca se intampla la noi (Duminică, 30 octombrie 2016, 11:44)

    cafo [utilizator]

    Ciolos isi dadea demisia in secunda doi.