Marea Britanie trimite in Romania avioane de vanatoare Eurofighter Typhoon la baza Mihail Kogalniceanu

de Victor Cozmei     HotNews.ro
Miercuri, 26 octombrie 2016, 16:28 Actualitate | Internaţional

RAF Typhoon
Foto: Agerpres
Marea Britanie va trimite in Romania avioane de vanatoare Eurofighter Typhoon, aeronave ce vor fi stationate la baza Mihail Kogalniceanu pentru o perioada de pana la patru luni in 2017, a anuntat Minsterul Britanic de Aparare. Avioanele Typhoon vor fi trimsie ca masura de intarire a spatiului aerian la Marea Neagra si in zona de sud-est al teritoriului NATO si vor executa si misiuni de politie aeriana. 

"Marea Britanie isi intensifica pachetul de masuri de sprijinire a aliatilor sai din Europa, in fata unei Rusii tot mai insistente", a anuntat secretarul apararii din Marea Britanie. 

Marea Britanie va trimite avioane RAF Typhoon pentru misiunile NATO de politie aeriana a aliatilor de la Marea Neagra. Avioanele, ce provenin de la baza RAF Coningsby, vor fi stationate la baza aeriana Mihail Kogalniceanu timp de pana la patru luni in 2017.

Masura luata de Marea Britanie vine ca urmare a deciziilor asumate la summit-ul NATO de la Varsovia din aceasta vara. In concluziile summit-ului a fost stipulat ca NATO va lua in considerare masuri pentru intarirea capacitatii aeriene la Marea Neagra.

"Vom dezvolta o prezenta inaintata adaptata in sud-estul NATO. Masuri potrivite, adaptate la regiunea Marii Negre si incluzind initiativa romaneasca de creare a unei brigade multinationale ... vor contribui la postura intarita de descurajare si aparare a Aliantei... Vor fi evaluate optiuni pentru o prezenta aeriana si maritima intarita a NATO". (Vezi aici textul oficial, punctul 41).


Citeste mai multe despre   









12656 vizualizari
  • +19 (37 voturi)    
    la Sochi se anunta vreme rea ! (Miercuri, 26 octombrie 2016, 16:41)

    un domn [utilizator]

    vine un "taifun" !
  • +15 (27 voturi)    
    FB (Miercuri, 26 octombrie 2016, 16:50)

    ipolitic [utilizator]

    aveti un [Like] de la mine.
    Precizare: de aceasta data, FB e prescurtare de la Foarte Bine.
  • +19 (27 voturi)    
    Bravo, UK ! (Miercuri, 26 octombrie 2016, 17:20)

    charlie [utilizator]

    Iată un semnal extrem de explicit de susținere a României ! Și convingător, we hope...
    • -17 (31 voturi)    
      Britishitii (Miercuri, 26 octombrie 2016, 19:42)

      saulbruckner [utilizator] i-a raspuns lui charlie

      Viseaza bre...daca britishitii sustin Romanistanul de ce fug ca satana de tamaie cand aud de muncitori romanilstanezi si de ce fac atata circ pentru vreo suta de mii de romanasi? Mare surpriza ar fi sa introduca din noua vize si sa va rada in nas.Englezul e oportunist pana in maduva oaselor....Romanistsnul s-a parlit cu astia acum 70 de ani.Sper ca ,,minoritatea,, sa aibe grija sa le duca la fier vechi :))
      • 0 (6 voturi)    
        . (Joi, 27 octombrie 2016, 8:31)

        Nuzic [utilizator] i-a raspuns lui saulbruckner

        nu Churchill ne-a lasat pe mana rusilor dupa ww2, la schimb cu Grecia?
      • 0 (2 voturi)    
        minti sau uiti? (Joi, 27 octombrie 2016, 11:40)

        un oarecare [utilizator] i-a raspuns lui saulbruckner

        Romania s-a parlit acum vreo 70 de ani cu Rusia.
        si tara asta nu se numeste romanistan tocmai pentru ca suntem in nato si ue.
        scarba si dispret trolule
        • -1 (3 voturi)    
          precizare (Joi, 27 octombrie 2016, 12:30)

          Toni_Romania [utilizator] i-a raspuns lui un oarecare

          amnezicule: Usa si Uk au decis la conferinta Casablanca 1943 ca jumatate din Europa sa fie data in sclavaj la Stalin.
  • -36 (56 voturi)    
    ce mizerie (Miercuri, 26 octombrie 2016, 17:20)

    xanti [utilizator]

    Romania folosita ca teatru de razboi in timp ce UK isi vede linistita de afaceri.
    • +18 (28 voturi)    
      Tavarase, deocamdata Ucraina e folosita (Miercuri, 26 octombrie 2016, 18:21)

      Locke Lamora [utilizator] i-a raspuns lui xanti

      ca teatru de razboi, unul tragic, de catre stapanii tai mujici. Harasho?
    • +7 (15 voturi)    
      mizerie mare. dar nu la ei. (Miercuri, 26 octombrie 2016, 19:04)

      korkodell [utilizator] i-a raspuns lui xanti

      isi vede de afaceri all right.
      taman a fost in stiri ca o flota ruseasca e in mars prin marea nordului spre m.mediterania cu destinatia siria, in scopul ..pacificarii.
      tot traseul, o fregata britanica a insotit convoiul rusesc, suprveghindu'l de aproape.
      asta in timp ce frau angelique era pe telefon cu gospodin vladimir.
      nu ma mir ca britzii si'au vazut de treaba..

      am avut avioane canadiene, parca si italienesti, trupe americane, vase americane si englezesti in porturile romanesti..
      nimic de participarea nemtilor. de parca nici n'ar fi in nato.

      fostii utecisti, din tzarile lor de bastina, anghela si volodia sunt la buna intelegere.
      ei lupta pt. pace ! :-)
      • +5 (7 voturi)    
        Nemtii apara frontul Bielorus cu Polonia ! (Joi, 27 octombrie 2016, 0:52)

        Carpi [utilizator] i-a raspuns lui korkodell

        N-are rost sa trimita aviatia in Romania !
        Logic sa vina aici SUA si Anglia !
        Franta nu se baga decat la vandut portavioane lui Putin!
        Aoleu! ce caraghios era, daca se reusea livrarea Mistralului, iar Putin o trimitea arogant impreuna cu portavionul Kuznetov !!. Cand trecea pe langa portul Brest, Putin ar fi avut curajul sa faca o cerere cumparare sau inchiriere pentru niste avioane franceze de atac pentru Mistral, numai bune sa aruce bombe peste Alep !!!
    • +15 (17 voturi)    
      Pai pleaca inapoi (Miercuri, 26 octombrie 2016, 19:21)

      KostasP [utilizator] i-a raspuns lui xanti

      In rusia, cin te tine?
    • +8 (12 voturi)    
      ai uitat (Miercuri, 26 octombrie 2016, 20:09)

      cladob [utilizator] i-a raspuns lui xanti

      ca suntem tara NATO
    • +2 (6 voturi)    
      Cred ca nu stai bine cu logica (Joi, 27 octombrie 2016, 9:50)

      Spiky [utilizator] i-a raspuns lui xanti

      Folosesti logica mujica... UK este departe de Rusia, norocul lor, noi suntem aproape, dar UK ne sprijina in cadrul NATO, norocul nostru si ghinionul Rusiei.
    • -3 (7 voturi)    
      Vrei sa zici (Joi, 27 octombrie 2016, 10:00)

      Toni_Romania [utilizator] i-a raspuns lui xanti

      UK isi vede linistita de afacerile cu arme in Lume.
  • +11 (21 voturi)    
    Cineva spunea ca englejii nu produc nimic (Miercuri, 26 octombrie 2016, 17:36)

    Locke Lamora [utilizator]

    Ar trai numai din servicii financiare. Uite ca produc taifunuri si ceva imi spune sa o sa se produca in nordul Karadenizului (Marea Meagra in turkish).
    • +8 (8 voturi)    
      nu chiar (Joi, 27 octombrie 2016, 1:33)

      g01an [utilizator] i-a raspuns lui Locke Lamora

      Poate denumirea corporatiei care il produce, Eurofighter Jagdflugzeug GmbH, iti spune ceva.

      https://www.eurofighter.com/about-us

      Eurofighter Jagdflugzeug GmbH is a multinational company that co-ordinates the design, production and upgrade of the Eurofighter Typhoon aircraft. The consortium was founded in 1986 and is based and registered in Munich. [...] Total employment on the Eurofighter Typhoon project is estimated at more than 100,000 personnel from 400 companies across Europe.
      • +4 (6 voturi)    
        eh... (Joi, 27 octombrie 2016, 7:05)

        Nevermind [utilizator] i-a raspuns lui g01an

        In epoca internetului tu vrei sa deschida lumea si altceva in afara de FB? Desi, cred ca si pe feisbuci gasea informatia. Doar ca nu pe pagina 5 a ziarului libertatea
        • -2 (2 voturi)    
          Spor la Libertatea (Joi, 27 octombrie 2016, 21:10)

          Locke Lamora [utilizator] i-a raspuns lui Nevermind

          If you leave in the past, in Romanistan a mean.
  • +9 (9 voturi)    
    URSS = nasol !! (Miercuri, 26 octombrie 2016, 18:13)

    rutger [utilizator]

    Americanii si rusii joaca de-a "Tom&Jerry", da' cu britanicii nici macar de-o leapsha pe ouate !!
  • +2 (6 voturi)    
    In tot acest timp (Joi, 27 octombrie 2016, 6:44)

    V. Veroiu [utilizator]

    Spaniolii le vand combustibil rusilor pt operatiuni militare. Banii nu au miros.
    • -1 (3 voturi)    
      Nu... (Joi, 27 octombrie 2016, 12:02)

      cetatean99 [utilizator] i-a raspuns lui V. Veroiu

      Nu mai vand nimic.
      Faptul ca repede propaganda rusa se lauda ca Spania le acorda sprijin s-a intor impotriva lor.
      Asa ca turnati vodka in rezervoare tovarasi!
  • +1 (3 voturi)    
    ajutorul e gratis?? (Joi, 27 octombrie 2016, 11:41)

    neurino [utilizator]

    Nu de alta dar daca nu-i gratis se cheama business si atunci ideal ar fi sa apara cand ii cheama romanii si nu cand se autoinvita.