Donald Trump si-a prezentat planurile pentru primele 100 de zile la Casa Alba: Magnatul promite sa slabeasca "structura de putere" a institutiilor media

de I.C.     HotNews.ro
Sâmbătă, 22 octombrie 2016, 22:04 Actualitate | Internaţional

Donald Trump
Foto: Wikimedia Commons
Republicanul Donald Trump a promis sambata ca va anula achizitia Time Warner Inc de catre AT&T pentru formarea unui conglomerat media in cazul in care castiga alegerile din 8 noiembrie, spunand ca este un exemplu de "structura de putere" din presa americana, indreptata impotriva sa si a alegatorilor republicani, informeaza Reuters.

Trump a enumera sambata seara planurile sale pentru primele 100 de zile de mandat prezidential, in cadrul unui discurs sustinut in localitatea istorica Gettysburg din Pennsylvania.

Magnatul a vorbit insa in cadrul discursului si despre nemultumirile sale personale si cum le va rezolva odata ajuns la Casa Alba.

La doar cateva momente dupa ce le-a promis cetatenilor americani ca va distruge status-quo-ul, Trump a promis ca le va da in judecata pe toate femeile care l-au acuzat de agresiune si hartuire sexuala dupa finalizarea alegerilor prezidentiale, numindu-le mincinoase.

Trump a adaugat o noua amenintare la criticile sale repetate aduse companiilor media americane, despre care afirma ca acopera nedrept campania pentru a o ajuta pe Hillary Clinton, candidata republicana.


"Incearca in mod disperat sa reduca la tacere voturile pentru mine si vocile cetatenilor americani@, le-a spus Trump sustinatorilor sai.

"Un exemplu de structura de putere cu care ma lupt este At&T, care incearca sa cumpere Time Warner Inc si prin urmare CNN, o achizitie p care nu o voi aproba in administratia mea, pentru ca este o concentrare de prea multa putere in mainile unui numar redus de persoane", a adaugat candidatul republican.

Trump a mai afirmat ca va analiza si o "rupere" a contractului de achizitie al NBC Universal de catre Comcast, semnat in 2013.

"Asemenea intelegeri ne distrug democratia", a afirmat el.


Citeste mai multe despre   









2379 vizualizari
  • +9 (103 voturi)    
    d-aia toti democratii si soroistii... (Sâmbătă, 22 octombrie 2016, 22:09)

    cititoare [utilizator]

    inventeaza tot felul de scandaluri cu Trump in plin plan, pentru ca le tremura chilotii pe ei daca ajunge Trump la putere.
    • +9 (55 voturi)    
      erata (Sâmbătă, 22 octombrie 2016, 22:19)

      cititoare [utilizator] i-a raspuns lui cititoare

      primplan
      • +3 (11 voturi)    
        Pentru un cetatean sovietic (Duminică, 23 octombrie 2016, 10:21)

        math_2 [utilizator] i-a raspuns lui cititoare

        .. eu zic ca scrie destul de bine in limba romana. Hai sa fim corecti !
        • -3 (7 voturi)    
          Scrie (Duminică, 23 octombrie 2016, 11:51)

          Carpi [utilizator] i-a raspuns lui math_2

          bine in romana!. Asa e, ,,rusule" !
          Esti caraghios!. Daca nu poti dovedii ca e rusoaica, de ce incerci sa faci aluzii ca esti roman ?? .
          Stii ce va demascheaza ??!!. Stilul vostru sovietic de conceptii, diferit de aristocratia rusa, pe care, inhaitati cu Lenin i-ati alungat din Rusia in 1918 !!
          Aproape degeaba traducetii, intelectualii ,,simt" ,,sovieticul" pe internet chiar ,,ascuns" la mii km distanta !!
    • +1 (17 voturi)    
      aha... credeam ca e din alte motive (Sâmbătă, 22 octombrie 2016, 22:36)

      Romania, tara pomanagiilor [utilizator] i-a raspuns lui cititoare

      de exemplu, faptul ca trump e nebun cu acte

      presa asta, mare parte proasta asa cum e, e libera si trebuie sa ramana libera, daca e sa fie democratie
      • -1 (11 voturi)    
        Liberă? (Duminică, 23 octombrie 2016, 11:38)

        Nyk1 [utilizator] i-a raspuns lui Romania, tara pomanagiilor

        Poate fi vorba despre presa liberă când toate marile publicații sunt deținute câțiva indivizi putred de bogați?
    • -1 (9 voturi)    
      Manipularea "democratilor" (Sâmbătă, 22 octombrie 2016, 23:49)

      NituCt [utilizator] i-a raspuns lui cititoare

      Uite aici cum "democratii" instiga la violenta si planifica turismul electoral :
      Camera ascunsa ..."PSD-istii americani" :

      PARTEA 1-a : https://www.youtube.com/watch?v=5IuJGHuIkzY
      PARTEA 2-a : https://www.youtube.com/watch?v=hDc8PVCvfKs
    • +1 (15 voturi)    
      Da... (Duminică, 23 octombrie 2016, 1:26)

      rsumy_ [utilizator] i-a raspuns lui cititoare

      Soros, Soros, Soros.
      Evreii.
      Reptilienii...
      • +1 (11 voturi)    
        si morcovilienii (Duminică, 23 octombrie 2016, 12:21)

        Bolovanul [utilizator] i-a raspuns lui rsumy_

        ..si ar mai fi si iepurilienii, prin diferite iepurice d ela Playboi care vor sa stricce concetrarea marelui lider.
    • +1 (13 voturi)    
      Tot de aia... (Duminică, 23 octombrie 2016, 9:43)

      Spiky [utilizator] i-a raspuns lui cititoare

      ... Trump le da apa la moara prin declaratii desantate si afirmatii inregistrate, afirmatii facute cu vocea lui la fel de inconfundabila ca si freza. Freza in care o sa o ia cu ocazia acestor alegeri de la clinto-sorosisti.
      • +1 (9 voturi)    
        Din cate vad (Duminică, 23 octombrie 2016, 10:26)

        math_2 [utilizator] i-a raspuns lui Spiky

        ... deja s-au stabilt dusmanii poporului. Tot ce se opune marelui conducator sovietic geniul pasnic, eliberator si salvator al neamului, este clinto-sorosist (niste imperialisti care sug sangele popoarelor) iar tot ce se opune PSD+Antene+izmene este basist-sorosist (niste fascisti care dau tara pe mana agenturilor straine cu acelasi scop... sangele poporului). Pe bune acuma, halatele albe se dau gratis la voi acolo, sau nu ?
    • +2 (4 voturi)    
      Soros (Duminică, 23 octombrie 2016, 11:25)

      Bolovanul [utilizator] i-a raspuns lui cititoare

      Taman zilele trecute Corina Cretu a avut o intalnire cu Soros. Ce sa inteleg? mmmm?

      PS: google it dupa expresia "corina cretu intalnire soros"
    • 0 (2 voturi)    
      @cititoare (Luni, 24 octombrie 2016, 5:22)

      rsumy_ [utilizator] i-a raspuns lui cititoare

      Ai 100+ voturi.
      Chiar ne crezi proști??
      Trol rusloc de Sankt Petersburg, care ești...

      "Minerii Internetului":
      http://m.evz.ro/minerii-internetului.html

      "În 2012, Vocea Rusiei anunța că Federaţia Rusă intenţiona să folosească sisteme de monitorizare şi inserţie de informaţii pe reţelele de socializare ruse.
      Prima etapă a procesului era monitorizarea acestora, iar după analizarea rezultatelor, trebuia să se adopte o decizie cu privire la modalitatea optimă de transmitere a informaţiilor alese pentru difuzare în media sociale. Sistemele amintite nu erau primele de acest gen folosite de Rusia şi fuseseră concepute astfel încât utilizarea lor să fie uşor extinsă la reţelele de socializare din ţările ex-URSS sau din alte zone. Se pare că, încă din 2012, fuseseră monitorizate Twitter, Youtube, Livejournal, bloguri individuale etc.
      În ultimul timp, dar mai ales după Euromaidan şi după anexarea Crimeii, redactorii şi IT-iştii de la The Guardian, Washington Post, The Atlantic, Forbes, Fox News, Huffington Post, The Blaze, WorldNetDaily, Le Figaro, CNN şi chiar New York Times au semnalat prezenţa unei armate de comentatori care sar în ajutorul preşedintelui Putin şi nu contenesc să îşi exprime calda adeziune faţă de politica lui. Au fost numiţi troli sau naşiboţi - o combinaţie între numele mişcării de tineret proputiniste Naşi şi cuvântul „robot”. Termenul a fost folosit din 2005, când adepții Naşi au invadat internetul cu mesaje pro-Putin pentru a drege imaginea şifonată a Kremlinului după înfrângerea lui Ianukovici în alegerile din Ucraina (aici).
      Un ziarist de la The Guardian (aici) a remarcat că orice articol despre Ucraina este comentat „de utilizatori incredibil de ostili şi agresivi (cei mai vizibili şi-au creat conturile în februarie 2014, dar sunt şi unii care se înregistraseră la The Guardian înainte de punctul culminat al crizei), care postează cea mai părtinitoare şi instigatoare propagandă antioccidentală şi pro-Kremlin, ce pare a fi croită după tipar, atât[.]
  • -15 (85 voturi)    
    Cam grav (Sâmbătă, 22 octombrie 2016, 22:19)

    mitg [utilizator]

    "Trump a mai afirmat ca va analiza si o "rupere" a contractului de achizitie al NBC Universal de catre Comcast, semnat in 2013."

    Apucaturi de Erdogan ...
    • +6 (16 voturi)    
      poftim ? (Sâmbătă, 22 octombrie 2016, 22:42)

      Adrian_1234 [utilizator] i-a raspuns lui mitg

      Pe ce te bazezi ? Erdogan actioneaza ilegal.
      In america exista legislatie impotriva trusturilor mari tocmai ca sa nu acapareze piata. Baza economiei americane este concurenta. Cand cineva monopolizeaza piata, concurenta dispare si se duce naibii totul.
      AT&T spre ex a fost spart in anii 60 pt ca acaparase tot in telefonie. E adevarat ca dupa, companiile in care a fost spart s-au unit incatul cu incatul si cam se ajunge tot acolo. La fel a fost si cu caile ferate la inceputul anilor 1900. E o legislatie chiar foarte bune care e ignorata acum din cauza coruptiei generalizate din guvernul american, coruptie datorata mai ales democratilor. La americani coruptia se numeste lobyy. In alte tari se numeste trafic de influenta. Practic guvernul democrat actual e dirijat cu bani de insasi trusturile pe care ei ar trebui sa le verifice.
      • 0 (10 voturi)    
        Ai pus punctul pe "i" (Duminică, 23 octombrie 2016, 10:29)

        math_2 [utilizator] i-a raspuns lui Adrian_1234

        Diferenta majora intre Romania, tara noastra ca o floare, si SUA asta este: la americani este coruptie peste tot. Democratii si trusturile sug sangele poporului. Halatele sa vina halatele !
        • -1 (7 voturi)    
          Comparații (Duminică, 23 octombrie 2016, 11:44)

          Nyk1 [utilizator] i-a raspuns lui math_2

          În România un gigabit de net - nelimitat - costă 39 lei la RDS. În SUA, Comcast au reintrodus limitele de 1 TB la download:

          http://www.multichannel.com/news/distribution/comcast-deploys-1-terabyte-data-plan/408285

          Deci, cine are internet mai bun și piață concurențială: noi sau americanii? Cine este mai corupt, RDS sau Comcast?
          • 0 (2 voturi)    
            "nelimitat" se traduce... (Duminică, 23 octombrie 2016, 13:46)

            xtraterestrul_roman [utilizator] i-a raspuns lui Nyk1

            "pentru un traffic rezonabil", care poate sa insemne 5 GB sau 10 sau 20GB, cat o fi, dar la depasirea acestuia viteza scade dramatic sub 1 mb/s, sau chiar 500 kbps. Asa ca este de preferat un traffic limitat la 1 TB.
          • 0 (2 voturi)    
            Regula de aur in Romania (Luni, 24 octombrie 2016, 1:51)

            math_2 [utilizator] i-a raspuns lui Nyk1

            Cu cat esti mai paralel cu subiectul cu atat esti mai mult cu mana sus, mai dornic sa iti dai cu parerea, la televizor (de preferat Antena3) in direct. Habar nu ai de US, habar nu ai de RCS.
            ce mai urmeaza in aceasta lupta a halatelor gratuite: ca Loganul este mai ieftin decat un Ford F-150 (dovada elocventa a coruptiei din America)
        • +1 (1 vot)    
          ce cred EI despre sistem?? (Duminică, 23 octombrie 2016, 13:43)

          zaboo [utilizator] i-a raspuns lui math_2

          http://freebeacon.com/politics/trumps-not-only-one-thinks-system-rigged/?utm_source=Freedom+Mail&utm_campaign=01221a7268-Best_of_the_Beacon_10_23_1610_21_2016&utm_medium=email&utm_term=0_b5e6e0e9ea-01221a7268-45993485
      • +2 (6 voturi)    
        Iar republicanii fac acelasi lucru (Duminică, 23 octombrie 2016, 10:48)

        feisbuk [utilizator] i-a raspuns lui Adrian_1234

        Bush junior a scos din rahat bancile-cazino pe spinarea datoriei publice, incalcand orice idee elementara de concurenta (desigur, Obama nu a avut nimic impotriva).
        • +2 (4 voturi)    
          am o intrebare (Duminică, 23 octombrie 2016, 13:38)

          zaboo [utilizator] i-a raspuns lui feisbuk

          TU ce-ai fi facut?
    • +3 (9 voturi)    
      nu chiar (Sâmbătă, 22 octombrie 2016, 23:12)

      AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui mitg

      Comparatia e prost facuta.
      Erdogan a inchis pur si simplu ziarele/mediile nefavorabile pe baza acuzatiei ca sunt pro-Gulen, o acuztie foarte vaga.
      Nenea Trump(care nu e intreg la cap oricum) spune doar ca le va da un pic la turloaie(termen din fotbal) celor dim MSM care sunt afiliati democrati traditional. O spargere de concerne mediatice nu e egal cu o interzicere sau desfiintare.
      • 0 (6 voturi)    
        Si Dragnea maine (Duminică, 23 octombrie 2016, 10:32)

        math_2 [utilizator] i-a raspuns lui AliKimiku

        ... poa' sa vina la mine si sa imi spuna ca firma care functioneaza de ani de zile, e prea puternica pe piata. A decis sa o sparga... Departamentele x si y se vor muta la noi, Zimnicea, si vor fi alti actionari.
        Aceasta este democratie nu inseamna ca inchide firma si ne baga la puscarie !
    • 0 (12 voturi)    
      Vii nu pricepeți (Sâmbătă, 22 octombrie 2016, 23:28)

      drummer [utilizator] i-a raspuns lui mitg

      Ca fără apucături de erodgan nu le vii de hac ăstora?e asa greu de priceput ca doar prin totalitarism putem schimba sistemul ăsta împuțit?va place vouă mizeria asta de capitalism neo marxisto ideologic? Voi chiar nu vedeți controlul media??
      • +2 (12 voturi)    
        Putin si Erdogan (Duminică, 23 octombrie 2016, 10:39)

        math_2 [utilizator] i-a raspuns lui drummer

        Eroi intre eroi, eliberatorii si salvatorii neamurilor si planetei. Cu halatele albe bine apretate sa ne rugam pentru ei, tovarasi !
      • +1 (3 voturi)    
        Controlul media (Duminică, 23 octombrie 2016, 13:34)

        ipolitic [utilizator] i-a raspuns lui drummer

        se exercita prin/de catre marii magnati ai mediei.
        Berlusconii, Murdoch, Springer, Hearst,Disney etc.
        Concentrarea majoritatii capitalului in mana a catorva persoane se numeste capitalism neo-marxisto-ideologic? Sunt de acord ca sistemul este imputit dar cum anume vrei sa-l schimbi prin totalitarism? Apelezi la nord-coreeni?
      • +1 (1 vot)    
        impresionant (Duminică, 23 octombrie 2016, 20:08)

        anton_carpati [utilizator] i-a raspuns lui drummer

        capitalism neo marxisto ideologic - genul de frază scrisă cu excremente pe peretele unui azil de nebuni.
    • +5 (15 voturi)    
      atentie ce spui (Sâmbătă, 22 octombrie 2016, 23:45)

      Razvan_M [utilizator] i-a raspuns lui mitg

      Nu cred ca vrei sa traiesti intr-o tara unde toata mass-media este in mainile a 3-5 persoane. In momentul asta puterea media ce o sprijina pe Hillary este similara celei detinute in Romania de Voiculescu, Vantu si Ghita.
    • +4 (6 voturi)    
      Fata de oribilul concept Marxist-Trotkist- (Duminică, 23 octombrie 2016, 7:55)

      Carpi [utilizator] i-a raspuns lui mitg

      - Leninist de confiscare a proprietatilor particulare, care a inceput da fie aplicat in Rusia, acolo unde te-ai nascut, recunoaste ca o actiune antitrust impotriva presei, de catre Trump, este la ani lumina de ce s-a facut in URSS !
  • -3 (13 voturi)    
    hahaha (Sâmbătă, 22 octombrie 2016, 22:44)

    Dr.Mythnick [utilizator]

    - planul de a face America un dezastru ? ... postacii lui Putin or sa dea buzna acum sa zica ce bine suna si ce mare e Trump ca niste /// platite ce sunt. Trump e un /// si cine nu vede asta e un /// la fel de mare.
  • +5 (17 voturi)    
    Media -6-SUA (Sâmbătă, 22 octombrie 2016, 22:50)

    OvidiuStoica [anonim]

    90% din media americana e propietatea a 6 corporatii
    CBS, Time Warner, GE, Viacom, Disney si NewsCorp.

    asta de la 50 de corporatii ce in 1983 detineau impreuna 90% din piata

    pentru americani a devenit evident in aceste alegeri ca mass-media nu informeaza ci actioneaza ca actor politic, increderea in media s-a parbusit, inclusi in randul sustinatorilor lui Clinton...87% din Republican nu mai au incredere in media, si 67% din Democrati.

    Trump s-a facut campania mai mult pe internet.
  • -4 (16 voturi)    
    vrabia malai viseaza (Sâmbătă, 22 octombrie 2016, 23:08)

    amanda13 [utilizator]

    Problema lui este ca nu va ajunge niciodata la Casa Alba. Sa fie sanatos!
    • +1 (7 voturi)    
      nu mor caii (Duminică, 23 octombrie 2016, 13:39)

      zaboo [utilizator] i-a raspuns lui amanda13

      cand vor cainii, tato!
      • 0 (2 voturi)    
        probabil (Duminică, 23 octombrie 2016, 16:42)

        amanda13 [utilizator] i-a raspuns lui zaboo

        Dar aici vorbim de un magar :)
        • 0 (0 voturi)    
          Nț... (Duminică, 23 octombrie 2016, 20:55)

          Chaos & Collapse [utilizator] i-a raspuns lui amanda13

          Poate de o măgăriță democrată și de un elefant republican:

          The donkey party logo is still a well-known symbol for the Democratic Party, despite not being the official logo of the party:

          https://en.wikipedia.org/wiki/File:DemocraticLogo.png

          https://en.wikipedia.org/wiki/File:Republicanlogo.svg
  • -1 (13 voturi)    
    ce minusuri dau (Duminică, 23 octombrie 2016, 0:00)

    deville2010 [utilizator]

    postacii sovietici:))))))) Mai rasfirati baieti ca vi se termina copeicile si nu vreau sa va incaierati.
    Tot Hillary il va plesni peste bot pe mujicul cracanat(prietenii stiu cine).
  • 0 (12 voturi)    
    Ce mai lider (Duminică, 23 octombrie 2016, 1:21)

    anton_carpati [utilizator]

    "Odată ajuns la putere, le voi da în judecată pe toate femeile care m-au acuzat de hărţuire sexuală" - asta da platformă politică.
  • 0 (10 voturi)    
    asta a fost tare :) (Duminică, 23 octombrie 2016, 1:31)

    ampersand [utilizator]

    "Donald Trump a promis ca va anula [...] pentru ca este o concentrare de prea multa putere in mainile unui numar redus de persoane"

    Cred ca vroia sa spuna "prea multa putere in mainile unui numar prea MARE de persoane", ce fras, decid aia peste capul lui :)

    Astept sa decida introducerea al celui de-al doilea buton pe telefoanele Apple si bateriile cu hidrogen pe telefoanele Samsung.
  • -2 (6 voturi)    
    Si UE o sa o dea pe mana lui Putin (Duminică, 23 octombrie 2016, 2:41)

    Locke Lamora [utilizator]

    Deja e, trebuie doar facuta oficial treaba.
  • +6 (14 voturi)    
    De data asta sunt de acord cu el (Duminică, 23 octombrie 2016, 8:03)

    banel [utilizator]

    In SUA, in prea multe domenii controlul sta in mainile a doat cateva companii/jucatori. Piata serviciilor de cablu/internet este un exemplu unde AT&T si Comcast isi impart clientii iar serviciile sunt sub ce te-ai astepta pentru o tara ca America.
    • -1 (9 voturi)    
      ce nu intelegei voi ... (Duminică, 23 octombrie 2016, 10:49)

      math_2 [utilizator] i-a raspuns lui banel

      ... si sanse slabe sa intelegeti vreodata... acolo este o tara libera. Daca ar fi doar doi furnizori care ofera servicii proaste si scumpe imediat ar veni alti trei (T-Mobile de exemplu) care sa ofere altceva, mai bun si mai ieftin. Romanii sunt cei mai destepti din lume, Iar Loganul e mai bun decat un truck american cu motor V8 de 5.7L si 400 CP care ofera confortul unei masini de lux si care poate muta casa cu totul. Pentru ca consuma mai putin !
      • 0 (0 voturi)    
        cunosti bine US? (Luni, 24 octombrie 2016, 10:28)

        Razvan_M [utilizator] i-a raspuns lui math_2

        Tara este libera, dar exista pozitii de monopol natural pe piata serviciilor de internet si telefonie. Din cauza ca localitatile sunt intinse pe suprafete foarte mari costa extrem de mult pentru un competitor sa intre pe o zona unde operatorul deja stabilit are o retea.
        Prin urmare in State exista abonamente de telefonie mobila care costa zeci de $ pe luna (cele mai ieftine), iar internetul se apropie de 50$ pe luna si el, fiind departe de nivelul calitativ din Romania. Iar la telefonie platesc si cel ce suna, si cel ce este sunat, asa ca trebuie sa ai credit pe cont chiar si ca sa primesti un banal de apel telefonic.

        Degeaba vin 5 operatori la tine si iti fac oferte de pret, daca cea mai mica este de 3 ori mai scumpa decat ce gasesti in .ro.
  • -2 (10 voturi)    
    schimbarea fara teama..... (Duminică, 23 octombrie 2016, 8:27)

    TRABI [utilizator]

    De ce nu ? ........ o schimbare cu un alt fel de om in fruntea SUA , cred ca ar fi un test interesant pentru orice american . Ce stie lumeai despre duzinele de politicieni care tot au facut jocuri complexe din umbra . Nu ? Schimbarea fara teama , este cea mai benefica pentru cei de rand .
    Aceasta trebuie sa se produca si in Romania pe 11.12.2016 , altfel , puteti sa va si intoarceti privirea spre urss .