Hillary Clinton a amenintat ca va incercui China cu sisteme de rachete - email dezvaluit de Wikileaks

de G.S.     HotNews.ro
Sâmbătă, 15 octombrie 2016, 16:38 Actualitate | Internaţional

Hillary Clinton
Foto: Captura YouTube
Statele Unite au amenintat sa incercuiasca China cu rachete, daca Beijingul nu face mai mult pentru a opri programul nord-coreean al rachetelor, a spus Hillary Clinton intr-un discurs privat pe care l-a sustinut in fata unor bancheri, in urma cu trei ani, potrivit unor e-mailuri accesate de hackeri apartinand candidatei democrate la fotoliul de la Casa Alba, relateaza Reuters, citata de News.ro.

Potrivit unui document atasat unui e-mail publicat de WikiLeaks, Clinton ar fi spus intr-un discurs pe care l-a sustinut pe 4 iunie 2013 in fata unior bancheri de la Goldman Sachs - adica dupa ce a plecat de la Departamentul de Stat-, ca mesajul transmis Chinei a fost "ori ii controlati, ori va trebui sa ne aparam".

Reuters scrie ca i-a fost imposibil sa confirme autenticitatea acestui e-mail. Departamentul de Stat nu a facut vreun comentariu.

Potrivit acestui e-mail, Hillary Clinton a spus in acel discurs ca Washingtonul nu poate sa accepte ca Phenianul sa dezvolte o racheta balistica intercontinentala capabila sa transporte un focos miniaturizat. Aceasta racheta, afima ea, ar putea sa ameninte nu doar Japonia si Coreea de Sud, ci si Hawaii si Coasta de Vest americana.

"Vom inconjura China cu rachete de aparare. Ne vom consolida flota in regiune", a declarat Hillary Clinton, potrivit e-mailului respectiv. "Hai, China, Ori ii controlati, ori va trebui sa ne aparam de ei", se arata in e-mail.

Statele Unite au anuntat in urma cu cateva luni ca intentioneaza sa mobilizeze un sistem antiracheta Thaad (Terminal High Altitude Area Defense) in Coreea de Sud, in fata amenintarii continue pe care o reprezinta rachetele Coreei de Nord.

Iar actualul secretar de Stat John Kerry, care i-a succedat lui Clinton in 2013, a declarat in februarie ca singurul mod de a impiedica mobilizarea Thaad este solutionarea problemei nucleare nord-coreeana.

Potrivit e-mailului difuzat de WikiLeaks, Hillary Clinton a subliniat, si in alte conferinte remunerate, ca ea il considera pe numarul unu chinez Xi Jinping "mai experimentat" decat pe predecesorul sau Hu Jintao.

Ea declara, de asemenea, ca a transmis ferm Guvernului chinez ca Statele Unite au acelasi drept sa revendice o pozitie in Pacific ca China, deoarece zona a fost eliberata de catre americani in al Doilea Razboi Mondial.

China are "dreptul sa se afirme", dar Statele Unite au nevoie sa o "indiguiasca cu scopul de a crea un echilibru" si a impiedica China sa domine rutele maritime si tarile de la malul Marii Chinei de Sud, ar mai fi spus candidata democrata in alegerile prezidentiale de la 8 noiembrie.


Citeste mai multe despre   











[P] ​Accepta provocarea unui business fara hartii! E mai simplu decat crezi               

Activitatile noastre zilnice sunt din ce in ce mai orientate catre mediul electronic si online. Traim intr-un ritm care ne-a impus sa adoptam solutii eficiente si sigure pentru a plati facturi si taxe, a face cumparaturi, a verifica soldurile bancare, etc. Este o practica pe care am ales-o din dorinta de a simplifica lucrurile si pe care multi dintre noi ne dorim sa o regasim si in viata profesionala, unde cautam solutii pentru a depasi constrangerile de timp si spatiu atunci cand trebuie sa obtinem  o aprobare, sa  semnam rapid un contract sau sa accesam un document de la distanta.
9380 vizualizari
  • -13 (41 voturi)    
    Englezoaica tot englezoaica ramane !! (Sâmbătă, 15 octombrie 2016, 17:01)

    Carpi [utilizator]

    Nu suporta ideea de a traii fara sa nu-si controleze ,,sclavii" sau posibilii ,,sclavi" oriunde s-ar afla pe lumea asta !!
    O posibila intrebare de ,,baraj" pentru Hillary la un interviu :
    ,,Cati sclavi negrii a avut bunicul strabunicului dumneavoastra, si pe cati a pedepsit personal cu biciul !!"
    • +5 (17 voturi)    
      Da' ma .. (Sâmbătă, 15 octombrie 2016, 17:53)

      Alius [utilizator] i-a raspuns lui Carpi

      ..asa este, sclavii. Dua comentariile tale, cam apreciezi asta cu sclavia, mai ales in Nigeria....
      • -2 (12 voturi)    
        China și-a cam luat-o în cap (Sâmbătă, 15 octombrie 2016, 18:27)

        andreitr [utilizator] i-a raspuns lui Alius

        Au început să se creadă prea importanți si ținând seama de miliardele de galbejiti pe care-i are pot aduce o mare problema omenirii. Ce-ar fi ca galbejiti sa stea acasă la ei si sa nu se mai ducă în alte părți că US sau România. Altfel galbejiti ne vor mânca urechile. Hai US!
      • -2 (8 voturi)    
        Du-te si citeste ce am mai scris dincolo la (Sâmbătă, 15 octombrie 2016, 19:00)

        Carpi [utilizator] i-a raspuns lui Alius

        articolul cu Nigeria si poate te lamuresti cum
        ,, stam cu sclavia ".
        • -5 (11 voturi)    
          Hai, lasa-ne! (Sâmbătă, 15 octombrie 2016, 23:23)

          KostasP [utilizator] i-a raspuns lui Carpi

          Bai mosule ia dute-n rusia si lasa-ne.
          • -2 (10 voturi)    
            Rusii, parintii dezinformarii (Sâmbătă, 15 octombrie 2016, 23:52)

            Procuratorul [utilizator] i-a raspuns lui KostasP

            Primul tratat de dezinformare, al lui Volkov, a apartinut rusilor.
            In timpul razboiului rece, rusii au defilat si au miscat tancuri de carton si panza ca sa arate ca au o armata mai mare decat in realitate. Acum au si un presedinte de panza si carton.
            Wikileaks a fost un fel de cos de gunoi al informatiilor pe care si-au permis sa le cumpere de la americani coruptibili cat timp au avut bani din singurele lor exporturi, de petrol amestecat cu apa sau carbune cu pamant, la preturi supraumflate, intermediate de imbecili corupti, cum au fost cazuri si la noi. Dupa ce nu au mai avut nevoie de informatii, le-au refolosit intr-un mod inteligent: au creat un canal "independent" de diseminare. L-au credibilizat lansand o stire reala la 3 false, insa asta nu inseamna ca trebuie crezut totul de acolo.
            Norocul rusilor este ca Europa nu joaca la fel de murdar ca ei, dar ghinionul lor e ca America este deja la ei in casa: prin cultura ce arata tinerilor ca USA nu e Satana, prin tot ce se numeste tehnologie civila (si poate si militara, prin Israel ca si proxy): auto, sisteme de calcul, instalatii industriale, transporturi, sisteme bancare.
            Am spus-o si o mai repet: singurul razboi in care Rusia va fi implicata vreodata pe termen lung va fi unul civil la ei pe teritoriu. Apoi isi vor schimba conducerea si vor intra in randul lumii civilizate.
    • -2 (4 voturi)    
      Carpi? si mai cum? (Sâmbătă, 15 octombrie 2016, 18:14)

      AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui Carpi

      Tot in termeni de sclavi judecati istoria mai marxistilor?
      Si tu esti asa sigur ca stra-stra-bunicatu n-a fost vataf pe vreo mosie undeva? Sau ti-ai factu arborele genealogic si ai descoperit ca ai "origine sanatatoasa" pana la a 'nspea generatie de iobagi?
      Aici nu-i vorba de sclavi Marxila! e vorba de niste dictatori nebuni care au arma nucleara.
      • -1 (5 voturi)    
        Dictatorii aia, mai nebuni ca Ali Chimicul ??? (Sâmbătă, 15 octombrie 2016, 23:14)

        Carpi [utilizator] i-a raspuns lui AliKimiku

        Nu cred !!. Desigur ma refer la Ali Chimicul ,,original" care s-a ocupat de organizarea armei chimice a lui Sadam in scopul gazarii kurzilor si a iranienilor !
        Nu stiu ce a fost in capul tau ca sa folosesti un astfel de nume !. Dar daca esti cumva arab, denumirea mai rau te dezavantajeaza pentru ca arata cinism fata de fostele victime ale gazarilor irakiene !. Deci mai gandestete ce faci cu numele asta !
    • -2 (4 voturi)    
      Recunoaşte (Sâmbătă, 15 octombrie 2016, 20:59)

      anton_carpati [utilizator] i-a raspuns lui Carpi

      Ţie nu ţi-a prea plăcut cartea...
  • +6 (22 voturi)    
    OH. (Sâmbătă, 15 octombrie 2016, 17:28)

    letsoc [utilizator]

    Mare rahat ce a descoperit Wiki . Wiki asta arunca multe bombe pline cu basini , dar dupa ei considerate nucleare . Marea vrajeala a mass-mediei in ziua de azi este de a tine lumea speriata . Nu mai pot eu sa traiesc de grija lui HC sau a ,, simpaticilor chinezi ,, . Cu stima , NC .
    • -4 (8 voturi)    
      Vezi ca textual tau (Sâmbătă, 15 octombrie 2016, 18:08)

      Carpi [utilizator] i-a raspuns lui letsoc

      miroase a latrina ruseasca !!
      Ca in proverbul cu vulpea si strugurii acrii !!
      Cum ajunge Hillary in ,,corzi", la fel ,,sar" si postacii rosii sa arate cat de neimportante sunt ,,noutatile" defavorabile pentru Hillary !!! . Asta demascheaza de altfel si diversiunea KGB, cu hakerii care au atacat computerele Partidului Democrat !!!
  • -6 (34 voturi)    
    e bolnava la minte (Sâmbătă, 15 octombrie 2016, 17:42)

    mihaitzateo [utilizator]

    Dna Hillary e bolnava la minte.
    De ce sa mearga China sa atace Coreea de Nord ?
    Ca i-a casunat pe Coreea de Nord nu stiu ce lui Hillary Clinton?
    Cata vreme Coreea de Nord nu ataca pe nimeni,nu e normal sa mergi sa ii ataci.
    Daca Coreea de Nord vor sa fie comunisti, nu au decat,e decizia lor. Nu ataca pe nimeni,stau linistiti in tara lor,nu vad unde e problema.
    Or fi comunisti cei din Coreea de Nord,dar Coreea de Sud e o tara foarte dezvoltata,una din primele 5 tari din lume,ca nivel de dezvoltare si de trai.
    • +9 (27 voturi)    
      Posibil sa fie bolnava la minte ... (Sâmbătă, 15 octombrie 2016, 17:52)

      Alius [utilizator] i-a raspuns lui mihaitzateo

      ... dar si tu la logica. Unde a srie ca Hilary a cerut Chinei sa atace Coreea de Nord?

      Iar asta cu "...,stau linistiti in tara lor, nu vad unde e problema..." e o gluma, nu?
    • +11 (19 voturi)    
      Coreea de Nord a fost creat de China Mihaitza (Sâmbătă, 15 octombrie 2016, 18:00)

      AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui mihaitzateo

      Deci e jobul lor sa isi controleze copilul tembel.
      Nu a zis nimeni ca China sa atace Corea de Nord ci sa ii calmeze cu programul nuclear.
      • +1 (3 voturi)    
        A fost creata ca arma de santaj, exact (Sâmbătă, 15 octombrie 2016, 22:11)

        Maniu [utilizator] i-a raspuns lui AliKimiku

        .
        • +1 (1 vot)    
          noi nu suntem obligati sa atacam alte tari (Duminică, 16 octombrie 2016, 18:48)

          mihaitzateo [utilizator] i-a raspuns lui Maniu

          Noi,conform acordurilor semnate in NATO, avem obligatia sa intervenim cu tot ce avem ba chiar si sa mobilizam oameni,daca o tara NATO e atacata.
          Sa aparam tara NATO atacata.
          Ma indoiesc ca indrazneste cineva sa atace SUA.
          Nu suntem obligati sa mergem sa atacam alte tari straine,ca asa i-a casunat dnei Hillary Clinton.
          Daca soldati de ai nostri vor sa mearga in armata de o trimite Hillary acolo,sa mearga ,dar sub pavilionul SUA,platiti de SUA,nu sub pavilionul Romaniei si platiti de Romania.
    • +1 (7 voturi)    
      Decizia gangsterilor criminali de la putere (Sâmbătă, 15 octombrie 2016, 22:10)

      Maniu [utilizator] i-a raspuns lui mihaitzateo

      nu a poporului coreean. Nu-ti place democratia, libertatea? Du-te-n C de Nord si sa vezi cat rezisti in libertate si cat de repede ajungi in lagarele de exterminare pentru politici. Iar logica care e "dar Coreea de sud...". Ce introduce acel "dar" ? E in opozitie cu ce?
      • 0 (0 voturi)    
        sa votam,daca sa mearga Romania sa atace Coreea (Duminică, 16 octombrie 2016, 19:01)

        mihaitzateo [utilizator] i-a raspuns lui Maniu

        Eu nu stiu cum gandeste dna Hillary si nici nu stiu de dansa doreste sa mearga sa atace China ,punandu-i in carca ca e responsabila pentru Coreea de Nord.
        E clar,daca s-ar vota in Romania,sa mergem sa atacam China, votul ar iesi sa stam sa ne vedem de treburile noastre.
        La fel ar iesi in cazul in care am vota sa mergem sa atacam Coreea de Nord.
        Ca e un dictator la putere ?
        Il sustine majoritatea populatiei Coreei de Nord.
        Nu am auzit Coreea de Sud cerandu-ne noua sa ii aparam de Coreea de Nord.
        Daca ne cer, trimitem soldati sa ii aparam,vedem ce se decide in Parlament.

        Dar cum Coreea de Sud nu ne-a cerut sa o aparam si ma indoiesc ca ar fi cerut si SUA sa o apere (nu au vrut sa intre in NATO si cred ca ar fi foarte suparati,sa isi vada fratii de sange din Coreea de Nord suferind si mai mult) de ce sa mergem sa ne apucam sa atacam niste oameni asa aiurea,ca i-a casunat unei bolnave mental?
        De ce sa mearga Romania sa mearga sa se amestece in treburile de acolo ?
        Adica ce sa facem noi,ne apucam sa judecam intregul popor nord-coreean si mergem sa le omoram civili,sa le bombardam obiective civile pe motivul ideologic ca au o oranduire comunista?
        Asta e ceva profund inuman si care produce si razboi in lume si mizerie in Coreea de Nord,mai mare decat e acum.
        Pe mine nu m-a pus nimeni judecator al poporului Coreei de Nord.
        De ce sa plec eu din Romania si din EU?
        Sa plece cei cu capete infierbantate de aci,din Romania si din UE sa mearga sa atace Coreea de Nord,sub pavilion american, daca dna Hillary reuseste sa isi impuna acest punct de vedere.
        Hotnews scrie sa se afle in treaba, nu vor accepta niciodata tarile mari din UE sa mearga sa atace China.
        Iar Romania,daca merge, merge impotriva vointei majoritatii romanilor.
  • -5 (19 voturi)    
    ai de capu meu... (Sâmbătă, 15 octombrie 2016, 17:53)

    liviu_ [utilizator]

    nici macar nu stiu care e mai idiot... trump sau asta...
    lupta e crancena si nici unul nu se lasa... fiecare dintre ei vrea sa castige titlul de cel mai idiot candidat la presedentie (ca cel mai id=iot presedinte stim cu totii cine o sa fie.... (incepe cu h)
  • 0 (10 voturi)    
    hoasca nu vrea sa moara singura (Sâmbătă, 15 octombrie 2016, 18:39)

    nu_am [utilizator]

    Vrea sa omoare si restul planetei intr-un razboi nuclear. Astia nu fac control psihologic cand candideaza?
  • +1 (13 voturi)    
    Este absolut normal. (Sâmbătă, 15 octombrie 2016, 18:43)

    DanAlexandru [utilizator]

    Pai este abssolut normal. SUA are tot dreptul sa se apere. Daca chinezii inarmeaza Coreea de Nord (sa fim sinceri, de unde are o tara asa mica si saraca in resurse precum Coreea de Nord, resurse, bani dar mai ales, tehnologie, pentru rachete balistice si arme nucleare?), atunci este foarte normal ca SUA sa ia masuri de auto-aparare. SUA ar trebui deja sa inceapa amplasarea masiva de sisteme antiracheta in Coreea de Sud, Japonia, Hawaii si Guam. Pana cand China si Coreea de Nord isi schimba comportamentul. Cu batausii nu te poti purta altfel decat cu parul, ei stiu sa asculte doar de frica.
  • +2 (16 voturi)    
    wow (Sâmbătă, 15 octombrie 2016, 20:22)

    deville2010 [utilizator]

    ce s-au activat trolii rusnaci pe forum! Baieti stiti ca sambata primiti doar copeici ?
    • -2 (6 voturi)    
      Rusii ar trebui sa zica Bogdaproste ca SUA (Sâmbătă, 15 octombrie 2016, 22:11)

      Maniu [utilizator] i-a raspuns lui deville2010

      nu-i lasa pe chinezi sa se extinda... ca ei urmeaza!
  • +2 (4 voturi)    
    clickbait (Sâmbătă, 15 octombrie 2016, 20:51)

    anton_carpati [utilizator]

    2 cuvinte care dacă ar fi fost adăugate în titlu ar fi redus sever numărul de clicuri pe articol: "de apărare"
  • -1 (11 voturi)    
    miza e mult mai mare (Sâmbătă, 15 octombrie 2016, 21:56)

    jaz [utilizator]

    e vorba de pace sau razboi. america lui hillary inseamna ww3. vezi mai jos


    http://www.zerohedge.com/news/2016-10-14/donald-trump-uncensored-americas-moment-reckoning