Kremlinul spune ca Rusia ar putea furniza Turciei, membra NATO, sisteme anti-racheta

de G.S.     HotNews.ro
Vineri, 14 octombrie 2016, 15:47 Actualitate | Internaţional

Putin si Erdogan
Foto: Wikimedia Commons
Presedintele rus Vladimir Putin si omologul sau turc Tayyip Erdogan au discutat posibila furnizare de sisteme anti-aeriene catre Ankara, a declarat vineri purtatorul de cuvant al Kremlinului, Dmitry Peskov.  

“Ei au mentionat diverse sisteme anti-acheta, a caror furnizare ar putea fi luata in considerare de Rusia daca exista o astfel de dorinta a partii turce”, a spus Peskov reporterilor in capitala armena Erevan.  

El a facut astfel referire la intalnirea pe care au avut-o cei doi lideri in timpul recentei vizite a lui Putin in Istanbul cu ocazia unui congres pe energie.

Turcia este membru al aliantei militare NATO din anul 1952.

Cititi si Putin la Istanbul. Se rupe Turcia de Occident?


Citeste mai multe despre   









2228 vizualizari
  • -13 (17 voturi)    
    upsss. (Vineri, 14 octombrie 2016, 16:04)

    @Mishu [utilizator]

    Cred ca va fi scut anti-rachetă deveselu :)
    • +9 (15 voturi)    
      turcaletele dictator erdogan (Vineri, 14 octombrie 2016, 16:49)

      andreitr [utilizator] i-a raspuns lui @Mishu

      îndreaptă turcia spre fundamentalism si islamism întorcând spatele vestului care l-a ajutat de câte ori a fost nevoie. Aliindu-se cu rusnacii dovedește inc-o data că nu se poate avea încredere în el. US ar trebui să-l dea afară din NATO atât timp cât nu e prea târziu.
  • +8 (16 voturi)    
    1+1 pentru Black Ops = Gratis (Vineri, 14 octombrie 2016, 16:06)

    un domn [utilizator]

    Un sultan+Un Cracanat
  • +8 (12 voturi)    
    Asta nu-i nimic (Vineri, 14 octombrie 2016, 16:08)

    Martinezu [utilizator]

    pe linga momentul in care Turcia va permite Rusiei folosirea de baze militare.
    Turcia pare ca a dezertat si cauta adapost in bratele inamicului.
  • +6 (8 voturi)    
    Nu Turciei ci lui Erdogan (Vineri, 14 octombrie 2016, 16:15)

    Alex735 [utilizator]

    E o diferenta, din pacate din ce in ce mai estompata.
  • -7 (9 voturi)    
    foarte tari turcii (Vineri, 14 octombrie 2016, 16:19)

    simur [utilizator]

    vor avea aparare din toate directiile
  • +4 (16 voturi)    
    Intentie (Vineri, 14 octombrie 2016, 16:40)

    Soljenitin [utilizator]

    Intentia scursurii de la kremlin este clara: dezmembrarea NATO.
  • +8 (8 voturi)    
    + secere si ciocane din recuzita Mosfilm ? (Vineri, 14 octombrie 2016, 19:04)

    Plagarus [utilizator]

    "Mosfilm" desfăşoară o activitate intensă privind promovarea filmelor ruseşti în ţară şi peste hotare
    Singurul concern cinematografic din Rusia care nu numai că înregistrează profit, ci şi asigură până la 80 la sută din întreaga producţie cinematografică din Rusia.
  • +1 (3 voturi)    
    excelent (Vineri, 14 octombrie 2016, 23:32)

    L8MA [utilizator]

    Daca le au turcii expertii Nato vor fi primii care le vor ''citi'' in amanunt ...;)
    • +4 (4 voturi)    
      Aiurea !! Ce le vinde Putin (Sâmbătă, 15 octombrie 2016, 18:18)

      Carpi [utilizator] i-a raspuns lui L8MA

      turcilor, a fost de mult examinat de NATO la S 300 vandut deja grecilor !!.
  • +4 (6 voturi)    
    Palisade si sarma ghimpata la Bosfor (Sâmbătă, 15 octombrie 2016, 2:36)

    Locke Lamora [utilizator]

    Daca turcii s-au zarghit in asa hal incat sa se faca frati cu mujicii, dusman traditional, care a pus umarul serios la distrugerea Imperiului Otoman, or sa primeasca ce merita pana la urma. Oricum la aseamana, is la fel de nespalati.
    • -2 (4 voturi)    
      De ,,baie turceasca" se tot aude, (Sâmbătă, 15 octombrie 2016, 14:28)

      Carpi [utilizator] i-a raspuns lui Locke Lamora

      dar de vreo ,,baie europeana" nu !!
      Turcii nespalati ?? Ia cauta in cronicile bizantine, sa aflii in ce conditii precare de igiena traiau varegii (vikingii), acum considerati prin poporul norvegian, ca cel mai bogat si ,,civilizat" popor european !!!
      Da cand au devenit turcii frati cu rusii??
      Turcii cumpara rachete de la Rusia, pentru ca rusii VAND aceste marfuri !!
      La turci nu strica sa aiba in inventar si rachete rusesti !! , si nicidecum ca sunt ,,frati'' !!
      Multi europeni ignora marea capacitate de ,,impacare" a poporului turc si de privire fara prejudecati a situatiilor istorice !!
      Sa nu uitam ca daca in primavara lui 1942 Turcia s-ar fi aliat cu Hitler, praful si pulberea s-ar fi ales de URSS in chiar acelasi an !!.
      Numai ca turcii au meritul istoric fata de multe alte popoare europene, sa isi dea seama mult mai devreme ca Hitler si Stalin au luat-o razna, asa ca nu s-au bagat in nebunescul razboi european !!
      Asta este chiar factorul principal pentru care Putin le vinde rachetele !!!
      • +3 (3 voturi)    
        Sigur ca se aude (Sâmbătă, 15 octombrie 2016, 18:11)

        Locke Lamora [utilizator] i-a raspuns lui Carpi

        baile alea unde se duc aia de vitza nobila sa si-o dea in buba. Mergi la ei sa vezi ce putoare e pe strazi si cum isi arunca scarnele si zoaiele cu galeata in strada....in Istanbul.
      • +4 (4 voturi)    
        Le-au furnizat (Sâmbătă, 15 octombrie 2016, 20:44)

        KostasP [utilizator] i-a raspuns lui Carpi

        In schimb, germanilor, materie prima pe aproape toata durata razboiului. Si ma refer la turcia.
        • +1 (1 vot)    
          Cu crom turcii au putut platii (Sâmbătă, 15 octombrie 2016, 23:43)

          Carpi [utilizator] i-a raspuns lui KostasP

          armamentul de care avea nevoie, si pe care Germania l-a furnizat !. In timpul asta Anglo- americanii nu au oferit nimic de vanzare in vederea apararii Turciei de vre-un atac rusesc sau
          chiar german ! ( luind-o prin Turcia nemtii ar fi ocupat cu usurinta explatarile petroliere din Irak si apoi din Iran, ceea ce ar fi putut shimba soarta razboiului chiar si in 1943 !)
          Apoi si Suedia si Elvetia au facut comert tot razboiul cu Germania !. De Franco nici nu mai vorbesc.