Alegeri SUA 2016. Hillary Clinton are 11 puncte avans in sondaje in fata lui Donald Trump

de Carla Dinu     HotNews.ro
Marţi, 11 octombrie 2016, 7:47 Actualitate | Internaţional

Candidata democrata in alegerile prezidentiale americane Hillary Clinton are un avans de 11 puncte procentuale fata de Donald Trump, potrivit unui sondaj dat publicitatii luni si efectuat dupa publicarea unei inregistrari video in care apare pretendentul republican si care a provocat un scandal, scrie AFP.

Potrivit acestui sondaj, realizat pentru postul NBC si Wall Street Journal, Clinton este sustinuta de 46% dintre eventuali alegatori, fata de 35% adversarul ei republican.

Restul celor chestionati ii sustin pe candidatul libertarian Gary Johnson (9%) sau pe candidata ecologista Jill Stein (2%).

Sondajul, cu o marja de eroare de plus sau minus 4,6%, a fost realizat sambata si duminica, dupa difuzarea unei inregistrari video din 2005 in care Trump face declaratii osbscene si degradante despre femei.












[P] JYSK Romania plateste 15 lei / zi pentru tichetele de masa ale angajatilor sai

JYSK Romania, parte a grupului scandinav JYSK Nordic, unul dintre cei mai mari retaileri de mobilier si decoratiuni interioare din Europa, a majorat, incepand cu data de 1 decembrie 2016, valoarea tichetelor de masa acordate angajatilor sai. Astfel, valoarea nominala a unui tichet de masa a ajuns la 15 lei, suma maxima prevazuta de lege.
3891 vizualizari
  • -3 (9 voturi)    
    violuri clinton vs comentarii private (Marţi, 11 octombrie 2016, 7:56)

    Razvan_M [utilizator]

    Hmmm, care o fi mai grav?
    • -4 (6 voturi)    
      Spectacol mediatic oferit de cea mai mare democrat (Marţi, 11 octombrie 2016, 10:50)

      andreitr [utilizator] i-a raspuns lui Razvan_M

      a lumii în a doua confruntare a candidaților. Se vede faptul că oamenii politici americani sunt cei mai buni din lume si nici o altă națiune nu are asemenea oameni politici. Întreaga lume datorează pacea și bunastarea din ultimii douăzeci de ani US. Bravo US!
      • +2 (6 voturi)    
        Incredibil (Marţi, 11 octombrie 2016, 13:55)

        AurelianBazna [anonim] i-a raspuns lui andreitr

        Sper ca erai ironic, daca nu, esti de-o prostie rar intalnita....
        • +1 (3 voturi)    
          trist sau funny (Marţi, 11 octombrie 2016, 15:50)

          Nevermind [utilizator] i-a raspuns lui AurelianBazna

          insa nu e deloc ironic
        • 0 (0 voturi)    
          Te inteleg (Miercuri, 12 octombrie 2016, 22:42)

          andreitr [utilizator] i-a raspuns lui AurelianBazna

          Tie îți place mai mult dracnea.
    • -4 (4 voturi)    
      ureche stangista vs ureche conservatoare (Marţi, 11 octombrie 2016, 15:32)

      EXEs [utilizator] i-a raspuns lui Razvan_M

      Electoratului de stanga actual nu-i pasa ce a facut Bill sau Hillary atata timp cat castiga alegerile si le umple buzunarele cu ajutoare sociale. Majoritatea electoratului conservator actual este fost electorat democrat care s-a mutat la republicani pentru ca uraste lipsa de verticalitate si de principii morale a stangii actuale deci nu va vota niciodata un democrat sau un republican care se poarta ca un democrat. Principiile nu conteaza decat pentru cei care cred in ele, iar pentru ei diferenta dintre cei doi infractori consta doar in marimea pedepsei, nu in pedepsirea unuia si incoronarea celuilalt.
    • +2 (2 voturi)    
      oare?! (Marţi, 11 octombrie 2016, 18:33)

      vrednic [utilizator] i-a raspuns lui Razvan_M

      tu stii in cate scandaluri e trump implicat sau doar o arzi smechereste cu dume de un rand? in primul rand uita-te ce posteaza creatura asta pe twitter, e complet imbecil, bombastic si demagog. se lauda cu 10 miliarde cu toate ca nimeni i le-a vazut si revista forbes il coteaza la 125 de milioane, are o gramada de firme falimentare (la naiba, are pierderi enorme pana si la un cazinou - pana si un cocalar din ferentari nu ar pierde bani administrand jocuri de noroc). mai documenteaza-te ca nu se moare din asta.
    • +2 (2 voturi)    
      Păi să vedem (Marţi, 11 octombrie 2016, 19:56)

      jcjc [utilizator] i-a raspuns lui Razvan_M

      1. Hillary Clinton n-a violat pe nimeni.
      2. Bill Clinton nu candidează.
      3. Comentariile lui Trump nu erau private, au fost făcute cu microfonul deschis în timpul unui interviu, de față cu intervievatorul.
  • -3 (11 voturi)    
    Sondaje mincinoase (Marţi, 11 octombrie 2016, 8:03)

    Lucian Ilea [utilizator]

    m-am saturat de ele
    e o coruptie endemica in America
    dar eu voi fac elumina ma voi bate cu toti si voi castiga
    stiu ca Donald trebuie sa spuna despre Fundatia Clinton si despre cei 250 de milioane de dolari ai mademoiselle Clinton

    ce a produs si vandut ea?
    de fapt stim cu totii:influenta politica pt marile banci si corporatii
    au lauat bani de la taxpayeri si i-au dat prin tARP la banci si firme mari contra a 1% virat catre Clinton Foundation
    ftp.atlantia.online arata si stie tot
    login apollo@atlantia.online,pass Caligulas36
  • +3 (11 voturi)    
    NBC&WSJ (Marţi, 11 octombrie 2016, 8:09)

    OvidiuStoica [anonim]

    Astfel de sondaje, ale posturilor de televizune si a ziarelor afiliate politic, sunt ca si cele facute in Romania de Antena 3.
    • +1 (1 vot)    
      WSJ (Marţi, 11 octombrie 2016, 19:59)

      jcjc [utilizator] i-a raspuns lui OvidiuStoica

      Wall Street Journal e deținut de Rupert Murdoch, care numai de stînga nu e, așa că n-are niciun motiv să fie de partea democraților.
  • +1 (3 voturi)    
    puncte sau virgule ? (Marţi, 11 octombrie 2016, 8:49)

    DanMiclea1 [anonim]

    Poate procente!
  • +2 (6 voturi)    
    numai 11 (Marţi, 11 octombrie 2016, 8:56)

    freestyle [utilizator]

    eu credeam ca are 100 de puncte avans.
    Donald Duck for president.
  • +2 (8 voturi)    
    clinton news networks (Marţi, 11 octombrie 2016, 9:03)

    @Mishu [utilizator]

    Daca te uiti pe youtube killery de abia umple o sala de cateva mii de persoane, pe cand la Trump sunt zeci de mii la speechurile lui. La noi ne era prezentata victoria clintonesei la a doua dezbatere in america majoritatea il dau covârșitor pe trump castigator.:))
    • +1 (3 voturi)    
      :D (Marţi, 11 octombrie 2016, 11:22)

      Nevermind [utilizator] i-a raspuns lui @Mishu

      Mai ca te miri de ce se mai da peste cap presa in dependenta, cand sunt 11 pp diferenta :D
    • +1 (1 vot)    
      Trump iese cîștigător (Marţi, 11 octombrie 2016, 20:01)

      jcjc [utilizator] i-a raspuns lui @Mishu

      ...numai în sondajele online unde poate vota orcine de cîte ori vrea. Suporterii lui de pe Breitbart și 4/chan le deturnează de cîte ori apar, noroc că nu le ia nimeni în seamă.
  • -2 (4 voturi)    
    da, sigur (Marţi, 11 octombrie 2016, 11:11)

    Toni_Romania [utilizator]

    Si amandoi au 60% cota de nepopularitate.
  • 0 (10 voturi)    
    orbilor... (Marţi, 11 octombrie 2016, 11:50)

    mitocanu [utilizator]

    exista deci persoane (aici in Romania/vezi mai sus comentariile) care cred ca Donald Trump merita sa fie ales presedinte SUA...dupa comportament si dupa programul sau politic raspunsul clar este NU...un candidat care jigneste femeile, este xenófob, este Putinofil si isi ameninta contracandidatul cu inchisoarea nu apartine unui sistem democratic...Hillary este singular solutie viabila pentru aceste alegeri...
    • +1 (7 voturi)    
      motive (Marţi, 11 octombrie 2016, 12:22)

      Toni_Romania [utilizator] i-a raspuns lui mitocanu

      Eu de as fi cetatean Usa nu as vota Trump pt. ca este din "1%", adica din Elite, si pt. ca nu exista "miliardari disidenti". Simetric, si Clintoana este din "1%".
      • -1 (5 voturi)    
        Dar nu esti (Marţi, 11 octombrie 2016, 13:33)

        Bogdan_100 [utilizator] i-a raspuns lui Toni_Romania

        Asa ca "votul" ta nu intereseaza pe nimeni si nu conteaza :-))))))))
    • 0 (8 voturi)    
      Hillary singura solutie? (Marţi, 11 octombrie 2016, 12:45)

      freestyle [utilizator] i-a raspuns lui mitocanu

      lucrezi la HEXA? esti obisnuit cu solutiile diluate.
  • -1 (1 vot)    
    E ca si cum te-ai bucura (Marţi, 11 octombrie 2016, 16:33)

    Joseph Porta [utilizator]

    Ca ciuma conduce in fata holerei cu 11 puncte, presupunand ca ar fi adevarat.. Jalnic spectacol, parca mai jalnic si decat circul de la noi. Nu face decat sa confirme teoria ca presedintele SUA e doar o marioneta in mana celor care au cu adevarat puterea. In orice caz, cu mos Peruca mai avem o sansa sa supravietuim, asta pare ca nu e dispus la un razboi total cu Rusia spre deosebire de malefica Hillary care e in stare sa arunce planeta in aer. Desigur, pentru unii asta e un mizilic in comparatie cu faptul absolut intolerabil ca mos Peruca face comentarii grobiene despre femei, rasiste, xenofobe etc. Curat murdar!
  • 0 (0 voturi)    
    Da' ce, numa' noi? (Marţi, 11 octombrie 2016, 20:07)

    Acestnicknameestedejainregistrat [utilizator]

    Da' ce? Noi n-a trebuit sa votam cu iliescu ca sa nu iasa tampitul de Vadim Tudor? Las' sa-l aleaga si americanii pe iliescu lor!