Alegeri SUA 2016. Hillary Clinton are 11 puncte avans in sondaje in fata lui Donald Trump

de Carla Dinu     HotNews.ro
Marţi, 11 octombrie 2016, 7:47 Actualitate | Internaţional

Candidata democrata in alegerile prezidentiale americane Hillary Clinton are un avans de 11 puncte procentuale fata de Donald Trump, potrivit unui sondaj dat publicitatii luni si efectuat dupa publicarea unei inregistrari video in care apare pretendentul republican si care a provocat un scandal, scrie AFP.

Potrivit acestui sondaj, realizat pentru postul NBC si Wall Street Journal, Clinton este sustinuta de 46% dintre eventuali alegatori, fata de 35% adversarul ei republican.

Restul celor chestionati ii sustin pe candidatul libertarian Gary Johnson (9%) sau pe candidata ecologista Jill Stein (2%).

Sondajul, cu o marja de eroare de plus sau minus 4,6%, a fost realizat sambata si duminica, dupa difuzarea unei inregistrari video din 2005 in care Trump face declaratii osbscene si degradante despre femei.




















4004 vizualizari

  • -3 (9 voturi)    
    violuri clinton vs comentarii private (Marţi, 11 octombrie 2016, 7:56)

    Razvan_M [utilizator]

    Hmmm, care o fi mai grav?
      #showComment#showComment#showComment#showComment
  • -3 (11 voturi)    
    Sondaje mincinoase (Marţi, 11 octombrie 2016, 8:03)

    Lucian Ilea [utilizator]

    m-am saturat de ele
    e o coruptie endemica in America
    dar eu voi fac elumina ma voi bate cu toti si voi castiga
    stiu ca Donald trebuie sa spuna despre Fundatia Clinton si despre cei 250 de milioane de dolari ai mademoiselle Clinton

    ce a produs si vandut ea?
    de fapt stim cu totii:influenta politica pt marile banci si corporatii
    au lauat bani de la taxpayeri si i-au dat prin tARP la banci si firme mari contra a 1% virat catre Clinton Foundation
    ftp.atlantia.online arata si stie tot
    login apollo@atlantia.online,pass Caligulas36
  • +3 (11 voturi)    
    NBC&WSJ (Marţi, 11 octombrie 2016, 8:09)

    OvidiuStoica [anonim]

    Astfel de sondaje, ale posturilor de televizune si a ziarelor afiliate politic, sunt ca si cele facute in Romania de Antena 3.
      #showComment
  • +1 (3 voturi)    
    puncte sau virgule ? (Marţi, 11 octombrie 2016, 8:49)

    DanMiclea1 [anonim]

    Poate procente!
  • +2 (6 voturi)    
    numai 11 (Marţi, 11 octombrie 2016, 8:56)

    freestyle [utilizator]

    eu credeam ca are 100 de puncte avans.
    Donald Duck for president.
  • +2 (8 voturi)    
    clinton news networks (Marţi, 11 octombrie 2016, 9:03)

    deveselu [utilizator]

    Daca te uiti pe youtube killery de abia umple o sala de cateva mii de persoane, pe cand la Trump sunt zeci de mii la speechurile lui. La noi ne era prezentata victoria clintonesei la a doua dezbatere in america majoritatea il dau covârșitor pe trump castigator.:))
      #showComment#showComment
  • -2 (4 voturi)    
    da, sigur (Marţi, 11 octombrie 2016, 11:11)

    Toni_Romania [utilizator]

    Si amandoi au 60% cota de nepopularitate.
  • 0 (10 voturi)    
    orbilor... (Marţi, 11 octombrie 2016, 11:50)

    mitocanu [utilizator]

    exista deci persoane (aici in Romania/vezi mai sus comentariile) care cred ca Donald Trump merita sa fie ales presedinte SUA...dupa comportament si dupa programul sau politic raspunsul clar este NU...un candidat care jigneste femeile, este xenófob, este Putinofil si isi ameninta contracandidatul cu inchisoarea nu apartine unui sistem democratic...Hillary este singular solutie viabila pentru aceste alegeri...
      #showComment#showComment
  • -1 (1 vot)    
    E ca si cum te-ai bucura (Marţi, 11 octombrie 2016, 16:33)

    El Ciupacabra [utilizator]

    Ca ciuma conduce in fata holerei cu 11 puncte, presupunand ca ar fi adevarat.. Jalnic spectacol, parca mai jalnic si decat circul de la noi. Nu face decat sa confirme teoria ca presedintele SUA e doar o marioneta in mana celor care au cu adevarat puterea. In orice caz, cu mos Peruca mai avem o sansa sa supravietuim, asta pare ca nu e dispus la un razboi total cu Rusia spre deosebire de malefica Hillary care e in stare sa arunce planeta in aer. Desigur, pentru unii asta e un mizilic in comparatie cu faptul absolut intolerabil ca mos Peruca face comentarii grobiene despre femei, rasiste, xenofobe etc. Curat murdar!
  • 0 (0 voturi)    
    Da' ce, numa' noi? (Marţi, 11 octombrie 2016, 20:07)

    Acestnicknameestedejainregistrat [utilizator]

    Da' ce? Noi n-a trebuit sa votam cu iliescu ca sa nu iasa tampitul de Vadim Tudor? Las' sa-l aleaga si americanii pe iliescu lor!