Vladimir Putin: Rusia este dispusa sa inghete sau sa reduca productia de petrol

de G.S.     HotNews.ro
Luni, 10 octombrie 2016, 16:48 Actualitate | Internaţional

Rusia, cel mai mare exportator de energie la nivel mondial, este dispusa sa inghete sau chiar sa reduca productia de petrol, in cooperare cu OPEC, a declarat luni presedintele rus Valdimir Putin, la Congresul Mondial al Energiei din Istanbul, transmite Bloomberg, citat de News.ro.

Putin si-a exprimat speranta ca statele OPEC vor conveni limitele de productie la reuniunea oficiala a organizatiei din noiembrie si ca Rusia este pregatita sa sustina decizia.  

Ministri din unele dintre cele mai mari state producatoare de petrol s-au reunit in aceasta saptamana in Turcia pentru a discuta solutii pentru reducerea excesului de oferta din ultimii doi ani.  

Cu un pret al petrolului Brent de circa 52 de dolari pe baril, mai putin de jumatate din pretul inregistrat la jumatatea anului 2014, tari producatoare din Arabia Saudita si pana in Rusia sunt supuse unor presiuni economice mari. 

Luna trecuta, la Alger, statele OPEC au anuntat ca renunta la productia de petrol fara restrictii, ceea ce a contribuit la cresterea cotatiilor.  

"Nu este de neconceput ca pretul petrolului sa ajunga la 60 de dolari pe baril pana la sfarsitul acestui an", a afirmat ministrul saudit al Energiei si Industriei, Khalid Al-Falih, la Istanbul. 

Ministrul rus al Energiei, Alexander Novak, a declarat luni ca Rusia ar prefera inghetarea productiei la nivelul actual, in locul unei reduceri. 

Rusia a produs in octombrie 11,2 milioane de barili de petrol pe zi, depasind un nivel record post-sovietic de 11,1 milioane de barili pe zi atins in luna precedenta, potrivit datelor preliminare ale Ministerului Energiei.


Citeste mai multe despre   









2665 vizualizari
  • +18 (20 voturi)    
    :)))))))) (Luni, 10 octombrie 2016, 16:50)

    Dr.Mythnick [utilizator]

    sa o inghete ... hai sa te vedem.
    • +7 (7 voturi)    
      ... (Luni, 10 octombrie 2016, 17:49)

      pathfinder [utilizator] i-a raspuns lui Dr.Mythnick

      Pai e simplu.
      Duc astia tot petrolul lor in Siberia, la minus 40 de grade si-l ingheata.
      Care-i problema?!?
      hi hi hi hi hi
  • +8 (10 voturi)    
    De ce? (Luni, 10 octombrie 2016, 16:53)

    mitg [utilizator]

    Nu mai aveti bani?
  • +10 (10 voturi)    
    Pretul se va duce si mai jos. Fara voia Rusiei (Luni, 10 octombrie 2016, 17:25)

    neagoe [utilizator]

    Interesele sauditilor si a americanilor chiar daca sunt total diferite au un numitor comun: scaderea pretului petrolului. Acum Rusia e nevoita sa spaguiasca si mai mult Iranul sa nu de drumul la robinet. Oare cat o vor tine curelele?
  • +9 (9 voturi)    
    cine vor fi fraierii care vor reduce productia? (Luni, 10 octombrie 2016, 17:54)

    Metusala [utilizator]

    rusii vor sa-i pacaleasca pe altii. Producatorul destept nu va intra in intelegere si va produce si vinde cat va putea la pret inca bun. Germania a anuntat ca din 2030 va interzice circulatia cu motoare diesel sau pe benzina. Impactul trecerii la motorul electric va fi mult mai mare decat trecerea de la abur si carbune la petrol.
  • +6 (6 voturi)    
    stim, draga phutinel (Luni, 10 octombrie 2016, 18:18)

    stefan2008 [utilizator]

    doar ca stim de asemenea ca lumii nu-i pasa de dispozitia voastra pentru ca tu esti un irelevant. Ce zici de asta?
  • +3 (3 voturi)    
    Incercare disperata (Luni, 10 octombrie 2016, 21:21)

    KostasP [utilizator]

    A rusiei de a mai ridica pretul petrolului inainte sa intre in lipsa de lichiditati si incetare de plati anul viitor. In opinia mea cineva ii va servi lui putin un ceai cu poloniu foarte curand.