Prezidentialele din SUA: Dezvaluirile Wikileaks o pun in dificultate pe Hillary Clinton. Sustinatorii lui Sanders, suparati de comentariile legate de Wall Street

de I.C.     HotNews.ro
Duminică, 9 octombrie 2016, 18:15 Actualitate | Internaţional

Hillary Clinton
Foto: Facebook
Suporterii fostului candidat democrat Bernie Sanders si-au exprimat sambata furia si sentimentul ca au avut dreptate, dupa dezvaluirile Wikileaks de vineri, referitoare la comentarii facute de Hillary Clinton la adresa bancilor si coprporatiilor, care par sa confirme sprijinul acordat de aceasta comertului global si tendinta de a proteja Wall Street,  transmite Reuters.

Clinton, care are nevoie de sprijinul coalitiei de votanti tineri de stanga a lui Sanders pentru a reusi sa castige presidentia SUA, promoveaza granite deschise si comert liber intr-unul dintre discursurile sale, si ia o abordare conciliatorie fata de Wall Street, pozitii de care s-a indepartat ulterior intr-un efort de a atrage sprijinul de care se bucura Sanders pentru atacurile asupra acordurilor comerciale si a bancilor.

Fragmentele din discursurile fostului secretar de stat, facute in 2013 si 2014, in cadrul unor intalniri  private cu bancheri si oameni de afaceri, pentru care a fost platita, au fost publicate vineri de WikiLeaks, fiind creditate unui cont de email al lui John Podesta, seful de campanie al candidatei democrate. Acestea au aparut la numai cateva ore dupa ce Statele Unite au acuzat oficial Rusia ca a condus sau coordonat atacuri cibernetice impotriva unor organizatii politice americane.

Reuters precizeaza ca nu a putut verifica independent autenticitatea fragmentelor din discursuri. Clinton a refuzat anterior sa faca publice discursurile sale.

"Este o ilustrare foarte clara a motivului pentru care exista o neincredere fundamentala a progresistilor in Hillary Clinton", a declarat Tobita Chow, presedinta unei organizatii de lobby - People's Lobby in Chicago - care l-a sustinut anterior pe Sanders.

"Miscarea progresiva trebuie sa faca apel catre secretarul Clinton sa clarifice unde se pozitioneaza intr-adevar fata de aceste subiecte si asta trebuie sa implice o renuntare foarte clara a pozitiilor dezvaluite de transcrieri", a precizat Chow.

Publicarea fragmentelor au fost rapid puse in umbra de declaratiile lui Donald Trump facute in urma cu 11 ani, in care acesta facea afirmatii nepotrivite la adresa femeilor.

Clinton s-a straduit sa fie credibila pentru asa-numitii progresisti si a adoptat unele dintre pozitiile lui Sanders dupa ce l-a invins in competitia interna si a devenit adversara republicanului Donald Trump in lupta pentru Casa Alba. Senatorul de Vermont o sustine acum pe contracandidata sa cursa interna in alegerile contra lui Donald Trump.

Stafful de campanie al lui Clinton a precizat ca nu va confirma acuratetea documentelor publicate de WikiLeaks si fondatorul sau, Julian Assange.

"Nu vom confirma autenticitatea documentelor furate publicate de Julian Assange, care si-a exprimat deschis dorinta de a o distruge pe Hillary Clinton", a precizat Glen Caplin, un purtator de cuvant al campaniei.

"Gucifer 2.0 a dovedit deja avertismentele oficialilor de varf ai securitatii natonale ca documentele pot fi falsificate ca parte a campaniei rusesti sofisticate de dezinformare", a declarat Caplin.


Citeste mai multe despre   











[P] JYSK Romania plateste 15 lei / zi pentru tichetele de masa ale angajatilor sai

JYSK Romania, parte a grupului scandinav JYSK Nordic, unul dintre cei mai mari retaileri de mobilier si decoratiuni interioare din Europa, a majorat, incepand cu data de 1 decembrie 2016, valoarea tichetelor de masa acordate angajatilor sai. Astfel, valoarea nominala a unui tichet de masa a ajuns la 15 lei, suma maxima prevazuta de lege.
5444 vizualizari
  • -2 (20 voturi)    
    comertul liber = singura cale de a progresa! (Duminică, 9 octombrie 2016, 19:44)

    g01an [utilizator]

    Niciun conducator din lumea libera nu ar trebui sa se sfiasca sa sustina comertul liber (mai ales cand vine vorba de alte tari occidentale sau aliate), cu orice ocazie, indiferent de circumstante. Suntem multe natii in aceasta oala si toti am plecat de-a lungul istoriei de la societati inchise si ne-am indreptat treptat catre societati relativ deschise din punct de vedere economic. Comertul liber este una din modalitatile prin care occidentul a ajuns unde este astazi si ar trebui considerat un drept fundamental ce trebuie aparat. Daca exista printre progresisti cretini care cred ca este ceva in neregula cu libertatile individuale, ar trebui pusi la punct instant, nu sa faci apologetica cu ei, numai in tabara lui Trump pot exista cretini care se opun uneia din realizarile istorice ale natiei din care provin (si mai au si tupeul sa-si spuna conservatori). Ma indoiesc ca in tabara progresista exista prea multi care au o problema reala cu comertul liber, problema este fata de corporatiile mari si institutiile financiare, cu totul alta mancare de peste.
    • 0 (12 voturi)    
      Neocomunistii (Duminică, 9 octombrie 2016, 21:02)

      mumuishere [utilizator] i-a raspuns lui g01an

      Mișcarea neocomunista (marxiști si troțkistii) au început sa apăra și in peisajul american sub forma antiglobalistilor și anarhiștilor . Este păcat ca li se acorda așa un interes fiind necesare concesii la nivel de doctrina pentru a-i mulțimi. Dar fiind vorba de o "carieristă a political correctness-ului" (am auzit-o aici, pe hn, și mi-a plăcut ) nu m-a mira deloc acțiunea.
  • -4 (20 voturi)    
    Oamenii politici americani cei mai buni de pe (Duminică, 9 octombrie 2016, 20:19)

    andreitr [utilizator]

    glob. Dacă alti oameni politici ar fi mai buni decât cei americani, ar fi asigurat democratia națiunilor lor peste două sute de ani așa cum au făcut oamenii politici americani. Dar nimeni altcineva n-a reușit sa asigure democrația pe o durată așa de mare fără vreun moment de dictatura. Așa că națiunea americană ar trebui să le fie recunoscătoare si poate si noi, ceilalți, pentru două decenii de pace si prosperitate. Hai US!
    • +2 (16 voturi)    
      Hai sa nu (Duminică, 9 octombrie 2016, 21:04)

      mumuishere [utilizator] i-a raspuns lui andreitr

      Hai sa nu exageram. Clasa politica americană este un Freak show de la Reagan încoace (el fiind primul comedian).... erori peste erori sunt o dezamagire a spiritului pragmatic american.
      • +3 (3 voturi)    
        Zbigniew ? Zbigniew Brzezinski ? :) (Luni, 10 octombrie 2016, 11:48)

        Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui mumuishere

        Ce mai faci batrane ? Credeam ca te-ai dus ? Tot cu aceleasi idei care l-au ingropat pe Jimmy te joci ? :))
        "Freak show" zici ? Pai daca nu era "actorasul" cu "Razboiul Stelelor" Rusia era acum tot URSS, CAER-ul era CAER, Tratatul de la Varsovia era tot in fiinta, NATO gestiona tot doar granitele Europei de Vest, UE avea tot, doar 16 tari membre iar tu, fara suparare, nu am nimic cu tine, poate ca nici nu erai nascut din cauza Decretului lui Ceausescu din 1966 care interzicea avorturile ! :P

        PS. Btw, mie imi pari a fi unul din putinii postaci inteligenti "rosii", ca doar n-oi fii fiind un simplu hipster anti-american, asa cum e moda acum ? ;)
        • -1 (1 vot)    
          nu e chiar asa (Luni, 10 octombrie 2016, 15:47)

          mumuishere [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

          Nu e chiar asa. Dupa mine, daca era bine cu americanii, eram extrem de fericit.
          As fi urmat si eu dorintele raposatului meu bunic, roman, ce a ajuns sa traiasca o viata intreaga in URSS asteptandu-i, fara ragaz, pe americanii salvatori. Dar pana la urma este doar diferenta intre ce vrei tu sa se intample si ce se intampla cu adevarat. Cand tu ai vrea ca US sa fie cu adevarat solutia pentru problema ta ca tara si realitatea cruda care ne arata ca, in anumite aspecte, nici astia nu sunt mai buni decat rusii. O fi avand ei valori democratice, un mediu de afaceri competitiv si o economie mai dezvoltata dar la capitolul personal politic sunt sub nivelul marii. Fara strategie pe termen lung in ceea ce priveste politica externa, cu erori grave de abordare a solutiilor strategice, o lipsa de inteligenta grasa ce le=a permis rusilor nu doar sa recupereze pasii pierduri din 91 pana acum ci chiar sa depaseasca o america letargica (geopolitic, nu economic). Pai cu cine sa creasca? Cu Psaki? Cu Palin? Bu Bush Jr?
          Si esti in situatia in care te uiti la aliatii tai si te sperii cand iti dai seama cu cine esti in barca. Daca iese Trump? Ce fel de aliat ai? Un retard! Daca iese Clinton? Ce fel de aliat vei avea? O batrana senila ce va fi aleasa doar pentru ca alternativa este mult mai proasta!
          Si nu, nu Reagan l-a ajutat pe Gorbaciov sa dezmembreze uniunea sovietica! A fost doar o coincidenta ca agentul infiltrat sa inceapa dezmembrarea in perioada mandatului sau. Reagan a fost tot timpul o marioneta la fel ca si Gorbaciov si Eltin.
          Si nu, nu sunt hipster si nici postac rosu. Intru si scriu cand am mai putina treaba la munca sa mai citesc stirile si am o perere despre subiect. Lucrez in IT si imi fac griji pentru familia mea pentru ca nu stiu unde vom ajunge cu toate dilemele astea "conceptuale" ce se vor materializa pana urma intr-un razboi care nu este al nostru.
          • +1 (1 vot)    
            In privinta celor doi candidati la Presedintia SUA (Luni, 10 octombrie 2016, 21:17)

            Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui mumuishere

            sunt de aceiasi parere cu tine : amandoi sunt catastrofali !

            Cat priveste lipsa de valoare a politicienilor , aceasta a devenit generala. Daca la noi politicienii sunt adevarate caricaturi, apai nici cu cei americani, frantuji si briti nu mi-e rusine.

            PS. Cat priveste continutul PS-ului din comentariul la care mi-ai raspuns, imi dau seama ca el a fost temerar, chiar exagerat, asa ca il retrag si regret daca te-am vexat .

            O seara buna, va doresc !
    • -2 (8 voturi)    
      De curiozitate... (Duminică, 9 octombrie 2016, 23:02)

      jcjc [utilizator] i-a raspuns lui andreitr

      Că te tot văd că postezi aiureala asta pe unde apuci de ce doar două decenii? Națiunea americană nu era prosperă înainte de jumătatea anilor 90?
      • +3 (3 voturi)    
        dA (Luni, 10 octombrie 2016, 2:08)

        Babilou [utilizator] i-a raspuns lui jcjc

        Mai citeste te rog o data comentariul. Nu e vb de US.
  • +6 (8 voturi)    
    Ei, asta e , madam Clinton ! (Duminică, 9 octombrie 2016, 20:51)

    Susufler0 [utilizator]

    Mai ai inca un pietroi de dus in spate pana la alegeri !

    Da' las' ca nici cu Donald nu mi-e rusine : imediat ce ti-au pus dusmanii bolovanul in spate, ai descarcat si mata o remorca de rahat pe peluza din fata casei lui !
  • +1 (11 voturi)    
    da sigur (Duminică, 9 octombrie 2016, 21:08)

    Adrian_1234 [utilizator]

    Rusii astia falsifica acum si emailuri ... pastele ei de treaba
    Mai ales emailuri in care ei cumpara uraniu si platesc banii prin donatie la fundatia Clinton. Cat de idiot trebuie sa fii ca sa crezi ca pot falsifica asta ? De ce naibii s-ar baga in oala ?
    • +1 (1 vot)    
      Rusii se baga peste tot (Luni, 10 octombrie 2016, 16:08)

      Zimbru [utilizator] i-a raspuns lui Adrian_1234

      si mai ales ii intereseaza ca Trump sa castige, caci el zice ca o lasa mai moale cu NATO. Deci da, au falsificat e-mail-uri, ca la asta se pricep.
  • +2 (10 voturi)    
    vai (Duminică, 9 octombrie 2016, 22:00)

    baronul stanganbuch [utilizator]

    saraca, n-o mai voteaza comunistoizii suporteri ai evreului american sanders. Un evreu american comunist de care e plina america, nu rusia, nu cuba, nu coreea de nord. E mai bine sa fii comunist american, nu rus. Ai toate avantajele si nici un dezavantaj.