Companiile britanice cer Guvernului May sa excluda varianta unui "Brexit dur" si sa garanteze accesul preferential la piata unica europeana

de I.C.     HotNews.ro
Sâmbătă, 8 octombrie 2016, 21:48 Actualitate | Internaţional

Marea Britanie - vot pentru Brexit
Foto: AGERPRES
Guvernul britanic trebuie sa se asigure imediat ca nu va parasi Uniunea Europeana fara sa asigure obtinerea accesului preferential la piata unica europeana. In caz contrat investitiile vor avea de suferit, a declarat sambata sefa Confederatiei Industriei Britanice, potrivit Reuters.

Pietele financiare au reactionat deja la semnalele ca Marea Britanie s-ar indrepta spre un "Brexit dur", adica spre un acces limitat la piata comunitara. Valoarea lirei sterline a ajuns vineri la cel mai mic nivel din ultimii 31 de ani.

Carolyn Fairbairn, directorul general al Confederatiei Industriei Britanice (CBI), a evidentiat ca Guvernul conservator nu a exclus public posibilitatea de a accepta, in cadrul negocierilor pentru Brexit, un acord comercial nefavorabil cu Uniunea Europeana, pentru a obtine alte avantaje.

"Ne dorim ca optiunile cu adevarat dificile sa fie excluse", a declarat Fairbairn sambata intr-un interviu acordat postului BBC, dupa ce vineri liderii altor 3 organizatii comerciale au lansat apeluri asemanatoare catre Guvernul Theresei May.

"Avand in vedere deciziile privind investitiile luate in prezent, acest lucru devine urgent", a adaugat Fairbairn.

Premierul Theresa May a declarat saptamana aceasta ca vrea, in cadrul negocierilor, sa le ofere companiilor britanice "libertate maxima" in comertul cu Uniunea Europeana si pe piata comunitara.

May a subliniat insa ca blocarea circulatiei cetatenilor UE in Marea Britanie si refuzul juridictiei Curtii de Justitie a UE sunt puncte non-negociabile. UE percepe aceste elemente ca fiind parte integrata in piata unica a comertului, capitalului si muncii.

Daca Marea Britanie nu reuseste sa ajunga macar la un acord temporar cu UE inainte ca limita legala de doi ani de la demararea negocierilor sa expire, atunci aceste aspecte vor fi stabilite in functie de regulamentul Organizatiei Mondiale a Comertului pentru accesul la piata unica. Asta va presupune tarife la bunurile produse si multe restrictii asupra serviciilor.

"Fiecare studiu credibil care a fost realizat a aratat ca aceasta optiune OMC ar provoca daune grave si de durata asupra economiei britanice si asupra economiilor partenerilor comerciali", au aratat CBI si alte 3 organizatii comerciale - EEF, ICC si techUK - intr-o scrisoare deschisa.


Citeste mai multe despre   











[P] ​Accepta provocarea unui business fara hartii! E mai simplu decat crezi               

Activitatile noastre zilnice sunt din ce in ce mai orientate catre mediul electronic si online. Traim intr-un ritm care ne-a impus sa adoptam solutii eficiente si sigure pentru a plati facturi si taxe, a face cumparaturi, a verifica soldurile bancare, etc. Este o practica pe care am ales-o din dorinta de a simplifica lucrurile si pe care multi dintre noi ne dorim sa o regasim si in viata profesionala, unde cautam solutii pentru a depasi constrangerile de timp si spatiu atunci cand trebuie sa obtinem  o aprobare, sa  semnam rapid un contract sau sa accesam un document de la distanta.
7389 vizualizari
  • +16 (16 voturi)    
    incearca pe toate caile (Sâmbătă, 8 octombrie 2016, 23:04)

    L8MA [utilizator]

    daca vreti acces la piata EU fara taxe trebuie sa platiti acelasi pret pe care-l platesc cele 27 state membre +Norvegia etc!Libertatea de miscare,marfuri,capital,servicii.
    Free meal is not possible only for UK, sorry!:)
  • +15 (15 voturi)    
    nu uitati cum s-a ajuns aici (Sâmbătă, 8 octombrie 2016, 23:20)

    Romania, tara pomanagiilor [utilizator]

    niste tarani needucati au votat sa scoata tara din UE

    mai prosti au fost cei care le-au dat ocazia...
  • +13 (13 voturi)    
    gargara ticpic britanica (Duminică, 9 octombrie 2016, 0:08)

    Adrian_1234 [utilizator]

    Voi sa ne dati ce vrem noi si noi va dam tot ce vrem noi. A mers cu africanii si indienii acum vreo 100 de ani dar nu prea mai merge nici cu aia.
  • +7 (7 voturi)    
    Panica la bursa (Duminică, 9 octombrie 2016, 0:14)

    serbanTeodor [utilizator]

    E stire ca lira si-a luat-o azi drastic in freza cand algoritmii de traiding automat de la bursa au vandut lire automat in draci dupa ce declaratia lu Theresa a devenit tot mai publicata. Lira a scazut enorm fata de dolar(se pare ca s-a mai ameliorat intre timp, insa a devenit dintr-o scadere enorma, una mare).
    Daca toate companiile care erau doar cap de pod in Londra observa ca se pot duce si foarte bine si in Berlin tot bluful asta care era economia Angliei o sa se arate chiar mult mai devreme.
  • +12 (12 voturi)    
    Aud? (Duminică, 9 octombrie 2016, 1:05)

    KostasP [utilizator]

    Ce spuneau trollii sovietici, ca uk se poate descurca fara probleme chiar daca nu are acces preferential la piata ue?
  • +9 (9 voturi)    
    Brexit dur (Duminică, 9 octombrie 2016, 2:23)

    Gabi Sorocianu [utilizator]

    Brexit nu poate fi decat dur.
    Brexit nu exista daca circulatia libera a cetatenilor Uniunii Europene nu este ingradita, impreuna cu jurisdictia Curtii de Justitie a UE, ca doar asta a vrut poporul.
    Daca visatorii credeau ca Brexit inseamna lupta binelui impotriva raului (raului de la Bruxelles, evident), uite ca mediul de afaceri britanic (nu german, nu francez, nu japonez si nici american!) pune problema intr-o cu totul alta lumina.
    Nu cred ca oamenii de afaceri britanici pot fi suspectati ca fiind slugile ticalosilor de la Bruxelles (Merkel, Hollande, Juncker, Tusk, Schulz si compania), cu toate ca n-ar fi exclus.
    De cand cu Brexit, traiesc efervescenta anului 1990 din Romania, cand "ce se da la televizor este purul adevar", iar "poporul nu greseste nicodata", desigur, tinand cont de specificul national, "Magna Carta", "noi suntem englezi" si "nu ne vindem tzara".
  • +6 (6 voturi)    
    "obtinerea accesului preferential la piata unica " (Duminică, 9 octombrie 2016, 3:08)

    MoemBius [utilizator]

    am eu o impresie ciudata?
    sau astia vor si in car si in caruta?
    De ce anume ar trebui sa le fie acceptat accesul "preferential" si nu ....normal?
    au ei ceva in plus?
    poate ceva mai mult curaj decat altii....nimic de zis
    dar atata timp cit EI au decis sa plece de ce anume ar trebui sa plece si conform conditiilor impuse tot de ei?
    daca vor sa plece eu zic ca e totusi mai simplu sa ....plece si atat
    mi se par conditii de prost gust de a dreptul
  • +6 (6 voturi)    
    un fel de.. (Duminică, 9 octombrie 2016, 3:41)

    vivatcrescatfloreat [utilizator]

    To have the cake and eat it.//Romanul spune plastic= Si cu scroafa-n cocina si cu slanina-n pod!
    "Sa se revizuiasca primesc, dar sa nu se schimbe nimic"! adica sa nu piarda NIMIC M Britanie din AVANTAJELE pe care deja le au!....... ci doar sa alunge obligatiile.
  • +3 (3 voturi)    
    britanicii (Duminică, 9 octombrie 2016, 8:31)

    nahir [utilizator]

    astia cred ca ei sunt cei care au descoperit zicala "si cu sula-n /// si cu sufletul in rai".
    sau cum spunea I. L. Caragiale, sa se schimbe tot, dar prin partile esentiale, nimic.
  • -20 (20 voturi)    
    Britanicilor le merge mai bine afara din (Duminică, 9 octombrie 2016, 8:33)

    andreitr [utilizator]

    ue decât în cadrul ue spre ciuda babutei cu un ou, stapana europei madam merkel si a acoliților ei din birocrația europeană. Aceștia ar face orice sa puna bete in roate UK că nimeni să nu aibă curajul să mai sfideze birocrația imbuibatilor de la bruxel. Dar nu moare UK când vrea ue si europenii mai arata odată ca nu vor avea niciodată toleranta si democrația US. Hai US!
    • +4 (6 voturi)    
      Exista andreitr? (Duminică, 9 octombrie 2016, 14:04)

      Prea_Tarziu [utilizator] i-a raspuns lui andreitr

      Sau esti doar un chatbot neperformant?
  • -2 (6 voturi)    
    interesant... (Duminică, 9 octombrie 2016, 9:05)

    liviu_ [utilizator]

    si totusi UE chiar nu are nimic de spus in treba asta?!
    nu cred ca un brexit in care anglia isi pastreaza avantajele e avantajos pe UE (asta ca sa nu zic sinucigas)
  • +10 (10 voturi)    
    Haha! (Duminică, 9 octombrie 2016, 9:17)

    Soljenitin [utilizator]

    Vreti afara sau inauntru?
    Daca vreti inauntru, aveti parte de tot ce este acolo.
    Daca vreti afara, nu aveti parte de nimic.
    Friends with benefits nu merge, in cazul acesta.
    So simple.
  • +5 (5 voturi)    
    hehe (Duminică, 9 octombrie 2016, 9:25)

    gear six [utilizator]

    "Ne dorim ca optiunile cu adevarat dificile sa fie excluse".

    E cam tarziu, optiunea buna pentru voi era sa ramineti in EU,sa incetati cu prostiile si sa va tineti de munca.

    Aveti ceea ce ati vrut, Brexit.
    Cu toate implicatiile, oricare ar fi.

    Deci.... fii barbata Zoe.
    Si valea la munca, gata cu vrajeala.
    • +8 (8 voturi)    
      ai mai vazut cuc sa cloceasca (Duminică, 9 octombrie 2016, 13:22)

      Romania, tara pomanagiilor [utilizator] i-a raspuns lui gear six

      si englez sa munceasca?
  • +2 (2 voturi)    
    Cred ca UE nu constientizeaza pericolul. (Duminică, 9 octombrie 2016, 9:34)

    Prea_Tarziu [utilizator]

    Daca UK iese bine din asta, statele sarace nu vor dori sa fie piata de desfacere pentru UK in conditiile in care nu isi pot recupera bogatia prin munca si statele bogate vor dori sa fie ca UK sa devina bogate fara sa mai fie inoportunate de suboamenii din Est. Practic vor fi forte de respingere ca la magneti de aceeasi polaritate pusi sa stea impreuna. Deja Ungaria, Polonia, Cehia au fost vocale in privinta UK.
    • +1 (1 vot)    
      deja (Luni, 10 octombrie 2016, 9:22)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui Prea_Tarziu

      lira sterlina este la cote alarmante. 4,9 lei arata cat de "bine" o duce moneda imperiala si implicit economia lor.
  • 0 (6 voturi)    
    Daca Brexit... (Duminică, 9 octombrie 2016, 11:46)

    Stef_and [utilizator]

    Atunci EXIT.
    Cu totul.
    Englezii in speta si britanicii in general - au fost un neam de hoti- pirati. Acum clumea civilizata nu mai poate accepta ceea ce au facut un mileniu!
    O sa cerseascs la poarta UE, la cursul asta englezii devin saraci!!
  • -11 (11 voturi)    
    Solutia este (Duminică, 9 octombrie 2016, 12:26)

    vasile-roaita [utilizator]

    Ca UE sa se reformeze. sa se rupa de Illuminati sa dea de pamint cu Merkeloasa, Hollandezu zburator sa o lase mai moale cu austeritatea si sa opreasca fluxul musulmanilor. Si atunci va fi bine iar.