UPDATE Juncker: UE trebuie sa fie intransigenta in fata manevrelor Marii Britanii privind Brexitul

de R.M.     HotNews.ro
Vineri, 7 octombrie 2016, 12:22 Actualitate | Internaţional

Juncker si Farage
Foto: Captura YouTube
Uniunea Europeana trebuie sa fie "intransigenta" in fata "manevrelor" britanice privind conditile Brexitului, a afirmat vineri presedintele Comisiei Europene, Jean-Claude Juncker, citat de AFP.

"Nu putem fi cu un picior inauntru si cu altul afara (...) Asupra acestui aspect, trebuie sa fim intransigenti. Vad manevre", a spus Juncker, in cadrul unei discutii, la Paris, cu premierul francez Manuel Valls.

"Nu vom negocia inainte de a primi scrisoarea de adio a guvernului britanic", a subliniat seful Comisiei Europene.

"Marea Britanie, guvernul sau, mediile care ii sunt apropiate explica deja industriasilor ca da, va trebui ca relatiile sa fie cat mai pasnice posibil. Da. Sa fie cat mai prietenesti posibile", a continuat Juncker, afirmand ca
"nu trebuie ca sectoare intregi din industria europeana sa se angajeze in negocieri secrete, in camere intunecate, cu perdelele trase, cu trimisi ai guvernului britanic".

"Daca incepem sa destramam piata interna" in functie de "bunul plac al unui stat care a decis sa paraseasca" UE "inauguram sfarsitul Europei", a avertizat el.

Premierul britanic Theresa May a precizat ca doreste sa declanseze articolul 50 al Tratatului de la Lisabona inainte de sfarsitul lunii martie, deschizand astfel calea iesirii Marii Britanii din UE la inceputul lui 2019.

Aceasta vointa de a merge rapid si tonul sau fara concesiuni in privinta imigratiei lasa sa se inteleaga ca a optat pentru un "Brexit dur", cu o negociere minimala cu Bruxellesul.

Presedintele Francois Hollande a pledat si el joi seara pentru
"fermitate" in fata Londrei.

"Trebuie sa existe o amenintare, trebuie sa existe un risc, trebuie sa existe un pret", a spus Hollande, intr-un discurs  sustinut la Paris. "Regatul Unite a ales Brexitul, eu cred chiar ca un Brexit dur, ei bine, trebuie mers pana la capatul vointei britanicilor de a iesi din UE".












[P] ​Accepta provocarea unui business fara hartii! E mai simplu decat crezi               

Activitatile noastre zilnice sunt din ce in ce mai orientate catre mediul electronic si online. Traim intr-un ritm care ne-a impus sa adoptam solutii eficiente si sigure pentru a plati facturi si taxe, a face cumparaturi, a verifica soldurile bancare, etc. Este o practica pe care am ales-o din dorinta de a simplifica lucrurile si pe care multi dintre noi ne dorim sa o regasim si in viata profesionala, unde cautam solutii pentru a depasi constrangerile de timp si spatiu atunci cand trebuie sa obtinem  o aprobare, sa  semnam rapid un contract sau sa accesam un document de la distanta.
3815 vizualizari
  • -21 (31 voturi)    
    Cine nu e cu noi (Vineri, 7 octombrie 2016, 13:00)

    Un cititor [utilizator]

    e împotriva noastră. Lenin
    • +6 (12 voturi)    
      Și cine e un cititor (Vineri, 7 octombrie 2016, 13:33)

      grigoreagape [utilizator] i-a raspuns lui Un cititor

      nu e unul care nu citește.
      • 0 (0 voturi)    
        jungher, sluga babutei cu un ou (Vineri, 7 octombrie 2016, 22:56)

        andreitr [utilizator] i-a raspuns lui grigoreagape

        stăpână europei, madam merkel ar face orice ca britanicilor să nu le meargă bine afara din ue. Așa că birocrații imbuibatilor fac orice sa puna bete in roate unei UK care le pune în pericol privilegiile. ue demonstrează inc-o data că nu va fi niciodată la fel de democratică și toleranta cu cetățenii ei precum US. Hai US!
    • +1 (7 voturi)    
      Haha (Vineri, 7 octombrie 2016, 13:43)

      tiberius_p [utilizator] i-a raspuns lui Un cititor

      Nice try!

      Cred ce vrei tu sa spui defapt e "cine ne-o trage cum are chef e impotriva noastra". Daca asta vrei sa spui atunci ai dreptate.
    • +14 (18 voturi)    
      UK, eroare strategica (Vineri, 7 octombrie 2016, 13:49)

      animatron [utilizator] i-a raspuns lui Un cititor

      In afara UE, Londra va avea mult mai putina influenta in politica europeana.
      Fiind lipsita pe viitor de sustinerea tuturor tarilor UE, Marea Britanie va avea mai putina greutate in orice negociere internationala.

      Lipsa avantajelor pietei unice de 500 milioane consumatori va insemna costuri mai mari pentru comertul societatilor britanice.

      Excluderea de la libera circulatie a capitalurilor si marfurilor, specifica doar tarilor membre UE sau a tarilor care au acorduri de integrare cu UE (ca Elvetia sau Norvegia), face ca UK sa piarda si o mare parte a interesului pentru investitii straine sau speculatii cu instrumente financiare.

      Prabusirea lirei sterline la cel mai slab nivel din ultimii 31 de ani inseamna concret ca orice importa britanicii devine mai scump, ca orice vacanta pentru ei a devenit automat mai scumpa, ca traduse in valuta internationala (euro/dolar) economiile de la banca a britanicilor au pierdut din valoare.

      Desigur, UK are resurse umane, financiare si logistice pentru a face fata Brexitului, dar pozitia ei economica si diplomatica va fi slabita durabil, societatea ramane profund divizata, iar tendintele xenofobe si violent nationaliste vor fi incurajate indirect.

      S-a ajuns ca pe strazile oraselor britanice sa fie batuti si injunghiati polonezi doar pentru ca sunt polonezi, la fel cum procedau nazistii cu evreii.

      S-a ajuns ca europarlamentari britanici nationalisti (UKIP) sa se bata intre ei in Parlamentul European ca ultimii huligani, unul e in coma la spital. Asta spune mult despre "nivelul" dezbaterilor din UKIP, partid extremist anti-european care a promovat ura abjecta impotriva altor europeni (din lasitatea si teama de a denunta ceea ce ii deranjeaza cu adevarat, imigratia islamica).

      UK arata mai urat, e departe de a fi un model societal si problemele abia incep, pentru ca UE pur si simplu nu isi poate permite sa dea dovada de slabiciune in fata arogantei si violentei britanice, altfel risca alte Brexituri si disparitia.
    • +7 (7 voturi)    
      alt cititor (Vineri, 7 octombrie 2016, 14:09)

      L8MA [utilizator] i-a raspuns lui Un cititor

      o analogie falsa...
      aici e vorba de luat moca de la Uniune!
      e ca si cum ai spune dupa ce intri in restaurant si declari ca nu vrei sa platesti iar proprietarii te poftesc politicos sa iesi, s-o dai cu lozinca ca daca nu esti cu ei sunt impotriva ta.Daca incerci sa-i pacalesti sau sa obtii avantaje fara sa platesti nu se cheama ca nu esti cu ei, se cheama tepuire!
      marxist-leninistii sunt asi la diversiuni,manipulari,distorsionari,intoxicari,dezinformari, toate cu scopul vadit de a exploata si domina masele de palmasi mai putin instruiti.
      NU MAI MERGE NICI IN ROMANIA!
    • +1 (5 voturi)    
      Se vede ca (Vineri, 7 octombrie 2016, 15:27)

      CaiusCosades [utilizator] i-a raspuns lui Un cititor

      l-ai studiat temeinic :))
  • +13 (17 voturi)    
    Daca UE cedeaza fitelor UK ... (Vineri, 7 octombrie 2016, 13:28)

    Prea_Tarziu [utilizator]

    Atunci fite vor face toti cei peste medie si cei sub medie isi vor pune problema: oare mai are rost sa fim o uniune in care noi nu avem voie sa calatorim, sa muncim, sa vindem, Ungaria, Slovacia, Polonia vor fi masiv afectate de lezarea dreptului de munca dar si Romania si Bulgaria.
    Sunt britanicofil, stiu engleza, mi se par foarte inteligenti , imi place muzica lor, am calatorit de multe ori in scop turistic prin UK, dar cu parere de rau, trebuie sa admit logic ca zdrobirea UK este singura alternativa pentru supravietuirea si eventual intarirea UE. Orice situatia din care UK "se descurca" va duce la fragmentarea UE cu impuls atat din partea statelor bogate cat si din partea statelor sarace!
  • +10 (12 voturi)    
    mda... (Vineri, 7 octombrie 2016, 13:38)

    Dr.Mythnick [utilizator]

    hai teresa mama, hai pa ...
  • +17 (19 voturi)    
    bine spus (Vineri, 7 octombrie 2016, 13:58)

    L8MA [utilizator]

    Cu alte cuvinte Anglia baga divort dar vrea sa pastreze cheile de la casa de vacanta si cardul de credit al sotului!
    Manevrele si pretentiile snoabe ale inchinatorilor la brexit devin ridicole.
    Ati decis sa iesiti fara sa vi se ceara asta, foarte bine, iesiti si lasati-i in pace pe cei care vor sa consolideze spiritul Uniunii.
    • -4 (6 voturi)    
      consolideaza-te (Vineri, 7 octombrie 2016, 16:27)

      baronul stanganbuch [utilizator] i-a raspuns lui L8MA

      matale in spiritul lui merkel, junker si holande.
      Eu n-am chef. Englezii sint pragmatici si empirici, n-au fumuri ideologice criminale in cap.
      • +3 (3 voturi)    
        realitatea (Vineri, 7 octombrie 2016, 20:31)

        L8MA [utilizator] i-a raspuns lui baronul stanganbuch

        dupa Brexit au fost batuti grav mai multi polonezi,a fost vandalizat un magazin deschis de o familie de romani si a fost ucis un polonez.Citeste de mai multe ori:Ucis!!!
        stii vreun englez batut sau ucis in EU???
        deci consolideaza-te matalutza cu fantezii,concluzia ta e bulshit total!
        • -2 (2 voturi)    
          astea (Vineri, 7 octombrie 2016, 22:45)

          baronul stanganbuch [utilizator] i-a raspuns lui L8MA

          sint ciocirlii din presa ''progresista'', exact cum minte cind maimutele islamice fac cite o isprava, la fel umfla niste cazuri izolate pe invers.
          Esti victima propagandei neomarxiste.
  • +7 (7 voturi)    
    Marea Britanie (Vineri, 7 octombrie 2016, 14:06)

    cladob [utilizator]

    nu mai are nici un cuvant de spus in UE si nici UE nu mai are nici un cuvant de spus in Marea Britanie.
  • -5 (11 voturi)    
    dupa Penisula Crimea.. (Vineri, 7 octombrie 2016, 14:46)

    pilotu [utilizator]

    ...tarul Vladimir Putin a pus gheruta si pe... Peninsula Eurpa! UK era singura care-i strica planurile de expansiune. Bravo, tavaras Junker! Felicitari tavaras Farage! Meritati amandoi o stea pe aleea celebritatilor... in fata Kremlinului! Da-o incolo de moneda EURO! Hai sa trecem la rubla! Ura!!! Ura!!! Ura!!!
  • +1 (5 voturi)    
    pariati pe marea britanie (Vineri, 7 octombrie 2016, 19:35)

    Daco-maghiar [utilizator]

    sigur ca ma voi alege cu o carca de minusuri.. dar cand prea-razboinicii postaci arata triumfator spre iminenta zdrobire a UK'ului ca singura metoda de supravietuire, as sugera sa studieze un pic istoria. Nu ma refer la gloria apusului imperiu, ma refer la legaturile stranse ale UK'lui cu fostele colonii, unde, spre deosebire de alte natiuni colonialiste, ei au creat si lasat cat de cat o prosperitate economica, au construit un sistem.. UK are mai multe legaturi preferentiale in Commonwealth decat toata Europa la un loc, pe asta au si mizat cand s-au retras. Asa ca daca inteleg rabiditatea franco-germana cand li se da de inteles ca nu prea sunt considerati la acelasi nivel cu englezii, o palma usturatoare pe mandria franca si prusaca, cred totusi ca UK a luat decizia cea mai buna in ceea ce priveste viitorul intereselor sale economice.
    • 0 (0 voturi)    
      tot la vale merge (Vineri, 7 octombrie 2016, 23:09)

      IonIon11 [utilizator] i-a raspuns lui Daco-maghiar

      degeaba daca city-ul Londonez se muta pa uk
    • 0 (0 voturi)    
      Este o carte care inca se joaca (Vineri, 7 octombrie 2016, 23:39)

      Saturn [utilizator] i-a raspuns lui Daco-maghiar

      si totul depinde de ceea ce accepta UE. Daca ii accepta o pozitie preferentiala, UK se va afla in cea mai buna situatie posibila! Isi stabileste singura regulile atat in raport cu UE, cat si cu restul lumii (inclusiv si in mod deosebit Commonwealth).

      Crede cineva ca europenii nu inteleg acest lucru, sau il considera acceptabil? Este un joc clar pentru supravietuire, de ambele parti.