George Soros il acuza pe Vladimir Putin de crime odioase impotriva umanitatii pentru bombardamentele din Siria

de R.M.     HotNews.ro
Joi, 6 octombrie 2016, 19:01 Actualitate | Internaţional

George Soros
Foto: Wikipedia
Miliardarul George Soros l-a criticat dur pe Vladimir Putin, pentru campania de bombardamente asupra orasului sirian Alep, afirmand ca liderul de la Kremlin exploateaza agresiv vidul de putere de la Casa Alba, inainte de investirea noului presedinte american, scrie cnbc.com.

"Lumea este martora unei catastrofe umanitare de proportii istorice. Se intampla in Siria. Este comisa de presedintele Rusiei, Vladimir Putin, care isi sprijina protejatul, (presedintele sirian) Bashar al-Assad," afirma acesta, intr-o declaratie postata pe site-ul sau joi dimineata.

"Cand faptele vor fi stabilite deplin, bombardamentele lui Putin asupra Alepului vor fi vazute ca una dintre cele mai grave crime de razboi ale lumii moderne", a acuzat Soros.

Miliardarul si filantropul de origine ungara afirma ca avioanele rusesti bombardeaza civilii din Alep.

"Presedintele Putin actioneaza agresiv pentru a exploata cele patru luni cara raman pana la investirea noului presedinte american, in 20 ianuarie, pe baza unui calcul politic nemilos", continua George Soros.

"Fac apel la populatia din Rusia, din Europa si din intreaga lume sa nu stea cu bratele incrucisate ci sa vorbeasca despre acest lucru si sa-si exprime indignarea. O reactie puternica a opiniei publice l-ar putea determina pe presedintele Putin sa puna capat crimelor sale odioase impotriva umanitatii", incheie Soros.












[P] ​Accepta provocarea unui business fara hartii! E mai simplu decat crezi               

Activitatile noastre zilnice sunt din ce in ce mai orientate catre mediul electronic si online. Traim intr-un ritm care ne-a impus sa adoptam solutii eficiente si sigure pentru a plati facturi si taxe, a face cumparaturi, a verifica soldurile bancare, etc. Este o practica pe care am ales-o din dorinta de a simplifica lucrurile si pe care multi dintre noi ne dorim sa o regasim si in viata profesionala, unde cautam solutii pentru a depasi constrangerile de timp si spatiu atunci cand trebuie sa obtinem  o aprobare, sa  semnam rapid un contract sau sa accesam un document de la distanta.
6220 vizualizari
  • +18 (44 voturi)    
    Ibricu cu cafea (Joi, 6 octombrie 2016, 19:09)

    akanom [utilizator]

    Una e să te iei de vestici cu d-astea, că vesticii sunt PC și sensibili la acuzații.
    Da' când te iei public de Putin, riști să bei mai mult poloniu decât ți-ai propus.
    • +6 (22 voturi)    
      În Rusia nu ține schema cu ONG-urile, ca la noi? (Joi, 6 octombrie 2016, 19:41)

      Lovercraft [utilizator] i-a raspuns lui akanom

      Bietul Soros nu are loc în Rusia cu ONG-urile lui de ONG-urile lui Putin!
      • -2 (6 voturi)    
        Nu e vorba de acelasi Soros de care zice PSD=FSB? (Joi, 6 octombrie 2016, 23:06)

        Procuratorul [utilizator] i-a raspuns lui Lovercraft

        Deja vad legaturi.
    • -1 (19 voturi)    
      Aoleu !! Dar Putin nu va putea folosi cianura (Joi, 6 octombrie 2016, 21:48)

      Carpi [utilizator] i-a raspuns lui akanom

      clasica, atunci cand bocancii soldatilor americani vor bate in usa buncarului sau din Moscova ????
      S-a mai intamplat in istorie cand vanatorul devine vanat !!!!
      • -3 (15 voturi)    
        zero dark moscow (Joi, 6 octombrie 2016, 22:15)

        un domn [utilizator] i-a raspuns lui Carpi

        si in wiki scris de snowden...nu apare...
      • +4 (8 voturi)    
        Americanii la buncarul din Moscova? (Joi, 6 octombrie 2016, 22:41)

        Alex735 [utilizator] i-a raspuns lui Carpi

        Cel mai probabil n-o sa fim in viata sa ne bucuram,
        • 0 (2 voturi)    
          Romanii din continentele Americane, (Vineri, 7 octombrie 2016, 14:24)

          Carpi [utilizator] i-a raspuns lui Alex735

          marea majoritate vor ramane in viata !!
          Plus cel putin o parte majoritara din cei aflati in Italia si Spania vor ramane in viata !!
          In Romania vor ramane in viata (indiferent de puterea atacului nuclear rusesc, la care faci in mod arogant aluzii !!!! ) cel putin vreo 20 % din romani , imprastiati in satele de munte, dealuri s.a.m.d.
          Practic vor putea fi distruse de rachetele nucleare ale Rusiei doar orasele de peste 5000-10000 de locuitori !!
          Deci poporul roman va supravietuii pentru a se dezvolta in a doua parte a secolului 21 intr-o Romanie Puternica !!!
          Acum sa ne inchipuim, ce se va intampla cu Rusia, cand bocancii soldatilor NATO vor bate in usa buncarului lui Putin ???
          Rusia va trebuii sa plateasca despagubiri de razboi (cu teritorii, ca altceva n-au) pentru toate pagubele produse cu rachetele lor nucleare !!
          China si Japonia probabil vor platii, acoperind totusi cam jumate din datorii, cumparand Siberia de la Nato !!
          Oricum rusii nu vor fi prea ,,deranjati'' de pierderea de teritorii, pentru ca dupa un razboi nuclear provocat de ei, probabil vor ramane in viata abia suficienti sa populeze teritoriile din zona Bielorusiei (de unde , in anii 800 e.n. au inceput sa emigreaze si sa colonizeze teritorii in directia Moscova ).
          Probabil vor fi ,,fericiti'', ca dupa 1200 de ani vor ajunge in sfarsit, inapoi ,,acasa''!!!
    • -2 (4 voturi)    
      nu (Joi, 6 octombrie 2016, 23:22)

      baronul stanganbuch [utilizator] i-a raspuns lui akanom

      risca nimic soros bacsi, ii este atit de util lui putin. Iar putin stie perfect chestia asta, inca nu s-a ramolit.
    • -1 (9 voturi)    
      ei, na..... (Vineri, 7 octombrie 2016, 8:45)

      Toni_Romania [utilizator] i-a raspuns lui akanom

      I se rupe lui Volodea de mosul asta.
      Lui Soros ii este pofta de diamantele din Rusia (al 2-lea producator mondial).
  • -21 (53 voturi)    
    si sa vezi ca si Nicusor Dan o sa fie de acord ! (Joi, 6 octombrie 2016, 19:18)

    LiviusAcris1 [anonim]

    E clara treaba
    • +3 (33 voturi)    
      te supara ca a ajutat la caderea comunismului? (Joi, 6 octombrie 2016, 19:39)

      zzztop [utilizator] i-a raspuns lui LiviusAcris1

      chiar sunt curios ce graunte ii fac pe unii sa fie asa de deranjati de Soros. ca e un filantrop care a sustinut caderea comunismului, integrarea celor marginalizati de societate, educarea rromilor?

      Presupun ca sprijinul dat culturii tibetane nu va deranjeaza asa mult..
      • +3 (17 voturi)    
        De Bernie Madoff,... (Joi, 6 octombrie 2016, 22:35)

        Chaos & Collapse [utilizator] i-a raspuns lui zzztop

        ... cel mai mare escroc din istoria omenirii, ai auzit? A fost chiar mai mare decit Soros.

        E, si asta era un foarte mare filantrop.

        P.S. Ca sa vezi cui ii datoram caderea comunismului. Si noi habar nu aveam. Noroc cu oengistii lui Soros care rescriu istoria pe Hotnews asa cum li se dicteaza de la centru.
    • 0 (14 voturi)    
      tu esti liviu azz ? sau aziz ? (Joi, 6 octombrie 2016, 21:33)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui LiviusAcris1

      sarcasmul imi este cunoscut...
  • -22 (62 voturi)    
    Prin 2012 Putin l-a gonit (Joi, 6 octombrie 2016, 19:24)

    Snitzelvienez [utilizator]

    Ma mir ca vestul l-a tolerat atata timp pe infractorul Soros. Banuiesc ca are o cotizatie enorma la statul mama si i s-a oferit protectie de catre MRU-ii infiltrati
    • -1 (29 voturi)    
      Postac bullshevin (Joi, 6 octombrie 2016, 19:56)

      Locke Lamora [utilizator] i-a raspuns lui Snitzelvienez

      Pana una alta rusii tai iubiti fac macel, genocid in Alep.
      aahhh, a spus Soros ceva impotriva lui phutinel...nu se poate asa ceva, e miliardar si mai e si ungur, sesizezi capcana in care ai cazut cand ai postat???
      • -1 (3 voturi)    
        @snitzel uite si UK zice de bine ! (Vineri, 7 octombrie 2016, 17:33)

        un domn [utilizator] i-a raspuns lui Locke Lamora

        Cracanatul este Subiect de youtube https://www.youtube.com/watch?v=MdYGQ7B0Vew
        link ul are max 9 zile si milioane de FANI !
    • +6 (20 voturi)    
      Pai, e cel mai mare finantator al democratilor (Joi, 6 octombrie 2016, 21:17)

      Chaos & Collapse [utilizator] i-a raspuns lui Snitzelvienez

      El a fost in spatele numirii lui Obama, tot el e si in spatele lui Hillary si incearca sa o numeasca presedinte.

      Iar familia Clinton a fost este si va fi oricind de vinzare. Vezi cazul iertarii (presidential pardon) lui Marc Rich:

      On January 20, 2001, hours before leaving office, U.S. President Bill Clinton granted Rich a highly controversial presidential pardon.
    • 0 (22 voturi)    
      ce ar putea face Cracanatul ? (Joi, 6 octombrie 2016, 21:34)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui Snitzelvienez

      sa distruga alimente cu buldozerul si sa goneasca Oameni, altceva ?..aaaa..am uitat, sa Omoare Oameni la Alep, exact !
    • +1 (5 voturi)    
      bai Snitel (Vineri, 7 octombrie 2016, 8:48)

      Toni_Romania [utilizator] i-a raspuns lui Snitzelvienez

      Moaamaaa, ce i-ai enervat pe activistii pro-Soros de pe aici.... Pai cam toate guvernele Ue sunt "cai troieni" ai lui Soros.
  • +4 (32 voturi)    
    Uite cine vorbeste.. (Joi, 6 octombrie 2016, 19:36)

    Inna100 [utilizator]

    Unul care prin speculatiile diabolice, a lasat pe drumuri milioane de oameni..
    Manipulator ordinar
    • -1 (3 voturi)    
      halucinant (Vineri, 7 octombrie 2016, 12:37)

      Toni_Romania [utilizator] i-a raspuns lui Inna100

      halucinant numarul celor ce-l APARA pe acest killer aici pe Hw............
  • +2 (26 voturi)    
    o sa apara iarasi psd-istii sa strige batman (Joi, 6 octombrie 2016, 19:36)

    zzztop [utilizator]

    si as vrea sa-i intreb cati bani au dat fiecare pentru cauze nobile?

    Si daca stiu ca Soros ajuta sustinerea culturii tibetane in China, drepturilor oamenilor, educarea si integrarea rromilor, transparentizarea exploatarii resurselor, ajutorarea celor marginalizati.

    ce-i deranjeaza este ca Fundatia lui Soros a donat bani si pentru caderea comunismului. si se fura mai bine atunci.
  • 0 (20 voturi)    
    Subscriu intru totul (Joi, 6 octombrie 2016, 19:41)

    Metusala [utilizator]

    chiar daca toti derbedeii o sa sustina ca-s finantat.
  • +1 (23 voturi)    
    hai HN recunoaste... (Joi, 6 octombrie 2016, 19:51)

    cristianaxl [utilizator]

    ca articolul e facut doar asa ptr zbuciumul comentatorilor...sa alaturi pe Soros cu Putin in acelasi articol e de-a dreptul delicios...

    Domnilor....nu va agitati...va stresati degeaba cu statul pe comenturi si numaratul plusurilor....e stresant si neproductiv...haideti mai bine c-o pastramioara un vinulet....o plimbare la munte....si lasa-ti pe altii sa se agite pentru nimic
  • +2 (26 voturi)    
    Titlu gresit (Joi, 6 octombrie 2016, 20:15)

    amanda13 [utilizator]

    pentru romanasii neaosi din PSD, ALDE si alte lighioane politice asemenea lor ar trebui sa introduceti un titlu separat

    Monstrul uns cu toate alifiile de Soros indrazneste sa se lege de Putin-salvatorul planetei

    Asa o sa aveti si voi mai mult trafic pe site :D
    • -1 (13 voturi)    
      daca nu vreau sa fiu controlat de Soros (Joi, 6 octombrie 2016, 22:53)

      ColonelTurcescu [utilizator] i-a raspuns lui amanda13

      nu inseamna ca il iubesc pe Putin. Daca nu-mi place cum manipuleaza Soros lumea prin media (media nu inseamna TV, TV-ul e de mult o parte mica a media, in SUA si Europa), nu inseamna ca nu sunt de acord cu declaratiile lui la adresa lui Putin. Daca Soros a facut o declaratie cu care sunt de acord, nu inseamna ca o sa fiu pro Soros. E vorba de logica elementara, PSD-istii nu o sa traga concluzii prin interpretare si inventarea cauzalitatii. Faptele sunt fapte, si nu inventam legaturi de cauzalitate intre ele ca sa descriem o persoana, sau ca sa argumentam ceva predefinit in minte. PDL-istii da, pentru ca au uitat sau nu au invatat niciodata logica elementara si pentru ca ei au concluziile servite prin media, urmant sa isi inventeze argumentele prin orice mijloace posibile (inclusiv paranoia).
      • -1 (3 voturi)    
        Da domnule (Vineri, 7 octombrie 2016, 11:07)

        Toni_Romania [utilizator] i-a raspuns lui ColonelTurcescu

        Este acum pe net o secta de activisti pt. care, orice declari contra Sua sau contra finantei mondiale, esti "putinist". Saracii.
  • -6 (28 voturi)    
    It takes one to know one (Joi, 6 octombrie 2016, 20:46)

    Adran [utilizator]

    criminalii se recunosc usor intre ei
  • -6 (36 voturi)    
    Daca ar fi vrut sa ii faca rau, trebuia sa-l laude (Joi, 6 octombrie 2016, 21:11)

    Chaos & Collapse [utilizator]

    O critica venita de la o canalie ca Soros nu e un stigmat, ci un blazon.

    Iesirea asta disperata a escrocului planetar Soros e cel mai mare elogiu care i-a fost vreodata adus lui Putin si inca o dovada a faptului ca rusul e pe drumul cel bun, iar cauza pentru care se bate in Siria e cea dreapta.

    Pe de alta parte, despre unul laudat de Soros poti sa tragi linistit concluzia, fara sa mai pierzi vremea cautind dovezi, ca individul e un ticalos, o coada de topor, un tradator al propriului popor. Sau un idiot util, in cazul in care e un inocent ( = ignorant), care va fi aruncat sub tren fara nici o ezitare atunci cind nu va mai fi nevoie de slugarnicia lui.

    Bravo, Putin! Bravo si pentru ca ai interzis in Rusia toate ONG-rile subversive finantate de acest ticalos! Bravo si pentru ca i-ai aruncat in puscarii sau i-ai alungat din Rusia pe miliardarii inventati si organizati de Soros si de Marc Rich in Rusia pe vremea naivului Eltin!
    • +4 (26 voturi)    
      si pe tine te-a capcanit articolul (Joi, 6 octombrie 2016, 22:17)

      Locke Lamora [utilizator] i-a raspuns lui Chaos & Collapse

      isteric soros si iubitor de cracanati; auzi la el, bravo phutin, ala de-si infometeaza poporul si ii omoara pe altii.
    • -2 (8 voturi)    
      Nu, mosule (Joi, 6 octombrie 2016, 23:14)

      KostasP [utilizator] i-a raspuns lui Chaos & Collapse

      Se injura unul pe altul, ca amandoi sunt de aceeasi teapa.
  • -7 (11 voturi)    
    Dragi refugiati, ONG-urile va ureaza Bun venit! (Joi, 6 octombrie 2016, 22:37)

    Alex735 [utilizator]

    Plus harti, pliante, tricouri, sepci, pixuri..
    Asta inseamna sa fii filantrop, nu criminal!
  • -7 (13 voturi)    
    Soros, psihopatul care vrea sa distruga Europa (Joi, 6 octombrie 2016, 22:45)

    Chaos & Collapse [utilizator]

    George Soros is pumping $500 million into migrant- and refugee-founded businesses and other initiatives, the billionaire investor announced Tuesday, noting that his hope is other investors will follow suit.

    “Our collective failure to develop and implement effective policies to handle the increased flow has contributed greatly to human misery and political instability—both in countries people are fleeing and in the countries that host them, willingly or not,” Soros wrote in a Wall Street Journal op-ed published online Tuesday. “Migrants are often forced into lives of idle despair, while host countries fail to reap the proven benefit that greater integration could bring.”

    "Why I’m Investing $500 Million in Migrants"
    By George Soros
    Sept. 20, 2016 12:00 a.m. ET

    http://www.wsj.com/articles/why-im-investing-500-million-in-migrants-1474344001

    Voi, astia care sinteti de partea lui Soros, chiar nu intelegeti ce va pregateste psihopatul?

    Chiar nu pricepeti ca tipul e RASISTUL SI ANTI-CRESTINUL ABSOLUT, care viseaza la genocidul rasei albe si distrugerea Europei pentru a facilita instaurarea unui guvern mondial?
  • -2 (16 voturi)    
    Soros are doar interese, nu emotii (Joi, 6 octombrie 2016, 23:10)

    MBA [utilizator]

    Eu cred ca acest Soros are doar interese pe care le ascunde abil sub masca filantropiei ONGiste. Care ONGuri mai apoi poftesc la politica prin diferite tari si nea Soros se trezeste cu bogatiile natiunilor victima, in mana. Nu va faceti probleme, Putin nu are nici el sentimente, doar interese (acestea sunt extrase prin metode strasnice inca din primele lectii de la KGB). Sa nu ne amagim, deci.
  • -2 (8 voturi)    
    Bai Gigi Soros: (Vineri, 7 octombrie 2016, 8:40)

    Toni_Romania [utilizator]

    IA VORBESTE TU si de miile de civili sarbi ucisi de aviatia Usa/Nato in Serbia 1999 si de sutele de mii de civili irakieni morti de la rachetele U-s-a la "eliberarea"Irakului 2003-2006.
    Adica fii echidistant, ce dracu.
  • -3 (3 voturi)    
    de ceva vreme (Vineri, 7 octombrie 2016, 8:41)

    nedumeritul [utilizator]

    de cand cu bombardarea consulatului Japoniei din Belgrad a devenit o practica curenta utilizarea de scuturi umane de catre unitati militare. Incartiruirea in spitale, ambasade,consulate etc. va produce si pierderi in randul civililor (copii ,batrani...)
  • -4 (6 voturi)    
    De unde știe dl. Soroș cum stă treaba în Alep (Vineri, 7 octombrie 2016, 9:15)

    Un cititor [utilizator]

    și care-i problema lui cu Siria? De ce nu se ocupă de copiii din Norvegia care vor să-și schimbe sexul la vârsta de 6 ani?
  • -2 (4 voturi)    
    zise monstrul, facand ban pe ban in USA (Vineri, 7 octombrie 2016, 11:34)

    jackalphonse [utilizator]

    Foarte obiectiva parerea mosneagului....
  • +3 (5 voturi)    
    problema cu Soros este ca se trezeste (Vineri, 7 octombrie 2016, 12:59)

    __alex__ [utilizator]

    sa vorbeasca doar cand este vorba de crimele Rusiei. Cand e vorba de Irak, Libia, Afganistan, crimele americane in Siria, tace malc.
    zce Greenwald:
    3 rules of US Exceptionalism: 1) Our killing is better than theirs; 2) Nothing we do can be "terrorism"; 3) Only enemies are "war criminals"
    • -1 (3 voturi)    
      numeste 3 reguli ale Cracanatului (Vineri, 7 octombrie 2016, 13:08)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui __alex__

      sau Sovietziei, nu ai ? nu cunosti ? Iti spun eu : Sovietzia s a nascut intr un Octombrie ro$hu - PUNCT !
    • +2 (2 voturi)    
      soros ar trebui sa taca, nu rusii (Vineri, 7 octombrie 2016, 18:01)

      kkciosuldelahamangia [utilizator] i-a raspuns lui __alex__

      au provocat primavara araba din Libia si Siria.
  • +2 (2 voturi)    
    2001-2016 (Vineri, 7 octombrie 2016, 15:42)

    xolv [utilizator]

    Mai povestiti-ne despre perioada asta de "pace" americana in Orientul Mijlociu
  • +1 (1 vot)