Rusia confirma ca a desfasurat un sistem de rachete S-300 in Siria

de V.M.     HotNews.ro
Marţi, 4 octombrie 2016, 23:56 Actualitate | Internaţional

Ministerul rus al Apararii a anuntat marti ca a desfasurat pentru prima data un sistem de rachete S-300 la baza sa navala de la Tartus, din Siria, relateaza Reuters.

"Bateria de rachete este menita sa asigure securitatea bazei navale (...). Nu este clar de ce desfasurarea de S-300 a provocat o asemenea alarma in randul partenerilor nostri occidentali", a afirmat Ministerul intr-un comunicat, potrivit News.ro.

Presa americana a anuntat luni ca Rusia a trimis rachete S-300 in Siria in weekend. Aceasta este prima data cand sistemul este instalat in strainatate.












[P] ​Accepta provocarea unui business fara hartii! E mai simplu decat crezi               

Activitatile noastre zilnice sunt din ce in ce mai orientate catre mediul electronic si online. Traim intr-un ritm care ne-a impus sa adoptam solutii eficiente si sigure pentru a plati facturi si taxe, a face cumparaturi, a verifica soldurile bancare, etc. Este o practica pe care am ales-o din dorinta de a simplifica lucrurile si pe care multi dintre noi ne dorim sa o regasim si in viata profesionala, unde cautam solutii pentru a depasi constrangerile de timp si spatiu atunci cand trebuie sa obtinem  o aprobare, sa  semnam rapid un contract sau sa accesam un document de la distanta.
504 vizualizari
  • +1 (3 voturi)    
    asa cum SUA ar instala Patriot in Ucraina (Miercuri, 5 octombrie 2016, 0:12)

    rov [utilizator]

    de ce sa se supere rusul...?!
    • +1 (1 vot)    
      E o mare diferenta. (Miercuri, 5 octombrie 2016, 12:44)

      DanAlexandru [utilizator] i-a raspuns lui rov

      Diferenta e ca daca SUA ar instala sistemul Patriot in Ucraina ar face-o pentru a apara o tara SUVERANA SI INDEPENDENTA de agresiunea uneia mai mari si mai puternice. Rusii, in schimb, apara un regim criminal care nu are nici un fel de legitimitate nici un fata propriului popor, nici in fata comunitatii internationale. Nici o tara nu are dreptul sa sustina un astfel de regim criminal.
  • -2 (2 voturi)    
    alarma (Miercuri, 5 octombrie 2016, 0:18)

    stefan2008 [utilizator]

    consta in faptul ca bateria este evident contra NATO, ca doar Statul Islamic nu are avioane,
  • +2 (2 voturi)    
    Sunt multe tari care au S-300: Grecia, Egipt, ... (Miercuri, 5 octombrie 2016, 1:21)

    dumitrica [utilizator]

    "Presa americana a anunțat luni ca Rusia a trimis rachete S-300 în Siria în weekend. Aceasta este prima data când sistemul este instalat în străinătate".

    Cum sa spui ca "este prima data când sistemul este instalat în străinătate". Sunt multe state care au baterii S-300. Exemple: Bulgaria, Grecia, Egipt, India, China, Vietnam, Slovacia, Algeria.

    vezi: en.wikipedia.org/wiki/S-300_(missile)
  • 0 (0 voturi)    
    Bravo, Putin! (Miercuri, 5 octombrie 2016, 2:19)

    Chaos & Collapse [utilizator]

    A inteles toata lumea deja ca invadarea Europei cu musumani e provocata INTENTIONAT de psihopatii din Washington, District of Corruption.

    Hai Rusia! Hai Putin! Hai andreitr!
  • 0 (0 voturi)    
    Nu am inteles. (Miercuri, 5 octombrie 2016, 8:05)

    A.Corneliu [utilizator]

    Nu am inteles.
    1. Rusii lupta impotriva teroristilor Al Qaida, sau, ma rog, impotriva tuturor "teroristilor" care s-au ridicat impotriva regimului dicttorului Assad.
    2. Niciunii dintre inamicii nu au aviatie de niciun fel.
    3. Atunci pentru ce, Dumnezeu, au nevoie de rachete antiaeriene avansate in Siria?

    De fapt am inteles.
    Rusii mint si induc in eroare.
    • +2 (2 voturi)    
      Pentru ca se pregatesc cu totii de razboi (Miercuri, 5 octombrie 2016, 12:26)

      jackalphonse [utilizator] i-a raspuns lui A.Corneliu

      Ultimul articol da o indicatie asupra a ceea ce va urma:
      http://www.hotnews.ro/stiri-international-21329443-sua-suspenda-negocierile-moscova-ceea-priveste-armistitiul-din-siria.htm
      Atat Rusia cat si SUA, pe fata sau pe la spate, au blocat orice tentativa de pace pentru ca aici nu este vorba de un razboi al democratiei, este vorba de un razboi al gazelor si petrolului.
      Rusia a saracit si pustiit orice civilizatie a invadat, dar nu mi e rusine nici cu SUA, chiar daca sunt muult mai civilizati decat rusii (vezi Irak etc.). Personal, imi este teama de ce va urma. In mod evident, vremea declaratiilor au trecut...eu inca mai speram la un artmistitiu in care cele doua imperii isi impart feliile din tortul sarcilor din zona.
      Teroristii Al Qaida, de care vorbesti, sunt de fapt gruparile paramilitare din Arabia Saudita ( o stie si bunica), care este aliata SUA in acest razboi. Ei bine, AS are avioane cumparate de la "aliati".
  • +2 (2 voturi)    
    E clar (Miercuri, 5 octombrie 2016, 12:41)

    DanAlexandru [utilizator]

    Ca rusii iau aceste masuri impotriva NATO si SUA. Acele factiuni rebele nu detin avioane si rachete balistice sau de croaziera. SI nici nu au capacitatea de a ataca obietctivele aparate de aceste sisteme anti-aeriene. Altfel le-ar fi atacat de mult. Deci rusii se pregatesc sa apere acel regim criminal (normal, doar si ei au in tara lor un regim criminal) de un eventual atac al SUA si NATO. Trebuie sa fii chiar prost sa nu vezi asta. Sa nu vezi jocurile imperialiste pe care le joaca gunoaiele criminale de rusi. Nu se mai satura de putere, teritorii si resurse.