Rusia a ucis aproape 10.000 de oameni, dintre care 3.800 de civili, in loviturile aeriene din Siria (ONG)

de R.M.     HotNews.ro
Vineri, 30 septembrie 2016, 11:27 Actualitate | Internaţional

Flota rusa a lansat rachete de croaziera inspre Siria
Foto: Captura YouTube
Rusia a ucis peste 9.300 de oameni, dintre care 3.800 civili, de la inceputul campaniei sale de lovituri aeriene in Siria, in urma cu un an, pentru a-si sustine aliatul, presedintele Bashar al-Assad, a afirmat vineri ONG-ul Observatorul Sirian pentru Drepturile Omului (OSDO), citat de AFP.

Din 30 septembrie 2015, loviturile rusesti au ucis 9.364 de morti dintre care 3.804 civili, 2.746 combatanti ai gruparii Stat Islamic (SI) si 2.814 membri ai diferitelor grupari rebele si islamiste care lupta cu regimul, afirma, intr-un comunicat, aceasta organizatie care se bazeaza pe o ampla retea de informatori in Siria.

Anterior, directorul ONG-ului declarase ca "circa 10.000 de persoane" au fost ucise in raidurile rusesti intr-un an.

In ciuda apelurilor internationale din ultimele zile de a stopa aceste raiduri, in special in orasul Alep, in nordul tarii, Rusia si-a reafirmat determinarea de a continua loviturile dupa finalul, in 19 septembrie, a unui scurt armistitiu negociati cu americanii.

In replica, SUA a amenintat ca va inceta orice colaborare cu Rusia asupra Siriei.


Citeste mai multe despre   




















Articol sustinut de Superbrands

AmCham  - 25 de ani de impact in Romania, prin sustinerea consultarii intre mediul public si privat, pentru dezvoltarea Romaniei

Camera de Comert Americana in Romania (AmCham Romania) este de 25 de ani intre cele mai reprezentative asociatii ale comunitatii de afaceri din Romania, fiind recunoscuta drept un promotor al dialogului public-privat pe teme ce privesc mediul de afaceri, politicile publice cu impact asupra economiei, competitivitatea Romaniei sau dinamica relatiilor comerciale intre SUA si Romania.

2872 vizualizari

  • +26 (32 voturi)    
    Unde isi baga coada Rusia: numai morti (Vineri, 30 septembrie 2016, 11:42)

    Zimbru [utilizator]

    Rusia isi urmareste scopurile geostrategice cum a facut-o in toata istoria sa, fara sa ii pese de costul urias al vietilor omenesti. Putin nu da doi bani pe viata unui civil, fie el si Rus.
      #showComment
  • -2 (18 voturi)    
    o mare parte din costul unei interventii (Vineri, 30 septembrie 2016, 11:47)

    t_beriu [utilizator]

    E data de nevoia de a avea informatii pertinente din teren, de alegerea cu discernamant a tintelor militare, minimizand pierderile din randul civililor. De asemenea, armele folosite trebuie sa aiba precizia ceruta unor astfel de deziderate.
    Rusia nu isi pune astfel de probleme. Costul interventiilor militare e sub a zecea parte din cele SUA, tocmai pentru ca pierderile de vieti ale civililor sunt secundare scopului final si costului interventiei.
  • -12 (28 voturi)    
    cifră mică (Vineri, 30 septembrie 2016, 11:58)

    deveselu [utilizator]

    Față de 1 milion de oameni în Irak dintre care 200mii de copii
      #showComment
  • +6 (14 voturi)    
    Iarasi articole cu OSDO ? (Vineri, 30 septembrie 2016, 12:14)

    immortal [utilizator]

    Si noi trebuie sa credem pe cuvant ce spune acest cetatean care s-a autointitulat Observatorul Sirian pentru Drepturile Omului (OSDO).

    Trebuie subliniat ca acest cetatean nici nu a mai trecut prin Siria, dupa cum singur a recunoscut de aproape 20 de ani !!!
    Acest "ONG" este deschis in Anglia de un fost detinut ce a fost inchis in Siria de 3 ori pentru diferite fapte penale.
    Acum sa credem ca este impartial si merita citat ca fiind sursa credibila ?

    https://en.wikipedia.org/wiki/Syrian_Observatory_for_Human_Rights

    Oare autorul nu poate sa gaseasca si alte surse de informare pe aceasta tema de la surse credibile.... precum Organizatia Natiunilor Unite ?
      #showComment#showComment
  • -7 (21 voturi)    
    Da (Vineri, 30 septembrie 2016, 12:14)

    vasile-roaita [utilizator]

    Rusii au omorit multi nevinovati in istoria lor si din cauza asta nu-i suport. Dar mai sint unii pe care iarasi nu-i suport si aia sint amerlocii care si ei la rindul lor au omorit multi, foarte multi nevinovati din simplul motiv ca sefii lor Illuminati sa faca mai multi bani si sa aibe mai multa putere. Partea proasta este ca noi romanii sintem bagati la mijloc. Ar fi bine sa se trezeasca romanii si sa nu le mai faca jocurile, nici rusilor, nici amerlocilor.
      #showComment#showComment
  • -10 (26 voturi)    
    atansion (Vineri, 30 septembrie 2016, 12:19)

    Toni_Romania [utilizator]

    Nu rusii au finantat baietii ce au facut insurectia anti-Assad din 2011 care a declansat iadul in Siria.
      #showComment
  • -4 (12 voturi)    
    ONG-uri?? Poate OZN-uri.. (Vineri, 30 septembrie 2016, 13:50)

    Alex735 [utilizator]

    Finantate de.. extraterestrii.
  • 0 (12 voturi)    
    cati civili omoara 5500 de teroristi musulmani? (Vineri, 30 septembrie 2016, 14:57)

    Razvan_M [utilizator]

    Cati dintre acesti civili au fost folositi ca scuturi umane? De cate ori au fost trasi de ureche si pedepsiti musulmanii pentru incalcarea drepturilor omului in teriroriile ocupate - cu ajutorul acestor ONG-uri?

    Nu-mi place Putin, dar cretinii astia politically corect sunt prea de tot.
  • +1 (11 voturi)    
    Sunt convins ca in razboi se moare... (Vineri, 30 septembrie 2016, 15:34)

    jackalphonse [utilizator]

    Acum, cine i a ucis, depinde ce ONG intrebam...
    Bnauiesc ca SUA a ucis doar combatanti profesionisti...
      #showComment
  • 0 (10 voturi)    
    Asteptam cu interes (Vineri, 30 septembrie 2016, 15:34)

    xolv [utilizator]

    cand vor fi trasi la raspundere cei ce au declansat si alimentatat razboiul incepand cu 2008 ("primavara" araba)
      #showComment
  • +1 (3 voturi)    
    E foarte probabil ca cifrele prezentate (Vineri, 30 septembrie 2016, 16:51)

    AllahSnackbar [utilizator]

    sa fie adevarate, dar daca nu sunt prezentate si cifrele facute de coalitia condusa de SUA, atunci este doar o alta forma de propaganda.
    Si ascunderea informatiilor intra tot la propaganda, nu doar stirile false.
  • 0 (4 voturi)    
    fuck Putin but ... (Vineri, 30 septembrie 2016, 18:11)

    der_nea [utilizator]

    Oare America cati a ucis? Sa nu uitam ca americanii au inceput mizeria asta de razboi : Afganistan, Irak, Libia, Siria. Trist e ca America beneficiaza de resursele tarilor in cauza, iar Europa e doldora de imigranti.
      #showComment#showComment
  • 0 (0 voturi)    
    Sa fim noi sanatosi! (Vineri, 30 septembrie 2016, 20:33)

    un_deget_de_secaturi [utilizator]

    Data trecuta cand au navalit la noi, sovieticii au uncis considerabil mai mult de zece mii de oameni. Desi dupa 23 August eram aliatii lor, mujicii s-au comportat barbar si au exterminat multi romani, evident civili.
    Ca sa nu mai pomenim jafurile, talhariile si violurile.
    Dar conform normelor de acum, asta se cheam multiculturalitate, iar noi trebuie sa celebram diversitatea!
  • 0 (0 voturi)    
    In razboi se mai intampla si asemenea episoade (Sâmbătă, 1 octombrie 2016, 1:37)

    Popescul [utilizator]

    In razboi se mai intampla si asemenea episoade. Pentru mine conteaza doar ca scursurile alea cu toalele-n cap sa nu ajunga in lumea mea, in tara mea. In rest, de mult timp nu-mi mai pasa ca din 5n morti, 4n sunt copii. Sa fie sanatosi. Pentru mine conteaza ca ei si cei dragi mie s-o duca bine. De sirieni ? Nu ma intereseaza nici cat apa pe gasca. Da. Citesc stirile, sa fiu cat de cat la curent, insa departe sunt de a ma misca in vreun fel ca au murit 10.000 de civili. Nu ma bucura stirea asta dar nici nu-mi da insomnii. Mai degraba imi pasa de Cumintenia Pamantului. Parerea mea.