Prabusirea zborului MH17: Anchetatorii fac publice numele a doua persoane care vorbeau in rusa

de I.C.     HotNews.ro
Joi, 29 septembrie 2016, 8:16 Actualitate | Internaţional

Ramasitele avionului MH17
Foto: Agerpres/Xinhua
Parchetul olandez, dupa ce a afirmat miercuri ca racheta care a doborat avionul zborului MH17 in 2014 in estul Ucrainei fusese adusa din Rusia, a dat publicitatii pentru prima oara numele a doua persoane vorbitoare de limba rusa si despre care cauta sa obtina informatii suplimentare, relateaza Agerpres citand AFP. Cele doua persoane, care isi atribuie pseudonimele "Orion" si "Delfin", au fost identificate ca fiind Andrei Ivanovici si, respectiv, Nikolai Fiodorovici.

Echipa comuna de investigatie - reunind anchetatori din Belgia, Australia, Malaezia si Ucraina si a carei activitate a fost coordonata de Parchetul olandez - "cauta in special informatii suplimentare" despre doua persoane, a comunicat ea pe site-ul sau internet, dupa publicarea primelor sale concluzii miercuri.

Anchetatorii au facut publice cinci convorbiri telefonice intre cei doi barbati, subliniind in acelasi timp ca "nu au probe ca aceste apeluri ar fi legate direct de catastrofa zborului MH17".

"Recunoasteti vocile lui 'Orion' si 'Delfin', cunoasteti numele lor complete, localizarea lor?", intreaba parchetul, invitand eventualii martori sa-l contacteze prin posta electronica sau prin telefon. "Daca sunteti ingrijorati pentru securitatea voastra, mai multe masuri de protectie pot fi luate".

In transcriptia in engleza a acestor convorbiri in ruseste, cei doi barbati evoca "un convoi" in directia aeroportului prin localitatea Sabivka.

Avionul companiei Malaysia Airlines fusese doborat in dupa-amiaza zilei de 17 iulie 2014 si toate cele 298 de persoane aflate la bord, in majoritate olandeze, au pierit.

Anchetatorii au conchis ca racheta care a doborat avionul fusese adusa din Rusia si ca bateria antiaeriana BUK de fabricatie ruseasca traversase frontiera in sens opus dupa ce fusese utilizata.

Rusia a calificat drept "tendentioasa" ancheta penala internationala, care a dus la aceste prime rezultate facute publice in Olanda, in timp ce Ucraina a conchis "implicarea directa" a Moscovei in distrugerea aparatului Boeing 777 care asigura legatura intre Amsterdam si Kuala Lumpur.

Ancheta, care a identificat 100 de persoane ca avand un "rol activ" in aceasta tragedie, a mai confirmat ca racheta fusese trasa dintr-o zona aflata pe atunci sub controlul separatistilor prorusi. Acestia insa neaga ca ar fi lansat racheta respectiva.


Citeste mai multe despre   











[P] ​Accepta provocarea unui business fara hartii! E mai simplu decat crezi               

Activitatile noastre zilnice sunt din ce in ce mai orientate catre mediul electronic si online. Traim intr-un ritm care ne-a impus sa adoptam solutii eficiente si sigure pentru a plati facturi si taxe, a face cumparaturi, a verifica soldurile bancare, etc. Este o practica pe care am ales-o din dorinta de a simplifica lucrurile si pe care multi dintre noi ne dorim sa o regasim si in viata profesionala, unde cautam solutii pentru a depasi constrangerile de timp si spatiu atunci cand trebuie sa obtinem  o aprobare, sa  semnam rapid un contract sau sa accesam un document de la distanta.
4849 vizualizari
  • -7 (13 voturi)    
    in sprijinul anchetei... (Joi, 29 septembrie 2016, 8:27)

    Gustav555 [utilizator]

    Cand au de gand autoritatile ucrainiene sa puna la dispozitia anchetei datele radar ale armatei si convorbirile voce inregistrate la turnul de control de la Dniepropetrovsk?
  • -7 (13 voturi)    
    dacă (Joi, 29 septembrie 2016, 8:58)

    PaulPastout [anonim]

    Ucraina nu făcea parte din comisia de anchetă - în orice caz, într-o manieră mai discretă - rezultatele ar fi sută la sută incontestabile. (Pe panoul care orna sala în care au fost anunțate rezultatele anchetei steagul Ucrainei era în prim plan și în centru, deși ancheta este condusă de guvernului olandez... care era ideea?) Dar Ucraina este în război cu Rusia. Serviciile secrete ucrainiene au furnizat multe din probele importante. Orice om care nu e posedat de rusofobie nu poate să nu fie puțin sceptic.
    • +4 (6 voturi)    
      Cu ata mai mult unul care e troll rusnac (Joi, 29 septembrie 2016, 15:45)

      Bogdan_100 [utilizator] i-a raspuns lui PaulPastout

      Cred ca nici un copil nu se mai indoieste de implicare rusiei dupa documentarea solida a seriilor rachetelor, numarul masinilor (armata rozalie a mujicilor), inregistrarile prin satelit. Restul e propaganda rusnaca de doi bani
  • +4 (6 voturi)    
    Vor fi adusi in proces? (Joi, 29 septembrie 2016, 8:58)

    Martinezu [utilizator]

    Si ce anume vor declara?
    Stim toti ce ar putea declara asa ca de acum, se pot imbolnavi foarte grav de la diferite ceaiuri cu metale grele.
  • +5 (7 voturi)    
    Rusia ar trebui sa isi ceara scuze Olandei (Joi, 29 septembrie 2016, 9:21)

    L. [utilizator]

    Asa cum Erdogan i-a cerut scuze lui Putin pentru doborarea avionului militar, si Putin, la randul sau, ar trebui sa ceara scuze Olandei pentru doborarea avionului civil MH17.
    Orice alta reactie afecteaza maretia pe care rusii o pretuiesc atat de mult.
    In adancul sufletului lor, rusii se stiu vinovati pentru aceasta tragedie si le-ar face bine sa recunoasca ca au gresit si sa isi ceara iertare.
    • -1 (1 vot)    
      acesta este un comentariu de bun-simt (Joi, 29 septembrie 2016, 17:37)

      silviu_dumitrescu [utilizator] i-a raspuns lui L.

      din pacate bunul-simt nu prea are ce cauta astazi in relatiile de putere dintre state, mai ales cand vorbim de mari puteri

      scuzele lui Erdogan nu au fost facute din bun-simt, sa nu traim cu vreo impresie gresita - a fost o umilire facuta sub presiune strategica, o clarificare a unui raport de forte intre 2 lideri sangerosi si foarte asemanatori (din punct de vedere al modului in care inteleg rostul puterii pe care o au si relatia cu propriile popoare si cu restul lumii)

      cat despre scuze din partea lui Putin pentru tragedia MH17 = niciodata !

      daca ar fi avut o cauza curata si ar fi dus acest razboi cu mijloace ~ "corecte", probabil Putin si-ar fi putut cere scuze pentru o greseala "tehnica" fara sa aiba mult de pierdut / in stuatia actuala se face ca nu stie despre ce se vorbeste si prefera sa astepte uitarea sa coboare peste toata povestea

      de notat totusi responsabilitatea autoritatii de trafic aerian civil din Ucraina in toata tragedia ! cred ca au si ei mare parte din vina pentru ca nu au stabilit o zona de protectie adecvata pentru zborurile civile internationale
      • 0 (2 voturi)    
        Erdogan, intr-o scrisoare in (Joi, 29 septembrie 2016, 20:17)

        Carpi [utilizator] i-a raspuns lui silviu_dumitrescu

        limba turca catre Moscova si-a exprimat Regretul ca s-a intamplat tragedia, si nu Scuze !. Peskov a ,,tradus'' in limba rusa cum a vrut muschii lui Putin !
        De altfel Peskov este acelasi, cu cel care, pe toata lumea ,,bate la cap'' ca Rusia nu e vinovata de doborarea avionului cu olandezi !!
        Bombardierul rusesc a provocat armata turca, fara sa raspunda la somatii, si intrand in spatiul aerian al Turciei a primit exact ceea ce merita : o racheta cu cap infrarosu in coada !
  • 0 (2 voturi)    
    criminalul Putin (Joi, 29 septembrie 2016, 18:00)

    Razvan_M [utilizator]

    Putin este un criminal care este raspunzator pentru moartea a zeci de mii de oameni. Din pacate, la conducerea Rusiei nu se ajunge decat cu asemenea fapte de arme in spate, liderul rus de acum fiind ultimul dintr-un foarte lung sir de criminali si psihopati.
  • 0 (2 voturi)    
    rusii sau ucrainienii (Joi, 29 septembrie 2016, 19:42)

    nedumeritul [utilizator]

    eu sunt convins ca atat rusii cat si ucrainienii stiu exact ce s-a intamplat acolo. Singurii care nu stiu sunt cei care fac investigatia.Asta deoarece "partile" nu le pun la dispozitie informatiile de care dispun.Se pare ca nimeni nu doreste sa se afle ce s-a intamplat.
    Ucraina are buk-uri, rusia are buk-uri. Cine o fi tras ? Si ce cauta acest avion intr-o zona de razboi ?Se incearca dupa seria de fabricatie a rachetei sa se stabileasca cine o detinea .Si rusii si ucrainienii spun ca nu ei. Insemna ca duhul sfant.
    Ar mai fi un scenariu care mi se pare posibil:in acele zile am auzit pe media redarea unei convorbiri telefonice in rusa. Daca nu era falsa suna asa : "bine ca l-ai trimis pentru ca ne bombardeaza continuu." (eu cunosc rusa). Daca as fi fost un separatist rus care apara aeroportul care era bombardat continuu de aviatia ucrainiana si as fi primit un buk si cel care mi l-a dat mi-ar fi spus: cand vezi avionul indrepti racheta spre el si apesi butonul asta, in rest stie racheta ce are de facut. Mai ramane intrebarea ce cauta avionul in zona de razboi. Sunt posibile si alte scenarii....ura nu trebuie sa ne ia uzul ratiunii....
    • 0 (2 voturi)    
      Nu ca au tras cu Buk-ul, oamenii lui Putin, (Joi, 29 septembrie 2016, 20:56)

      Carpi [utilizator] i-a raspuns lui nedumeritul

      intr-un posibil bombardier, este cel mai condamnabil , ci ca au incercat sa ascunda ca au doborat avionul de pasageri !!!.
      Asta este cel mai condamnabil lucru !, care impune intr-o tara normala demisia lui Putin !. Dar desigur, Rusia nu este o tara normala !