Grecia, insula Lesbos: Un tanar pakistanez a fost victima unui viol colectiv intr-o tabara de refugiati

de R.M.     HotNews.ro
Miercuri, 28 septembrie 2016, 13:14 Actualitate | Internaţional

Coasta Turciei si insula Lesbos
Foto: Google Maps
Patru minori pakistanezi cu varste de 16 si 17 ani au fost arestati duminica, fiind acuzati ca au violat un tanar din aceeasi tara si de aceeasi varsta in tabara de refugiati de pe insula Lesbos, a anuntat miercuri politia locala, citata de AFP.

"Cei patru minori vor fi transferati miercuri in fata procurorului", a precizat o sursa politieneasca.

Incidentul a avut loc sambata.

Comisarul european pentru Justitie, Vera Jurova, calificand aceasta chestiune drept un "subiect urgent", a cerut in aceasta luna Atenei sa creeze 1.500 de locuri suplimentari pentru copii migranti si refugiati care nu sunt insotiti de parinti.

Dar taberele de pe insula Lesbos sunt depasite, la fel ca si cele de pe majoritatea celorlalte patru insule de sosire pentru micile ambarcatiuni care vin din Turcia.

Miercuri, pe insula se aflau 5.858 de migranti si refugiati, in conditiile in care capacitatea de primire nu este decat de 3.500 de persoane. Numeroase ONG-uri au denuntat conditiile mizerabile din aceste tabere precum si disputele  frecvente dintre migranti care au loc aici.

In urma cu zece zile, un incendiu a izbucnit intr-o tabara din Lesbos. Este aproape sigur ca incendiul a fost provocat intentionat, de persoanele care locuiau in tabara, provocand tabere importante, dar nu si victime.

"Incendiile si incidentele care au loc de ceva vreme in tabere sunt rezultatul esecului repartitiei migrantilor in tarile membre ale UE", a acuzat miercuri ministrul grec al afacerilor europene, Nikos Xydakis.












[P] ​Accepta provocarea unui business fara hartii! E mai simplu decat crezi               

Activitatile noastre zilnice sunt din ce in ce mai orientate catre mediul electronic si online. Traim intr-un ritm care ne-a impus sa adoptam solutii eficiente si sigure pentru a plati facturi si taxe, a face cumparaturi, a verifica soldurile bancare, etc. Este o practica pe care am ales-o din dorinta de a simplifica lucrurile si pe care multi dintre noi ne dorim sa o regasim si in viata profesionala, unde cautam solutii pentru a depasi constrangerile de timp si spatiu atunci cand trebuie sa obtinem  o aprobare, sa  semnam rapid un contract sau sa accesam un document de la distanta.
6711 vizualizari
  • +28 (30 voturi)    
    La fel si in Germania... (Miercuri, 28 septembrie 2016, 13:26)

    OvidiuStoica [anonim]

    "Violuri colective" ale imigrantilor au loc acum peste tot in Europa, pe pavaj, in strada, in Kohln.
    Pakistanezii aia ar trebui deportati inapoi in Pakistan nu adusi in Europa sa atace cetatenii.
    • +8 (12 voturi)    
      . (Miercuri, 28 septembrie 2016, 16:48)

      LatonDariat [anonim] i-a raspuns lui OvidiuStoica

      But shhh, because "rasism".
    • +9 (13 voturi)    
      ce inima ai (Miercuri, 28 septembrie 2016, 17:15)

      Motanul_incaltat [utilizator] i-a raspuns lui OvidiuStoica

      Si cine ii astepta la gara cu afise cu refugees welcome?
      Cine ne explica ca sunt toti ingineri si doctori si ca ii integreaza imediat?

      Lasa sa faca violuri pe pavaj, sa dea cu toporul, sa puna bombe.

      Salam Alecu!
      • +1 (3 voturi)    
        Packistanezii nu-s refugiati, sunt (Miercuri, 28 septembrie 2016, 20:50)

        dbdb [utilizator] i-a raspuns lui Motanul_incaltat

        imigranti ilegali. Sirienii si kurzii sunt refugiati.
  • +29 (31 voturi)    
    ... (Miercuri, 28 septembrie 2016, 13:30)

    pathfinder [utilizator]

    Bun, la aia patru trebuie sa li se taie cucu'.

    Pe de alta parte, aia din Pakistan ce fel de refugiati sunt?!?
    • +24 (28 voturi)    
      Sunt refugiati (Miercuri, 28 septembrie 2016, 13:37)

      AdiSto [utilizator] i-a raspuns lui pathfinder

      care nu au mai avut rabdare pana sa ajunga in Koln.
  • +22 (24 voturi)    
    Da? (Miercuri, 28 septembrie 2016, 13:36)

    AdiSto [utilizator]

    "Incendiile si incidentele care au loc de ceva vreme in tabere sunt rezultatul esecului repartitiei migrantilor in tarile membre ale UE"
    Deci nu sunt rezultatul actiunilor imigrantilor? A venit asa, o boare care a dat foc si a violat?
  • +16 (20 voturi)    
    Poate nu a purtat burka ... (Miercuri, 28 septembrie 2016, 13:50)

    Invisible [utilizator]

    sau i se vedea o glezna, o incheietura a mainii ... si i-a excitat pe tinerii de 16 si 17 ani dezvoltati doar la trup ...

    in orice caz e vina ei, poate ar trebui lovita cu pietre ?

    :(:( trist
    • +6 (6 voturi)    
      @Invisible (Miercuri, 28 septembrie 2016, 17:32)

      adrian_rolland [utilizator] i-a raspuns lui Invisible

      Au violat un TINAR nu o tinara...

      Cei 4 sunt gay / homo /sau cum o fi corect politic sa li se spuna/...
  • +17 (19 voturi)    
    dementa (Miercuri, 28 septembrie 2016, 13:56)

    baronul stanganbuch [utilizator]

    ''Incendiile si incidentele care au loc de ceva vreme in tabere sunt rezultatul esecului repartitiei migrantilor in tarile membre ale UE", a acuzat miercuri ministrul grec al afacerilor europene, Nikos Xydakis.'' Asta si restul imbecililor europeni numai repartitii de maimute in europa viseaza, singura solutie, adica neprimirea, nu le trece prin cap.
  • +20 (24 voturi)    
    minori in fata procurorului? (Miercuri, 28 septembrie 2016, 14:00)

    Irizat [anonim]

    si pentru ce? pentru ca isi practica traditiile si obiceiurile ancestrale? de ce nu sunt lasati in pace si sunt tarati in fata procurorilor?

    o asemenea lipsa de toleranta fata de acei minori mi se pare inacceptabila: au dreptate cei care striga "xenofobie, islamofobie"!
    trebuie sa invatam sa iubim islamul si sa il practicam.

    oare cand o sa se inteleaga ca islamul este religia pacii, iar noi, europenii albi si crestini niste musafiri pe acest continent?
    noi, europenii albi si crestini suntem o ofensa la adresa acestei religii minunate si a civilizatiei edificata pe ea.
    si evident suntem o ofensa la adresa profetului pedofil (piss be upon him!).

    noi, europenii albi si crestini trebuie sa disparem pt. a face loc religiei pacii pe acest continent, pt. ca asa ne predica oamenii intelepti de la bruxelles si berlin.

    ALLAH U AKBAR!!!
  • -13 (15 voturi)    
    viol...viol...insa erau toti de gen masculin.. (Miercuri, 28 septembrie 2016, 14:39)

    luccor [utilizator]

    e o greseala mica ....nu e vorba de o persoana de gen feminin....tot viol ramane...insa asa intre barbati....

    "Grèce: un jeune Pakistanais, victime d'un viol collectif dans le camp de Lesbos"

    multe din comentarii nu isi mai au rostu....
    • +15 (15 voturi)    
      ... (Miercuri, 28 septembrie 2016, 15:02)

      pathfinder [utilizator] i-a raspuns lui luccor

      Adicatelea daca victima-i de acelasi gen fapta nu mai este reprobabila?
      Sau cum?!?
      • 0 (8 voturi)    
        nicidecum (Miercuri, 28 septembrie 2016, 17:22)

        IancuJianu [utilizator] i-a raspuns lui pathfinder

        e doar o mica greseala ca victima era barbat si nu femeie.
        La muslimi oricum nu prea contează...
      • -3 (5 voturi)    
        eee...in Grecia nu se pune... (Miercuri, 28 septembrie 2016, 17:34)

        luccor [utilizator] i-a raspuns lui pathfinder

        ...are traditie practica asta....au devenit greci si ei :)...antici:)))

        eu ma refeream la cati au pus botu....si erau deja cu referinte la Koln etc....

        victima e victima indiferent....in fine....
    • +2 (4 voturi)    
      asa e intre maimute (Miercuri, 28 septembrie 2016, 18:39)

      Locke Lamora [utilizator] i-a raspuns lui luccor

      nu te mira
  • +11 (15 voturi)    
    violurile in Pakistan, Siria, Tunisia (Miercuri, 28 septembrie 2016, 15:44)

    Razvan_M [utilizator]

    Sunt foarte, foarte kurios care-i numarul de violuri comis zilnic in tarile acestea si ce se intampla cu violatorii si cu victimele. Jurnalismul european dovedeste inca o data obtuzitatea presei de stanga din Vest: gata sa tipe ca violurile petrecute in Europa sunt vina europenilor (ca nu-i trateaza pe musulmani cum trebuie), dar la fel de gata sa ignore complet victimele violatorilor musulmani, aici sau in tarile pe unde violul este un still de viata.

    Sa ne imaginam doar o discutie banala intre Mohammed si Iusuf: "Ai violat-o pe Aisha recent sau vrei sa organizam un viol miercuri seara, dupa ce ne intoarcem de la fu...pascut capre?"
    • +2 (2 voturi)    
      Exista niste studii (Miercuri, 28 septembrie 2016, 19:28)

      antrax [utilizator] i-a raspuns lui Razvan_M

      Daca nu ma insel am citit articole de genul asta prin National Geographic acum mai bine de un an. E oarecum socant cand vezi procentajul de abuzuri sexuale prin Orient, Asia si Oceania (inclusiv abuz fata de sotie, nu neaparat doar violuri).
      • +1 (1 vot)    
        mda, studii (Joi, 29 septembrie 2016, 9:31)

        Razvan_M [utilizator] i-a raspuns lui antrax

        Exista studii care sunt vazute si citite de cateva mii de oameni. Exista in acelasi timp o propaganda de stanga, politically correct, care atinge zeci sau sute de milioane de cetateni si care spune ca musulmanii sunt practic niste europeni mai colorati.
  • +9 (9 voturi)    
    Asta e tare (Miercuri, 28 septembrie 2016, 17:22)

    Adri4n [utilizator]

    inteleg sa justifici furtul de mancare ca o consecinta a conditiilor mizere si prin extensie pasezi vina si pe esecul redistribuirilor (gresit din punctul meu de vedere).
    Dar sa ajungi sa justifici violul inseamna ca ai luat-o pe aratura rau de tot.
    • +1 (7 voturi)    
      religia.... (Miercuri, 28 septembrie 2016, 18:04)

      nihilism [utilizator] i-a raspuns lui Adri4n

      Violul e mult mai acceptat in cultura musulmana decat iti poti imagina. Da un google: islam and rape si o sa vezi suficiente referinte. Atata timp cat un om crede ca exista o entitate in cer, el poate fi convins si ca este ok sa iti omori sora (honor killing) sau sa violezi alta vietate....
      • +3 (3 voturi)    
        nu inteleg de ce ti-ai luat minusuri (Miercuri, 28 septembrie 2016, 21:01)

        Irizat [anonim] i-a raspuns lui nihilism

        or fi saraci d-astia spalati pe creier cu politici corecte si bolnavi de islamofilie.
  • +4 (4 voturi)    
    Probabil, (Miercuri, 28 septembrie 2016, 19:14)

    Aphex [utilizator]

    behaia saracul pe acolo si l-au confundat cu o capra..