New York Times anunta ca o sustine pe Hillary Clinton in alegerile prezidentiale

de I.C.     HotNews.ro
Sâmbătă, 24 septembrie 2016, 21:35 Actualitate | Internaţional

NY Times isi anunta sustinerea pentru Hillary Clinton
Foto: Captura New York Times
Cotidianul New York Times a anuntat sambata intr-un editorial ca o sustine pe candidata democrata Hillary Clinton in alegerile pentru Casa Alba, spunand ca este mai calificata decat rivalul ei republican Donald Trump in gestionarea provocarilor cu care se confrunta Statele Unite, informeaza Reuters.

Ziarul o descrie pe Hillary Clinton drept "unul dintre cei mai tenace politicieni ai generatiei sale", spunand ca ea a aratat o buna stapanire a politicii si nuantelor diplomatiei, construindu-si in acelasi timp o reputatie de persoana cu tarie de caracter si deschisa la cooperare bipartizana.

"Un angajament de o viata in rezolvarea problemelor din lumea reala o califica pe Hillary Clinton pentru acest post, iar tara ar trebui sa o puna la treaba", scie NY Times despre fostul secretar de stat si senator de New York.

Clinton si Trump se vor afla luni seara fata in fata, intr-o prima dezbatere prezidentiala televizata, dintr-un total de trei, sondajele de opinie aratand ca avansul pe care ea il are asupra miliardarului scade constant, in contextul inmultirii dubiilor privind capacitatea ei de a fi de incredere.

NY Times scrie ca greselile facute de Clinton au denaturat perceptiile asupra caracterului sau, dar lauda munca sa in restabilirea credibilitatii SUA in afacerile externe in calitate de secretar de stat si in sprijinirea copiilor, femeilor si familiilor de-a lungul carierei sale.

"Doamna Clinton s-a aratat a fi o realista care considera ca America pur si simplu nu poate sa se retraga in spatele oceanelor si zidurilor, ci trebuie sa se angajeze cu incredere in lume pentru a-si proteja interesele si pentru a-si respecta valorile", a mai comentat cotidianul.

NY Times mai aratat ca decizia lui Hillary Clinton de a folosi un server de email privat pentru munca guvernamentala in perioada in care a fost secretar de srar merita atentia pe care a primit-o in campanie, insa atunci cand aceasta problema este pusa langa adevaratele provocari cu care se confrunta SUA, pare ceva "demn de biroul de informatii utile".

Pus alaturi de aceste provocari, Trump "se micsoreaza la adevaratele sale proportii de program de reality TV de pe un ecran de televizor", scrie NY Times, promitand un nou editorial luni in care va explica "de ce credem ca dl Trump este cel mai rau candidat nominalizat de un partid important in intreaga istoria a Americii moderne".¬










4066 vizualizari
  • +16 (38 voturi)    
    Banii (Sâmbătă, 24 septembrie 2016, 21:47)

    JosephRosen1 [anonim]

    Libertatea Presei mai presus de orice!
    Dar totusi, cine a facut DONATIA de la N.Y. Times?
    • -19 (35 voturi)    
      Cred ca... (Sâmbătă, 24 septembrie 2016, 21:58)

      ismail paine de circ [utilizator] i-a raspuns lui JosephRosen1

      Donald Duck, aaa.. pardon Trump.
      • +9 (9 voturi)    
        Presa, aservita intereselor partizane (Duminică, 25 septembrie 2016, 12:03)

        animatron [utilizator] i-a raspuns lui ismail paine de circ

        E o realitate din pacate, o mare parte a presei numita "mainstream" e inregimentata ideologic si participa nu la o informare obiectiva, ci la o dez/informare orienta politic.

        Practic, pentru a avea o idee cat de cat in concordanta cu o informare obiectiva, esti obligat sa consulti cat mai multe surse, de preferinta de "orientari" ideologice diferite.

        Altfel nu esti, ca cititor, decat subiect al manipularii, un cobai mentinut in eroare si imagine falsa despre realitate.

        Din momentul in care NY Times (e dreptul acelor jurnalisti) intra in batalia politica de partea dnei Clinton, orice informatie pe care o ofera despre Trump, despre campanie, despre republicani, despre starea Americii si a lumii, etc, trebuie privita cu banuiala ca e "orientata" (uneori falsificata, s-a vazut si la altii) special pentru a conveni candidatei partidului Democrat.

        Asta e nefericitul rezultat, o suspiciune generalizata, care alimenteaza teorii conspirationiste.
        Cititorii deja "convinsi" ca dna Clinton e cea mai buna alegere vor citi NY Times in mod "onanist", pentru a-si face placere, pt a vedea a n-shpea oara cu satisfactie ca Trump e noul "satana" (de Bush au uitat, ca tocmai a inaugurat impreuna cu Obama un muzeu pentru afro-americani, deci familia Bush nu mai e "satana" pentru NY Times).

        Ironia face ca anul asta candidata democrata e mult mai bogata in fonduri de campanie decat republicanul Trump, dna Clinton a primit sute de milioane de dolari donatii de la oameni de afaceri, producatori de la Hollywood, lobby-uri. Si toti vor astepta nu doar victoria lui Clinton dar si un retur la investitia lor financiara.

        Democratia americana e una dintre cele mai bune si mai solide din lume, dar e departe de a fi perfecta sau un model de imitat oriunde in Europa (pt restul lumii e si mai greu).

        O problema grava societala, e si instalarea in peisajul politic a unor "familii". Au fost Kennedy, ii avem pe Bush, acum incearca si Clintonii. Iar Trump are un fiu in politica si inca 3 nepoti.
        • +2 (4 voturi)    
          Si totusi, (Duminică, 25 septembrie 2016, 19:53)

          newlook [utilizator] i-a raspuns lui animatron

          Si totusi, NY Times trebuie apreciat pentru onestitate. Sunt atatia altii care se dau obiectivi si neafiliati si put de la o mila ba a elefant, ba a magar.
    • -4 (14 voturi)    
      La americani (Sâmbătă, 24 septembrie 2016, 23:02)

      Lovercraft [utilizator] i-a raspuns lui JosephRosen1

      susținerea de către o anumită parte a presei a unui candidat e normalitate, ba chiar banalitate. La noi e crimă, motiv de ieșit în stradă, de făcut scandal pe Facebook etc.
    • -10 (22 voturi)    
      Oamenii politici americani, cei mai buni (Sâmbătă, 24 septembrie 2016, 23:06)

      andreitr [utilizator] i-a raspuns lui JosephRosen1

      din lume. Nu numai națiunea americană trebuie să le fie recunoscătoare pentru peste două secole de democrație fără vreun moment de dictatura, dar și lumea întreagă pentru două decenii de pace globală și prosperitate. Hai US!
      • -1 (5 voturi)    
        desigur! (Duminică, 25 septembrie 2016, 20:40)

        Joseph Porta [utilizator] i-a raspuns lui andreitr

        boborul irakian, afghan, sirian, libian, palestinian, pakistanez, yemenit etc. multumesc din suflet pentru pacea, democratia si prosperitatea pe care marele popor american li le-a adus! uraaaa! uraaa! ceausescu pace, ceausescu pace!! bai tovarase, in mod normal, rational, as vrea sa-mi placa US si de cele mai multe ori cand pun in balanta bunele si relele aproape ca-mi da mereu pe plus.. pana apare unul ca tine si atunci simt o nevoie organica sa ma disociez de manifestarile cretine si mi se rupe filmu cu americanii.
      • -1 (7 voturi)    
        Mai lasa-ne dracu in pace (Duminică, 25 septembrie 2016, 20:58)

        Popescul [utilizator] i-a raspuns lui andreitr

        Mai lasa-ne dracu-n pace ! Parca te-ai tampit de tot. Clamezi doar cretinisme, dobitocule ! Nu te-ar duce dovleacu nici cat negru sub unghie, tampitule ! Dai din botu ala de zavod fara sa judeci vreo secunda. Taci dracu din gura, prostule !
    • +5 (19 voturi)    
      libertatea presei (Duminică, 25 septembrie 2016, 0:17)

      xanti [utilizator] i-a raspuns lui JosephRosen1

      Asta e doar o naivitate ,presa e vanduta in USA inca din anii 1920.
      Politica facuta de Dragnea ci mortii la vot este copiata dupa politica americana din anii 20-30.
      Suntem copilasi la capitolul coruptie politica.
      • +5 (9 voturi)    
        Adevarat, NYTimes trage tare pe stanga (Duminică, 25 septembrie 2016, 12:58)

        adro [utilizator] i-a raspuns lui xanti

        Dar sa nu exageram cu tabloul coruptiei din US. Mai lipsea sa pui in antiteza sistemul corupt imperialist american cu democratia adevarata din Rusia.
        • -2 (2 voturi)    
          Eu cred ca omul are dreptate (Duminică, 25 septembrie 2016, 21:16)

          Popescul [utilizator] i-a raspuns lui adro

          Ce facem ? Ne suparam cand se spune adevarul ? Ne mai tineau snitelarii niste pledoarii despre coruptie, stat de drept si americanii i-au prins cu mata-n sac in stil mare. Zilele trecute tot prietenii americani (bravo lor) au demonstrat ca U.E nu s-a tinut de cuvant cand a afirmat ca nu va mai subventiona gigantul Airbus. Si ce-au facut ? Se pare ca Germania, Franta si Spania au pompat 5 miliarde de euro in Airbus pentru proiectul Airbus A350. Motiv pentru care americanii se gandesc sa taxeze cu 10 miliarde de dolari anual produsele importate din U.E. Toate tarile pretins civilizate (SUA, cele din UE, Rusia s.a.) sunt departe de a fi cat de cat corecte. Da. Unele sunt mai bune decat altele ca nivel de trai general, dar cred ca sunt departe de ideea de stat de drept si in general de o atitudine corecta a statului.
    • +1 (9 voturi)    
      Cum cine (Duminică, 25 septembrie 2016, 9:05)

      Snitzelvienez [utilizator] i-a raspuns lui JosephRosen1

      Clanul Carpaci, Clanul Rotschild , Clanul Steinmetz si Clanul PRO TV
    • 0 (2 voturi)    
      Pravda sau TASS (Duminică, 25 septembrie 2016, 22:21)

      ionv [utilizator] i-a raspuns lui JosephRosen1

      n-au anunțat nimic?
  • +10 (30 voturi)    
    În altă ordine de idei (Sâmbătă, 24 septembrie 2016, 22:10)

    Nyk1 [utilizator]

    Scînteia Poporului oferă endorsementul său pentru cel mai iubit fiu al poporului, geniul din Carpați, tov. Nicolae Ceaușescu!
  • +27 (43 voturi)    
    cnn, nyt si nu numai (Sâmbătă, 24 septembrie 2016, 22:13)

    Razvan_M [utilizator]

    Menirea presei nu este asadar sa relateze faptele, ci sa influenteze deciziile pe care le iau alegatorii. Deci presa este un simplu instrument de propaganda.
    • +6 (8 voturi)    
      Evident ca nu doar sa relateze! (Sâmbătă, 24 septembrie 2016, 22:35)

      Ciprian1979c [utilizator] i-a raspuns lui Razvan_M

      Jurnalismul trebuie sa fie si de critica, altfel, putem urmari camerele CCTV cu sau fara sonor!
      • +1 (3 voturi)    
        Critica (Duminică, 25 septembrie 2016, 15:32)

        Setalcott [utilizator] i-a raspuns lui Ciprian1979c

        Si ce bine isi face treaba presa americana cu privire la Clinton! Iata doar ultimul scandal:

        https://www.youtube.com/watch?v=qavdv0LyTzU
        • -1 (7 voturi)    
          Face ce trebuie (Duminică, 25 septembrie 2016, 17:58)

          Ciprian1979c [utilizator] i-a raspuns lui Setalcott

          Banuiesc(sper) ca si ''hotnews'' ar fi facut la fel, sa nu iasa Becali presedinte! Trump = Becali(la orice-apucaturi, felul in care si-au facut banii, scoala, cultura generala, respect vis-a-vis de oricine nu-i de acord cu ei, etc), ba pe deasupra, e sustinut si de Putin! Oricum ai s-o dai, Trump nu-i o optiune! Bush era ''regele soare'' pe langa el
          • -1 (3 voturi)    
            Media (Luni, 26 septembrie 2016, 1:39)

            Setalcott [utilizator] i-a raspuns lui Ciprian1979c

            Yeah, right. Bush era Hitler reincarnat, acum rolul ii revine lui Trump. Cand sunt ai nostri la guvernare, protestele anti guvern sunt hate mongering; cand sunt ai lor, sunt o datorie civica morala.

            https://www.youtube.com/watch?v=2WQbNaXJ8Pw

            https://www.youtube.com/watch?v=0b75bv3cv6c
            • +1 (3 voturi)    
              Hillary nu-i ''a nimanui'' (Luni, 26 septembrie 2016, 6:57)

              Ciprian1979c [utilizator] i-a raspuns lui Setalcott

              ..dar, n-au ce face! Tu ai votat Becali?! Prima data cand am votat, am votat Iliescu. Era in 2000. Mergeam spre votare si ma gandeam la ironie! Tu l-ai fi votat pe Vadim zicandu-ti ca e ''anti sistem''?!?!?Acelasi lucru si la ei! Exact acelasi! E ingrozitor ca s-a ajuns la asta, ca a trecut de preliminarii un oligofren ca Trump.
    • -4 (12 voturi)    
      Nu, propaganda face doar presa din Rusia (Sâmbătă, 24 septembrie 2016, 22:54)

      Zimbru [utilizator] i-a raspuns lui Razvan_M

      Mi se pare si normal ca un ziar sa spuna clar ce parere are despre fiecare candidat. Si in Franta, Le Monde a scris articole de sustinere lui Hollande la ultimele alegeri, au sustinut un candidat. Le Figaro insa la sustinut pe Sarkozy. Ziarele au tendinte fie de stanga fie de dreapta etc. Numai in Rusia (RT etc.) toate ziarele sustin numai un candidat: Putin. Acolo e propaganda + trolii platiti de Moscova sa dezinformeze.
    • +1 (7 voturi)    
      nu uita de cealalta parte a baricadei (Sâmbătă, 24 septembrie 2016, 23:21)

      ember [utilizator] i-a raspuns lui Razvan_M

      talibanii de vest: fox, twsj, the sun si multi altii. astia sunt la fel de nocivi si induc o paranoia mai mare decat antena 3
      • +3 (5 voturi)    
        Talibani (Duminică, 25 septembrie 2016, 15:36)

        Setalcott [utilizator] i-a raspuns lui ember

        Ce ar fi si mai nociv ar fi sa nu existe decat MSNBC, CNN si restul asemenea. Talibanii tai nu sunt decat reactia sanatoasa si necesaras a altera pars pentru realizarea echilibrului opiniilor intr-o democratie.
    • +2 (2 voturi)    
      da (Duminică, 25 septembrie 2016, 3:13)

      anton_carpati [utilizator] i-a raspuns lui Razvan_M

      dintotdeauna
    • +3 (3 voturi)    
      Bravo (Duminică, 25 septembrie 2016, 3:17)

      jidanu [utilizator] i-a raspuns lui Razvan_M

      Ti- am dat plus! Dar asta e de mult.... si presa comunista influenta opinia publica
    • +7 (11 voturi)    
      Păi nuuuu ... (Duminică, 25 septembrie 2016, 8:25)

      LianBerthold1 [anonim] i-a raspuns lui Razvan_M

      ... că doar NYT a luat această decizie după o lungă și grea suferință ... ăăăă ... chibzuință, comitetul de redacție cunoscînd foarte bine și asumîndu-și faptul că se abate de la etica ziaristică și deontologia profesională. Dar, cu inima colectivă grea, nu poate face altceva pentru propășirea țării decît să o sprinjine pe madama., pentru împlinirea idealurilor neabătute ale complexelor financiar și militar-industrial, pentru intersele păcii și progresului în întreaga lume.

      Moto - SUA să fie bine și tot SUA-ezul să prospere!
  • +4 (14 voturi)    
    trump (Sâmbătă, 24 septembrie 2016, 22:57)

    baronul stanganbuch [utilizator]

    ii sperie rau de tot pe evreii americani marxistoizi de la pravda americana, desi nu prea au motive, dar pier si astia pe limba lor. Iar asta cu sustinerea babutei bolnavioare mincinoase clinton e asa o noutate, cam cum ar fi la noi sustinerea coruptiei si coruptilor de catre pdsr, alde, etc.
    • 0 (8 voturi)    
      Hillary has 1 Year to Live (Duminică, 25 septembrie 2016, 10:55)

      zizin [utilizator] i-a raspuns lui baronul stanganbuch

      "Hillary Clinton has 1 Year to Live," says Medical School Professor

      https://www.youtube.com/watch?v=HoBL7fqOVcQ

      Why is she running for president if she is going to die soon? Does it have to do with Obama's Third Term?
      • -4 (10 voturi)    
        Trump ar fi o catastrofa (Duminică, 25 septembrie 2016, 17:26)

        Zimbru [utilizator] i-a raspuns lui zizin

        Motivul pentru care Trump este sustinut de trolii rusi este ca ar slabii forta Nato si ar retrage SUA din Europa, deci ar da liber la invazia neo-sovietica. Deci daca esti cat de cat normal la cap iti doresti ca Hillary sa castige!
        • +2 (6 voturi)    
          Când o să vă dați voi seama... (Duminică, 25 septembrie 2016, 19:28)

          Nyk1 [utilizator] i-a raspuns lui Zimbru

          ...Că Rusia nu este decât o sperietoare care să distragă atenția de la faptul că economic, social și politic întreg Occidentul (cu US purtător de steag) o duce tot mai rău?
    • +1 (5 voturi)    
      Ce le place habarnistilor sa-si dea cu parerea (Duminică, 25 septembrie 2016, 17:56)

      RaduMiron [utilizator] i-a raspuns lui baronul stanganbuch

      NY Times sunt atat de "marxistoizi" incat nu stiau cum sa-l marginalizeze si ridiculizeze mai bine pe Bernie Sanders.
      • -1 (1 vot)    
        Noul marxism (Luni, 26 septembrie 2016, 5:59)

        Setalcott [utilizator] i-a raspuns lui RaduMiron

        Sa fim seriosi, Bernie Sanders e un idealist, true believer marxist. Pentru asta trebuie nationalizat, pus umarul la productie, la planificare, etc. Cine e fraier sa isi ia o asemenea responabilitate? Dupa esecul Uniunii Sovietice in special, trebuie putin pragmatism, in genul voi munciti, noi intelectualii adunati in clica lui Clinton, redistribuim, adica luam pentru noi ce ati muncit voi, ca ce facem noi e asa de important.
  • +3 (13 voturi)    
    Sa gestioneze problemele cu care se confrunta... (Sâmbătă, 24 septembrie 2016, 23:04)

    Alex735 [utilizator]

    Limbaj de lemn. Saraca nu e in stare sa-si gestioneze picioarele, daramite problemele cu care se confrunta US
  • +2 (14 voturi)    
    E ceva nou ? (Sâmbătă, 24 septembrie 2016, 23:36)

    NituCt [utilizator]

    Mai toate "marile" agentii de manipulare, pardon, "de presa" sustin marxistii (aka progresistii, aka liberallii, aka libtarzii, aka scalvii zionistilor, etc. ).
    Alegerile vor fi foarte interesante, iar daca Trump castiga vor trebui sa dea explicatii in fata stapanilor.
    • +1 (11 voturi)    
      esti tare (Duminică, 25 septembrie 2016, 11:20)

      muciflenduri [utilizator] i-a raspuns lui NituCt

      Asadar democratii sunt sclavii zionistilor, iar republicanii sunt aia independenti.
  • +2 (2 voturi)    
    macar la ei e pe fata (Sâmbătă, 24 septembrie 2016, 23:50)

    dipling [utilizator]

    macar e pe fata totul, declarat, nu cu invarteli de toate felurile, gen EVZ si B1 TV in ultima campanie prezidentiala. Nici nu stiai cu cine tin (in afara de Udrea): cu Ponta sau cu Iohannis? Ca din gura ziceau Iohannis dar facea jocul lui Ponta...
  • 0 (10 voturi)    
    NY T (Duminică, 25 septembrie 2016, 0:31)

    minup [utilizator]

    ar surprinde daca l-ar sustine pe Trump care oricum va fi noul presedinte.Cei care il voteaza nu citesc NY T dar platesc taxe din job de baza fara imprumuturi studentesti indiferent de varsta,job-uri de functionar public, ajutoare sociale de tot felul,etc.
  • +2 (6 voturi)    
    sa nu lesine? (Duminică, 25 septembrie 2016, 1:35)

    zaboo [utilizator]

    iar?!?
  • +3 (5 voturi)    
    deci George Carlin are dreptate (Duminică, 25 septembrie 2016, 8:31)

    IulicaSerbanoiu [anonim]

    https://www.youtube.com/watch?v=rsL6mKxtOlQ
  • +5 (5 voturi)    
    Mark Twain (Duminică, 25 septembrie 2016, 9:16)

    Radu-Mihai [utilizator]

    Cand asta ti se pune pe taraba ce poti sa faci?
    Votezi raul mai mic? Stai acasa? Iesi in strada?
    Halal alegeri!

    "If voting made any difference they wouldn't let us do it."

    Cum ar trebui sa fie organizate alegerile astfel incat sa fie cu adevarat reprezentative?
    • 0 (4 voturi)    
      Votați-l pe Trump (Duminică, 25 septembrie 2016, 19:30)

      Nyk1 [utilizator] i-a raspuns lui Radu-Mihai

      Faptul că presa americană a intrat în sevraj și nu mai știe ce să facă pentru a o propulsa pe tov. acad. dr. savant de renume mondial Hillary Clinton, indică faptul că Trump este o amenințare serioasă la adresa sistemului ticăloșit.
    • 0 (0 voturi)    
      Directe (Luni, 26 septembrie 2016, 9:22)

      RaduMiron [utilizator] i-a raspuns lui Radu-Mihai

      Ca o democratie sa fie cu adevarat reprezentativa ea nu trebuie sa fie reprezentativa(paradoxal) ci directa. Adica in primul rand votezi legi si apoi oamenii care le pun in aplicare. Elvetia e singura tara care are un sistem de genul. La ei e pe rol un vot propus de populatie care propune ca bancile sa nu poata imprumuta bani pe care nu ii au (nu mai pot lua de la banca centrala). Genul asta de voturi fac diferente majore.

      Revenind la Trump vs Clinton, nu pot sa inteleg cum de oameni care par incantati de Trump au plusuri pe Hotnews. Fiind un fan Sanders, Clinton imi displace profund, dar Trump e o gluma de om. Daca iei la intamplare un american, ar fi probabil un presedinte mai bun decat acest bufon (reprezentat de seama al "meritocratiei" capitaliste). Cu toate astea nu sunt american si sper sa castige Trump din 3 motive:
      1. Europa ar respecta mai putin america, s-ar respecta mai mult pe sine si asta ar putea duce la mai multa federalizare (cel putin in zona militara, unde Trump ar avea un impact mare)
      2. Partidul democrat ar putea invata ca dupa 2008 si Occupy, nu mai poate castiga cu candidatii corporatiilor. Mai e nevoie si de un Roosevelt din cand in cand
      3. Poate ar intelege mai multi americani ce retrograd e republicanismul
  • -2 (8 voturi)    
    Prefer (Duminică, 25 septembrie 2016, 11:22)

    alexpro [utilizator]

    O presa partinica dar sincera, decât una "obiectiva" dar manipulatoare.

    Plus multi nu fac diferența intre știri si opinie, de ce n-ar avea voie jurnalistul sa-si exprime preferintele, opiniile pe lângă știrile relatate?
  • +1 (7 voturi)    
    manipulare (Duminică, 25 septembrie 2016, 12:01)

    toxx [utilizator]

    sau nu, totul depinde de educatie, si de capacitatea fiecaruia de a-si folosi creierul pentru concluzii, chiar daca unele trusturi media fac propaganda sau nu. E datoria receptorului sa filtreze si sa caute informatii veridice. Ca sa vedeti cam ce IQ au suporterii lui Trump...

    https://www.youtube.com/watch?v=Y4Zdx97A63s
  • +3 (3 voturi)    
    ceea ce presa omite sa spuna (Duminică, 25 septembrie 2016, 13:05)

    M188 [utilizator]

    Este ca: 1. ultimele sondaje arata o diferenta de 2-3 procente intre cei doi, nu pentru ca T ar fi crescut ci pentru ca C s-a prabusit in ultimele saptamani si 2. o larga parte a zonelor rurale sau ale oraselor mici nu este luata in considerare in aceste sondaje. Un documentar BBC da luna trecuta nu excludea posibilitatea unei surprize majore.
  • -1 (1 vot)    
    HA (Luni, 26 septembrie 2016, 10:36)

    lebowsky [utilizator]

    Pe mine ma distreaza pe de-o parte, cat de mult ne agitam pe aceasta tema de Hillary vs Trump, cand de fapt jocurile au fost deja facute, iar mai marii aia care incearca si chiar reusesc sa controleze planeta asta, au tot planul facut.
    Noi suntem un fel de spectatori, so let's sit back and enjoy the show.