Marius Apostol, militar ranit in Afganistan: Ii ofer domnului Daniel Barbu o excursie "all inclusive" in Afganistan. Va invata ce inseamna onoare si respect fata de tara

de M.I.     HotNews.ro
Vineri, 23 septembrie 2016, 22:47 Actualitate | Internaţional

Marius Apostol
Foto: Captura YouTube
Marius Apostol, presedintele Asociatiei Militarilor Veterani si Militarilor cu Dizabilitati, ranit grav in Afganistan de un dispozitiv explozibil improvizat spune ca i se pare incredibila afirmatia senatorului ALDE, Daniel Barbu, care compara pericolul "meseriei de politician" cu cel pe care il intalnesc minerii si al militarii din Afganistan si il invita pe politician sa ia parte la o excursie "all inclusive" in teatrul de operatii.

"Ii ofer (lui Daniel Barbu - n.r.) o excursie all inclusive in Afganistan. Unde preotul ne citeste de fiecare data cand iesim din baza. Acolo Dumnezeu stie daca te mai intorci sau nu. Mi se pare incredibila comparatia", spune Marius Apostol, presedintele Asociatiei Militarilor Veterani si Militarilor cu Dizabilitati "Sfantul Dimitrie", militar in Armata Romaniei ramas cu dizabilitati in urma unei explozii a unui dispozitiv improvizat din Afganistan, citat de News.ro.

Marius Apostol comenteaza ca sunt incomparabile riscurile unui militar combatant intr-un teatru de operatii care lupta pentru interesele tarii cu riscurile unor politicieni care au de infruntat doar acuzatiile de coruptie.

Pe 1 mai 2011 Marius Apostol se afla impreuna cu camarazii sai in patrulare pe autostrada A1 Kabul-Kandahar din Afganistan. Un dispozitiv de aproximativ 200 de kilograme a fost detonat in timpul trecerii. Vehiculul blindat in care se aflau a fost aruncat la cativa metri in aer. Militarul a stat aproximativ o saptamana in coma. A avut coloana fracturata in doua locuri dar si leziuni grave la picior pentru care inca face recuperare.

Senatorul ALDE Daniel Barbu a declarat, vineri, in cadrul Ligii Alesilor Locali ai partidului, ca meseria de politician este cea mai grea, mai grea decat meseriile cele mai periculoase, precum mineritul si a adaugat ca este mai riscanta decat misiunea unui soldat in Afganistan, pentru ca "spatiul public a devenit un fel de teatru de operatiuni in care orice ales local sau national isi risca libertatea, sanatatea, in fiecare zi". 

"Foarte putina lume stie de fapt ce faceti cu adevarat in fiecare zi a saptamanii, adesea si sambetele si duminicile. E o meserie grea, in zilele noastre, pentru ca este o meserie riscanta. E mai riscanta decat misiunea unui soldat in Afganistan", a spus senatorul ALDE, in cadrul Ligii Alesilor Locali.

Potrivit senatorului ALDE,  in Romania, "spatiul public a devenit un fel de teatru de operatiuni in care orice ales local sau national isi risca libertatea, sanatatea, in fiecare zi". 

Barbu a continuat: "V-ati ales o meserie grea. E cea mai grea dintre meserii. Uneori este mai grea decat meseriile pe care le consideram foarte periculoase, cum este cea de miner".












[P] ​Accepta provocarea unui business fara hartii! E mai simplu decat crezi               

Activitatile noastre zilnice sunt din ce in ce mai orientate catre mediul electronic si online. Traim intr-un ritm care ne-a impus sa adoptam solutii eficiente si sigure pentru a plati facturi si taxe, a face cumparaturi, a verifica soldurile bancare, etc. Este o practica pe care am ales-o din dorinta de a simplifica lucrurile si pe care multi dintre noi ne dorim sa o regasim si in viata profesionala, unde cautam solutii pentru a depasi constrangerile de timp si spatiu atunci cand trebuie sa obtinem  o aprobare, sa  semnam rapid un contract sau sa accesam un document de la distanta.
11860 vizualizari
  • +98 (100 voturi)    
    Pierdut control, il declar nul (Vineri, 23 septembrie 2016, 23:00)

    benicio [utilizator]

    Asta se intampla cand oamenii slabi intamplator ajunsi in politica pierd controlul. Pentru ca D. Barbu asta este, un om slab, extrem de slab, ajuns in politica. Pe oamenii slabi ii ia gura pe dinainte, nu au nici un fel de experienta de viata, au impresia ca micro-universul lor meschin e toata lumea, sufera de auto-suficienta, in general sunt limitati. Faptul ca ajung sa detina niste pozitii de maxima responsabilitate e un accident, o nefericire, un blestem de fapt pentru un popor cvasi-adormit si amortit.

    Insa, ce e intr-adevar bine si sanatos, e ca lumea reactioneaza. Oameni ca domnul Postol, care au trait niste experiente greu de inteles, reactioneaza la derapajele verbale ale unor cretini. Si asta e de laudat. Oamenii decenti si de bun simt s-au saturat de ghiolbani, de frustrati, de parveniti lacomi si meschini, si ies la atac. Iar asta e inceputul unei societati sanatoase.
    • +47 (51 voturi)    
      Ai spus tot ce era de spus! (Sâmbătă, 24 septembrie 2016, 0:11)

      fanegr1ja [utilizator] i-a raspuns lui benicio

      Spui "un blestem de fapt pentru un popor cvasi-adormit si amortit. " si si nu cred ca spui ceva exagerat sau la modul general.

      E confirmat aritmetic de cifrele mediei prezentei la vot in ultimii 27 de ani ca suntem un popor de cvasi-adormiti si amortiti .

      60% dintre cei eligibili sa-si exercite dreptul la vot aleg sa nu o faca. E un fapt. O cifra ce poate fi extrasa din date oficiale.

      Nu vor sa se implice in nimic din ceea ce inseamna politica. Traiesc in lumea lor unde politicieni care sa le hotarasca destinele si vietile lor si ale familiilor lor nu exista!

      Motive sunt cu duiumul si nu spun ca unele nu sunt intemeiate, dar o prezenta medie la vot de 40% face ca practic o majoritate de doar 25% din numarul total de electori sa decida pentru toti.

      Cei 60% ce absenteaza la vot nu fac nici o legatura intre saracia din tara si banii furati de politicieni, nu-si dau seama ca atunci cand nu au scoala, nu au unde sa se trateze sau nu gasesc medicamente, este din cauza ca pentru ei hotarasc la fiecare ciclu electoral doar 3 mil de oameni. 1 mil 200 mii sunt bugetari, adica electorat supus santajului. Adaugati pensionarii si asistatii social si o sa ai panoul electoratului din romania care hotaraste la fiecare alegeri cine conduce aceasta tara.

      Se spune ca "Romanii aleg corupti!". Este fals! Romanii aleg sa nu voteze in marea lor majoritate! Asta este adevarul!

      PSD+partide satelit/minioni+minoritati sau nationalisti dau guvernul. Asta daca nu cumva PSD-ul ia 50% din voturile celor 40% prezenti la vot. Atunci se considera ca PSD are majoritate si automat ocupa numarul aferent de locuri in parlament si face propunerea pentru premier cu tot cu ministrii. And we are f...d again!

      Asta daca nu cumva se intampla sa-si dea PSD-ul cu stangul in dreptul isi sa enerveze diaspora, caz in care putem spera la o prezenta la vot de 70% si atunci toata strategia PSD-ului cade ca un castel de carti de joc. Si inchei in aceasta nota optimista pe seara asta! Succes la toata lumea
      • +18 (32 voturi)    
        politicienii sint ori penali ori obedienti (Sâmbătă, 24 septembrie 2016, 2:24)

        motory [utilizator] i-a raspuns lui fanegr1ja

        eu ma numar printre cei care nu voteaza pt ca NU exista in parlament nici un politician care sa vrea sa faca ceva bun pt tara asta. Astia sunt niste analfabeti, mincinosi, hoti, niste penali in toata regula. Ceilalti politicieni sunt obedienti
        • +9 (11 voturi)    
          USR (Sâmbătă, 24 septembrie 2016, 9:34)

          rrat [anonim] i-a raspuns lui motory

          informeaza-te si vei fi uimit
        • +10 (10 voturi)    
          pentru motory (Sâmbătă, 24 septembrie 2016, 9:45)

          adrian88000 [utilizator] i-a raspuns lui motory

          Sper ca sa gasesti o varianta credibila pentru a vota. Votul tau neutilizat , il foloseste Dragnea punand un moroi sa voteze in locul tau !
        • +4 (6 voturi)    
          Inseamna (Sâmbătă, 24 septembrie 2016, 10:24)

          oaspetele [utilizator] i-a raspuns lui motory

          ca TOTI romanii sunt analfabeti, mincinosi, hoti, penali sau obedienti.
          • 0 (2 voturi)    
            hei (Sâmbătă, 24 septembrie 2016, 17:34)

            john70 [utilizator] i-a raspuns lui oaspetele

            Sau le este lene/frica sa formeze o miscare care sa ii reprezinte.
        • +4 (6 voturi)    
          bravos (Sâmbătă, 24 septembrie 2016, 11:14)

          mstefan [utilizator] i-a raspuns lui motory

          poate atunci cand NU votezi inveti ce aia vot de blam, vot in alb, vot anulat, etc ai putea pune presiune pe mizerabili atunci cand se da sfoara in lume ca in romania, 30-40-70% din cei cu drept de vot au votat in alb, nemultumiti fiind de candidati.

          dar ce bate o bere pe canapea in duminica in care sunt voturile?
        • +15 (15 voturi)    
          Exact pe asta se bazeaza si ei (Sâmbătă, 24 septembrie 2016, 12:07)

          dbdb [utilizator] i-a raspuns lui motory

          si exact prin manevra asta si-au consolidat pozitiile aia de care zici tu. Nu se poate ca dintre cei cca. 20 de candidati dintr-o lista electorala sa nu gasesti vreunul care nu e chiar corupt. La orice scrutin electoral exista cca 20 de partide si partidulete pe buletinele de vot si exista cu siguranta si candidati OK. Important e sa-i identifici dinainte si ai cum, dar necesita ceva timp si interes s-o faci. Daca la fiecare scrutin s-ar fi intamplat ca electorii sa aleaga si altceva decat cele 3-4 partide mari, si partidele alea si-ar fi schimbat "politica". Mie-mi place ca PNL-ul simte in ceafa rasuflarea USB/R ca varianta de dreapta, chiar daca USB/R nu se considera de dreapta, optiunea lor pentru statul de drept si pentru eficienta si eficacitate in cheltuirea banului public ii cam orienteaza intr-acolo si ii forteaza pe cei de la PNL sa tina pasul si sa se reinventeze. ceea ce nu e rau deloc. Ar fi necesara o miscare similara pe stanga si sa vezi ce se agita si PSD-ul.
          • 0 (0 voturi)    
            pt. mine conteaza si de la care partid (Duminică, 25 septembrie 2016, 14:32)

            kkciosuldelahamangia [utilizator] i-a raspuns lui dbdb

            este candidatul cinstit( daca vreo data in viitor va fi si un asemenea specimen) asta in cazul in care poate voi merge la vot, nu votez psd sau sateliti lor dar nici pe liste, astept un partid autentic de dreapta si vot uninominal pur.
        • +5 (5 voturi)    
          exact asta se asteapta de la tine! (Sâmbătă, 24 septembrie 2016, 15:54)

          akillies [utilizator] i-a raspuns lui motory

          Sa unu votezi ca sa iti fie luat votul de catre cei care numara!!

          Mai mult, prin lipsa ta de actiune civica, le-ai dat lor mai multa putere: nepasarea ta, scarba, sictirul, cum vrei sa ii spui, i-a transformat pe ei in lideri incontestabili ai alegerilor fraudate!

          tu, cand ai ales sa nu votezi, sau sa anulezi votul, ai ales sa ii lasi pe corupti sa te conduca prin neimplicare, pasibvitate, lipsa de reactie!

          E ca si cum vezi niste hoti in autobuz furnad un calator si nu faci nimic, ba chiar le faci cu ochiul is razi ca a prostit celalat caltor!!

          Daca te deranjeaza aceasta comparatie, imi pare rau, dar e cea mai potrivita: celalat caltor e alegatorul care si-a facut datoria civica, s-a informat in toate partile pe cine poate vota si fost pacalit pana la urma de sistemul hotesc al alegerilor din ROMANIA!
      • +5 (5 voturi)    
        Excelent comentariu! (Sâmbătă, 24 septembrie 2016, 13:55)

        tenismenul [utilizator] i-a raspuns lui fanegr1ja

        Da, excelent comentariu! Este adevarata sinteza a analizei societatii in care traim si gandim! D-l Daniel Barbu este un alogen si prin urmare nu are cum sa gandeasca si sa simta romaneste. Cuvintele lui sunt otravite si tot ce este romanesc ii repugna. Rolul lui in societate este a unui Agamita Dandanache.
      • -2 (4 voturi)    
        votul (Sâmbătă, 24 septembrie 2016, 17:55)

        john70 [utilizator] i-a raspuns lui fanegr1ja

        Actualmente, alternativa la PSD ca partid de guvernamant este PNL, care sunt si ei corupti si fara minte. Nu-mi veniti cu ecomunistii de la USR, ca nu tine. Deci, nu e de votat cu vreun partid existent.
        De ce sa votezi atat timp cat nu exista un partid care nu propune sa adopte o noua Constitutie, sa simplifice legile, sa privatizeze masiv, sa restabileasca ordinea. Reforma a pensiilor securistilor si activistilor prin eliminarea de la calculul pensiilor a anilor lucrati ca salariati/cadre ale Securitatii si ale PCR. Verificarea masiva a cazurilor de pensionati pe caz de boala. Privatizarea tuturor regiilor autonome si societatilor cu capital de stat. Declararea insolventei la Tarom si TVR si apoi privatizarea sau falimentul. Privatizarea sistemului medical de stat. Disparitia legilor cretine, de genul darea in plata sau 50% produse romanesti in supermarketuri. Nu refugiati, musulmanii care nu sunt nascuti in Romania sa fie deportati imediat. Nici un ban de la stat pentru moschei.
        • +1 (1 vot)    
          pentru John (Duminică, 25 septembrie 2016, 21:06)

          adrian88000 [utilizator] i-a raspuns lui john70

          Ce inseamna " ecomunisti " ? Care sunt argumentele tale pentru a-i putea defini ca ecoministi pe cei de la USR ?
    • +35 (35 voturi)    
      A vorbit şi Daniel Barbu (Sâmbătă, 24 septembrie 2016, 0:38)

      Mandarinul [anonim] i-a raspuns lui benicio

      Nu-l luaţi în seamă, . . . a vorbit gura fără el.
      De fapt el si-a reamintit, mai pe departe, o întâmplare din timpul când era ministru al culturii şi un protestatar Roşia Montana i-a spart geamul maşinii. Atunci s-a întâmplat ceva neplăcut pentru Domnul ministru; un miros de parfum specific i-a îndepărtat pe protestatari.
      • +7 (7 voturi)    
        Din ce traieste (Sâmbătă, 24 septembrie 2016, 7:59)

        aniod [utilizator] i-a raspuns lui Mandarinul

        Daniel Barbu? Din Banii poporului dati ca taxe?
        A doua intrebare: de ce traieste Daniel Barbu? Ce face el bun?
      • +4 (4 voturi)    
        Asa e (Sâmbătă, 24 septembrie 2016, 10:14)

        Ochii_pe_voi [utilizator] i-a raspuns lui Mandarinul

        Nu l-am lua in seama, dar il vad tot timpul la Latrina 3
        • 0 (0 voturi)    
          hei (Sâmbătă, 24 septembrie 2016, 17:36)

          john70 [utilizator] i-a raspuns lui Ochii_pe_voi

          Pai de ce te uiti la Latrina 3?
      • +2 (2 voturi)    
        numai o mica observatie am! (Sâmbătă, 24 septembrie 2016, 15:59)

        akillies [utilizator] i-a raspuns lui Mandarinul

        Cand un om implicat in viata politica vorbeste fara cap (asa cum ai spus tu "a vorbit gura fara el"), atunci trebuie sa fii cel mai atent: gura pacatosului adevar graieste!

        Cu alte cuvinte, nu il ignora pentruca e prost: tine cont ca acel prost te conduce pe tine (din pozitia de parlamentar) si iti face legi tie!

        Iti mai convine sa ai in aceasta pozitie delicata un nepriceput, un indolent si un om atat de slab ca nu isi poate controla gnadurile si vorbeste tot ce gandeste in credinta ca si cei care il aud suntla fel ca el (de prosti, de indolenti, de slabi)?!?!

        mie nu!

        In decembrie vreau sa dispara acest specimen din parlament!

        poate sa scrie carti, memorii, sa discute de cultura, arta ce vrea el..dar in politica sa nu mai fie!
        • +1 (1 vot)    
          Alde ALDE (Sâmbătă, 24 septembrie 2016, 17:37)

          adrian88000 [utilizator] i-a raspuns lui akillies

          vor fi la cosul de gunoi. PSD va fi. Dar cu un procent la care vor plange de necaz, toti banditii din PSD.
          Se va repeta votul de la prezidentiale din 2014. Se credeau cu 10% in fata. S-au trezit cu 10% in urma.
    • +6 (6 voturi)    
      "pierdut control"... cind are ce să piardă (Sâmbătă, 24 septembrie 2016, 9:06)

      IancuJianu [utilizator] i-a raspuns lui benicio

      Dar Barbu ăsta e prostan de-a binelea. E prezent în fiecare seară la ”tolcșouri” ca să-și mănînce porția de rahat trebuinciosă, chiar dacă este în necunoștință de cauză..
    • +4 (4 voturi)    
      orci (Sâmbătă, 24 septembrie 2016, 10:34)

      DimijoareiObt [anonim] i-a raspuns lui benicio

      Tara lui este Krem Lin !
    • +4 (4 voturi)    
      scurt si la obiect (Sâmbătă, 24 septembrie 2016, 12:27)

      ctalex76 [utilizator] i-a raspuns lui benicio

      Foarte bun comentariu.
      Suntem indoctrinati ca politicienii sunt oglinda societatii. In realitate acesti politicieni, cu mici exceptii, sunt putini, nu ne reprezinta deoarece metodele prin care ajung in functii, presupun un caracter discurtabil. Ajunsi in functii importante, incep sa se simta "cineva", ii vedem in presa, le auzim comentariile, ce sa mai spunem ... niste valori.
      In realitate altii sunt oamenii respectabili din tara asta, nu-i vedem deoarece sunt modesti, sunt decenti .
      Raspunsul domnului Apostol, cu buns simt si ironie, este respunsul pe care ar trebui sa-l dam toti, acetror "cineva"
    • +3 (3 voturi)    
      apreciez foarte mult comentariul tau! (Sâmbătă, 24 septembrie 2016, 15:48)

      akillies [utilizator] i-a raspuns lui benicio

      Ai pus punctul pe i !
      Oamenii slabi vad in orice obstacol ceva imposibil de trecut si nu isi inteleg menirea niciodata: ei compara mersul pe bicicleta cu triathlonul, sau politica cu razboiul!

      Doamen fereste sa ne prinda vreo situatie limita pentru tara cu acesti "politicieni" la putere!!!! La cat de slabi sunt, vor preda toate decisiile in mana strainilor!

      Ma frapeaza ca nu sunt capabili sa tina la propriile lor principii, buna sau rele, ci sar dintr-o barca in alta, isi schimba culoarea parului in fiecare zi si joaca dupa cum li se canta: nu au niciun pic de coloana vertebrala aceste taratoare politice in p$d, unpr si alde!!!
    • +1 (1 vot)    
      intrebare (Duminică, 25 septembrie 2016, 9:43)

      raspopitu" [anonim] i-a raspuns lui benicio

      USR?
  • +42 (44 voturi)    
    E foarte bine! (Vineri, 23 septembrie 2016, 23:11)

    fanegr1ja [utilizator]

    Daca ramane la ALDE si continua sa scoata chestii din astea pe gura eu ma bucur. Sincer!

    In acest caz, cine le-ar putea face mai mult rau decat ei insisi!

    Eu daca as avea ocazia i-as spune:
    - Bravo, coane Barbule! La cat mai multe comparatii din acestea inspirate!

    Data viitoare iti sugerez sa incerci sa-i scoti din sarite pe medici sau pe judecatori.
    Astia sunt cu nervii la pamant oricum zilele astea si or sa reactioneze instant.
    Nici nu trebuie sa te straduiesti prea mult sau sa te chinui sa pari inteligent sau ceva de genul asta.

    O sa marchezi din prima! Bafta!"
  • +44 (44 voturi)    
    Pfff (Vineri, 23 septembrie 2016, 23:24)

    fanegr1ja [utilizator]

    Am incercat sa par glumet un comment anterior dar m-am enervat intre timp.

    M-am enervat in momentul cand mi-am amintit ca data trecuta cand am auzit de personajul asta numit Daniel Barbu a fost cand debita prostii despre bugetul alocat programului HIV/SIDA in tara noastra. Ca ar fi cam mare comparativ cu bugetul alocat ministerului culturii, al carui ministru era la acel moment.

    Ar fi vrut si manuta lui sa semneze niste contracte pentru niste festivaluri din banii aia de ajutor pentru niste oameni care se lupta pentru vietile lor. Unii dintre ei imbolnaviti in spitale si prin orfelinatele romaniei comuniste.

    Ce fel de canalie de om gandeste in termenii astia?

    Pentru cei cu inima tare si care vor sa citeasca exact ce a spus gogomanul asta, si contextul in care a spus asa ceva exista google si urmatoarele cuvinte cheie: nicolae barbu hiv/sida. Primele link-uri in pagina de rezulatate gasiti toata povestea. Luati de va enervati ca poate mergeti la vot in Decembrie si stiti de pe acum macar pe cine sa nu votati.
    • +15 (15 voturi)    
      Hotia e mare si banii sunt putini (Sâmbătă, 24 septembrie 2016, 0:21)

      Lucian Ilea [utilizator] i-a raspuns lui fanegr1ja

      nu e cel mai bun exemplu pt ca stiu o fata care a fost arsa de familia ei pe rug pt ca avea SIDA si ei nu o puteau trata...
      dar..daca nu s-ar mai fura in Romania,ar fi bani pt toate
      militarii fin Afganistan si Irak au parte de cei mai buni doctori si merita asta
      eu am de 8 ani de zile un accident la genunchiul stang si nu m-am putut oepra
      si da,suferinta acelui om e mai mare ca a mea ca si eu ma niste vertebre deplasate dar...
      unpolitician care se dedica pt Atlantia si Ramania cum am facut eu muncind pe gratis 7000 de zile
      poate avea niste probleme de sanatate f grave
      nu se aplica domnului Barbu aceasta din pacate
    • 0 (2 voturi)    
      Nici măcar Mengele nu a fost în stare... (Sâmbătă, 24 septembrie 2016, 9:07)

      IancuJianu [utilizator] i-a raspuns lui fanegr1ja

      ...să facă asemenea afirmație. Barbu, da!
  • +36 (36 voturi)    
    Comando (Vineri, 23 septembrie 2016, 23:26)

    Snitzelvienez [utilizator]

    Avem nevoie de un comando pt a lua cu asalt Parlamentul si a reduce nr parlamentarilor la 300
    • +36 (38 voturi)    
      am avut comando (Sâmbătă, 24 septembrie 2016, 0:00)

      mavis [anonim] i-a raspuns lui Snitzelvienez

      in 2011, am votat toti desfiintarea senatului si reducerea singurei camere ramase la 300. S-au pisat pe el de vot desi Curtea Constitutionala a spus ca rezultatul referendumlui este obligatoriu. Tara aparent democratica, lumea a treia., natie diluata.
      • +1 (3 voturi)    
        Asa e (Sâmbătă, 24 septembrie 2016, 11:26)

        Ochii_pe_voi [utilizator] i-a raspuns lui mavis

        Se mimeaza democrtia elegant. Doar prostii mai cred. Cei care pot, s-au prins de mult si au plecat. Vor pleca tot mai multi. Sa ramina mafiile rosii si de alte culori si sa se fure intre ei.
    • +1 (1 vot)    
      prin orice mijloace... (Sâmbătă, 24 septembrie 2016, 10:35)

      liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui Snitzelvienez

      de preferat gloante in cap :D
  • +20 (24 voturi)    
    Om (Vineri, 23 septembrie 2016, 23:28)

    gigifisiune [utilizator]

    ingust la minte care nu gandeste ce spune. Este pur si simplu penibil.

    Culmea e mai cunosc pe cineva care a terminat facultatea de istorie si are cam aceleasi texte, zici ca nu gandeste cu capul lui.

    Si si mai culmea, alt istoric bengos, Adrian Cioroianu, ministru in vremea lui tariceanu.

    Ce sa zic, istoricii sunt bengosi rau de tot. Stiu totul de la comuna primitiva pana la nasterea lui Stefan cel Mare si revolutia din '89.

    Dar daca-i pui sa zica un lucru coerent se blocheaza, ca windowsu' '95.
  • +27 (29 voturi)    
    Ce comparatie (Vineri, 23 septembrie 2016, 23:38)

    Cosanzeana9 [utilizator]

    face stimabilul domn Barbu: libertatea si sanatatea unui politician le compara cu viata pe care un soldat din Afganistan si-o pune in primejdie in fiecare secunda. Idiot specimen! O sa pupati voi voturi cand o sa ne vedem ceafa fara oglinda!
  • +20 (22 voturi)    
    Mana cereasca! (Vineri, 23 septembrie 2016, 23:39)

    baciul-vrancean [utilizator]

    Mamă, ce le-a servit-o baietilor Ochelarica. Cred ca au zis tovarasii: Nu se poate! Multumim, Doamne , ca ne faci viata asa usoara!
  • +22 (24 voturi)    
    300 ! (Sâmbătă, 24 septembrie 2016, 0:01)

    ana-pat [utilizator]

    300 , o singura camera si fara penali , penibili ,gainari, hoti , tariceni si stoarfe . Pt. asta chiar merita sa iesi in strada. Dupa cum s-a vazut FRICA pazeste gradina cu pepeni: l-au silit pe dl "INTERES NATIONAL " sa-si dea demisia cind au vazut 4000 de oameni in piata adunati l-a un singur clic !
    • +26 (26 voturi)    
      am votat deja exact asta (Sâmbătă, 24 septembrie 2016, 0:44)

      mavis [anonim] i-a raspuns lui ana-pat

      in 2011. Si este obligatoriu. Si nu au pus in practica. Senatul, din punct de vedere al legii , nu mai exista.
  • +21 (21 voturi)    
    propunere (Sâmbătă, 24 septembrie 2016, 0:26)

    ecm [utilizator]

    Ia sa vedem cum dl Barbu in semn de respect pentru cei din teatrele de razboi isi da demisia....in rest de acord 300 parlamentari, 2 camere: 200+100 si, ce e mai important, doua mandate maxim....
    • +4 (4 voturi)    
      Penrtu ecm (Sâmbătă, 24 septembrie 2016, 9:54)

      adrian88000 [utilizator] i-a raspuns lui ecm

      Ce e votat e bun votat. Daca la referendum a iesit o singura camera ,asta este. O singura camera. Daca incepem sa ne dam cu oparera , ca mai bine ar fi doua , ca una sa aiba 150 si alta la fel sau 200 cu o suta, diluam forta noastra. Noi trebuie sa sustinem APLICAREA REFERENDUMULUI !
      P.S. Vezi cum zic englezii. Chiar daca multi nu sunt de acord cu Brexit , " referendumul este referendum ".
  • -33 (35 voturi)    
    Licenta poetică (Sâmbătă, 24 septembrie 2016, 0:37)

    baciul-vrancean [utilizator]

    Omul a făcut o comparație fortata, tocmai pentru a sublinia ridicolul si caricaturalitatea situatiei. Acea situatie in care politica a ajuns sa semene cu un câmp tactic, in care se omoară unii pe altii. Dar trogloditii înțeleg doar ce le baga Facebook ul pe gât. Îl sfătuiesc pe domnul Barbu sa o lase mai moale cu metaforele, că astia ii scot pe nas toate fineturile literare.
    • +22 (24 voturi)    
      Nea Barbu (Sâmbătă, 24 septembrie 2016, 1:28)

      AdiSto [utilizator] i-a raspuns lui baciul-vrancean

      Las-o balta. Ai comis-o, gata, n-o mai intoarce cu poezia.
    • +5 (5 voturi)    
      Licenta poetica ?! (Sâmbătă, 24 septembrie 2016, 9:55)

      adrian88000 [utilizator] i-a raspuns lui baciul-vrancean

      Domnu barbu e unmare poet si eu nu stiu ? Vorbeste in versuri ?
    • +3 (3 voturi)    
      pai, (Sâmbătă, 24 septembrie 2016, 10:07)

      Cezy [utilizator] i-a raspuns lui baciul-vrancean

      baciule, macane!
    • +4 (4 voturi)    
      ce comparatie fortata ma?! (Sâmbătă, 24 septembrie 2016, 10:34)

      liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui baciul-vrancean

      politicienii sunt niste capuse (cu parere de rau, trebuie sa jignesc capusele), care pentru 4/8 ani de domnie au 2-3 luni concediu pe an, posibilitatea de a lipsi nemotivat si de a nu face nimic, salarii imense, pensii imense si imunitate in fata legii!

      asta e comparabil cu gloante care-ti trec pe la ureche?! sa fim seriosi! asta ar trebui dat afara in suturi din parlament numai pentru declaratia asta!
  • +27 (27 voturi)    
    clue (Sâmbătă, 24 septembrie 2016, 1:07)

    L8MA [utilizator]

    Barbu asta e un cretin scolit la institutul turnatorilor, dar primordial e doar cretin.
  • -27 (33 voturi)    
    Un adevăr spus prost, de un berbec. (Sâmbătă, 24 septembrie 2016, 3:55)

    ioan [anonim]

    Adevărul este că cei din Afganistan sunt angajați. Milioane de alți angajați muncesc și pentru țara lor, iar mulți își riscă viața, fără să pretindă că sunt eroi și fără să ceară pensii speciale.
    Cu pensie specială și eu aș oferi o excursie all inclusive.
    Însă, astfel de adevăruri nu se trebuie spuse de berbecii din politică.
    • +3 (3 voturi)    
      Pt Ioan... (Sâmbătă, 24 septembrie 2016, 5:47)

      Brigadierul [anonim] i-a raspuns lui ioan

      Dragul meu Ioan...tu ai facut armata?
      • 0 (0 voturi)    
        Da, tov. brgadier (Duminică, 25 septembrie 2016, 0:00)

        un_oarecare [utilizator] i-a raspuns lui Brigadierul

        La diribau, daca stiti ce e aia.
        Oficial DLEN, detasament de lucru in economia nationala. Altfel spus, munca fortata. Aveti idee in cat timp se usuca pe tine o uniforma de iarna uda, purtata non-stop in timp ce apevistii stateau cu ditamai caramida electrica in birou? Si Patria (o scriu cu majuscula) nu mi-a ridicat statuie. Si nici nu vreau, amaratule.
        • 0 (0 voturi)    
          La diribau ? (Duminică, 25 septembrie 2016, 21:12)

          adrian88000 [utilizator] i-a raspuns lui un_oarecare

          Pe ce criteriu erau repartizati recrutii la diribau ?
          Cumva Q.I.-ul scazut era un criteriu ?
          • 0 (0 voturi)    
            Sau "problemele politice"... (Duminică, 25 septembrie 2016, 22:47)

            un_oarecare [utilizator] i-a raspuns lui adrian88000

            Deh, dujmanii boborului...
            Nea Adriane, nu cumva părinţii lu' matale erau din aceia "cu origine socială sănatoasă" care şi-au lăsat gumarii în bariera oraşului atunci când comuniştii i-au făcut "boieri" la târg? :))
            • 0 (0 voturi)    
              pentru un oarecare (Luni, 26 septembrie 2016, 9:48)

              adrian88000 [utilizator] i-a raspuns lui un_oarecare

              Am pus doar o intrebare. De ce iti sare tandara ? De ce jignesti ?
              Incerca sa fii cuviincios si respectos, daca se poate. Daca nu, inseamna ca comportamentul tau da raspuns la intrebarea mea.
    • +5 (5 voturi)    
      Nu zau, (Sâmbătă, 24 septembrie 2016, 8:25)

      robinet4x4 [anonim] i-a raspuns lui ioan

      Or mai exista si alti angajati care isi risca vietile, desi nu prea imi vin in minte exemple de astfel de categorii care sa nu primeasca ceva sporuri de risc, eventual alte avantaje. Si este firesc sa fie asa, aveti cumva impresia ca s-ar grabi cineva sa se angajeze undeva unde singurul bonus promis ar fi moartea?! Credeti ca daca nu ar fi suficienti oameni dispusi sa-si riste vietile pentru tara sau pentru a-si asigura familiile, nu s-ar reveni la stagiul militar obligatoriu? Si la ce v-ar ajuta o pensie speciala cand aveti sanse minime sa prindeti varsta pensionarii? Omiteti faptul ca berbecul asta compara riscul pe care si-l asuma un soldat in teatrul de operatiuni cu riscurile asumate de niste derbedei corupti. Deci nu, nu are dreptate sub nici o forma, este doar un cretin care a vorbit in loc sa taca. Asta este singurul adevar care se desprinde din declaratia lui.
    • +4 (4 voturi)    
      Nu (Sâmbătă, 24 septembrie 2016, 10:36)

      AdiSto [utilizator] i-a raspuns lui ioan

      Trebuie spuse de berbecii de pe HN, la sectiunea comentarii.
      Omul putea sa compare si cu echipajele SMURD care s-au prabusit. Si cu politistul Gingina. Si cu electricianul care se electrocuteaza si moare. Toti astia erau angajati. Era la fel de idiot. Tu, in schimb, te crezi destept, nu? Ca ai desoperit tu ca ceilalti sunt angajati. Cai ai descoperit tu marele adevar care noua ne-a scapat.
    • +4 (4 voturi)    
      poftim o replica nemuritoare (Sâmbătă, 24 septembrie 2016, 11:20)

      mstefan [utilizator] i-a raspuns lui ioan

      amice, esti idiot
    • +4 (4 voturi)    
      Afganistan (Sâmbătă, 24 septembrie 2016, 11:21)

      nimrod [utilizator] i-a raspuns lui ioan

      E mai complicat...
    • +6 (6 voturi)    
      Corect si dumneata (Sâmbătă, 24 septembrie 2016, 11:46)

      somesanu [utilizator] i-a raspuns lui ioan

      iti risti viata pe campiile Hotnews. Dar nimeni nu te stie, esti un erou anonim.
  • +1 (1 vot)    
    perfect (Sâmbătă, 24 septembrie 2016, 5:22)

    Cetateanu [utilizator]

    umpleti-le casuta de mesaje
    comunicare@alde.ro

    si la grupul palamentar (altul n-am gasit) aura.costea@senat.ro
  • +1 (1 vot)    
    monument de prostie !! (Sâmbătă, 24 septembrie 2016, 8:40)

    Hardau [utilizator]

    Un imbecil ajuns prin voia destinului formator de opinie si personaj public in Romania. Reprezentativ pentru ce e mai rau din clasa politica: prost, dar inocent; cu specializare pretentioasa, care-i da aura de atoatestiutor; fara capacitatea de a discerne si fara coloana vertebrala. Ticalosi sunt cei care-l scot in față, căci știu ce-i poate capul. De fapt...poate l-a plantat cineva la ALDE, caz in care devine util societatii...Să-i urăm deci ..succes !! Poate o face și el ceva bun pentru romani, chiar si din greșeală.
  • +1 (1 vot)    
    Omul are dreptate , ganditi-va si voi (Sâmbătă, 24 septembrie 2016, 8:48)

    ilex2013 [utilizator]

    parlamentarii nostrii isi risca sanatatea venind din cand in cand sa doarma in parlament, isi risca libertatea furand, mintind, incalcand toate legile ca sa se imbogateasca, sfidand un popor intregi cu privilegiile pe care si le acorda singuri...e greu tovarasi , e greu dar ei se sacrifica pentru masinile lor de lux, vilele uriase si bani cat mai multi prin Bahamas, si alte paradisuri fiscale. Da, domnul Barbu are dreptate e greu, e foarte greu dar ei se sacrifica pentru binele lor si al familiilor lor.
  • +1 (1 vot)    
    bai ma duc sa ma racoresc (Sâmbătă, 24 septembrie 2016, 9:34)

    rrat [anonim]

    L-am injurat, dar l-am injuraaat...
  • +1 (1 vot)    
    irational.. (Sâmbătă, 24 septembrie 2016, 9:52)

    optimistul2016 [utilizator]

    ..ca toti cei din tagama lui. Astfel de afirmatii denota un oligofrenism care nu mai are nevoie de niciun comentariu sau expertiza psihiatrica pntru a confirma faptul ca indivizii astia ar tebui sa dispara din politica romaneasca. in orice tara din lumea civilizata, un individ ca acesta zbura din viata publica in maxim o ora.
  • +2 (2 voturi)    
    Bravo domnule Apostol ! (Sâmbătă, 24 septembrie 2016, 9:57)

    adrian88000 [utilizator]

    Onoiarea militara trebuie aparata. Si cei ce incearca sa o terfeleasca trebuie loviti peste bot . Felicitari !
  • +1 (1 vot)    
    Dl Barbu (Sâmbătă, 24 septembrie 2016, 10:13)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    Sigur are probleme cu capul. Nu ar fi prima data...
  • +1 (1 vot)    
    excelent! (Sâmbătă, 24 septembrie 2016, 10:30)

    liviu_ [utilizator]

    chiar ma gandeam ca ar fi genial sa ii ofere cineva aceasta oportunitate!
    BRAVO !
  • +3 (3 voturi)    
    Plesu a observat primul (Sâmbătă, 24 septembrie 2016, 11:16)

    mstefan [utilizator]

    ca prin ALDE vorbeste gura fara ei. pur si simplu oamenii merg pe strada, si le-o ia gura pe dinainte. n-ai ce sa le faci. e ca in bancurile cu bula: "bula mergea pe strada si dintr-odata a disparut. l-a mancat nasu"
  • -1 (5 voturi)    
    soldat in strainatate (Sâmbătă, 24 septembrie 2016, 11:30)

    pensionar bugetar [anonim]

    Politicienii nu au voie sa spuna lucruri neplacute, chiar daca sunt adevarate, Fostul ministru Ioan Rus a mai spus unele lucruri care le stiu toata lumea si a platit asta cu functia. Soldatii, indiferent de gradul lor, pentru a pleca in teatre de lupta din strainatate, platesc suficient ciubuc. Evident ca isi risca viata, dar stiu asta si o fac de buna voie, ba chiar o cauta cu osardie, nu ca cei ce au lucrat la Transfagarasean sau la Casa poporului. Cei ce au murit acolo nu sunt reoi si nu au pensii speciale.
  • +6 (6 voturi)    
    d-lor parlamentati (Sâmbătă, 24 septembrie 2016, 11:32)

    liviu [anonim]

    Sa speram ca din cauza "pericolului" d-l B nu va candida iarasi. Sa vada si dansul cat de periculos este sa fii un simplu cetatean al acestei tari.
    As enumera:
    - pericolul de a muri de foame (pentru cei cu salariu minim sau fara slujba ce trebuie sa intretina si familia);
    - pericolul de a muri cu zile in spitale;
    - pericolul de a face atac cerebral sau infarct cand stai la coada sa platesti un impozit
    - pericolul de a cadea intr-o canalizare fara capac
    - pericolul de a fi muscat de cainii maidanezi
    - pericolul de a fi jefuit de semenii nostri mai saraci
    - pericolul de a fi calcat pe trecerea de pietoni.
    Va dati seama ca d-l B a spus asta din cauza stresului la care este supus zilnic. Cred ca se gandeste zi si noapte la binele poporului si uita astfel sa respecte intocmai legile caci astfel nu se explica cele afirmate de dansul.
    Si atunci, ce sa vezi, cosmaruri groznice tulbura somnul politienilor: monstrii DNA , ANI si ANAF ii pune sa si justifice averile mostenite de la rudele indepartate. Mare pericol coane, zau asa e!
  • +5 (5 voturi)    
    sfat (Sâmbătă, 24 septembrie 2016, 12:03)

    io [anonim]

    Sunt alegeri in curand.Nu mai votati toti dobitocii.
  • +5 (5 voturi)    
    Gandeste precum arata (Sâmbătă, 24 septembrie 2016, 13:21)

    MPC [anonim]

    Acest personaj straniu si prost (ca inteligent nu este) gandeste precum arata. Cine-mi spune ca acest om dubios este inteligent atat am sa-i spun: inteligenta nu are nimic de-a face cu cultura. Poti citi mii de carti insa daca esti idiot, idiot vei ramane.
    Definitia inteligentei: Inteligența este facultatea de a descoperi proprietățile obiectelor și fenomenelor înconjurătoare, cât și a relațiilor dintre acestea, dublată de posibilitatea de a rezolva probleme noi.( https://ro.wikipedia.org/wiki/Inteligen%C8%9B%C4%83)

    Este clar ca buna ziua ca omul nu poate face deosebire intre meseria de parazit si cea care implica pericole. Nu poate gandi in viitor la consecintele unei decizii prost luate, nu poate anticipa mai pe scurt creierul lui este complet USELESS (perfect pentru meseria de politician al Romaniei).
    • -2 (4 voturi)    
      Tu ai citit vreo carte? (Sâmbătă, 24 septembrie 2016, 19:11)

      hot news [utilizator] i-a raspuns lui MPC

      Tu ai citit vreo carte? Că prea ești pregătit să dai cu piatra...
      • 0 (0 voturi)    
        Iei (Duminică, 25 septembrie 2016, 10:17)

        Cetateanu [utilizator] i-a raspuns lui hot news

        Iei numele Domnului in desert!?
  • +4 (4 voturi)    
    Politician mediocru (Sâmbătă, 24 septembrie 2016, 14:28)

    BehehePapu [anonim]

    Barbule dacă pui mâna pe o armă te împuşti singur de chior ce eşti şi cu ochelari fund de sifon.
    • -2 (6 voturi)    
      Ai behăit și tu... (Sâmbătă, 24 septembrie 2016, 19:10)

      hot news [utilizator] i-a raspuns lui BehehePapu

      Lasă-te de goange. Omul a spus în esență că e stresant să fii politician pentru că te fuut toți (unul ca tine, de exemplu) Poate n-a făcut bine comparându-se cu un combatant... Dar dacă se compara cu Dogaru și Pricină, deh, combatanți cu gura, poate avea oleacă de dreptate. NU CREZI?
  • 0 (6 voturi)    
    ce cautam noi in Afganistan totusi? (Sâmbătă, 24 septembrie 2016, 17:31)

    nu_am [utilizator]

    Poate ne explica ficioru asta.
    • +1 (3 voturi)    
      pup (Sâmbătă, 24 septembrie 2016, 23:41)

      spy [utilizator] i-a raspuns lui nu_am

      pupam in dos amercanii ca sa-si mentina monopolul dolarului in tranzactionarea petrolului, a si pt exportul de opiu