Premierul ungar Viktor Orban sugereaza expulzarea refugiatilor "pe o insula"

de V.M.     HotNews.ro
Joi, 22 septembrie 2016, 16:47 Actualitate | Internaţional

Viktor Orban
Foto: Agerpres / Tanjug
Premierul ungar Viktor Orban a sugerat joi ca Uniunea Europeana ar trebui sa-i expulzeze "pe o insula" pe cei peste un milion de migranti sositi in Europa in 2015 si 2016, relateaza agentia DPA, citata de Agerpres.

"Toti cei care au sosit ilegal trebuie sa fie stransi si trimisi inapoi. Nu catre alte tari ale UE, ci catre locuri din afara Uniunii Europene", a declarat Orban pentru site-ul de stiri Origo.

Seful executivului ungar s-a referit la toate persoanele care asteapta procesarea cererilor de azil, ceea ce inseamna marea majoritatea a celor sositi in UE in ultimele 18 luni.

Ungaria a fost prima tara membra a UE care a construit un gard si a introdus o interdictie pentru limitarea numarului de migranti, inclusiv refugiati, alte tari urmandu-i exemplu.

Guvernul de la Budapesta a anuntat la 24 februarie ca intentioneaza sa organizeze un referendum cu privire la cotele obligatorii de relocalizare a refugiatilor in statele Uniunii Europene. Motivul oferit de executiv a fost acela ca doar cetatenii ungari, nu Bruxellesul, pot decide cu cine doresc sa traiasca impreuna in propria tara.

Ungaria se opune planului care prevede cote obligatorii pentru repartizarea de migranti intre statele membre, adoptat in septembrie anul trecut, insistand ca acesta ii incalca suveranitatea.

Presedintele Ungariei, Janos Ader, a stabilit pentru 2 octombrie data desfasurarii referendumului. La aceasta consultare populara, alegatorii din Ungaria vor fi intrebati: "Doriti sa permiteti Uniunii Europene sa impuna relocarea cetatenilor non-ungari fara aprobarea parlamentului?".


Citeste mai multe despre   











[P] ​Accepta provocarea unui business fara hartii! E mai simplu decat crezi               

Activitatile noastre zilnice sunt din ce in ce mai orientate catre mediul electronic si online. Traim intr-un ritm care ne-a impus sa adoptam solutii eficiente si sigure pentru a plati facturi si taxe, a face cumparaturi, a verifica soldurile bancare, etc. Este o practica pe care am ales-o din dorinta de a simplifica lucrurile si pe care multi dintre noi ne dorim sa o regasim si in viata profesionala, unde cautam solutii pentru a depasi constrangerile de timp si spatiu atunci cand trebuie sa obtinem  o aprobare, sa  semnam rapid un contract sau sa accesam un document de la distanta.
1423 vizualizari
  • +20 (20 voturi)    
    Gura pacatosului :) (Joi, 22 septembrie 2016, 17:46)

    Caligula [utilizator]

    Cea mai apropiata insula mare din afara UE?

    UK
    • +1 (7 voturi)    
      O insula la figurat vorbind (Joi, 22 septembrie 2016, 22:59)

      cartofil [utilizator] i-a raspuns lui Caligula

      Eu stiu deja una: Ungaria unde se vor infrati refugiatii de acum 1000 de ani din Asia cu cei actuali. Gena si cultura comuna.
  • +15 (17 voturi)    
    CE ZICI DE... (Joi, 22 septembrie 2016, 17:48)

    schroedinger [utilizator]

    UK?
  • -1 (15 voturi)    
    Pace (Joi, 22 septembrie 2016, 18:03)

    Klaus_Voievod [utilizator]

    Merkel vrea sa le ofere fugiatilor o viata buna, Orban vrea expulzarea lor "pe o insula". Ce ziceti de Ibiza ?! ar intruni ambele proiecte, plus ca bietii arabeti infierbantati ar gasi destule fete de fugarit.. Win - win !
  • +1 (9 voturi)    
    apeducte , nu .... (Joi, 22 septembrie 2016, 18:52)

    TRABI [utilizator]

    Insula nu-i buna . Sa-i ia rusia , america si mai nou turcia , adicalea cei implicati...
  • 0 (4 voturi)    
    orice insula apartine unei tari (Joi, 22 septembrie 2016, 19:17)

    minos [utilizator]

    atunci cand vorbesti doar pentru alegatori fara minte, logica nu mai conteaza. Orice insula este teritoriul unei tari, deci cum sa-i trimiti acolo, daca tara de care apartine insula nu-i vrea?
    Emigrantii pe motive economice sunt trimis automat dupa un proces in tarile lor de origine. Dar ce te faci cu refugiatii de razboi, ii lasi sa moara la granita Siriano-turca? Problema asta are parte de o intoxicare imensa din partea Rusiei si populistilor europeni, iar oamenii cu gandire simpla se ambaleaza pentru ca majoritatea sirienilor refugiati sunt musulmani. Dincolo, de asta exista niste acorduri internationale privind refugiatii, pe care le-au semnat chiar si Ungaria. Trebuie sa gazduiesti pe cei care cer azil de refugiat de razboi sau politic, cam despre asta este vorba. Repet, doar pe cei care fug de razboi sau persecutie politica, nu si pe cei care vor doar un job mai bun. Desigur, printre acesti refugiati se pot infiltra si teroristi, dar aici este treaba serviciilor sa-i identifice.
    • 0 (2 voturi)    
      Se moare peste tot in lumea aceasta (Joi, 22 septembrie 2016, 23:11)

      Popescul [utilizator] i-a raspuns lui minos

      Consider ca nu este treaba Europei soarta lipitorilor astora. Avem destul de probleme aici si fara maimutele primitive din Africa si Orient. Sirienii sa-si apere tara, iar celelalte lifte sa mearga unde or vedea mai putin in lumea civilizata. Sunt niste paria. Nicio comunitate locala din Europa nu-i va accepta vreodata in adevaratul sens al cuvantului. Nici n-ar avea de ce. Sunt niste paraziti: nu produc nimic, nu platesc taxe, comit infractiuni. Ce sa faci cu lucrurile astea ?
  • 0 (4 voturi)    
    Daca vii legal, esti binevenit (Joi, 22 septembrie 2016, 21:19)

    Romania, tara pomanagiilor [utilizator]

    Daca vii ilegal, un sut...